Reklama

Niedziela 14/2014

Szczegółowy spis treści

2

Papież Franciszek spotkał się z Barackiem Obamą

(RV)

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Propozycja nie do odrzucenia

Ks. Ireneusz Skubiś

Dziewięć lat temu umierał wielki współczesny święty – Jan Paweł II. Zamarł wówczas cały świat. Wiedzieliśmy, że Papież odchodzi, ale pragnęliśmy oddalić ten moment, szczerze życzyliśmy Ojcu Świętemu zdrowia. I przyszła godzina odejścia, i świat zapłakał.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

Z POLSKI I ZE ŚWIATA
5

Kanonizacyjna iskra miłosierdzia została posłana w Polskę

Małgorzata Cichoń

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie 30 marca br. podczas uroczystej Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz poświęcił i przekazał lampiony Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia – światła, które wkrótce dotrze do parafii w całej Polsce i nie tylko!

Z Polski i ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
7

Z Polski

MÓWI ABP WACŁAW DEPO
8-9

Strzec prawdziwego obrazu Chrystusa

Z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

Z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

JASNOGÓRSKA MODLITWA O POKÓJ NA ŚWIECIE
10-11

Mój sobotni wieczernik

Elżbieta Jastrzębska DSSH

Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego jestem damą, od pięciu lat odprawiają swoje rekolekcje w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu.

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
12-14

Dziewięć lat bez Jana Pawła II

Grzegorz Polak

Żyjemy zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II i inne daty idą jakby w zapomnienie, dlatego dobrze, że „Niedziela” przypomina datę 2 kwietnia 2005 r. Właśnie minęła dziewiąta rocznica śmierci naszego wielkiego Rodaka.

ŚWIADECTWO PRZYJACIELA JANA PAWŁA II
15

Zobaczyłem jakby twarz Baranka

Ks. prof. Tadeusz Styczeń o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
16

Drogi świętości Jana Pawła II

Ks. Henryk Misztal

Pierwszymi słowami, jakie wypowiedział papież Jan Paweł II w czasie Mszy św. inaugurującej pontyfikat 22 października 1978 r., były: „Nie lękajcie się (...) przyjąć władzy Chrystusa. Dopomóżcie papieżowi i wszystkim, którzy chcą służyć Chrystusowi – i służyć człowiekowi przez Chrystusa. Nie lękajcie się!

17-18

Krzyż Roku Świętego – krzyżem Światowych Dni Młodzieży (2)

Bp Henryk Tomasik

Krzyż Roku Świętego, przekazany młodzieży przez Ojca Świętego Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia 22 kwietnia 1984 r., stał się „Krzyżem Młodych”, „Krzyżem Pielgrzymującym”, a po pewnym czasie otrzymał tytuł: „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”.

Pytania do Świętego

(Red.)

Bronić prawdy

Ks. Jarosław Grabowski

Mówienie o prawdzie sprawia zawsze wiele trudności. Panuje bowiem przeświadczenie, że każdy posiada swoją prawdę, dlatego mówienie o jedynej i absolutnej prawdzie jest niestosowne, a nawet niemożliwe

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
19

Święty Jasnogórskiej Matki

O. Konstancjusz Stefan Kunz OSPPEKs. Sylwester Łącki CSMA

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA XXIII
20-21

Papież dobroci w zasięgu blasku Jasnej Góry

O. Zachariasz Jabłoński OSPPE

Propozycja Ojca Świętego Franciszka, dotycząca kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II w czasie jednej uroczystości – 27 kwietnia 2014 r., początkowo wywołała zdziwienie. Wielu poszukiwało uzasadnienia dla tej decyzji. Nie wdając się w szczegółowe ustalenia w tym względzie, obok różnych aspektów więzi obu Papieży warto zaakcentować związek Jana XXIII z polskim narodem, a zwłaszcza z jasnogórską maryjnością.

650. ROCZNICA KONSEKRACJI KATEDRY WAWELSKIEJ
22-23

Katedra Wawelska – świadek dziejów narodu

Marcin Konik-Korn

Kraków lubi rocznice. Szczególnie dlatego, że w królewskim mieście częściej świętuje się rocznice chwalebne niż rocznice klęsk. Jedną z nich jest 650. rocznica konsekracji katedry wawelskiej pw. Świętych Stanisława i Wacława, którą świętowaliśmy 28 marca br.

MÓWI WYBITNY KANONISTA
24-25

O właściwe rozumienie nierozerwalności małżeństwa

Ks. Wojciech Góralski

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Kościół ma obowiązek troski o wszystkich swoich wyznawców – także o tych, którzy po zawarciu małżeństwa kanonicznego (kościelnego) rozwiedli się, a następnie zawarli nowy związek, oczywiście tylko cywilny.

CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
26-27

Pasja według bł. Anny Katarzyny Emmerich wezwaniem do nawrócenia

Abp Stanisław Nowak

Pasja – czyli opis męki Pana Jezusa – opowiedziana przez bł. Annę Katarzynę Emmerich, augustiankę z Dülmen w Niemczech (1774 – 1824), ciągle pojawia się na półkach księgarskich w nowych wydaniach

40 DNI SOLIDARNOŚCI Z MISJONARZAMI
28

Ewangelizacja misyjna

O. Kazimierz Szymczycha SVD

Kościół ma naturę misyjną i jest posłany przez Boga, by głosić Ewangelię wszystkim ludziom. To zadanie wypełnia od czasów apostolskich.

WIELKI POST
29

Póki żyję, mogę czynić dobro

Ks. Krzysztof Pawlina

Mówi się, że motorem postępu jest lenistwo. Ludzie nie chcą się wysilać. Chcą więcej odpoczywać. I dlatego wymyślają maszyny pozwalające szybciej i łatwiej wypełniać czasochłonne obowiązki. W życiu duchowym jest na odwrót. Motorem postępu jest gotowość do pracy nad sobą. Trzeba się wiele natrudzić, aby pójść do przodu, aby wspiąć się wyżej. Tutaj nie ma promocji. Szlachetny towar nigdy nie jest przeceniony. Co chciałbym osiągnąć w czasie tego Wielkiego Postu? Jaką pracę chcę wykonać?

NA WIELKI POST
30

Krzyż – znak odkupienia

(akw)

Rzymskie pasje

(Red)

Taki tytuł nosi niezwykła książka, która pomoże czytelnikom przygotować się do przeżywania kanonizacji Jana Pawła II, Wielkiego Postu oraz do wyjazdu do Wiecznego Miasta.

WIARA I ŻYCIE
31

Papież Jan XXIII droga do świętości

Nazywany był „dobrym papieżem Janem”, „Janem Uśmiechniętym” i „Janem Pokornym”. Beatyfikowany w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II, zapisał się w sercach wiernych jako osoba o wielkim duchu, pełna miłości bliźniego i żywej wiary.

Szanowny Panie Boże…

Ks. Mariusz Rosik

„Oskar i pani Róża” francuskiego pisarza Érica-Emmanuela Schmitta to książka o losach chorego na raka chłopca. Niestety, medycyna wyczerpuje swoje możliwości i Oskar czeka na zbliżającą się śmierć.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Wskrzeszenie Łazarza

Śmierć to nie koniec

Ks. Jacek Molka

Liturgia słowa piątej niedzieli Wielkiego Postu nawiązuje wprost do treści jednej z głównych prawd naszej wiary, jaką jest przekonanie o zmartwychwstaniu naszego ciała.

Światowe Spotkanie Polonii w Rzymie

BENEDYKTYNKI
34

Życiem uwielbiają Bożą sprawiedliwość

Ks. Janusz Chyła

Kontakt z ludzkim cierpieniem onieśmiela. Jesteśmy bezsilni wobec dramatu choroby, zwłaszcza dziecka, a także wobec różnych przejawów niesprawiedliwości dotykającej poszczególne osoby i całe społeczeństwa. W tej bezradności rodzą się niepokojące pytania o przyczyny, odpowiedzialność i sens cierpienia. Przybierają one niekiedy formę oskarżenia, a innym razem są wołaniem o nadzieję.

FELIETONY
35

Kupujmy nasze

Mirosław Piotrowski

Made in EU, czyli wyprodukowano w Unii Europejskiej, to coraz częściej spotykany napis na produktach w polskich sieciach handlowych. Unia Europejska składa się z 28 państw i dany towar nie może być produkowany wszędzie jednocześnie. Najczęściej pochodzi z jednego kraju.

Za dużo polityki?

Krzysztof Czabański

Z czego bowiem miałby być rozliczany premier Tusk i jego rząd, jeśli nie z „bolesnych problemów”? Może z tego, jak członkowie rządu wyglądają na zdjęciach w gazetach lub na ekranach telewizorów? Czy jak się prezentują u redaktora Lisa? Wolne żarty

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Odstraszanie wroga

Z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska

Rozmowa o zagrożeniu bezpieczeństwa Polski i potrzebie wzmocnienia patriotyzmu

INTERWENCJE
38

Majdan w Sejmie

Iwona Galińska

Trwa protest zdesperowanych rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy żądają jednego – natychmiastowej podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości najniższej krajowej, czyli 1300 zł

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Źródło miłosierdzia

(pr)

Kampania kardynała

(pr)

Manifestacja wiary i jedności

(pr)

Duchowy lider Ameryki

(pr)

Znacząca nieobecność

(pr)

PROTEST RODZICÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI
40-41

Sorry, panie Premierze, ale jest pan kłamcą…

Mateusz Wyrwich

19 marca 2014 r. w sejmie rozpoczął się protest rodziców przeciwko oszustwu premiera, który przed pięciu laty zapowiedział korzystne zmiany finansowe dla rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

UDERZENIE W PRAWA NATURY
42-43

Płci nie da się zmienić

Krystyna Pawłowicz

Polski rząd wspiera osoby z zachwianą tożsamością płciową, wychodzi z własną propozycją procedury tzw. zmiany płci, wykracza poza swe kompetencje publiczne.

43-44

Polska bieda ma twarz dziecka

Jadwiga Wiśniewska

Raport GUS „Warunki życia rodzin w Polsce” ujawnia szczegóły dotyczące dramatycznej sytuacji materialnej znacznej części społeczeństwa. Nieudolna polityka rządu PO-PSL, który bagatelizuje problemy najuboższych, najbardziej dotyka polskie dzieci.

... I prawda nas wyzwoli, i prawda zwycięży!

Agnieszka Młyńczyk

ŚWIADECTWO
45

Spotkanie z Karoliną Kaczorowską

Anna Wyszyńska

Słowa Jana Pawła II „Dziękuję rządowi Rzeczypospolitej w Londynie za przechowanie suwerenności Rzeczypospolitej”– skierowane do Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, były mottem spotkania wdowy po prezydencie – Karoliny Kaczorowskiej – z mieszkańcami Częstochowy.

4. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
46-49

Najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa

Z Dorotą Skrzypek – wdową po prezesie Narodowego Banku Polskiego Sławomirze Skrzypku – rozmawia Artur Stelmasiak

- Wierzę, że wszystko, czego doświadczam, ma głęboki sens - mówi Dorota Skrzypek, wdowa po Sławomirze Skrzypku.

Martwe punkty śledztwa

Artur Stelmasiak

Cztery lata po katastrofie nadal nie znamy odpowiedzi na najistotniejsze pytania. Najważniejsza część wniosków o pomoc prawną do Rosjan jest niezrealizowana od 2010 r.

FAKTY I KOMENTARZE
50

Na oczach świata

Janusz Wojciechowski

...tak się wzruszał, obejmował i przytulał premiera Tuska, tak godnie znosił te nikczemne podejrzenia...

Początek 2014 roku

O. Andrzej Madej OMI

FELIETONY
51

Pokonać marazm i bierność

Alina Czerniakowska

Kabaret nasz narodowy

Zdzisław Skotnicki

ZAPOWIEDZI TELEWIZYJNE
52

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII na antenach TVP

Transmisja Mszy św. kanonizacyjnej dwóch błogosławionych Papieży, „Poranki TVP INFO” z Watykanu i „Wiadomości” z Rzymu, cykl „Metr od świętości”, a także wyjątkowe koncerty, filmy, specjalne wydania programów, liczne relacje i gorące komentarze oraz nowy serwis

Metr od świętości

Filmy i dokumenty filmowe

RÓŻNE
53

Biblioteka „Niedzieli” poleca

Kalendarium 6-12 IV 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Chleb na drożdżach

Z drożdży przygotować rozczyn, dodając do nich odrobinę letniej wody, mąki i cukru. Pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 20 minut. Mąki przesiać. Do rozczynu dodać wszystkie składniki, wymieszać, dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia. Potem ciasto jeszcze raz wyrobić i wyłożyć do 2 podłużnych, wąskich foremek.

Chleb na zakwasie

Jolanta Marszałek

Jak zrobić zakwas i upiec na nim chleb?

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Na ścieżkach ascezy

Beata Włoga

Biskup narkomanów

Z biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej Antonim Długoszem – delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie – rozmawia Małgorzata Godzisz

Święty czy świętoszkowaty?

Ania Zinówko

Ekstremalna droga krzyżowa

Małgorzata Cichoń

Drobniaki na metry

Red.

67

Spotkanie z cyklu „Co wciąga twoje dziecko?”

Quiz kanonizacyjny „Niedzieli”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

„Crux velata” albo rewelacja krzyża

Ks. Piotr Bączek

W piątą niedzielę Wielkiego Postu podtrzymujemy liturgiczny zwyczaj zasłaniania w świątyni krzyży. Od tego momentu w kościołach będziemy oglądać „crux velata” – krzyż zasłonięty.

Kto ratuje życie, ratuje Chrystusa

Ks. Piotr Bączek

W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele jako Dzień Świętości Życia, biskup Roman Pindel celebrował Eucharystię w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk prorodzinnych i obrońcy życia.

O realiach i ewangelizacji na misjach

Monika Jaworska

Piękna, wyjątkowo ciepła sobota. 22 marca br. wierni, w tym głównie dzieci i młodzież, spotkali się na rejonowym spotkaniu misyjnym, zorganizowanym tym razem w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Niedziela częstochowska

Seminarium duchowne... dla rodziców!

Kl. Tomasz Podlewski

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że stałym elementem seminaryjnej drogi do kapłaństwa są rekolekcje i tzw. dni skupienia. Tym bardziej, że czas Wielkiego Postu sprzyja im, jak żaden inny.

Grzech, sprawiedliwość i Boże miłosierdzie

Ks. Ireneusz Skubiś

Tak się dzieje, że obok poprawności życiowej rejestrujemy także zachowania, których nie można określić jako dobre, błogosławione.

Przestrzeń kultury

Anna Cichobłazińska

Z Janem Szymą, przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater, rozmawia Anna Cichobłazińska

Niedziela podlaska

Do pracy nad sobą

Al. Grzegorz Konopacki

Czwarty raz w roku szkolno-akademickim 2013/14 młodzież z Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej spotkała się na Diecezjalnej Szkole Animatora. Zjazd miał miejsce w dniach 14-16 marca i odbył się w sercu Podlasia – Drohiczynie.

Przyroda – wymierny dowód na istnienie Boga

Jadwiga Ostromecka

Z Robertem Płockim, nadleśniczym Nadleśnictwa Sokołów, o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i niepokojach związanych z nowelizacją ustawy o Lasach Państwowych, rozmawia Jadwiga Ostromecka

Zwycięzca śmierci i Pan życia

Ks. Tomasz Pełszyk

Niedziela kielecka

Skąd się brała ich odwaga

Agnieszka Dziarmaga

Natalia Piec z domu Książek wspomina, z ogromnym wzruszeniem, egzekucję na kolegach Tadziku i Henryku Barankach. I na ich rodzicach, i babci – za ukrywanie Żydów.

Bolesny kult

Agnieszka Dziarmaga

W Wielkim Poście tuż przed Niedzielą Palmową to najlepszy czas, aby zawitać do kościoła klasztornego w Imbramowicach i uklęknąć przed słynącym łaskami wizerunkiem Cierpiącego Pana Jezusa.

Kazimierza Wielka – „dolna parafia”

Agnieszka Dziarmaga

Duszpasterze przypominają: okres Wielkiego Postu to czas, kiedy każdy chrześcijanin powinien podjąć postanowienie, aby stawać się lepszym. Postanowienia mogą być różne. Ważne jest, aby w nich wytrwać i nie dać się skusić szatanowi.

Niedziela małopolska

Katedra na Wawelu świętuje

Małgorzata Cichoń

Katedra Wawelska to żywa księga, nad którą pochylamy się dzisiaj z wielkim pietyzmem i miłością. Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem.

W deszczułki oprawić

Małgorzata Cichoń

Niektórzy mówią: „Nie należy sądzić książki po obwolucie” (Ray Bradbury, „451 stopni Fahrenheita”), inni: „Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część” (Karol Dickens). Kto ma rację?

Wielkopostna szansa

Agnieszka Konik-Korn

Z bp. Janem Szkodoniem o współczesnej rodzinie, o kryzysie w małżeństwie i o sposobach radzenia sobie z problemami, rozmawia Agnieszka Konik-Korn.

Niedziela lubelska

Zależni od Boga, czyli wolni

Ks. Marek Urban, wikariusz biskupi ds. młodzieży

Przed nami kolejne spotkanie związane z obchodami Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Lublinie.

Święto rzemiosła

Anna Gliwa

Jak co roku, środowisko rzemieślnicze Lubelszczyzny obchodziło swoje święto patronalne, przypadające w dzień św. Józefa.

W służbie Maryi

Ewa i Tomasz Kamińscy

Było to 25 lat temu – 12 marca 1989 r. Wtedy w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie powołaniowe kandydatów do Legionu Maryi.

Niedziela legnicka

Jeśli nie antykoncepcja, to co?

Ks. Waldemar Wesołowski

Nie ma antykoncepcji katolickiej. Są tylko naturalne metody planowania rodziny, uwzględniające integralną wizję człowieka, jako istoty cielesno-duchowej – powiedział o. Wacław Chomik OFM.

Świętować, mimo pracującej niedzieli

Ks. Waldemar Wesołowski

Z jednej strony martwimy się, że małżeństwa się rozpadają, nie rodzą się dzieci, tak słabo jest pod względem życia rodzinnego, a z drugiej strony nie dajemy ludziom możliwości poprawienia tego stanu rzeczy – podkreśla ks. Wolański.

Na tropie Caspariniego

Artur D. Grabowski

Wieża to niewielka górnołużycka wieś leżąca na lewym brzegu Kwisy, nieopodal Gryfowa Śląskiego. Pamiątką po tamtych czasach jest cmentarz, w którego ocalenie zaangażowała się grupa pasjonatów i miejscowych mieszkańców.

Niedziela łódzka

Sługa roztropny i wierny

Henryk Tomczyk

Święty Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, to człowiek wierny Bogu. Z wiary czerpał siłę, ona kształtowała jego człowieczeństwo, ducha służby i ofiarności – mówił bp Marian Florczyk z Kielc w archikatedrze łódzkiej.

Ostatnim słowem jest Miłość

Anna Skopińska

Rodzina Ulmów jest symbolem tej szlachetnej części narodu polskiego, która w czasach pogardy pokazywała, co znaczy myśleć po Bożemu, kochać bliźniego i być człowiekiem – podkreślił abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. połączonej z otwarciem wystawy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Modlitwa za ofiary zbrodni katyńskiej

Henryk Tomczyk

Pierwsza niedziela Wielkiego Postu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi była szczególnym czasem modlitwy za poległych i pomordowanych Policjantów II RP, ofiary reżimu sowieckiego.

Niedziela przemyska

Konsekracja ołtarza w najstarszym kościele Zasania

Paweł Bugira

Abp Józef Michalik konsekrował 16 marca ołtarz w kościele pw. Świętej Trójcy – jednej z najstarszych świątyń w Przemyślu. Obrzęd ten zalicza się do najważniejszych wydarzeń w historii kościoła.

Msza św. po nowemu

Aleksandra Janicka

Zaczęło się punktualnie o godz. 16 przy pełnej sali gości, to ważne, bo przecież nasz parafia jest niewielka, o godz. 18 zaplanowaliśmy powitać kolejny „tłum” widzów – na kolejnym spektaklu. I tak się też stało!

Setnik, który stał się świętym

Arkadiusz Bednarczyk

Postać stojącego przy Krzyżu żołnierza rzymskiego, który wedle słów Ewangelii przebił ciało Zbawiciela, od wieków budziła zainteresowanie i kontrowersje.

Niedziela rzeszowska

Most modlitewny

Ks. Paweł Synoś, ojciec duchowny WSD w Rzeszowie

W trakcie rocznego pontyfikatu Ojciec Święty Franciszek kilkukrotnie zwrócił uwagę na konieczność promocji powołań kapłańskich i zakonnych.

Nieprosta historia pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli

Izabela Mikuła

Pogrzeb płk. Leopolda Lisa-Kuli stał się dla rzeszowian okazją do zamanifestowania uczuć patriotycznych w kształtującym się dopiero państwie. Uroczystość miała miejsce 17 i 18 września 1932 r.

Łowić dla Pana Boga

Z Anną Dzwonkowicz rozmawia Karolina Nurcek

Jakie działania Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej podejmie w najbliższym czasie?

Niedziela sandomierska

Przeżyć maturę po Bożemu

K.W.

W tym roku maturzyści sandomierscy przybywali na Jasną Górę w dwóch turach: 27 i 28 marca. W pierwszej grupie było ponad 1,5 tys. uczniów. Drugiego dnia w klasztornych murach zjawiała się, naszym zdaniem, znacznie większa liczba maturzystów.

Rodzinom 3+ ku pomocy

Katarzyna Woynarowska

Gdy wiele lat temu pojawiła się propozycją wprowadzenia Kart Dużej Rodziny spotkało się to najpierw z krytyką. Przeciwnicy utrzymywali, że dużej rodzinie bardziej potrzebna jest zastrzyk gotówki niż zniżki do kina czy na basen, bo „oni i tak tam nie chodzą”.

Radość dzikowieckiej wspólnoty

Ks. Adam Stachowicz

22 marca wspólnota parafialna w Dzikowcu poprzez modlitwę wyraziła Bogu wdzięczność za 36-letnie świadectwo Sługi Bożego.

Niedziela sosnowiecka

Wystawa o Księdzu Prymasie

Adam Tarnowski

W Galerii Sztuki „Elektrownia” w Czeladzi zaprezentowano wystawę: „August Hlond – prymas czasu narodowych wyborów”.

Droga, która zbliża do Zbawiciela

Ks. Tomasz Zmarzły

Po 100 latach od momentu konsekracji bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (1912 r.) wierni tam przybywający mogą uwielbiać Chrystusa za dzieło zbawienia podążając nową drogą krzyżową namalowaną przez Zofię i Stanisława Wywiołów.

Do tronu Czarnej Madonny

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Na Jasnej Górze trwa sezon pielgrzymowania młodzieży maturalnej. W czwartek 20 marca Matce Bożej powierzali nadchodzący egzamin dojrzałości oraz wybór przyszłej drogi życiowej młodzi ludzie z diecezji sosnowieckiej.

Niedziela świdnicka

Młodych spoko… spotkanie

Tomasz Pluta

Już po raz kolejny w całej Polsce odbędą się światowe diecezjalne spotkania młodych ze swoimi biskupami. Spotkania te nawiązują do Światowych Dni Młodzieży, które z inicjatywy Jana Pawła II odbywają się od 1985 r. co dwa, trzy lata w różnych miejscach świata. Najbliższe odbędą się w 2016 r. w Krakowie.

"Dla Boga nie ma nic niemożliwego"

Marek Zygmunt

Kilka tysięcy wiernych z całej diecezji, kilkuset kapłanów uczestniczyło w centralnych uroczystościach jubileuszowych 10-lecia powołania diecezji świdnickiej i sakry biskupiej jej pierwszego ordynariusza bp. Ignacego Deca.

Promienie światła w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny (2)

Bp Ignacy Dec

Czwarta pielgrzymka (1991 r.) – pielgrzymka z komentarzem do dziesięciu przykazań; pielgrzymka, podczas której Papież odwiedził piętnaście miast. Miała ona za hasło słowa: „Bogu dziękujcie (…) Ducha nie gaście” (por 1 Tes 5,18-19).

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

40-lecie sakry bp. Jana Gałeckiego

Ks. Robert Gołębiowski

Jubileusz 40-lecia święceń biskupich bp. seniora Jana Gałeckiego zgromadził w bazylice archikatedralnej w Szczecinie liczne grono dostojnych gości, którzy pragnęli złożyć dziękczynienie za tak wiele lat ofiarnej służby pełnionej w Kościele szczecińsko-kamieńskim.

Odszedł do Pana najstarszy kapłan archidiecezji

Ks. Marcin Miczkuła

Ks. kan. Franciszek Morawski W swoim kapłańskim życiu spędził 53 lata w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku. Wychowywał pokolenia barlinian, sprawował wśród nich sakramenty, katechizował, odprowadzał na miejsce spoczynku. Dla wielu był przewodnikiem duchowym.

Beata Karakiewicz – pierwsza położna w Polsce – profesorem belwederskim

Oprac. ks. Krzysztof Zdziarski

Prof. dr hab. Beata Karakiewicz urodziła się 25 marca 1965 r. w Trzebiatowie w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu szkoły średniej w 1985 r. podjęła naukę w Medycznym Studium Zawodowym na Wydziale Położnych w Szczecinie.

Niedziela toruńska

Krzyż daje życie

S. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

Trwamy w okresie Wielkiego Postu, kiedy to w naszych sercach i przed naszymi oczami widnieje zbawczy krzyż Chrystusa Pana. Ten krzyż, który pochyla się nad naszymi grzechami i bierze je na siebie, abyśmy znów stali się dziećmi Bożymi.

Papież i chełmżyńscy ministranci

Wojciech Wichnowski

Grupa ministrantów i lektorów z parafii pw. św. Mikołaja w Chełmży 15 lat temu miała niezwykłą okazję dwukrotnego spotkania się z Janem Pawłem II.

Panie, komu jeszcze mogę pomóc?

Anna Głos

Z Januszem Klamanem rozmawia Anna Głos.

Niedziela warszawska

Misteria w Górze Kalwarii

Wojciech Dudkiewicz

W Niedzielę Palmową podwarszawska Góra Kalwaria zamieni się w Nową Jerozolimę. Na ulice wyjdą mieszkańcy Jerozolimy, przed Piłatem stanie Jezus, oskarżony przez faryzeuszy i dostojnikow żydowskich, rzymscy żołnierze powiodą Go na Golgotę.

Medialny diabeł nie taki straszny

Z Mateuszem Dzieduszyckim rozmawia Andrzej Tarwid

Rozmowa z nowym rzecznikiem diecezji warszawsko-praskiej, pierwszym świeckim dziennikarzem, który został rzecznikiem diecezji Kościoła katolickiego.

Nie lękać się życia

(mk)

Biografia o. Joachima Badeniego, dominikanina.To postać niezwykła, mistyk i bywalec nocnych klubów, arystokrata mający własnego lokaja i samochód, który wstąpił do zakonu. Postać barwna, niezwykła.

Niedziela wrocławska

Areopag współczesności

Ada Nawrot

Kościół funkcjonuje w sieci coraz sprawniej, posługując się nie tylko słowem, ale dźwiękiem i obrazem. Skąd bierze pomysły i na czym opiera swoją działalność?

Pan Bóg się nie załamuje!

Adrianna Nawrot

Żona, mama czworga wspaniałych, energicznych dzieci, doktorantka. Dobrze dogaduje się z Panem Bogiem. O Wielkim Poście mówi, że jest intensywnym czasem nawracania, odkrywania siebie i naprawiania relacji.

Jan Paweł II – autorytet młodzieży

Anna Buchar

Młodzież. To dla niej Papież Polak był przyjacielem. To dla niej w 1985 r. zapoczątkował spotkania, które organizowane w formie religijnego festiwalu skupiały młodych z całego świata.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Bądźcie świętymi…

Adam Łazar

Przychodzimy do was z uczuciem wdzięczności właśnie za to, że ongiś z waszej ziemi, z Zamku Bełskiego, obraz Matki Bożej, z woli ówczesnego księcia opolskiego, powędrował przez dalekie Opole, ku Jasnej Górze.

Kapłan, perły i poezja

Łukasz Kot

Z ks. Pawłem Słonopasem rozmawia Łukasz Kot.

Jezuicki uniwersytet

Krzysztof Wojciechowski

Pomysł budowy Zakładu Naukowo-Wychowawczego zrodził się w głowach dwóch zacnych jezuitów w latach 80. XIX wieku.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Kto w rodzinie, ten nie zginie!

Aleksandra Bąk

Tegoroczny Festiwal Życia pod hasłem: „Kto w rodzinie, ten nie zginie” odbywał się w Zielonej Górze w dniach 24-30 marca.

Młodzi czytają papieża

Katarzyna Jaskólska

Już po raz dziesiąty uczniowie lubuskich szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję pochylić się nad tematem „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II”. Konkurs Papieski odbył się 29 marca, tradycyjnie w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze.

Tu możesz się zatrzymać

Katarzyna Jaskólska

W kolejnej części cyklu przygotowującego do 25. rocznicy koronacji obrazu rokitniańskiego pokazujemy, co pielgrzym może znaleźć w Rokitnie od strony duchowej. Gdzie i jak może się modlić, w których miejscach się zatrzymać, na co zwrócić uwagę.

Reklama

Najpopularniejsze

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Kościół

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących

Historia objawień i kultu w Lourdes

Kościół

Historia objawień i kultu w Lourdes