Reklama

W 100-lecie szpitala o medycynie XXI wieku

Dr Beata Zawadowicz - przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji i prof. Tadeusz Maliński - honorowy gość konferencji

Anna Wyszyńska

Dr Beata Zawadowicz - przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji i prof. Tadeusz Maliński - honorowy gość konferencji

Szpital im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie, nazywany popularnie szpitalem „na Zawodziu”, obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. – Jest to najstarszy, nieprzerwanie działający szpital w mieście, dlatego zależy nam bardzo, aby jego jubileusz został upamiętniony w sposób szczególny – mówi dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, zarazem przewodnicząca komitetu organizującego jubileusz.

Działalności Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego od dawna przyświecają dwie idee: upamiętnianie historii opieki zdrowotnej w mieście i postaci zasłużonych dla medycyny oraz szerokie otwarcie środowiska lekarskiego na nowoczesną wiedzę. Tegoroczne obchody 100-lecia szpitala połączą obie idee. Z okazji jubileuszu w dniach 7-8 czerwca br. odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z udziałem wybitnych specjalistów z kraju i z zagranicy. W pierwszym dniu zaplanowano sesje historyczne, w drugim – sesje naukowe poświęcone wynikom najnowszych badań w dziedzinie kardiologii, onkologii i chirurgii.

Reklama

– Nad zorganizowaniem tej konferencji pracujemy już blisko 2 lata – mówi dr Zawadowicz. – W tym czasie zebrano obszerną dokumentację na temat historii szpitala i jego pracowników, na tej podstawie powstało wiele referatów, które będą zaprezentowane w ramach sesji historycznej 7 czerwca. Referaty oraz wystawa pt. „100-lecie Szpitala Chirurgicznego im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie”, której otwarcie odbędzie się w przeddzień konferencji w Ratuszu, pozwolą ocenić znaczenie szpitala dla miasta i jego mieszkańców. W tej części konferencji, wśród gości spoza Częstochowy, głos zabiorą również prof. Jerzy Woy-Wojciechowski i prof. Tadeusz Tołłoczko z Warszawy, prof. Piotr Paluszkiewicz z Lublina oraz prof. Janusz Skalski z Krakowa.

Naukowy program konferencji rozpocznie wykład inauguracyjny prof. Tadeusza Malińskiego z Ohio University z USA, zatytułowany „Medycyna XXI wieku – inżynieria serca”. Referaty w dziedzinie onkologii przedstawią prof. Krzysztof Składowski z Gliwic, prof. Aleksander Sieroń z Katowic, prof. Krzysztof Bankiewicz z Univeristy of California w San Francisco oraz prof. Janusz Strzelczyk z Łodzi. Referaty z dziedziny chirurgii wygłoszą prof. Tadeusz Tołłoczko oraz prof. Piotr Paluszkiewicz. Konferencja będzie także okazją do prezentacji zaawansowanych technologii w dziedzinie kardiologii. Wykładowcami będą m.in.: twórca nowoczesnych metod w leczeniu schorzeń miażdżycowych, pochodzący z Argentyny prof. Julio Palmaz – pracujący obecnie na Uniwersytecie w Teksasie, prof. Andrzej Bochenek z Katowic, prof. Dariusz Dudek i dr n. med. Michał Chyrchel z Collegium Medicum UJ w Krakowie, prof. Stefan Kiesz z San Antonio w USA, prof. Andrzej Kutarski z Lublina. W tej części konferencji przewidziano również transmisję z pracowni hemodynamiki kliniki kardiologicznej szpitala uniwersyteckiego w Krakowie.

Obrady będą się odbywać w Filharmonii oraz w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Na zakończenie konferencji w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. w intencji pacjentów i pracowników szpitala.

– Cieszymy się, że tylu znakomitych gości odpowiedziało na nasze zaproszenie, co pozwoliło stworzyć bogaty program konferencji – mówi dr Beata Zawadowicz. – Warto dodać, że wielu wykładowców zarówno z kraju – m.in. prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prof. Janusz Skalski, jak i przedstawiciele Polonii medycznej – m.in. prof. Tadeusz Maliński, prof. Krzysztof Bankiewicz, prof. Stefan Kiesz – systematycznie przyjeżdża do Częstochowy, aby dzielić się z naszym środowiskiem najnowszymi osiągnięciami medycyny. My z kolei zapraszamy na konferencje lekarzy reprezentujących Polonię Medyczną na Wschodzie. Także i tym razem będziemy gościć lekarzy z Czech, Mołdawii, Białorusi i Litwy. Wstęp na naszą konferencję jest bezpłatny. Zapraszamy nie tylko lekarzy, ale i studentów. Szczegółowy program na stronie: www.rydygier-czestochowa.pl .

2013-05-27 14:07

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Więcej ...

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Więcej ...

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę