Reklama

Afryka

Pomoc w Afryce

Caritas dożywi dzieci w Etiopii i wybuduje toalety w szkołach

2024-10-21 12:43
Caritas pomoże dzieciom w Etiopii

Caritas Polska

Caritas pomoże dzieciom w Etiopii

Powszechnie niedożywienie, ograniczony dostęp do czystej wody, brak toalet. Jeśli do tego dołożymy konflikt wewnętrzny to jesteśmy w Etiopii. Caritas Polska rusza z programem pomocy dla dzieci w szkołach - dożywiania i naprawy oraz budowy toalet. Wartość pomocy to blisko pół miliona złotych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- czysta woda w Etiopii na wagę złota - tylko 4 na 10 osób ma dostęp do czystej wody

- 40% procent dzieci poniżej 5 roku życia ma oznaki niedożywienia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- program dożywiania dzieci w szkołach - Caritas Polska dotrze z pomocą do ponad 7100 uczniów i nauczycieli w 34 szkołach

- blisko 40% placówek szkolnych w Etiopii nie ma toalet, a 76% nie ma dostępu do wody

- blisko 100 mln USD szacuje się wartość zniszczeń z powodu wojny infrastruktury służącej do zaopatrzenia w wodę

- 5-osobowa rodzina potrzebuje worka (50kg) teffu miesięcznie do przygotowania injiry, która jest etiopskim chlebem; dziś kosztuje 58 dolarów USD, czyli 230 zł

- średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika nisko wykwalifikowanego to 42 dolary USD czyli 166 zł miesięcznie

- podczas prac dorywczych można zarobić średnio 1,5 dolara dziennie - to często jedyna możliwość zarobku dla mieszkańców regionu Tigraj

- szkoły w regionie Tigraj były zamknięte w latach 2020-2023 i ograniczyły dostęp do nauki 2,4 mln dzieciom; do tej pory 1,5 mln nie wróciło do szkół,

- klasy w regionie Tigraj liczą często 80-100 osób

Reklama

Pomoc będzie udzielona mieszkańcom regionu Tigraj - kiedyś najbogatszej części Etiopii - gdzie obecnie panuje katastrofalny poziom niedożywienia, który dotyczy ponad 40% dzieci poniżej 5 roku życia i ponad 25% kobiet w ciąży i karmiących. Ma to związek ze zmianami klimatycznymi, przesiedleniami i przede wszystkim z wojną domową w latach 2020-2022. Szacuje się, że zginęło nawet 600 tysięcy osób, w większości cywilów. W wyniku działań wojennych uszkodzona została infrastruktura sanitarna, służąca do zaopatrzenia w czystą wodę, tak jak zbiorniki wodne, rezerwuary, stacje pomp i linie dystrybucyjne. Wpływa to na rozszerzanie się epidemii cholery, która występuje w Etiopii od ponad dwóch lat.

- Zanieczyszczone źródła wody, nieodpowiednie warunki sanitarne lub brak toalet powodują rozprzestrzenianie się chorób takich jak cholera. Pod tym względem Etiopia jest na pierwszym miejscu wśród krajów Afryki. Z tego powodu odnotowuje się wysoką śmiertelność wśród dzieci poniżej 5 roku życia z powodu biegunki i innych groźnych chorób biegunkowych. Tylko w tym roku odnotowano 6 milionów przypadków malarii - alarmuje Nina Mocior, Kierownk ds. Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej Caritas Polska.

Dostęp do wody i sanitariatów to także problem szkół. W trakcie wojny zostało zniszczonych 88% szkół, również infrastruktury sanitarnej. Niemal 40% z nich nie ma toalet, a większość dostępu do wody. - Toalety często nie działają, albo są wspólne dla dziewcząt i chłopców. To szczególnie trudne dla dziewcząt, w okresie dojrzewania. Dlatego wiele z nich rezygnuje z nauki. Chcemy, aby szkoły były bezpiecznym miejscem dla dzieci, zwłaszcza tych, które mogłyby wrócić do szkoły po wojnie - dodaje Nina Mocior.

Wsparcie żywnościowe i sanitarne 

Reklama

Ludzie w Etiopii, a szczególnie mieszkańcy regionu Tigraj, bezwzględnie potrzebują wsparcia z zewnątrz, dlatego Caritas Polska wspólnie z partnerem Caritas Etiopia realizuje w tamtejszych szkołach program dożywiania dzieci, aby mogły zjeść wartościowe odżywczo przekąski. Dla wielu z nich to często jedyny posiłek w trakcie dnia. Dodatkowo rozbudowane i naprawione zostaną toalety, ograniczające zużycie wody. — Dotrzemy z pomocą do ponad 7 tysięcy uczniów i nauczycieli w 34 szkołach. Dzięki naszej pomocy uczniowie chętniej będą chodzić do szkoły i uczyć się w odpowiednich warunkach. Takim minimum dla komfortu nauki jest toaleta. Będę mogły zdobyć wykształcenie, które pomoże im wyrwać się z biedy, a w przyszłości odbudować zniszczony kraj — dodaje Ireneusz Krause, Zastępca Dyrektora Caritas Polska ds. Pomocy Humanitarnej.

Pomoc w Afryce

Caritas Polska realizuje programy pomocowe w Afryce już od wielu lat. Aktualnie, oprócz wsparcia dla Etiopii, realizowane są również projekty dożywiania w Erytrei oraz Burkina Faso, gdzie dzieci o alarmującym poziomie niedożywienia otrzymują suplementy odżywcze a ich rodziny żywność oraz artykuły higieniczne i moskitiery. W 2024 roku Caritas Polska przekaże na projekty w Afryce ok. 1,7 mln zł.

Jak pomóc w Etiopii?

- dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie poprzez stronę caritas.pl/afryka

- wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem AFRYKA

- wysyłając przelew BLIK na telefon o treści AFRYKA przesłany pod numer +48 668 070 000.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym na terenie danej Diecezji. Caritas Polska jest także częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katastrofalny głód w Etiopii, ludzie modlą się o deszcz

Pixabay.com

Etiopia coraz bardziej pogrąża się w głodzie. Katastrofalna susza w południowej i północno-wschodniej części kraju zabija bydło, w wyniku czego milionom ludzi brakuje żywności. Mieszkańcy, uzależnieni od zwierząt hodowlanych, walczą o przetrwanie. Ziemia usłana jest zwłokami krów, owiec, wielbłądów i osłów. Problemy pogłębia trwająca od ponad roku wojna domowa i zapaść gospodarcza.

Więcej ...

Bł. Jakub Strzemię, biskup

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Kapłan bronił praw rdzennej ludności. Zginął od 8 strzałów

2024-10-21 12:11

kira_fotografie/pixabay.com

Wczoraj w San Cristóbal de Las Casas, w meksykańskim stanie Chiapas, zamordowany został 41-letni ksiądz Marcelo Pérez Pérez, rdzenny kapłan z grupy etnicznej Tzotzil. Był dobrze znany ze swojej niestrudzonej i odważnej pracy na rzecz pokoju i praw rdzennej ludności. Zabójstwo miało miejsce wkrótce po odprawieniu przez kapłana niedzielnej Mszy św.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

To ile za te wypominki?

Niedziela Wrocławska

To ile za te wypominki?

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Czy myślimy o tym,  co czeka nas po śmierci?

Wiara

Czy myślimy o tym, co czeka nas po śmierci?

Matka Pocieszenia, co ratowała walczących żołnierzy

Wiara

Matka Pocieszenia, co ratowała walczących żołnierzy

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard....

Wiadomości

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard....

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Uznany za zmarłego mężczyzna dziękuje za życie w...

Wiara

Uznany za zmarłego mężczyzna dziękuje za życie w...