Reklama

Święto Niepodległości

w bazylice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Dziękujmy Najwyższemu Panu za wszelkie dobro, które stało się udziałem naszego pokolenia i pochylmy czoła w modlitewnym geście, prosząc miłosiernego Boga o wieczną zapłatę dla poległych, pomordowanych, dla ofiar walki o pokój, wolność i niepodległość. Bogu Wszechmogącemu zawierzmy dzień dzisiejszy naszej ojczyzny, jej jutro i dalszą przyszłość z żarliwą prośbą o pomoc, o mądrość i o siłę abyśmy umieli zrobić dobry użytek z wolności - jak to pięknie wyraził Ojciec Święty - i stopniowo odbudowywali całe polskie życie w nowych warunkach, przezwyciężając kryzysy społeczno-ekonomiczne, ale także kryzysy moralne" - powiedział abp Władysław Ziółek do uczestników uroczystości patriotyczno-religijnych w archikatedrze łódzkiej z okazji Święta Niepodległości.

W Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa bazylika archikatedralna stała się miejscem celem jubileuszowych pielgrzymek przedstawicieli różnych środowisk społecznych i zawodowych z archidiecezji łódzkiej. 11 listopada do archikatedry łódzkiej łódzki Arcybiskup zaprosił wszystkie osoby odpowiedzialne za sprawy publiczne, które podjęły się odbudowy ładu politycznego, gospodarczego i społecznego w trudnym okresie przemian w naszej Ojczyźnie. Corocznie Eucharystia w intencji ojczyzny gromadzi rzesze łodzian, którzy zatroskani są o losy naszej ojczyzny.

Abp Władysław Ziółek w swej homilii przypomniał o chrześcijańskim obowiązku wdzięczności wobec ludzi, którzy w czasach zaborów i okupacji nie poddali się ciężarom niewoli i nie przestali wierzyć, że nadejdzie kiedyś jutrzenka swobody dla naszej ojczyzny. Szczególna wdzięczność należy się tym, którzy swoją ofiarę dla ojczyzny przypieczętowali cierpieniem i krwią, należy się im wdzięczność za ich świadectwo bohaterstwa i poświęcenia, którego motywem było umiłowanie ojczyzny i wiara w Boga. Arcybiskup łódzki zwrócił uwagę, że piękną kartą w historii naszej ojczyzną jest czas zrywu społecznego z przed 10 laty, kiedy to naród polski w solidarnym działaniu zdołał rozerwać okowy komunistycznego totalitaryzmu i podjął trudne dzieło budowy suwerennej i niepodległej ojczyzny. Ordynariusz łódzki przypomniał o konieczności ewangelizacji życia polskiego życia politycznego. " Katolicy mają przepajać duchem Ewangelii swoją codzienność, konkretną rzeczywistość, wznosząc w ten sposób swój specyficzny wkład w pomnażanie dobra wspólnego. Nie może być tak, by Ewangelia była sprowadzona jedynie do dziedziny duchowej, prywatnej lub osobistej i pozostawać bez konsekwencji dla życia społecznego" - apelował Arcybiskup łódzki.

Podczas uroczystej Eucharystii w intencji ojczyzny Ordynariusz łódzki poświęcił sztandar NSZZ "Solidarność" na Uniwersytecie Łódzkim. Zwracając się do członków i sympatyków akademickiej "Solidarności" Ksiądz Arcybiskup powiedział: "Niech ten sztandar Związku Zawodowego ´Solidarność´ w Uniwersytecie Łódzkim przypomina wszystkim jego członkom, że solidarność - znaczy: ´jeden i drugi´, nigdy: jeden przeciw drugiemu, solidarność - znaczy: brzemię niesione razem, we wspólnocie, nigdy: brzemię dźwigane przez człowieka samotnie bez pomocy drugich".

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła drugą cześć obchodów Święta Niepodległości w Łodzi. Nie możemy rozmieniać na drobne i obracać w niwecz tej ofiary krwi, cierpienia, trudu, potu i łez, dzięki której możemy się cieszyć się z owoców wolności i niepodległości, powiedział wojewoda łódzki dr Michał Kasiński do uczestników uroczystości patriotycznych. Na judzenie do nienawiści, na jątrzenie, na zachętę do korupcji i prywaty musimy zdecydowanie powiedzieć - nie! Naszą odpowiedzialność za los i życie naszych współrodaków żyjących na ziemi łódzkiej winniśmy odczytywać na zasadach miłości, sprawiedliwości i uczciwości. Są one dla mnie i dla moich współpracowników szczególnym wyzwaniem i zobowiązaniem.

W imię tych wartości podamy rękę każdemu człowiekowi dobrej woli, każdemu, komu leży na sercu pomyślność naszej ojczyzny - zapewnił obecnych Wojewoda łódzki. Przypomniał on, że był czas, kiedy Łódź i ziemia łódzka cieszyła się dobrobytem dzięki wspólnej pracy ludzi różnych narodowości, kultur, orientacji światopoglądowych i politycznych. Dzisiaj trzeba jedność postawić ponad podziałami, jedność budowaną w miłości i w trosce o przyszłość naszej ojczyzny - apelował łódzki Wojewoda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza miał miejsce uroczysty apel poległych, a oddział honorowy garnizonu łódzkiego oddał trzy honorowe salwy. Następnie przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, stronnictw politycznych, organizacji społecznych i młodzieżowych złożyli na wieńce i wiązanki kwiatów.

Zgodnie z tradycją uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą Piotrkowską pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdaniem organizatorów w łódzkich uroczystościach z okazji 82. rocznicy odzyskania niepodległości uczestniczyło kilka tysięcy łodzian, którzy przybyli całymi rodzinami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj