Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół domem - Diecezja rodziną

Wznosimy nowy dom Boga

Anna Buchar

Czy nowoczesność da się pogodzić z Ewangelią? Czy orędzie Chrystusa może dotrzeć do ludzi młodych, zasypywanych kuszącymi ofertami społeczeństwa konsumpcyjnego? Czy potrafią oni nieść pomoc potrzebującym? I czy pomimo wysokiego bezrobocia jesteśmy w stanie zbudować świątynię dla Boga? Mieszkańcy Góry to potwierdzają!

Nowy kościół

Parafię pw. św. Faustyny w Górze erygowano w 2000 r. Wierni do swojej dyspozycji mają kaplicę wzniesioną w 1999 r. z inicjatywy ks. Bolesława Sylwestrzaka - ówczesnego proboszcza. Aktualnie trwają prace przy budowie nowego kościoła. Obiekt wyglądem nawiązywać będzie do dawnego, tradycyjnego budownictwa sakralnego na Śląsku. Jego smukła wieża ma wysokość ok. 40 m. Fundamenty postawione zostały w 2005 r. z inicjatywy śp. ks. Stanisława Chłopeckiego, pierwszego proboszcza parafii św. Faustyny - mówi ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz parafii. W 2006 r. gromadzone były materiały, a wiosną 2007 r. rozpoczęto wznosić mury. W tym roku zakończone zostaną prace związane z konstrukcją stalową pod dach kościoła i dokończone zostaną prace murarskie - dodaje. Obok kaplicy i kościoła znajduje się piętrowa plebania, której budowa została zakończona w 2003 r. Parafia obejmuje część zachodnią miasta i 3 wsie: Jastrzębia, Sławęcice oraz Strumienną. W 2002 r. dekretem kard. Henryka Gulbinowicza parafia stała się siedzibą Dekanatu Góra Śląska - Zachód. W jego skład wchodzą parafie: Chróścina, Luboszyce, Góra (św. Faustyny), Osetno, Siciny, Żabin oraz Żuchlów.

Niosą pomoc

Reklama

W parafii istnieją różne grupy i wspólnoty. Ogromny wysiłek i wkład pracy wnosi Stowarzyszenie „Samarytanin”. Grupa powstała w 2001 r. i liczy 19 członków. Stowarzyszenie pomaga charytatywnie rodzinom i osobom żyjącym w niedostatku, jego misją jest także pomoc w kształceniu dzieci i młodzieży. Grupa organizuje i rozprowadza żywność wśród najbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca parafii z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W naszym mieście, w którym panuje duże bezrobocie, pomoc „Samarytanina” jest nieoceniona - mówi mieszkanka Góry. Istnieje także Parafialny Zespół Caritas. Podobnie jak Stowarzyszenie, Zespół dożywia dzieci, a także pomaga materialnie osobom najbardziej potrzebującym. Msze św. swoim śpiewem uświetniają najmłodsze dzieci z parafii oraz bierzmowana młodzież. Prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Eucharystyczny Ruch Młodych. Jest także Wspólnota Żywego Różańca i Rada Parafialna, podejmująca wiele cennych inicjatyw. Nieoceniona jest pomoc Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Na terenie parafii znajduje się przedszkole przy ul. Piastów, ale nie ma szkół. Jednak decyzją Kurii Metropolitalnej duszpasterstwo obejmuje katechizacją dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa, a także Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Koncert

W tym roku ks. Arkadiusz Wysokiński obchodzi 25-lecie kapłaństwa. Z tej okazji 30 czerwca w parafii św. Faustyny o godz. 13.15 odbędzie się dziękczynna Msza św. Zachęcamy do uczestnictwa. Obchody jubileuszu uświetni koncertem o godz. 19.00 Katolicki Zespół Ewangelizacyjny Testimonium.

* * *

Ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz
Proboszczem parafii św. Faustyny w Górze zostałem 10.11.2005 r. Przybyłem do parafii, po tragicznej śmierci ks. Stanisława Chłopeckiego, który 25.10.2005 r. wraz z Mieczysławą Jóźwin, przewodniczącą Rady Parafialnej, zginął w wypadku samochodowym. Od 01.12.2005 r. zostałem ustanowiony dziekanem Dekanatu Góra - Zachód. Obecnie wikariuszem parafii od 2009 r. jest ks. Karol Żygadło. Pracujemy w regionie dotkniętym wysokim bezrobociem. Wielu naszych parafian musi szukać zatrudnienia poza granicami miasta, a nawet Ojczyzny. W związku z tym budowa kościoła nie jest łatwa, ale możliwa dzięki wielkiej ofiarności ludzi. Kaplica, w której odprawiane są Msze św. nie jest okazała, dlatego mieszkańcy zadają sobie pytanie: kiedy zakończy się budowa kościoła? Chciałbym, żeby powstał możliwie jak najszybciej, aby parafianie mogli się nim cieszyć i w nim się modlić. Tempo prac wyznaczają jednak nasze możliwości finansowe. Wielkość środków zbieranych na powstającą świątynię, mierzona cyframi, nie jest może wielka, natomiast ma ona ogromną wartość, bo jest prawdziwie „wdowim groszem”. Mieszkańcy mimo bezrobocia są ofiarni. Identyfikują się z parafią. Pragnę serdecznie podziękować za wszelką okazywaną pomoc i życzliwość. Chciałbym tylko, aby w życie wspólnoty włączało się więcej parafian dorosłych i mocniej angażowała się młodzież. Parafia krzepnie, dlatego dobrze byłoby, gdyby młodzi również odnajdywali w niej swoje miejsce. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale z Bożą pomocą i wstawiennictwem św. Faustyny z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Reklama

Rzymskokatolicka parafia pw. św. Faustyny
Góra, skwer ks. S. Chłopeckiego 1A, 56-200 Góra
tel: 65/544-16-70, fax 65/543-23-79

Godziny Mszy św.
niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15 (z wyj. VII i VIII), 18.00
dni powszednie: 7.00, 18.00

2013-06-04 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bezcenny skarb

Ks. Erwin Jaworski prezentuje eksponat z 1550 r.

Brygida Gucwa

Ks. Erwin Jaworski prezentuje eksponat z 1550 r.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Liga włoska - gol Zielińskiego, Napoli nie zwalnia tempa

2021-09-23 20:46
Piotr Zieliński ustalił wynik w 59. minucie.

PAP

Piotr Zieliński ustalił wynik w 59. minucie.

Piotr Zieliński zdobył bramkę dla Napoli w wyjazdowym spotkaniu 5. kolejki włoskiej ekstraklasy z Sampdorią Genua, zakończonym zwycięstwem gości 4:0. Neapolitańczycy wygrali wszystkie mecze w Serie A od początku sezonu i zajmują pierwsze miejsce w tabeli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...