Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół domem - Diecezja rodziną

Wznosimy nowy dom Boga

Anna Buchar

Czy nowoczesność da się pogodzić z Ewangelią? Czy orędzie Chrystusa może dotrzeć do ludzi młodych, zasypywanych kuszącymi ofertami społeczeństwa konsumpcyjnego? Czy potrafią oni nieść pomoc potrzebującym? I czy pomimo wysokiego bezrobocia jesteśmy w stanie zbudować świątynię dla Boga? Mieszkańcy Góry to potwierdzają!

Nowy kościół

Parafię pw. św. Faustyny w Górze erygowano w 2000 r. Wierni do swojej dyspozycji mają kaplicę wzniesioną w 1999 r. z inicjatywy ks. Bolesława Sylwestrzaka - ówczesnego proboszcza. Aktualnie trwają prace przy budowie nowego kościoła. Obiekt wyglądem nawiązywać będzie do dawnego, tradycyjnego budownictwa sakralnego na Śląsku. Jego smukła wieża ma wysokość ok. 40 m. Fundamenty postawione zostały w 2005 r. z inicjatywy śp. ks. Stanisława Chłopeckiego, pierwszego proboszcza parafii św. Faustyny - mówi ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz parafii. W 2006 r. gromadzone były materiały, a wiosną 2007 r. rozpoczęto wznosić mury. W tym roku zakończone zostaną prace związane z konstrukcją stalową pod dach kościoła i dokończone zostaną prace murarskie - dodaje. Obok kaplicy i kościoła znajduje się piętrowa plebania, której budowa została zakończona w 2003 r. Parafia obejmuje część zachodnią miasta i 3 wsie: Jastrzębia, Sławęcice oraz Strumienną. W 2002 r. dekretem kard. Henryka Gulbinowicza parafia stała się siedzibą Dekanatu Góra Śląska - Zachód. W jego skład wchodzą parafie: Chróścina, Luboszyce, Góra (św. Faustyny), Osetno, Siciny, Żabin oraz Żuchlów.

Niosą pomoc

W parafii istnieją różne grupy i wspólnoty. Ogromny wysiłek i wkład pracy wnosi Stowarzyszenie „Samarytanin”. Grupa powstała w 2001 r. i liczy 19 członków. Stowarzyszenie pomaga charytatywnie rodzinom i osobom żyjącym w niedostatku, jego misją jest także pomoc w kształceniu dzieci i młodzieży. Grupa organizuje i rozprowadza żywność wśród najbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca parafii z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W naszym mieście, w którym panuje duże bezrobocie, pomoc „Samarytanina” jest nieoceniona - mówi mieszkanka Góry. Istnieje także Parafialny Zespół Caritas. Podobnie jak Stowarzyszenie, Zespół dożywia dzieci, a także pomaga materialnie osobom najbardziej potrzebującym. Msze św. swoim śpiewem uświetniają najmłodsze dzieci z parafii oraz bierzmowana młodzież. Prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Eucharystyczny Ruch Młodych. Jest także Wspólnota Żywego Różańca i Rada Parafialna, podejmująca wiele cennych inicjatyw. Nieoceniona jest pomoc Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Na terenie parafii znajduje się przedszkole przy ul. Piastów, ale nie ma szkół. Jednak decyzją Kurii Metropolitalnej duszpasterstwo obejmuje katechizacją dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa, a także Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Reklama

Koncert

W tym roku ks. Arkadiusz Wysokiński obchodzi 25-lecie kapłaństwa. Z tej okazji 30 czerwca w parafii św. Faustyny o godz. 13.15 odbędzie się dziękczynna Msza św. Zachęcamy do uczestnictwa. Obchody jubileuszu uświetni koncertem o godz. 19.00 Katolicki Zespół Ewangelizacyjny Testimonium.

* * *

Ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz
Proboszczem parafii św. Faustyny w Górze zostałem 10.11.2005 r. Przybyłem do parafii, po tragicznej śmierci ks. Stanisława Chłopeckiego, który 25.10.2005 r. wraz z Mieczysławą Jóźwin, przewodniczącą Rady Parafialnej, zginął w wypadku samochodowym. Od 01.12.2005 r. zostałem ustanowiony dziekanem Dekanatu Góra - Zachód. Obecnie wikariuszem parafii od 2009 r. jest ks. Karol Żygadło. Pracujemy w regionie dotkniętym wysokim bezrobociem. Wielu naszych parafian musi szukać zatrudnienia poza granicami miasta, a nawet Ojczyzny. W związku z tym budowa kościoła nie jest łatwa, ale możliwa dzięki wielkiej ofiarności ludzi. Kaplica, w której odprawiane są Msze św. nie jest okazała, dlatego mieszkańcy zadają sobie pytanie: kiedy zakończy się budowa kościoła? Chciałbym, żeby powstał możliwie jak najszybciej, aby parafianie mogli się nim cieszyć i w nim się modlić. Tempo prac wyznaczają jednak nasze możliwości finansowe. Wielkość środków zbieranych na powstającą świątynię, mierzona cyframi, nie jest może wielka, natomiast ma ona ogromną wartość, bo jest prawdziwie „wdowim groszem”. Mieszkańcy mimo bezrobocia są ofiarni. Identyfikują się z parafią. Pragnę serdecznie podziękować za wszelką okazywaną pomoc i życzliwość. Chciałbym tylko, aby w życie wspólnoty włączało się więcej parafian dorosłych i mocniej angażowała się młodzież. Parafia krzepnie, dlatego dobrze byłoby, gdyby młodzi również odnajdywali w niej swoje miejsce. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale z Bożą pomocą i wstawiennictwem św. Faustyny z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Reklama

Rzymskokatolicka parafia pw. św. Faustyny
Góra, skwer ks. S. Chłopeckiego 1A, 56-200 Góra
tel: 65/544-16-70, fax 65/543-23-79

Godziny Mszy św.
niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15 (z wyj. VII i VIII), 18.00
dni powszednie: 7.00, 18.00

2013-06-04 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odpust i rocznica w Rodakach

Podczas uroczystości odpustu parafialnego i 30-lecia poświęcenia kościoła w Rodakach

Archiwum parafii

Podczas uroczystości odpustu parafialnego i 30-lecia poświęcenia kościoła w Rodakach

Obecny rok jest dla miejscowości i parafii Rodaki szczególny – w czerwcu świętowano jubileusz 630-lecia miejscowości, a 28 sierpnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, połączone z obchodami 30-lecia poświęcenia kościoła.

Więcej ...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Karol Porwich/Niedziela

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece.

Więcej ...

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim