Reklama

Niedziela Rzeszowska

Instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli w Nawsiu

Robert Kolebuk

W 2013 r. w dzieje parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Nawsiu wpisały się dwa istotne wydarzenia: 30-lecie istnienia parafii i instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli. Okolicznością dającą sposobność do połączenia tych wydarzeń był odpust parafialny ku czci Patrona, który miał miejsce 16 maja br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości przewodniczył delegat Biskupa Rzeszowskiego ks. inf. Stanisław Mac, przy licznym udziale kapłanów rodaków, byłych proboszczów, kapłanów z dekanatu, sióstr zakonnych pochodzących z Nawsia i pracujących w Wielopolu Skrzyńskim, a także parafian i gości. Do owocnego przeżycia uroczystości przygotował parafian poprzez rekolekcje ks. dr Kazimierz Leń SJ ze Starej Wsi.

Jubileusz parafii

Pierwszym powodem świętowania w Nawsiu był jubileusz utworzenia tam parafii. Została ona wydzielona z parafii w Wielopolu Skrzyńskim i powołana do istnienia przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 6 maja 1983 r. Starania o samodzielną parafię rozpoczęto już kilka lat wcześniej poprzez wybudowanie kaplicy katechetyczno-kultowej, którą z racji trwającego systemu politycznego wznoszono jako prywatny dom. Tam od 1977 r. uczono religii, od 1980 r. sprawowano także Msze św. i nabożeństwa. W tym domu mieściła się również plebania, w której zamieszkał rektor, a następnie pierwszy proboszcz ks. Stanisław Kos, który podjął skuteczne starania o utworzenie parafii i budowę kościoła w Nawsiu. 10 lipca 1983 r. bp J. Ablewicz poświęcił plac pod budowę świątyni. 19 maja 1986 r. bp Władysław Bobowski z Tarnowa dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego 22 czerwca 1983 r. przez Jana Pawła II na Błoniach krakowskich. Zainstalowano wówczas także relikwie Ziemi z Katakumb św. Kaliksta w Rzymie. 27 września 1987 r. Biskup Tarnowski ofiarował dla parafii relikwie bł. Karoliny Kózki. Uroczystym zwieńczeniem wysiłków parafian z Nawsia przy budowie kościoła było jego poświęcenie, którego jako pierwszego kościoła w nowej diecezji rzeszowskiej dokonał 14 czerwca 1992 r. biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Przestronna świątynia zbudowana jest na planie krzyża greckiego według projektu inż. Władysława Boczkaja z Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejni proboszczowie w Nawsiu dokładali wszelkich starań, aby nowa parafia posiadała to, co było potrzebne do jej funkcjonowania. 21 października 1984 r. ks. Adam Nowak z Tarnowa poświęcił plac pod cmentarz, a w latach 1997-99 wybudowano plebanię. Przez 30 lat istnienia tej niewielkiej, aczkolwiek bardzo intensywnie rozwijającej się wspólnoty, jej pasterzami byli: ks. Stanisław Kos (1983-94), ks. Marek Kiełbasa (1994-2002), ks. Ryszard Miśniak (2002-09). Obecnie proboszczem od 2009 r. jest ks. Marek Marchut. Od utworzenia parafii w Nawsiu spośród jej mieszkańców wyświęcono 5 kapłanów, natomiast życie zakonne obrało 8 osób: w tym 7 sióstr zakonnych i jeden brat. Łącznie z terenu parafii pochodzi 6 kapłanów i 16 osób zakonnych. W WSD w Rzeszowie do kapłaństwa przygotowuje się obecnie jeden kleryk z Nawsia. O przywiązaniu do tradycji i wiary parafian z Nawsia świadczy także ponad 30 obiektów małej architektury sakralnej: przydrożnych krzyży i kapliczek.

Reklama

Instalacja Relikwii

Drugim powodem do świętowania była instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli. Inicjatywę sprowadzenia relikwii Patrona Polski do Nawsia poddał ks. proboszcz Marek Marchut. Szczególną okazją ku temu, oprócz jubileuszu parafii, jest także 75. rocznica kanonizacji i sprowadzenia do Polski relikwii św. Andrzeja. 17 kwietnia br. Ksiądz Proboszcz wraz z parafianami udali się do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, skąd przywieźli relikwie swego Patrona. Do czasu ich instalacji w parafii znajdowały się one w kaplicy pw. św. Andrzeja Boboli u sióstr michalitek w Wielopolu Skrzyńskim. Stamtąd przed uroczystą Mszą św. w dzień odpustu przywiózł je pod eskortą straży pożarnej ks. M. Marchut. Zostały one wniesione w uroczystej procesji, po której swego Patrona w znaku relikwii powitali przedstawiciele parafian i Ksiądz Proboszcz. Po Mszy św. z udziałem chóru z Nawsia, odbyła się eucharystyczna procesja oraz uczczenie relikwii św. Andrzeja Boboli przez wszystkich uczestników modlitewnego spotkania.

Trzecim powodem świętowania w Nawsiu był odpust parafialny, który stał się doskonałą okolicznością dla zrealizowania dwóch wcześniejszych wydarzeń. Ks. inf. Stanisław Mac w homilii na kanwie tych trzech okoliczności przeżywanych w Roku Wiary, ukazał św. Andrzeja Bobolę jako Patrona niepodległej Polski. W słowie kaznodziei wyrażona została troska o kraj, Polaków oraz rolę i znaczenie wiary w dziejach naszej Ojczyzny, która od początku istnienia budowana była na wartościach chrześcijańskich i w trudnych okresach w wierze i Kościele znajdowała oparcie.

Parafia w Nawsiu, utworzona w trudnym czasie i dzięki wielkiemu wysiłkowi proboszczów i parafian, jest miejscem głębokiego życia religijnego i pielęgnowania polskich tradycji. Kościół, o który z wielkim pietyzmem dbają parafianie, jest miejscem jednoczącym całą wspólnotę. Jubileusz był wielkim dziękczynieniem za ludzi i wszystkie lata istnienia parafii w Nawsiu.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-06 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim