Reklama
Domniemany cud za przyczyną sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Z biskupem drohiczyńskim Antonim Pacyfikiem Dydyczem OFMCap rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
Kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, został laureatem prestiżowej Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2012.
To nie pierwsza nagroda w jego życiu, ale chyba najważniejsza i najbardziej prestiżowa. Krzysztof Ziemiec, znany i lubiany dziennikarz telewizyjny, odebrał „Ślad” - Nagrodę im. bp. Jana Chrapka.
Desperacki krok francuskiego pisarza i dziennikarza.
Wyniesiona do chwały ołtarzy matka Zofia Czeska założyła pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt oraz Zgromadzenie Sióstr Prezentek.
Z biskupem kieleckim prof. dr. hab. Kazimierzem Ryczanem w 50. rocznicę święceń kapłańskich rozmawia Agnieszka Dziarmaga
W wielu państwach aktywiści gender już przeforsowali wiele rozwiązać naruszających normy obyczajowy, np. publiczne toalety w wielu krajach nie sa już oznaczone jako męskie i damskie, lecz mają ogólną nazwę "szalet".
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji boi się kontroli NIK jak ognia. Nic dziwnego, bo pierwszy konkurs na naziemną telewizję cyfrową do złudzenia przypomina aferę Rywina. Czy tak samo będzie przy drugim podejściu
Potrzebna jest katolicka telewizja, która nie ulega tzw. poprawności politycznej, czyli różnym manipulacjom i skrzywieniom, wygodnym dla tych, którzy nami rządzą, która chce służyć obiektywnej informacji o porządku rzeczy.
Niedziela 26 maja 2013 r. należała do rodzin. Ulicami polskich miast przeszły wielotysięczne, radosne i kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny.
Jan Czochralski był niezmordowanym badaczem i naukowcem, któremu zawdzięczamy niemal całą współczesną elektronikę.
Sekty są problemem nie tylko dla ludzi wierzących, ale także dla struktur władzy państwowej i organów ścigania w Polsce, które w dużym stopniu pozostają bezradne wobec tego zjawiska lub też go nie dostrzegają.
Z Dariuszem Pietrkiem - założycielem i pracownikiem Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych, psychoterapeutą Katowickiego Instytutu Psychoterapii oraz pracownikiem Ośrodka Promocji Rodziny w Chorzowie - rozmawia Margita Kotas
Sekta jest jak zatrute ciastko, najpierw zachwyca, potem unicestwia.
Smaczną zupę z ogórków polecają Siostry Nazaretanki z Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie.
Wyniesienie do chwały błogosławionych Kościoła Małgorzaty Łucji Szewczyk podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Krakowie-Łagiewnikach 9 czerwca br. wpisuje się piękną kartą w historię założonego przez nią Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej.
25 maja bp Tadeusz Rakoczy wyświęcił na kapłanów 8 diakonów.
Malarz, a także lekarz psychiatra, Jacek Kłyś z Krakowa, zaprezentował 20 maja w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie swoje prace plastyczne.
13 czerwca przypada święto patronalne św. Antoniego Padewskiego (ok. 1195-1231). Był ludowym kaznodzieją, Portugalczykiem z urodzenia, człowiekiem bardzo oddanym Bogu.
Kiedy ks. Bogumił Kowalski objął proboszczowanie nowej parafii Gorzków-Trzebniów do pomocy miał św. Jana Berchmansa, patrona nowo powstałej parafii, do którego kult żywił od 2006 r.
Setki osób uczestniczyło w uroczystościach związanych z odsłonięciem w Częstochowie obelisku gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.
Z datą 9 czerwca oddajemy do rąk naszych Drogich Czytelników wyjątkowy numer „Niedzieli Podlaskiej”, bo i okazja ku temu jest szczególna - jubileusz 50-lecia kapłaństwa Pasterza diecezji.
Z s. Cezaryną, sercanką, która obecnie mieszka w Drohiczynie, a pochodzi z Serpelic, gdzie urodził się i dorastał bp Antoni Pacyfik Dydycz, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski
Z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa bp. Antoniego Pacyfika Dydycza na prośbę redakcji „Niedzieli Podlaskiej” wspomnieniami z okresu życia zakonnego dzieli się z Markiem Sobiszem o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, były prowincjał Warszawskiej Prowincji Ojców Kapucynów
Historia norbertanek w Imbramowicach, w urokliwym klasztorze na szlaku Orlich Gniazd i warowni jurajskich, jest pisana od ponad 800 lat.
Bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i farze rzeszowskiej oraz jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie.
Tak nazywa się przepiękny Ołtarz Miłosierdzia, pentaptyk autorstwa złotnika i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI.
Podobnie jak w ponad stu polskich miastach również w Krakowie zorganizowano 26 maja Marsz dla Życia i Rodziny.
„By pokazać ludzkie oblicze prasy katolickiej” - to główny cel, jaki postawił I Dniom Prasy Katolickiej, które odbyły się 26-29 maja, ich pomysłodawca, ks. Marek Wrężel.
Rozmowa o nowym przedsięwzięciu Akcji Katolickiej „W niedzielę świętuję - w niedzielę nie kupuję”
25 maja, w wigilię uroczystości Trójcy Przenajświętszej, w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz udzielił święceń kapłańskich 17 diakonom z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Mimo deszczowej pogody w niedzielę 26 maja ulicami Lublina przeszedł Marsz Życia. - Udział w tym radosnym święcie jest czytelnym znakiem, że zależy nam na życiu, że jesteśmy Bogu wdzięczni za dar życia, że chcemy głosić radość życia i je bronić - mówił abp Stanisław Budzik.
Tuż przed urodzinami bł. Jana Pawła II, 16 maja, w Bełżycach odbył się 6. Zjazd Rodziny Szkół Papieskich Archidiecezji Lubelskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 17 placówek oświatowych noszących imię Papieża Polaka. Gospodarzami zjazdu współorganizowanego przez Wydział ds. Wychowania Kurii Metropolitalnej w Lublinie była parafia pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach oraz Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II.
Abp Stanisław Budzik poświęcił kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Bazylianówka w Lublinie.
Zostaniecie posłani, aby nauczać i uświęcać - zwrócił się do 7 diakonów biskup pomocniczy Marek Mendyk podczas udzielania święceń prezbiteratu. Kościół legnicki ma 7 nowych księży.
Cmentarz Komunalny dla miasta Legnicy wybudowany w podmiejskim Jaszkowie, oficjalnie rozpoczął swoją działalność.
Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach obchodziła 25. Święto Matki. Wydarzenie rozciągnięto na trzy kolejne dni 24-26 maja.
W dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, które przypada 24 maja, arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 32 im. Karola Wojtyły w Łodzi oraz Salezjańskiego Liceum i Gimnazjum im. Księdza Bosko w Łodzi.
Kapłani wyświęceni 33 lata temu obchodzili jubileusz swoich święceń.
Z Marią Mazurkiewicz, ustępującą prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, rozmawia Anna Skopińska
Coroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej do Strachociny, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Andrzeja Boboli - patrona tego stowarzyszenia, zakończyła trwający od października diecezjalny kongres AK.
Strażacy z całego województwa podkarpackiego uczestniczyli 5 maja w 18. Regionalnej Pielgrzymce Straży Pożarnych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.
Wielka rzesza dzieci, młodzieży, dorosłych mieszkańców miasta i przybyszów z różnych stron archidiecezji, a ponad nimi krzyże, hasła, transparenty, to V Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny.
W sobotę 18 maja, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, miały miejsce święcenia kapłańskie - już 22. w historii naszej diecezji.
W 2013 r. w dzieje parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Nawsiu wpisały się dwa istotne wydarzenia: 30-lecie istnienia parafii i instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli.
W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 19 maja br. parafia Żyznów wyśpiewała uroczyste „Te Deum”, dziękując Panu Bogu za 100 lat wspólnoty parafialnej.
Sulisławice stały się miejscem spotkania wolontariuszy posługujących w Katolickich Centrach Pomocy Rodzinie (KCPR).
Na progu wakacji przedstawiamy naszym Czytelnikom propozycje letniego wypoczynku z elementem duchowym, jakie oferują instytucje i wspólnoty Kościoła sandomierskiego. Jest w czym wybierać.
Ulicami miasta, po raz trzeci przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpoczął się Mszą św. w bazylice konkatedralnej.
Z Czesławem Dźwigajem - profesorem ASP w Krakowie, artystą rzeźbiarzem, rozmawia Piotr Lorenc
Wszystko zaczęło się od ogłoszenia przez Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie kolejnej edycji konkursu „Zachować dla przyszłych pokoleń”.
W ostatnich dniach został rozstrzygnięty konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku 2012, w którym nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „wystawy” otrzymało Muzeum w Sosnowcu.
I Zlot Szlakiem Martyrologii „Osówka 2013”, mimo złych warunków atmosferycznych, odbył się 11 maja w Głuszycy.
W dniach 8-9 czerwca br. miała miejsce XV Piesza Międzydiecezjalna Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Mamy świadomość, że życie wiary i modlitwy jest u nas ciągle zagrożone, bowiem w kryzysie znajduje się rodzina, a nasze państwo wcale rodziny nie ochrania.
W sobotę 18 maja br., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w moryńskim kościele rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 750-lecia istnienia świątyni, które potrwa aż dwa lata.
Nad wyraz uroczyście uczczono świętego jezuitę, męczennika Andrzeja Bobolę w parafii Golczewo. W Roku Wiary, a zarazem w 75. rocznicę kanonizacji Świętego, ks. kan. Wojciech Musiałek, proboszcz parafii, postanowił sprowadzić relikwie świętego Męczennika do miejscowej świątyni.
Z Jackiem Suderem – sekretarzem generalnym Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu – rozmawia Joanna Szubstarska
Medina w Tunisie – plątanina uliczek, bramek, placyków, zaułków. W nocy pusta i cicha, tylko od czasu do czasu ktoś przemknie, przy jakiejś kawiarence w bocznej uliczce siedzi grupa chłopaków i gra w karty, popijając kawę.
Pomimo przejmującego zimna, w zacinającym deszczu grupa 36 najwytrwalszych czcicieli bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego wzięła udział w wyprawie rowerowej do jego małej ojczyzny.
– Boże, jesteś moim Bogiem. Ciebie z troską szukam - głosiła światu młodzież na Jasnej Górze 25 maja, w wigilię uroczystości Trójcy Świętej i Dnia Matki, w czasie 15. Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja, która odbyła się pod hasłem: „Jezu, jesteś moim Panem”.
W 82. roku życia, 53. roku kapłaństwa, 64. roku życia zakonnego 8 maja zmarł o. Feliks Dziadczyk SJ - spowiednik i kierownik duchowy kapłanów, kleryków, zakonników i osób świeckich, członek Rady Kapłańskiej, członek 1. Synodu Diecezji Toruńskiej, ojciec duchowny dekanatu Toruń I.
Pielgrzymka z relikwiami patrona Polski św. Andrzeja Boboli przeszła z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.
Niewinne dzieło artystki, czy symbol złych idei szpecący okolicę? Końca sporu o tęczę na Placu Zbawiciela nie widać. Podobnie, jak już wielokrotnie zapowiadanego zdemontowania tęczy.
Sejm zdecyduje czy odbędzie się referendum w sprawie objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym, ponieważ organizatorzy akcji „Ratujmy Maluchy” zebrali 0, 5 miliona w całym kraju.
Orszak Trzech Króli, Marsz Rodzin, Marsz Mężczyzn, Noce Kościołów. To stosunkowo młode wiekiem imprezy ewangelizacyjne, ale już rozpoznawalne na mapie i to nie tylko naszego miasta.
Biskup występujący w wideoklipie, młodzi ludzie śpiewający na placach w centrum miasta, rozmowy o Chrystusie z sąsiadami – to wszystko jest możliwe, gdy celem jest głoszenie dobrej nowiny o zbawieniu.
Tegoroczne Powiatowe Święto Ludowe odbyło się w Oleszycach w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Połączono je z Regionalnym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza.
Ikona uobecnia osobę, do której się zwracamy, zapewnia łączność ze świętymi i pośredniczy w modlitwie.
O sprawach ekumenizmu rozmowa z wieloletnim diecezjalnym referentem do spraw ekumenizmu.
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odbył się największy Dzień Dziecka w naszym regionie. W sobotę 1 czerwca zgromadziło się tu prawie 4 tys. dzieci. Spotkanie w formie festynu pod hasłem: „Bądźmy razem” zorganizowały wspólnie Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Kuria Diecezjalna oraz sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie.
Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny świętuje uroczystość beatyfikacji założycielki zgromadzenia sługi Bożej Matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej.
Ks. dr Tomasz Trębacz - jest notariuszem Kurii Biskupiej i redaktorem naczelnym „Ecclesiastica” - pisma urzędowego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jako dogmatyk zajmuje się także tematyką satanizmu, okultyzmu, magii i sekt.
Reklama
Kościół
Wiara
Kościół
Kościół
Kościół
Wiadomości
Wiadomości
Niedziela Wrocławska
Kościół