Reklama

Kościół

Abp Śmigiel: Od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom

2024-10-26 13:30

BP KEP

- Od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył i której będę służył tak, jak potrafię, bez reszty - powiedział w homilii nowy metropolita szczecińsko-kamieński, abp. Wiesław Śmigiel, podczas ingresu do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej. W uroczystości uczestniczy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, Prymas Polski, abp. Wojciech Polak oraz liczne grono polskich biskupów oraz wierni z całej Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj także: Abp Śmigiel: zuchwałość skandali seksualnych w Kościele to wynik patologii

Nowy metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp. Wiesław Śmigiel wygłosił homilię, podczas której zwrócił uwagę na odczytanie znaków Bożej Opatrzności. Przypomniał, że przewodniczką na drodze wiary jest Matka Boża, Maryja. - W naszej archidiecezji jest szczególnie czczona jako Matka Kościoła - mówił.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, odnoszącej się do ostatnich słów Jezusa z Krzyża. „Oto syn Twój, oto Matka Twoja” powiedział, że „w umiłowanym uczniu możemy rozpoznać kościół, naszą archidiecezję i każdego z nas”. - Zabrać Maryję do siebie, do swojego domu, rodziny i serca to w gruncie rzeczy uznać, że Jezus jest Panem i zbawcą, oraz zrobić wszystko cokolwiek nam powie”. Dodał, że konsekwencją takiej postawy jest „Kościół przeżywany jako wspólnota wspólnot i rodzina rodzin”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Świat współczesny często proponuje rozwiązania sprzeczne z zasadami wiary. Zazwyczaj są one pozornie atrakcyjne, ciekawe, przyjemne - mówił abp Śmigiel, wskazując, że „jest to ogromna pokusa”. Dodał, że zagrożeniem jest także grzech, odwołując się do pierwszego czytania o skutkach grzechu pierworodnego. - Każdy ma szansę na nawrócenie i nawet słabi ludzie mogą czynić dobro, jest wszakże jeden warunek, który wypowiedział św. Piotr z apostołami: trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi, a jeśli słuchać ludzi to tak, aby w tym głosie rozpoznać samego Boga - mówił hierarcha.

Reklama

Metropolita szczecińsko-kamieński przypomniał, aby regularnie robić rachunek sumienia w celu uznania własnej słabości. - Bez tego - jak zaznaczył - łatwo odpowiedzialność za zło przypisać innym, np. strukturom społecznym, uwarunkowaniom, modzie.

Zwrócił uwagę, że ogłoszenie jego nominacji nastąpiło 13 września w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Chryzostoma, biskupa, męczennika. - Teksty, które kościół podarował nam w tym dniu przyjąłem również jako zadanie - mówił. To m.in. jego biskupie zawołanie „omnibus omnia factus”, czyli słowa św. Pawła z Listu do Koryntian: „Stałem się wszystkim dla wszystkich”.

- Towarzyszą mi dziś radość, respekt wobec zadań, które podejmuję oraz pokora w stosunku do historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - wyznał metropolita, dodając, że „dzieje tych ziem nie są łatwe”. - Nasza historia uczy, że to stąd rozchodziły się na całą Ojczyznę odważne dążenia do wolnej i demokratycznej Polski - przypomniał. - Szczecinianie i mieszkańcy tej części Pomorza pokazali na czym polega solidarność oraz zdecydowanie sprzeciwili się złu i niesprawiedliwości nawet za cenę życia - dodał. - Dzisiaj potrzeba nowego zapału ewangelizacyjnego i zaufania do Boga, który jest większy niż ludzkie statystyki, prognozy, a nawet większy niż nasze lęki - zauważył.

Reklama

Abp Śmigiel powiedział, że swoją nową posługę przyjmuje jako „skarb i zadanie”. - Od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył i której będę służył tak, jak potrafię bez reszty - wyznał. - Będę zabiegał w miarę ludzkich możliwości z pełną otwartością na dary Ducha Świętego, aby archidiecezja szczecińsko-kamieńska była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga - dodał.

Metropolita szczecińsko-kamieński poprosił o współpracę i życzliwość wszystkie środowiska archidiecezji zaznaczając, że "w Kościele nie ma wykluczonych, chyba że w imię wolności sami wybiorą taką drogę". Zaprosił do modlitwy o nowe i święte powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego, ale także o powołania do małżeństwa. Podkreślił również, że „potrzeba nam zgody społecznej”.

- Posługę w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej chciałbym realizować w kluczu troski i ludzkich wysiłków, aby archidiecezja wzrastała, oraz też głębokiego zaufania Bożej Opatrzności i służby Kościołowi chrystusowemu - zadeklarował abp Wiesław Śmigiel.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: bp Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".

Więcej ...

Papież odprawi Eucharystię przy Katedrze św. Piotra

2024-10-25 15:51

Włodzimierz Rędzioch

27 października, na zakończenie Synodu biskupów Franciszek odprawi uroczystą Mszę św. na ołtarzu Konfesji. Obok ołtarza będzie wystawiona niezwykła pamiątka św. Piotra – tron, który według tradycji był katedrą Apostoła. Jest on przechowywany w ołtarzu Katedry, w absydzie bazyliki. Będzie wystawiony od 27 października do grudnia.

Więcej ...

Pani Urszula o czasie spędzonym za kratami: to był koszmar. Czułam się jak śmieć, bo tak byłam traktowana

2024-10-25 22:13
Pani Urszula Dobejko

TV Republika

Pani Urszula Dobejko

"W areszcie czułam się jak śmieć, bo jak śmieć przez długi czas byłam traktowana. Po zatrzymaniu, zwłaszcza dotyczy to okresu pobytu na tzw. dołku, doświadczyłam koszmaru i upokorzenia. Czułam się dosłownie jak zaszczute zwierzę", mówiła w TV Republika pani Urszula Dobejko, była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, zatrzymana przez bodnarowską prokuraturę, która siedem miesięcy spędziła za kratami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zaprezentowano krzyż Roku Jubileuszowego 2025

Kościół

Watykan: zaprezentowano krzyż Roku Jubileuszowego 2025

Pani Urszula o czasie spędzonym za kratami: to był...

Wiadomości

Pani Urszula o czasie spędzonym za kratami: to był...

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

Pani Urszula po wyjściu z aresztu: To było dla Ojczyzny

Wiadomości

Pani Urszula po wyjściu z aresztu: To było dla Ojczyzny

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Wiadomości

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Wiadomości

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Kościół

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard....

Wiadomości

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard....

Ks. Olszewski i urzędniczki mogą wyjść na wolność za...

Wiadomości

Ks. Olszewski i urzędniczki mogą wyjść na wolność za...