Czytając ten artykuł nie trzeba się martwić, że jego treść będzie to kolejna batalia na linii Niebo i Piekło, zło i dobro, świętość a potępienie. Takich opracować tłumaczących, dlaczego dla katolika zabawy w Halloween są bezsensowne, jakie mogą mieć konsekwencje duchowe znajdziemy bardzo wiele. Tu bardziej chcemy skupić się na wydarzeniach, które zyskują coraz większą popularność, które pokazują, jak prostymi sposobami pokazywać świętość i połączone jest to ze świetną zabawą. Bale, marsze, spotkania ze świętymi są w ostatnich latach fenomenem w wielu parafiach. Jedną z takich parafii w Archidiecezji Wrocławskiej jest parafia św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu - Leśnicy. - Przyjęło się w naszej parafii, że najpierw spotykamy się na wspólnym nabożeństwie różańcowym, później jest korowód świętych i bal wszystkich świętych - zaznacza s. Cecylia, ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi, która odpowiada za przygotowanie tego wydarzenia.
Przygotowania
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Organizując takie wydarzenie, należy zadbać o detale. Z kolei dla uczestników najpoważniejszym zadaniem jest wybranie świętego, do którego chcą się upodobnić. - To nie jest wcale takie proste, bo świętych jest dużo, a oprócz tego pojawiają się ograniczenia związane ze strojem czy pomysłem. Nasze wydarzenie głównie nastawione jest na dzieci. To dla nich je organizujemy i co roku przychodzi ich kilkadziesiąt, ale co też jest piękne, nie tylko dzieci się przebierają za świętych, lecz także ich rodzice. Ja także się przebieram i nasz ksiądz proboszcz - opowiada s. Cecylia, dodając: - Mamy salę parafialną, którą odpowiednio dekorujemy. Tam przygotowany jest słodki poczęstunek dla dzieci. Aby było ciekawiej przygotowywane są także różne zabawy i atrakcje. Na przykład w tamtym roku mieliśmy stylizowaną na niebo ściankę do zdjęć ze świętymi. W czasie pandemii zorganizowaliśmy spotkanie taneczne przy grocie maryjnej przy naszym kościele. W tym roku planujemy rozłożyć czerwony dywan, tak, aby każdy święty mógł się na nim odpowiednio zaprezentować.
Jakim jesteś świętym?
Wybór świętego, za którego przebiorą się uczestnicy jest zależny od wielu czynników. Nie wystarczy mieć odpowiedni strój, ale warto też coś wiedzieć o świętym, którego chce się reprezentować. - Taki bal świętych jest świetną okazją, aby dzieci dowiedziały się coś więcej o świętych. Gdy przychodzą na nasze wydarzenie to jakąś wiedzę o “swoim świętym” dzieci mają, my staramy się tę wiedzę uzupełnić mówiąc o tym, co było charakterystyczne w życiu tego konkretnego świętego i cieszy nas fakt, że dzieci chętnie słuchają tego, co chcemy im przekazać - mówi siostra jadwiżanka.
Świadectwo wiary
Reklama
Patrząc komercyjnie świętość nie ma takiej dużej promocji jak Halloween, które im bliżej końca października epatuje praktycznie z każdej strony. Dla człowieka wierzącego kluczowe jest uświadomienie sobie, dlaczego lepiej promować dobro wypływające ze świętości życia, niż zło wskazujące na potępienie. Nie chodzi tu tylko o zabawę. W przypadku korowodów świętych, to świetna okazja, aby promować świętość i dać świadectwo wiary. Pokazać, że dążenie do świętości jest piękną drogą i może stać się stylem życia- Po nabożeństwie różańcowym wychodzimy w korowodzie z kościoła do salki parafialnej, ale wychodzimy na ulice Leśnicy, oczywiście wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. Idziemy ze śpiewem na ustach, tak, aby ludzie nas zobaczyli i usłyszeli. Uważam, że to świetna okazja, aby się zatrzymać i zastanowić - wskazuje s. Cecylia.
Znani i lubiani
Świętych i błogosławionych w Kościele Katolickim jest wielu. Jest jednak taki trend, że mamy swoich ulubionych świętych, z którymi się utożsamiamy, albo po prostu ich lubimy, bo w ich życiu było coś charakterystycznego, co nas w nich zafascynowało. Są też tacy święci, którzy w konkretnym czasie stają się “popularni”. - Dzieci wybierają m.in. dzieci fatimskie św. Hiacyntę, św. Franciszka, zdarza się też, że ktoś przebiera się za Łucję, która jeszcze nie jest świętą. Z bardziej znanych świętych to wybierany jest św. Franciszek z Asyżu, św. Marcin, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Mikołaj czy św. Jan Paweł II. W tamtym roku nasz ksiądz proboszcz Rafał Cyfka przebrał się za św. Maksymiliana Marię Kolbego, a ja wybrałam patronkę naszej parafii św. Jadwigę Śląską - wymienia siostra.
Rola rodziców
Reklama
O tym, jakie zwyczaje zostaną przekazane młodemu pokoleniu, zależy od rodziców. To oni poprzez swoją postawę, przykład i wskazanie drogi formują swoje dzieci. Patrząc z perspektywy wychowawczej dobre wzorce, jak na przykład styl życia świętych i błogosławionych i to, że za swoje życie otrzymali nagrodę życia wiecznego, budzi zaufanie i bezpieczeństwo. Ukierunkowanie się ku światu potępionych to przekazywanie złych wzorców, bo przecież mówimy tutaj o naśladowaniu dusz, które odwróciły się do wiecznej Miłości, a za życia czyniły zło. - Zdarzają się takie sytuacje, że rodzice przyprowadzają swoje dzieci prosto z zabawy halloweenowej. I dzieci ubrane są w stroje kościotrupów - wspomina s. Cecylia, dodając: -Przyjęliśmy zasadę, że takich osób nie wpuszczamy na salę. W takich sytuacjach tłumaczymy, że taki strój nie pasuje do naszej zabawy. My czcimy Wszystkich Świętych, a nie jakieś kościotrupy, straszydła. My mówimy o Niebie, a nie o Piekle i śmierci oraz straszeniu się nawzajem.
Ma to sens?
Siostra Cecylia dzieląc się swoimi przemyśleniami o balach Wszystkich Świętych, podkreśla, że początkowo sceptycznie podchodziła do takich wydarzeń. - Początkowo miałam obawy, czy to ma sens, bo przecież bale, korowody i tego typu spotkania zaczęto organizować w odpowiedzi na te wszystkie zabawy halloweenowe. Dzisiaj patrzę na to inaczej i cieszę się, że kult śmierci, strachu i zła zamieniany jest na kult nieba, radości i dobra. I piękne jest to, że z roku na rok uczestników balu Wszystkich Świętych jest coraz więcej. Tu dużą rolę odgrywają rodzice, bo oni potrafią swoich pociechom to wytłumaczyć - mówi siostra jadwiżanka, dodając: – To też świetna okazja, aby pokazać, że świętość nie jest tylko dla wybranych, ale dla każdego. I widać to po przekroju świętych, których wybierają dzieci: służąca, królowa, biskup, ksiądz, siostra zakonna, matka, ojciec, dzieci. Każdy może być świętym.