Bp Tadeusz Rybak
Ksiądz Biskup urodził się w 1929 r. w Milanówku k. Warszawy. Po ukończeniu szkoły podstawowej, liceum i maturze w rodzinnej miejscowości, idąc za głosem powołania, zgłosił się w 1948 r. jako kandydat do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. We wspomnieniach zmarłego już ks. inf. Stanisława Turkowskiego, który w tym czasie był prefektem w seminarium, znajdujemy taki zapis: „W zachowanym wśród dawnych archiwaliów własnych niewielkich rozmiarów notatniku, zawierającym nazwiska alumnów poszczególnych roczników, w roku 1951/52 odczytuję ołówkiem zrobiony zapis: «Rybak Tadeusz - Warszawa - Milanówek, dziekan kleryków, zdolny, dobrze wychowany, do święceń dopuszczony jednomyślnie, wikariusz Bielawa Dolna»”. (Vox Pastoris - Legnicka Kuria Biskupia 2003 r., s. 7). Ks. Turkowski wyjaśnia, że czas formacji kleryków tamtego okresu był zarazem okresem ciężkich i dramatycznych zmagań z systemem totalitarnym, stalinowskim przeżywającym swe apogeum, a ostrze terroru kierowane było przede wszystkim przeciw Kościołowi, jego pasterzom i wiernym. Towarzyszyła mu atmosfera lęku i niepewności jutra, zagrożeń egzystencji i tożsamości nie tylko chrześcijańskiej, narodowej, ale i tej zwyczajnej - ludzkiej.
Reklama
W takim okresie Ksiądz Biskup przygotowywał się do święceń prezbiteratu, które przyjął w odbudowanej (poświęcono wykonane prace w lipcu 1951 r.) wrocławskiej katedrze z rąk bp. Franciszka Sonika z Kielc 2 sierpnia 1953 r. Święceń udzielał biskup spoza diecezji, gdyż archidiecezja wrocławska w tym czasie nie miała jeszcze swojego biskupa diecezjalnego. Po święceniach pracował w duszpasterstwie, pełniąc obowiązki wikariusza. W 1957 r. rozpoczął studia na KUL-u, które ukończył w roku 1962, uzyskawszy tytuł doktora teologii. Był też wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu (1962-77) oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i liturgiki, a także pełnił różne funkcje w strukturach Episkopatu Polski. W 1977 r. przez Papieża Pawła VI został powołany i ustanowiony wrocławskim biskupem pomocniczym. Przed rokiem Ksiądz Biskup obchodził 35. rocznicę sakry biskupiej, którą otrzymał 24 czerwca 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił go pierwszym biskupem diecezji legnickiej. Urząd biskupa legnickiego pełnił do 30 kwietnia 2005 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Stefan Cichy
Obecny biskup legnicki swoimi rodzinnymi korzeniami sięga Górnego Śląska. Urodził się w 1939 r. w Przyszowicach k. Gliwic. Szkołę Podstawową ukończył w swojej rodzinnej miejscowości, a liceum, które zakończył maturą, w Gliwicach. W czerwcu 1957 r. został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które miało wtedy swoją siedzibę w Krakowie. Po rocznym kursie w Tarnowskich Górach kontynuował naukę w Krakowie. W seminarium pełnił m.in. funkcję dziekana alumnów. Święceń prezbiteratu udzielił mu bp Herbert Bednorz w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 23 czerwca 1963 r. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w diecezji, a także poza jej granicami (1971-75 w parafii św. Gertrudy w Wiedniu). W latach 1967-71 podjął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, a następnie (1971-74) na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego z uzyskaniem doktoratu z teologii (liturgika). Od 1975 r. był wykładowcą liturgiki w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie (od 1980 r. - w Katowicach). Pełnił też funkcje wicerektora i rektora seminarium. 26 sierpnia 1998 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Święcenia biskupie przyjął 12 września1998 r. w katedrze katowickiej z rąk abp. Damiana Zimonia.
Reklama
19 marca 2005 r. został powołany przez papieża Jana Pawła II do posługi biskupa legnickiego, obejmując urząd w dzień ingresu - 30 kwietnia 2005 r. i sprawuje go do dziś.
W wydarzeniach duszpasterskich datę 29 czerwca br. (uroczystość Świętych Piotra i Pawła obchodzony jako dzień Świętych Patronów Diecezji) zaplanowano jako dzień uroczystości jubileuszowych obu Księży Biskupów. Jednak z racji ostatnich hospitalizacji bp. Stefana Cichego, konieczności operacji oraz czasu potrzebnego na rehabilitację, zostały one przeniesione na sobotę 14 września. Odbędą się one w legnickiej katedrze o godz. 11.
Jednak już dziś zachęcamy wszystkich do pamięci modlitewnej o naszych Księżach Biskupach, a im samym życzmy obfitości Bożych łask, dużo zdrowia i opieki świętych patronów na dalsze lata życia.