Reklama

Niedziela 38/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Kto tutaj rządzi...

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Repolonizacja mediów jest obecnie na dobrej drodze. Najwyższy już czas zawalczyć o to, aby środki społecznego przekazu, i te przemawiające, i te drukujące w języku polskim, były polskie, a nie obce, przede wszystkim niemieckie.

drogowskazy
3

Polskę trzeba kochać

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Dzień 1 września 1939 r. to tragiczna data w historii naszej ojczyzny. O godz. 4.40 niemieckie samoloty zbombardowały Wieluń w diecezji częstochowskiej, w którym nie było nawet posterunku wojskowego. Niemiecka bestia zrzuciła bomby na szpital, kościół, synagogę i uśmierciła tysiące niewinnych mieszkańców.

papież Franciszek w Kolumbii - 6-10 września 2017
4

Ekstremalnie trudna pielgrzymka

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Truizmem jest stwierdzenie, że „papieska pielgrzymka była trudna”. Wszystkie te pielgrzymki są niełatwe, bo Papież nie jedzie na wypoczynek albo żeby posłuchać burz oklasków rozentuzjazmowanych rzesz wiernych.

dookoła świata
5

Dookoła świata

Tak przynajmniej mówi prezydent USA Donald Trump, dodaje jednak, że – choć chciałby tego uniknąć – militarne rozwiązanie problemu Korei Północnej jest realną opcją. Jak przypomniał dziennikarzom, działania dyplomatyczne nie przyniosły skutków w stosunkach z Koreą Północną w poprzednich dziesięcioleciach

z Jasnej Góry
6-7

Różaniec ratunkiem dla świata

akw

Trzy dni modlitwy, rozważań, czuwania i refleksji – tak przebiegał na Jasnej Górze I Kongres Różańcowy, zorganizowany w dniach 6-8 września br. pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”.

Dzień koronacyjny na Jasnej Górze

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Obchody 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zostały zainaugurowane 8 września 2016 r. Rok jubileuszowy był wypełniony wieloma inicjatywami, mającymi na celu uświetnienie jubileuszu. Kulminacyjnym punktem była tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych.

„Królowa”

Anna Janowska

Jubileuszowi 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej towarzyszy ważna publikacja zatytułowana „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”.

z Katowic: uchwała konferencja oratorium
8

W Katowicach uczczono 300-lecie koronacji

Ks. Łukasz Jaksik

Rocznicowe obchody związane z rokiem 1717, w którym Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został ukoronowany papieskimi koronami, trwały w całej Polsce. W uroczystości włączyły się także Katowice, gdzie 9 września br. zorganizowano konferencję w związku z 300. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu oraz 60. rocznicą rozpoczęcia peregrynacji Matki Bożej w obrazie nawiedzenia

dookoła Polski
10

Dookoła Polski

na bieżąco
11

Na bieżąco

Na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy w Polsce 17 września, papież Franciszek wybrał hasło: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”

temat numeru: 17 września 2017 - Niedziela Środków Społecznego Przekazu
12-15

Był więcej niż dziennikarzem

Watykanistka Valentina Alazraki wspomina Joaquína Navarro-Vallsa w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Valentina Alazraki jest legendą wśród watykanistów. Rozpoczęła swoją karierę dziennikarską bardzo wcześnie, w 1974 r., za pontyfikatu Pawła VI.

temat numeru: 17 września 2017 Niedziela Środków Społecznego Przekazu
16-17

Papież zachęca do tweetowania

Ks. Robert Nęcek

Papież Franciszek zauważył, że nieustannie wzrasta rola środków społecznego przekazu, „do tego stopnia, że stały się niezbędne, by relacjonować światu wydarzenia współczesnej historii” (orędzie na ŚDŚSP 2013).

17

Szanujmy kreatywność dzieci

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Nigdy nie słyszałem lepszej i prostszej definicji konieczności kontaktu dzieci z muzyką jak ta, którą w czasie konferencji TED wygłosił sir Ken Robinson.

temat numeru: 17 września 2017 Niedziela Środków Społecznego Przekazu
18-19

Z „Niedzielą” przez całe życie

Bartłomiej Pieles

„Niedziela” – to jest tak, jakby kapłan do domu przychodził i towarzyszył. To jest to samo! – uważa pani Maria Wyboń

Różaniec ratunek dla Polski i świata
20-22

Różaniec do granic

Z Lechem Dokowiczem rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

O inicjatywie „Różaniec do granic” robi się coraz głośniej. Na czym ona polega?

Narodowy Kongres Trzeźwości
23

Ku trzeźwości Narodu

Anna Wyszyńska

studia i praca
24

Ekonomia bez wartości? Na pewno nie w Łodzi

Ks. Jarosław Krzewicki

Czy warto studiować, gdy od matury upłynął dłuższy czas, a obowiązki zawodowe naukowym przygodom? Dokąd się udać, by połączyć pracę z solidnym kształceniem i uzyskać dyplom?

25

Zaproszenie do Lubaczowa na 100. urodziny kard. Rubina

Msza św. w intencji powrotu Europy do źródeł chrześcijaństwa

70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki
26-27

Nie ma solidarności bez miłości

Grzegorz Górny

Gdybyśmy dziś, po wielu latach, mieli wskazać osobę, która najpełniej ucieleśniała w sobie idee Solidarności, z pewnością byłby to ks. Jerzy Popiełuszko

Prośba

Tadeusz Szyma

środowisko naturalne
28-29

Zniszczenia lasów jak po bombie atomowej

Z dr. inż. Konradem Tomaszewskim – dyrektorem generalnym Lasów Państwowych – rozmawia Artur Stelmasiak

św. Jan Gwalbert
30

Patron leśników

Zbigniew Powązka, Joanna Tlałka

Rytwiany stały się drugim w Polsce, po kościele w Stanach, ośrodkiem kultu św. Jana Gwalberta mogącym się poszczycić jego relikwiami

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Od-kupienie

Ks. Mariusz Rosik

Światowe raporty dotyczące handlu ludźmi ukazują wiele oblicz tego przestępczego procederu. Jego ofiarami najczęściej padają kobiety. Wykorzystywane są głównie te, które nakłania się do prostytucji. Dzieci zatrudnia się jako tanią siłę roboczą na plantacjach i w kopalniach oraz jako służbę domową.

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o nielitościwym dłużniku

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 18, 21-35)

Przebaczać

O. Stanisław Jarosz OSSPE

Każdy z nas ma problem, kiedy jest skrzywdzony, obrażony, podeptany, obmówiony. Co zrobić? Przebaczyć? Powinienem? Nie potrafię. Odpowiedź daje dzisiejsza Ewangelia

poradnik duszpasterski
34

Brakuje robotników

Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Paweł: – Moja pięcioletnia córka Marysia zapytała mnie: A kto to jest wikary?

felieton
35

Zapiski znad sekwany

Jan Żaryn

... Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska pacierz, co płacze, i piorun, co błyska (Juliusz Słowacki, „O Polsko!”)

Ważenie zbrodni

Marian Salwik

instrukcja dla 60- i 65-latków
36-37

O krok od emerytury

Katarzyna Cinzio

Od października 2017 r. przybędzie w Polsce emerytów. I to sporo, bo ocenia się, że do 1 września br. z kalkulatora emerytur na stronach ZUS-u i z pomocy doradców emerytalnych skorzystało ponad 400 tys. osób. Nawet jeśli tylko część z nich zdecyduje się zakończyć pracę, to i tak mamy rekord

fakty I opinie
38

UE chce wydłużyć wiek emerytalny Polaków

Jan Maria Jackowski

Zróżnicowany wiek emerytalny świadczy o docenieniu roli kobiet oraz uznaniu ich uprzywilejowanej pozycji w polskiej tradycji.

38

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Papież o psychoanalizie, imigrantach i islamie

pr

Już nie ma wyjątków

pr

Nowe relikwie św. Piotra?

pr

Przekroczone granice dialogu międzyreligijnego

pr

Księżna Diana była głęboko religijna

pr

1939 - 17 września - 2017
40

Burza od Wschodu

Sławomir Błaut

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w Polsce 17 września – tego dnia w 1939 r. Sowieci rozpoczęli inwazję na Polskę. W 1939 r. Hitler i Stalin podzielili między siebie nasze ziemie i tym samym dokonali czwartego rozbioru Rzeczypospolitej, przy całkowitej bierności mocarstw Zachodu

moim zdaniem
41

Nadchodzi największa wojna

Witold Gadowski

Żyjemy w epoce największej walki. Czasem może to nawet wyglądać na symptomy zbliżania się ostateczności. Dlaczego? Walka toczy się dziś bowiem o początek i koniec, o najważniejsze – o panowanie nad słowem! Jeszcze nigdy człowiek nie był tak zasypany chcianymi i niechcianymi wiadomościami i rzeczami chytrze imitującymi informacje, które w istocie zakładają mu kolczyk na nos i wiodą tam, gdzie zechcą, chytrzy prestidigitatorzy.

analiza kryzysu uchodźczego
42

Imigranci u bram

Patryk Chyrc

43

Słychać wciąż strzały i wybuchy

Z ks. Mariuszem Boguszewskim rozmawia ks. Marek Łuczak

Z przebywającym w syryjskim Aleppo ks. Mariuszem Boguszewskim z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozmawia ks. Marek Łuczak

felietony
44-45

Nasza wizytówka

Alina Czerniakowska

Prośba

Zdzisław Skotnicki

Gdyby wszystkie gdyby...

Mirosław Piotrowski

1 września 2017 r. Unia Europejska żyła przede wszystkim sprawą odkurzaczy

ratujemy nienarodzonych
46-47

Syndrom ocaleńca

Rozmawia Agnieszka Porzezińska

Przez 40 lat, od 1956 r., ludzie w Polsce masowo korzystali z „dobrodziejstwa” powszechnej dostępności aborcji. W tym czasie miliony osób straciło życie, jeszcze zanim się narodziło, a to oznacza, że z syndromem ocaleńca może żyć dzisiaj znaczna część naszego narodu. Z Agatą Rusak – psychologiem, psychoterapeutą – rozmawia Agnieszka Porzezińska

rodzina • poradnik
48

Hulaj dusza na hulajnodze!

Joanna Operacz

48

Targi LUBSACRO po raz dziewiąty!

z przymróżeniem oka
49

Nie płacz, mamusiu

Andrzej W. Wodziński

Ludzie obecnie nie rozmawiają ze sobą, a jedynie komunikują się między sobą. Jeśli jednak już rozmawiają, to różnymi językami, brzmieniami, przy czym na ich twarzach pojawiają się różne miny, grymasy czy mrugnięcia. Puszczający perskie oko do słuchacza np. w USA może być inaczej zrozumiany niż w Europie.

niedziela młodych
50-53

Przestrzeń dla ciebie

Z początkiem roku szkolnego i akademickiego jest trochę jak z Nowym Rokiem. Zamykamy jakiś etap życia i wkraczamy w nowy. Wypoczęci po wakacjach, zrelaksowani, pełni energii i optymizmu mamy postanowienia i tak – podobnie jak z tymi noworocznymi bywa – być może nie wszystkie będą zrealizowane, ale nie ma nic istotniejszego od wyznaczania sobie celu i próby realizacji

Najtajniejszy ośrodek

Ks. Krystian Malec

Sumienie to głos Boga w nas, ale czy zawsze go słyszymy? Jeśli nie będziemy dbać o tę słyszalność, dojdą zakłócenia, osłabią nasz słuch i nie usłyszymy głosu Boga

kultura
54

Śledztwo po latach

Witold Dudziński

Nie dla dzieci

wd

Śmiech przez łzy

wd

Zdobyć Everest

jk

bliżej świata - Kaliningrad
55

Największy bunkier Europy

Wojciech Dudkiewicz

Najbliższe Polsce poligony, gdzie odbędą się ćwiczenia „Zapad 2017”, leżą nie na Białorusi, lecz w Rosji. Konkretnie w obwodzie kaliningradzkim – zmilitaryzowanej enklawie wciśniętej między Polskę, Litwę i Morze Bałtyckie

kromka chleba dla sąsiada
56

Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem

Anna Janowska

Nie zdziwmy się, jeżeli w dniach 17-24 września br. spotkamy na ulicy lub w okolicach kościoła osoby, które obdarują nas chlebem. To wolontariusze Caritas, którzy włączą się w realizowaną każdej jesieni akcję „Kromka chleba”. Pod skromną nazwą kryje się ważna inicjatywa Caritas Polska, która ma wymiar zarówno materialny, jak i – tak samo ważny – edukacyjny

różne
57

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

Kalendarium 17-23 IX 2017

Ewa Aszkiewicz

58

Kwas chlebowy

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Kwas chlebowy poza tym, że gasi pragnienie i orzeźwia w upalne dni, ma liczne właściwości zdrowotne – wzmacnia odporność, reguluje trawienie, a nawet sprzyja odchudzaniu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela legnicka

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół do Krzeszowa

Ks. Piotr Nowosielski

To już 18 raz w pierwszą sobotę września przyjeżdzają do Krzeszowa osoby niepełnosprawne ze swoimi rodzinami, opiekunami i przyjaciółmi.

Dożynki w Sichowie

Ks. Piotr Nowosielski

Sichów w parafii Słup, w gminie Męcinka, był 3 września br., gospodarzem diecezjalnych dożynek. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Milczą, a jednak wołają

Monika Łukaszów

Ostatni dzień sierpnia to dla mieszkańców Lubina dzień szczególny. 35 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku na pokojowej manifestacji, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne.

Niedziela świdnicka

„Od Bałtyku po gór szczyty kraj nasz płaszczem Jej okryty”

Krzysztof Zaremba

W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w wałbrzyskiej dzielnicy Konradów miały miejsce uroczystości odpustowe.

Jubileusz 800-lecia parafii w Ujeździe Górnym

Krystyna Smerd

„Zwróć wzrok i myśl raczej ku niebu niż ku ziemi” – to słowa, które zostały przypomniane w sentencji zamieszczonej na kamiennej tablicy odsłoniętej 27 sierpnia 2017 r. z okazji jubileuszu 800-lecia powstania kościoła św. Marcina i parafii pod jego wezwaniem w Ujeździe Górnym.

Sektory działania szatana (2)

Bp Ignacy Dec

Drugie dzieło szatana to zamiana miłości w nienawiść. Szatańska zamiana miłości w nienawiść, dobra w zło jest konsekwencją zamiany prawdy w kłamstwo.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Miejsce dające nadzieję

Kamil Krasowski

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach 9 września odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia tamtejszego Domu Samotnej Matki. Rozpoczęły się od uroczystej Mszy św., której przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Mariusz Dudka.

Fundacja się rozwija

Kamil Krasowski

Upowszechnianie pozytywnych wzorców osobowych i rodzinnych, organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży, służba rozwojowi ludzi wolnych od nałogów i uzależnień, pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – to główne cele, które od ponad 20 lat przyświecają Fundacji Światło-Życie.

Pontyfikat Jana Pawła II w numizmatyce

Agata Zawadzka

Od 1 września odwiedzający Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta mieli możliwość obejrzenia wyjątkowej wystawy.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Kościół

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna