Reklama

Niedziela 38/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Kto tutaj rządzi...

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Repolonizacja mediów jest obecnie na dobrej drodze. Najwyższy już czas zawalczyć o to, aby środki społecznego przekazu, i te przemawiające, i te drukujące w języku polskim, były polskie, a nie obce, przede wszystkim niemieckie.

drogowskazy
3

Polskę trzeba kochać

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Dzień 1 września 1939 r. to tragiczna data w historii naszej ojczyzny. O godz. 4.40 niemieckie samoloty zbombardowały Wieluń w diecezji częstochowskiej, w którym nie było nawet posterunku wojskowego. Niemiecka bestia zrzuciła bomby na szpital, kościół, synagogę i uśmierciła tysiące niewinnych mieszkańców.

papież Franciszek w Kolumbii - 6-10 września 2017
4

Ekstremalnie trudna pielgrzymka

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Truizmem jest stwierdzenie, że „papieska pielgrzymka była trudna”. Wszystkie te pielgrzymki są niełatwe, bo Papież nie jedzie na wypoczynek albo żeby posłuchać burz oklasków rozentuzjazmowanych rzesz wiernych.

dookoła świata
5

Dookoła świata

Tak przynajmniej mówi prezydent USA Donald Trump, dodaje jednak, że – choć chciałby tego uniknąć – militarne rozwiązanie problemu Korei Północnej jest realną opcją. Jak przypomniał dziennikarzom, działania dyplomatyczne nie przyniosły skutków w stosunkach z Koreą Północną w poprzednich dziesięcioleciach

z Jasnej Góry
6-7

Różaniec ratunkiem dla świata

akw

Trzy dni modlitwy, rozważań, czuwania i refleksji – tak przebiegał na Jasnej Górze I Kongres Różańcowy, zorganizowany w dniach 6-8 września br. pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”.

Dzień koronacyjny na Jasnej Górze

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Obchody 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zostały zainaugurowane 8 września 2016 r. Rok jubileuszowy był wypełniony wieloma inicjatywami, mającymi na celu uświetnienie jubileuszu. Kulminacyjnym punktem była tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych.

„Królowa”

Anna Janowska

Jubileuszowi 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej towarzyszy ważna publikacja zatytułowana „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”.

z Katowic: uchwała konferencja oratorium
8

W Katowicach uczczono 300-lecie koronacji

Ks. Łukasz Jaksik

Rocznicowe obchody związane z rokiem 1717, w którym Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został ukoronowany papieskimi koronami, trwały w całej Polsce. W uroczystości włączyły się także Katowice, gdzie 9 września br. zorganizowano konferencję w związku z 300. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu oraz 60. rocznicą rozpoczęcia peregrynacji Matki Bożej w obrazie nawiedzenia

dookoła Polski
10

Dookoła Polski

na bieżąco
11

Na bieżąco

Na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy w Polsce 17 września, papież Franciszek wybrał hasło: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”

temat numeru: 17 września 2017 - Niedziela Środków Społecznego Przekazu
12-15

Był więcej niż dziennikarzem

Watykanistka Valentina Alazraki wspomina Joaquína Navarro-Vallsa w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Valentina Alazraki jest legendą wśród watykanistów. Rozpoczęła swoją karierę dziennikarską bardzo wcześnie, w 1974 r., za pontyfikatu Pawła VI.

temat numeru: 17 września 2017 Niedziela Środków Społecznego Przekazu
16-17

Papież zachęca do tweetowania

Ks. Robert Nęcek

Papież Franciszek zauważył, że nieustannie wzrasta rola środków społecznego przekazu, „do tego stopnia, że stały się niezbędne, by relacjonować światu wydarzenia współczesnej historii” (orędzie na ŚDŚSP 2013).

17

Szanujmy kreatywność dzieci

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Nigdy nie słyszałem lepszej i prostszej definicji konieczności kontaktu dzieci z muzyką jak ta, którą w czasie konferencji TED wygłosił sir Ken Robinson.

temat numeru: 17 września 2017 Niedziela Środków Społecznego Przekazu
18-19

Z „Niedzielą” przez całe życie

Bartłomiej Pieles

„Niedziela” – to jest tak, jakby kapłan do domu przychodził i towarzyszył. To jest to samo! – uważa pani Maria Wyboń

Różaniec ratunek dla Polski i świata
20-22

Różaniec do granic

Z Lechem Dokowiczem rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

O inicjatywie „Różaniec do granic” robi się coraz głośniej. Na czym ona polega?

Narodowy Kongres Trzeźwości
23

Ku trzeźwości Narodu

Anna Wyszyńska

studia i praca
24

Ekonomia bez wartości? Na pewno nie w Łodzi

Ks. Jarosław Krzewicki

Czy warto studiować, gdy od matury upłynął dłuższy czas, a obowiązki zawodowe naukowym przygodom? Dokąd się udać, by połączyć pracę z solidnym kształceniem i uzyskać dyplom?

25

Zaproszenie do Lubaczowa na 100. urodziny kard. Rubina

Msza św. w intencji powrotu Europy do źródeł chrześcijaństwa

70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki
26-27

Nie ma solidarności bez miłości

Grzegorz Górny

Gdybyśmy dziś, po wielu latach, mieli wskazać osobę, która najpełniej ucieleśniała w sobie idee Solidarności, z pewnością byłby to ks. Jerzy Popiełuszko

Prośba

Tadeusz Szyma

środowisko naturalne
28-29

Zniszczenia lasów jak po bombie atomowej

Z dr. inż. Konradem Tomaszewskim – dyrektorem generalnym Lasów Państwowych – rozmawia Artur Stelmasiak

św. Jan Gwalbert
30

Patron leśników

Zbigniew Powązka, Joanna Tlałka

Rytwiany stały się drugim w Polsce, po kościele w Stanach, ośrodkiem kultu św. Jana Gwalberta mogącym się poszczycić jego relikwiami

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Od-kupienie

Ks. Mariusz Rosik

Światowe raporty dotyczące handlu ludźmi ukazują wiele oblicz tego przestępczego procederu. Jego ofiarami najczęściej padają kobiety. Wykorzystywane są głównie te, które nakłania się do prostytucji. Dzieci zatrudnia się jako tanią siłę roboczą na plantacjach i w kopalniach oraz jako służbę domową.

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o nielitościwym dłużniku

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 18, 21-35)

Przebaczać

O. Stanisław Jarosz OSSPE

Każdy z nas ma problem, kiedy jest skrzywdzony, obrażony, podeptany, obmówiony. Co zrobić? Przebaczyć? Powinienem? Nie potrafię. Odpowiedź daje dzisiejsza Ewangelia

poradnik duszpasterski
34

Brakuje robotników

Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Paweł: – Moja pięcioletnia córka Marysia zapytała mnie: A kto to jest wikary?

felieton
35

Zapiski znad sekwany

Jan Żaryn

... Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska pacierz, co płacze, i piorun, co błyska (Juliusz Słowacki, „O Polsko!”)

Ważenie zbrodni

Marian Salwik

instrukcja dla 60- i 65-latków
36-37

O krok od emerytury

Katarzyna Cinzio

Od października 2017 r. przybędzie w Polsce emerytów. I to sporo, bo ocenia się, że do 1 września br. z kalkulatora emerytur na stronach ZUS-u i z pomocy doradców emerytalnych skorzystało ponad 400 tys. osób. Nawet jeśli tylko część z nich zdecyduje się zakończyć pracę, to i tak mamy rekord

fakty I opinie
38

UE chce wydłużyć wiek emerytalny Polaków

Jan Maria Jackowski

Zróżnicowany wiek emerytalny świadczy o docenieniu roli kobiet oraz uznaniu ich uprzywilejowanej pozycji w polskiej tradycji.

38

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Papież o psychoanalizie, imigrantach i islamie

pr

Już nie ma wyjątków

pr

Nowe relikwie św. Piotra?

pr

Przekroczone granice dialogu międzyreligijnego

pr

Księżna Diana była głęboko religijna

pr

1939 - 17 września - 2017
40

Burza od Wschodu

Sławomir Błaut

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w Polsce 17 września – tego dnia w 1939 r. Sowieci rozpoczęli inwazję na Polskę. W 1939 r. Hitler i Stalin podzielili między siebie nasze ziemie i tym samym dokonali czwartego rozbioru Rzeczypospolitej, przy całkowitej bierności mocarstw Zachodu

moim zdaniem
41

Nadchodzi największa wojna

Witold Gadowski

Żyjemy w epoce największej walki. Czasem może to nawet wyglądać na symptomy zbliżania się ostateczności. Dlaczego? Walka toczy się dziś bowiem o początek i koniec, o najważniejsze – o panowanie nad słowem! Jeszcze nigdy człowiek nie był tak zasypany chcianymi i niechcianymi wiadomościami i rzeczami chytrze imitującymi informacje, które w istocie zakładają mu kolczyk na nos i wiodą tam, gdzie zechcą, chytrzy prestidigitatorzy.

analiza kryzysu uchodźczego
42

Imigranci u bram

Patryk Chyrc

43

Słychać wciąż strzały i wybuchy

Z ks. Mariuszem Boguszewskim rozmawia ks. Marek Łuczak

Z przebywającym w syryjskim Aleppo ks. Mariuszem Boguszewskim z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozmawia ks. Marek Łuczak

felietony
44-45

Nasza wizytówka

Alina Czerniakowska

Prośba

Zdzisław Skotnicki

Gdyby wszystkie gdyby...

Mirosław Piotrowski

1 września 2017 r. Unia Europejska żyła przede wszystkim sprawą odkurzaczy

ratujemy nienarodzonych
46-47

Syndrom ocaleńca

Rozmawia Agnieszka Porzezińska

Przez 40 lat, od 1956 r., ludzie w Polsce masowo korzystali z „dobrodziejstwa” powszechnej dostępności aborcji. W tym czasie miliony osób straciło życie, jeszcze zanim się narodziło, a to oznacza, że z syndromem ocaleńca może żyć dzisiaj znaczna część naszego narodu. Z Agatą Rusak – psychologiem, psychoterapeutą – rozmawia Agnieszka Porzezińska

rodzina • poradnik
48

Hulaj dusza na hulajnodze!

Joanna Operacz

48

Targi LUBSACRO po raz dziewiąty!

z przymróżeniem oka
49

Nie płacz, mamusiu

Andrzej W. Wodziński

Ludzie obecnie nie rozmawiają ze sobą, a jedynie komunikują się między sobą. Jeśli jednak już rozmawiają, to różnymi językami, brzmieniami, przy czym na ich twarzach pojawiają się różne miny, grymasy czy mrugnięcia. Puszczający perskie oko do słuchacza np. w USA może być inaczej zrozumiany niż w Europie.

niedziela młodych
50-53

Przestrzeń dla ciebie

Z początkiem roku szkolnego i akademickiego jest trochę jak z Nowym Rokiem. Zamykamy jakiś etap życia i wkraczamy w nowy. Wypoczęci po wakacjach, zrelaksowani, pełni energii i optymizmu mamy postanowienia i tak – podobnie jak z tymi noworocznymi bywa – być może nie wszystkie będą zrealizowane, ale nie ma nic istotniejszego od wyznaczania sobie celu i próby realizacji

Najtajniejszy ośrodek

Ks. Krystian Malec

Sumienie to głos Boga w nas, ale czy zawsze go słyszymy? Jeśli nie będziemy dbać o tę słyszalność, dojdą zakłócenia, osłabią nasz słuch i nie usłyszymy głosu Boga

kultura
54

Śledztwo po latach

Witold Dudziński

Nie dla dzieci

wd

Śmiech przez łzy

wd

Zdobyć Everest

jk

bliżej świata - Kaliningrad
55

Największy bunkier Europy

Wojciech Dudkiewicz

Najbliższe Polsce poligony, gdzie odbędą się ćwiczenia „Zapad 2017”, leżą nie na Białorusi, lecz w Rosji. Konkretnie w obwodzie kaliningradzkim – zmilitaryzowanej enklawie wciśniętej między Polskę, Litwę i Morze Bałtyckie

kromka chleba dla sąsiada
56

Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem

Anna Janowska

Nie zdziwmy się, jeżeli w dniach 17-24 września br. spotkamy na ulicy lub w okolicach kościoła osoby, które obdarują nas chlebem. To wolontariusze Caritas, którzy włączą się w realizowaną każdej jesieni akcję „Kromka chleba”. Pod skromną nazwą kryje się ważna inicjatywa Caritas Polska, która ma wymiar zarówno materialny, jak i – tak samo ważny – edukacyjny

różne
57

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

Kalendarium 17-23 IX 2017

Ewa Aszkiewicz

58

Kwas chlebowy

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Kwas chlebowy poza tym, że gasi pragnienie i orzeźwia w upalne dni, ma liczne właściwości zdrowotne – wzmacnia odporność, reguluje trawienie, a nawet sprzyja odchudzaniu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Z wiarą na całość

Ks. Piotr Bączek

Przed nami kolejna mobilizacja w wykonaniu charyzmatycznych wspólnot. Po raz szesnasty odbędzie się Tydzień z Ewangelią, któremu towarzyszy prowokacyjnie brzmiące hasło: „Idź na całość”.

Poświęcona szkoła

mr

Najpierw była córka Maja. Później zamysł, aby posłać ją do dobrego przedszkola. Tak zrodziło się w Kozach oparte na chrześcijańskich wartościach przedszkole, a z czasem podstawówka i gimnazjum im. Kardynała Karola Wojtyły.

Złota rozrywka

Mariusz Rzymek

„Przyjdź do Jezusa” – pod takim hasłem 2 września odbył się 3. festyn rodzinny parafii św. Józefa w Bielsku-Białej na Złotych Łanach.

Niedziela częstochowska

W trosce o to, co nasze

Ks. Ireneusz Skubiś

Gdy w 1925 r. powstała diecezja częstochowska na podstawie bulli „Vixdum Poloniae unitas”, należało także do niej Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie.

Zjazd Rodzin w DPS w Poraju

L. C.

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju prowadzi Zgromadzenie Sióstr Albertynek, które zajmują się kobietami niepełnosprawnymi psychicznie i fizycznie, wymagającymi całodobowej opieki.

Świadek 800-lecia

Julia A. Lewandowska

W przedostatni weekend sierpnia w Dankowie, obok murów obronnych dawnego zamku Warszyckich, okalających kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 800. rocznicę zjazdu książąt piastowskich w Dankowie.

Niedziela podlaska

Stacja Treblinki

Ewa Jakubik

Dziś już nie istnieje stacja kolejowa w Treblince, nie ma też bocznicy wiodącej do żwirowni w majątku Milewek.

Wspomnienie kapłana

Al. Rafał Oleksiuk

22 września minie 13 lat, odkąd opuścił nas ks. prał. Władysław Hładowski – wybitny teolog fundamentalista, wieloletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ale przede wszystkim kapłan wielki duchem.

Świątynia Boga

Ks. Zenon Czumaj

Ostatnia niedziela sierpnia dla parafii św. Leonarda w Liwie jest dniem szczególnym, gdyż właśnie wtedy obchodzona jest rocznica poświęcenia, czyli konsekracji miejscowego kościoła, której dokonał 24 sierpnia 1910 r. ówczesny biskup lubelski, Franciszek Jaczewski.

Niedziela kielecka

Dzielił się wiarą, książką i uśmiechem

Agnieszka Dziarmaga

28 sierpnia br. diecezja kielecka pożegnała i odprowadziła na miejsce wiecznego spoczynku śp. ks. prał. Stefana Borowca, który zmarł w 82. roku życia i 58. roku kapłaństwa.

Środowisko katechetów zainaugurowało nowy rok szkolny

Agnieszka Dziarmaga

Zgodnie z wieloletnią tradycją w diecezji kieleckiej katecheci – blisko 720 osób, rozpoczęli rok szkolny od dwudniowego spotkania formacyjnego w Kielcach.

Męczennica z królewskiego rodu

Władysław Burzawa

Z miłości do Jezusa oddała swoje życie. Miała możliwość jego ocalenia, jednak wybrała śmierć niż wyrzeczenie się swojego Oblubieńca. Jej kult tuż po męczeńskiej śmierci szybko rozpowszechnił się w całym Kościele.

Niedziela małopolska

Jest nas dużo

Maria Fortuna-Sudor

Na 25. Jubileuszową Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Matki Bożej Kalwaryjskiej przybyły 10 września br. tysiące rodzin nie tylko z Małopolski.

Bo dobro wraca

Maria Fortuna-Sudor

Blisko kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Krzywaczce stoi duży budynek, w którym było przedszkole. Teraz dom jest pusty, jednak łatwo dostrzec, iż trwają tu prace remontowe.

Powołani do dzielenia się miłością

Barbara Gajda-Kocjan

Ponad 100-osobowa grupa młodych ludzi skupiona przy zgromadzeniu Salwatorianów, która pragnie w sposób autentyczny żyć wiarą w Jezusa Chrystusa.

Niedziela lubelska

Tobie, Maryjo, zawierzam

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 7 i 8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Córki bł. Marii Angeli Truszkowskiej

Anna Gliwa

Siostry felicjanki z Kazimierza Dolnego świętowały złoty jubileusz swojej obecności i posługi w tym nadwiślańskim miasteczku.

Wystarczy wierzyć i kochać

(buk)

Parafia pw. św. Siostry Faustyny w Jakubowicach Konińskich przeżywała czas rekolekcji ewangelizacyjnych i peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego.

Niedziela legnicka

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół do Krzeszowa

Ks. Piotr Nowosielski

To już 18 raz w pierwszą sobotę września przyjeżdzają do Krzeszowa osoby niepełnosprawne ze swoimi rodzinami, opiekunami i przyjaciółmi.

Dożynki w Sichowie

Ks. Piotr Nowosielski

Sichów w parafii Słup, w gminie Męcinka, był 3 września br., gospodarzem diecezjalnych dożynek. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Milczą, a jednak wołają

Monika Łukaszów

Ostatni dzień sierpnia to dla mieszkańców Lubina dzień szczególny. 35 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku na pokojowej manifestacji, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne.

Niedziela łódzka

Niosą pomoc

Anna Józwik

Bp Szlachetka wskazał na szczególną rolę Caritas w pełnieniu posługi miłosierdzia w Kościele, w wymiarze diecezji, jak również parafii i szkół.

Kto wierzy, nigdy nie jest sam

Anna Skopińska

Bp Marek Marczak przewodniczył szczercowskim uroczystościom, w trakcie których nie tylko obchodzono jubileusz i dziękowano Bogu za tegoroczne plony, ale także odczytano akt zawierzenia wiernych Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pękają wszelkie skorupy

Marianna Strugińska-Felczyńska

Z ks. Damianem Czerwińskim, który po raz pierwszy przeszedł pątniczy szlak ze Zgierza na Jasną Górę jako kierownik XXIV Zgierskiej Pielgrzymki, rozmawia Marianna Strugińska-Felczyńska.

Niedziela przemyska

Rozwijajmy swoje talenty

Ks. Piotr Czarniecki

W Przemyślu, w parafii pw. Świętej Trójcy odbył się we wrześniu XXXIII Dzień Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.

Gość w dom

Monika Jasina

To nie były misje parafialne ani jednorazowy, kilkugodzinny ewangelizacyjny happening. Ewangelia dotarła do każdego z ponad 300 domów parafii.

Różaniec do Granic

Ks. Zbigniew Suchy

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Niedziela rzeszowska

Autostrada do nieba

Ks. Wojciech Styczyński, opiekun Krzyża III Tysiąclecia

Trwa budowa autostrady do Zakopanego – stolicy Tatr, gdzie nad miastem króluje Krzyż na Giewoncie.

Dzisna „Tam gdzieś na końcu świata”

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Na przypadającą 78. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę przygotowaliśmy artykuł o historii Dzisnej. To całkowicie zapomniana kresowa miejscowość na północnej Białorusi.

Za nami akcja letnia Caritas

Ks. Roman Czenczek

W Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Myczkowcach 28 sierpnia 2017 r., podczas piątego turnusu, odbyło się podsumowanie Wakacyjnej Akcji Kolonijnej organizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Niedziela sandomierska

Miasta i ludzie zabranych szans

Barbara Kubicka

Sandomierz miał być stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego w II Rzeczypospolitej, zaś mała Irenka bardzo już chciała iść do pierwszej klasy.

Ku doskonaleniu duchowemu

Ks. Adam Stachowicz

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego w Sandomierzu odbyła się kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży nauczających religii.

Radomyskie sanktuarium żyje

Ks. A.S.

Wakacyjne uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem wpisują się w kolejny rok trwania przygotowań do koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Niedziela sosnowiecka

Prawdziwa arystokracja Jezusa

Ks. Tomasz Zmarzły

Tradycyjnie w pierwszą środę września, pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka miała miejsce Diecezjalna Pielgrzymka Chorych do tronu Matki Bożej Pocieszenia, czczonej w czeladzkiej świątyni od XVII wieku.

Maryjna wędrówka po szlakach diecezji

Agnieszka Raczyńska

Już prawie pół roku trwa w diecezji sosnowieckiej maryjne nawiedzenie rodzin. Matka Boża Fatimska rozpoczęła swą wędrówkę 25 marca, podczas Mszy św. dziękczynnej z okazji srebrnego jubileuszu diecezji.

Dzieło zwieńczy jubileusz

Agnieszka Raczyńska

W październiku br. Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła obchodzić będzie jubileusz 20-lecia swojego powstania.

Niedziela świdnicka

„Od Bałtyku po gór szczyty kraj nasz płaszczem Jej okryty”

Krzysztof Zaremba

W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w wałbrzyskiej dzielnicy Konradów miały miejsce uroczystości odpustowe.

Jubileusz 800-lecia parafii w Ujeździe Górnym

Krystyna Smerd

„Zwróć wzrok i myśl raczej ku niebu niż ku ziemi” – to słowa, które zostały przypomniane w sentencji zamieszczonej na kamiennej tablicy odsłoniętej 27 sierpnia 2017 r. z okazji jubileuszu 800-lecia powstania kościoła św. Marcina i parafii pod jego wezwaniem w Ujeździe Górnym.

Sektory działania szatana (2)

Bp Ignacy Dec

Drugie dzieło szatana to zamiana miłości w nienawiść. Szatańska zamiana miłości w nienawiść, dobra w zło jest konsekwencją zamiany prawdy w kłamstwo.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pierwsze na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich

Ks. Paweł Płaczek

9 września 2017 r. arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga konsekrował pierwsze na świecie sanktuarium, którego patronami są Dzieci Fatimskie.

„Droga Światła” w Cerkwicy

Irena Maria Lewicka

Cerkwica, wieś o średniowiecznym rodowodzie, usytuowana przy Szlaku Cystersów, w miejscu, gdzie krzyżują się drogi z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa i z Gryfic do Rewala.

Świętowanie u Królowej Świata w Stargardzie

Ks. Marcin Miczkuła

Matko Boga, Królowo świata, Matko ludzi – módl się za nami” – te słowa śpiewamy w jednej z pieśni. Wspomnienie Matki Bożej Królowej obchodziliśmy 22 sierpnia.

Niedziela toruńska

Rozwijać talenty

Katarzyna Umińska

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie rozpoczynają naukę w szkołach.

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Elżbieta Czapiewska

W dniach 17-24 sierpnia we Wielu odbyły się ogólnopolskie rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Koronowana Patronka diecezji

Dk. Waldemar Rozynkowski

Jedną z form kultu Matki Bożej są nowenny. Do grona najbardziej znanych w Kościele należy Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Niedziela warszawska

Piknik historyczny Reduta PWPW

Artur Stelmasiak

Gry uliczne, konkursy dla najmłodszych, koncerty, wystawy i powstańcze wspomnienia – tak wyglądał Piknik Powstańczy organizowany przez Fundację Reduta Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Pierwsza święta z Ameryki

Łukasz Krzysztofka

Gdy była niemowlęciem, jeden ze służących zauważył, że po przykryciu jej twarzy kocykiem, ta przemieniła się w piękną różę. To tylko jedna z ciekawostek, którą można poznać na nowej wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie.

Na wezwanie Franciszka

Andrzej Tarwid

Z Jakubem Troszyńskim, wolontariuszem Pallotyńskiej Fundacji Salvatti.pl i reporterem Radia Warszawa, rozmawia Andrzej Tarwid.

Niedziela wrocławska

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu zostanie przebudowane

Anna Buchar

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przekazał na ręce abp. Józefa Kupnego umowę dotacyjną w wysokości blisko 40 mln zł na przeprowadzenie remontu Muzeum Archidiecezjalnego oraz adaptację Biblioteki.

Spotkanie Młodych na Ślęży

Krzysztof Kunert

Ponad tysiąc młodych osób wzięło udział w Spotkaniu Młodych na Ślęży.

Zostawiamy ks. Jerzego we Wrocławiu

Oprac. Adrianna Sierocińska

3 września, podczas obchodów rocznicy powstania „Solidarności”, do kościoła św. Jana na Zakrzowie wprowadzone zostały relikwie kapelana Związku bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Jezus na Wschodzie

Joanna Suszko, ks. Krzysztof Hawro

Ostatnie dni sierpnia przypomniały nam o jubileuszu 25-lecia diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

78 rocznica wybuchu II wojny światowej

Joanna Ferens

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się 1 września w Biłgoraju

Tornistry wypakowane uśmiechami

Małgorzata Godzisz

Po raz pierwszy i może nie ostatni Zamość stał się miejscem finału ogólnopolskiej akcji Caritasu „Tornister Pełen Uśmiechów”. Tak było 27 sierpnia na Rynku Wielkim.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Miejsce dające nadzieję

Kamil Krasowski

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach 9 września odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia tamtejszego Domu Samotnej Matki. Rozpoczęły się od uroczystej Mszy św., której przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Mariusz Dudka.

Fundacja się rozwija

Kamil Krasowski

Upowszechnianie pozytywnych wzorców osobowych i rodzinnych, organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży, służba rozwojowi ludzi wolnych od nałogów i uzależnień, pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – to główne cele, które od ponad 20 lat przyświecają Fundacji Światło-Życie.

Pontyfikat Jana Pawła II w numizmatyce

Agata Zawadzka

Od 1 września odwiedzający Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta mieli możliwość obejrzenia wyjątkowej wystawy.

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku