Reklama

Sympozjum filozoficzne w Płocku

W sobotę 16 listopada br. w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Płocku odbyło się seminarium rozpoczynające cykl spotkań filozoficznych. Organizatorem spotkań jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Płocku. Głównym celem spotkań jest przypomnienie nauczycielom podstawowej wiedzy z zakresu filozofii, a także pomoc w wykorzystywaniu tej dziedziny wiedzy w nauczaniu młodego pokolenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestników seminarium powitał dyrektor ODN Jarosław Zaroń. Wyraził swoją radość, że pomysł kursu spotkał się z tak dużym odzewem ze strony kadry nauczycielskiej. Podziękował przede wszystkim za przybycie biskupowi płockiemu Stanisławowi Wielgusowi, który jest historykiem filozofii. Powitał także przybyłych wykładowców, którzy tego dnia mieli wystąpić z prelekcjami: ks. dr. Andrzeja Kobylińskiego z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dr. Tomasza Zbrzeznego z Politechniki Warszawskiej.
Ksiądz Biskup podziękował za zaproszenie i wyraził radość, że takie spotkania będą się odbywały oraz że może wziąć udział w pierwszym z nich. Przedstawił też krótko przedmiot i rolę filozofii. "Odpowiedzialność intelektualna jest niezwykle ważna. Wszystko zaczyna się od idei - słowa, czyny... Gdyby w Płocku powstały studia filozoficzne, myślę że środowisko nauczycielskie jest przygotowane do prowadzenia seminariów filozoficznych. We współczesnym świecie powszechnie wiadomym jest, że liczyć się będą nauczyciele, którzy będą wszechstronnie przygotowani - podkreślał Ksiądz Biskup. - Niezwykle ważne jest, by młodzież umiała elastycznie myśleć. Filozofia może do tego służyć. W definicji filozofii zawiera się zajmowanie rzeczywistością w aspekcie bytu, poznania i wartości" - mówił Biskup Stanisław.
Pierwszy wykład zatytułowany Potrzeba filozoficznego myślenia we współczesnym świecie w kontekście etycznym wygłosił ks. dr Andrzej Kobyliński. Ksiądz Profesor rozpoczynając wystąpienie, opowiedział historię tragicznej śmierci pewnego chłopca, który po latach cierpień i długiej choroby zmarł, mając zaledwie 16 lat. Na pogrzebie zgromadziły się tłumy, zwłaszcza młodych ludzi. Z wyrazu ich twarzy wynikało, że nurtuje ich szereg pytań, na które brakuje odpowiedzi: "dlaczego cierpienie?". "Młodzi ludzie noszą w sercach bardzo wiele pytań filozoficznych. Jest wielka zbieżność pomiędzy młodością, a filozofią" - zauważył Prelegent. Ks. Kobyliński przedstawił uczestnikom sympozjum kilka zagadnień, poruszając tematy etyczne, omawiając współczesny klimat kulturowy i przybliżając podstawowe kryteria etyczne.
Następnie wystąpił dr Tomasz Zbrzezny, który przedstawił referat pt. Potrzeba współczesnego myślenia we współczesnym świecie w kontekście społecznym. Na kolejnych seminariach filozoficznych zostaną zaprezentowane następujące wykłady: Młode pokolenia a dociekania filozoficzne - prof. Robert Piłat, Współczesna filozofia i jej wpływ na świadomość edukacyjną - dr Tomasz Szczęsny i dr Bogdan Banasiak, Wpływ filozofii na kształtowanie postaw wychowawczych - dr Leszek Kopciuch i prof. Jolanta Żelazny, Inspiracje filozoficzne w kulturze; Inspiracje filozoficzne w literaturze - prof. Jacek Brzozowski, prof. Maria Jakitowicz, Dociekania filozoficzne z młodzieżą - mgr Anna Łagodzina, Realizacja ścieżki filozoficznej w szkole gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej - dr Liliana Tomaszewska. Warto zaznaczyć, że kurs cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na potrzebę przypomnienia pewnych wiadomości z zakresu filozofii, ale także ze względu na bardzo szeroki wachlarz ciekawych wykładów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous