Reklama

W 100-lecie szpitala - z myślą o przyszłości

100-lecie Szpitala im. Ludwika Rydygiera, które obchodzono 7 i 8 czerwca br. w Częstochowie, uczczono w wymiarze historycznym, naukowym i duchowym. To była niezwykła uroczystość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz, który zgromadził parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, byłych i obecnych pracowników szpitala, a także sławy naukowe z kraju i zagranicy, świętowano w salach Filharmonii i Ratusza Miejskiego, auli Politechniki Częstochowskiej oraz na Jasnej Górze - gdzie została odprawiona Msza św. kończąca jubileuszowe obchody.

Stulatek z Zawodzia

Pierwszą część jubileuszu stanowiła sesja historyczna, którą zainaugurowali lek. med. Beata Zawadowicz - prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, lek. med. Wojciech Konieczny - dyrektor Szpitala im. Rydygiera oraz Halina Synakiewicz - przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dorobek sesji historycznej to wiele referatów, w których przedstawiona została historia szpitala oraz ludzie tworzący tę historię. Szpital, nazywany popularnie Szpitalem na Zawodziu, jest najstarszy w mieście. Inicjatorem budowy szpitala było Towarzystwo Dobroczynności dla Żydów, a działkę, na której się znajduje, Zarząd Miejski przekazał bezpłatnie. Tuż przed wojną szpital liczył ok. 100 łóżek i przyjmował pacjentów bez względu na wyznanie. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się tu w czasie okupacji - Niemcy po wtargnięciu do szpitala zaczęli strzelać do personelu i chorych, a budynki zostały przeznaczone na siedzibę Schutzpolizei.

Medycyna XXI wieku

Reklama

Częstochowa nie ma uczelni medycznej, ale ma za to aktywne środowisko lekarskie, dzięki któremu możliwe są spotkania ze światowymi autorytetami. Również jubileusz szpitala stał się okazją do prezentacji wykładów naukowych na najwyższym światowym poziomie. Honorowym gościem konferencji był prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, biochemik, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla (w dziedzinie chemii oraz medycyny), który ma w swoim dorobku wiele fundamentalnych odkryć dotyczących roli tlenku azotu w organizmie i jest uznawany za pioniera nowego obszaru medycyny - nanomedycyny. Trzeba podkreślić, że Profesor utrzymuje bliskie kontakty z Ojczyzną i pełni rolę ambasadora polskiej nauki w świecie. Powołał do życia Muzeum Armii Krajowej w Orchard Lake w USA, jest także organizatorem Muzeum Jana Pawła II, znajdującego się obecnie w Waszyngtonie. Na częstochowskiej sesji prof. Tadeusz Maliński wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Medycyna XXI wieku - inżynieria serca”.

W drugim dniu uroczystości obradowano w gościnnie udostępnionej auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie transmisji zabiegu wszczepiania stentów najnowszej generacji ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zabieg przeprowadził dr n. med. Michał Chyrchel, który również przedstawił wykład nieobecnego prof. Dariusza Dudka. Sesja zawierała również wiele wykładów dotyczących postępów w dziedzinie onkologii, kardiologii i chirurgii. Co prawda kontuzja uniemożliwiła przyjazd prof. Julio Palmazowi z USA, twórcy stentów, który jednak przedstawił swój wykład, korzystając z łączy internetowych. Interesujące, nie tylko dla lekarzy, wykłady wygłosili: prof. Krzysztof Składowski z Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Janusz Strzelczyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Kutarski oraz prof. Piotr Paluszkiewicz - obaj z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr n. med. Jacek Jóźwiak z Katedry Zdrowia Publicznego Politechniki Częstochowskiej.

Reklama

Nie obyło się bez wspomnień. Prof. Krzysztof Bankiewicz, pracujący obecnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, dziękował swojemu mistrzowi, długoletniemu dyrektorowi Szpitala na Zawodziu i ordynatorowi Oddziału Chirurgii - Mieczysławowi Wyględowskiemu, pod którego kierunkiem wykonał przed laty pierwszą w życiu operację. Wykładowcy z uznaniem odnosili się do przebiegu sesji i jej poziomu naukowego. Prof. Andrzej Bochenek gratulował badań dotyczących historii Szpitala na Zawodziu oraz zgromadzonych materiałów. Natomiast prof. Stefan Kiesz z Uniwersytetu w San Antonio w USA dziękował przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego - Beacie Zawadowicz za „niesamowity napęd naukowy”. - Cieszę się, że w Częstochowie jest tak aktywne środowisko lekarskie. To przyjemność tu przyjeżdżać - powiedział prof. Kiesz.

Nieść ulgę w cierpieniu

Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze pod przewodnictwem o. Sebastian Mateckiego - podprzeora klasztoru. - Jest wiele schorzeń, w których pacjent jest obolały, a jego cierpienia pogłębiają się przez obolałość wewnętrzną, dlatego tak bardzo potrzeba duszpasterstwa wśród chorych - powiedział w homilii o. Matecki. Dziękując lekarzom i pielęgniarkom, którzy profesjonalnie i z poświęceniem służą pacjentom, zaznaczył, że szpital jest miejscem, gdzie światła nie gasną przez całą noc. Dopełnieniem ich ofiarnej służby jest pogłębianie własnego życia wewnętrznego. - Możemy być przedłużeniem rąk Pana Boga w dziedzinie ratowania życia ludzkiego i niesienia ulgi w cierpieniu - podkreślił kaznodzieja.

W uroczystościach uczestniczyli lekarze z Polski, Mołdawii, Litwy, Białorusi i Czech.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-24 12:49

Wybrane dla Ciebie

"Satanistyczna biskupka" jako jedna z postaci spektaklu. Oto Teatr Telewizji TVP

2025-01-13 13:16

Karol Porwich/Niedziela

"Ale z naszymi umarłymi" to adaptacja teatralna autorstwa Michała Kmiecika na podstawie powieści Jacka Dehnela pod tym samym tytułem, wyreżyserowana przez Marcina Liberę. Premiera oryginalnego spektaklu miała miejsce w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach 2 kwietnia 2022 r. Na jego stronie internetowej można znaleźć informacje o tym, że w spektaklu wykorzystywane są np. wulgaryzmy czy pornografia. Porusza tematy polityki, religii, seksualności i homoseksualizmu. A to wszystko o godz. 20.30 w TVP1.

Więcej ...

Dlaczego Jezus przyjął chrzest?

Grażyna Kołek/Niedziela

Więcej ...

Wojsławice. Barwny orszak

2025-01-13 11:57

Iwona Dawidziuk

Parafialno-gminne święto zakończył świąteczno-noworoczny koncert.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Czy w swoim życiu szukam Jezusa?

Wiara

Czy w swoim życiu szukam Jezusa?

Kosiniak-Kamysz: edukacja zdrowotna w szkołach będzie...

Wiadomości

Kosiniak-Kamysz: edukacja zdrowotna w szkołach będzie...

Czy szkoły wymuszają udział uczniów w zbiorkach WOŚP?...

Felietony

Czy szkoły wymuszają udział uczniów w zbiorkach WOŚP?...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Wiadomości

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!