Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprzeciw biskupów USA

Cios w małżeństwo i rodzinę

Decyzja Sądu Najwyższego USA zrównująca w prawie związki homoseksualne z małżeństwami kobiety i mężczyzny oznacza tragedię dla małżeństwa i naszego narodu - stwierdzili przewodniczący Episkopatu USA kard. Timothy Dolan oraz przewodniczący Komisji ds. Rodziny abp Salvatore Cordileone. Trybunał odrzucił część ustawy z 1996 r. broniącej małżeństwa oraz odmówił orzekania na podstawie kalifornijskiej propozycji 8. Orzeczenie zapadło stosunkiem głosów 5 do 4, a przeciwny był przewodniczący Trybunału John G. Roberts.

W oświadczeniu Episkopatu stwierdzono, że Sąd Najwyższy dopuścił się głębokiej niesprawiedliwości wobec narodu amerykańskiego, odrzucając Federalną Ustawę o Obronie Małżeństwa. Sąd nie miał racji. Rząd federalny powinien respektować prawdę, że małżeństwo to związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, nawet wówczas, gdy nie potrafią jej obronić poszczególne stany. Ochrona wolności i sprawiedliwości wymaga, aby wszystkie przepisy, federalne i stanowe, respektowały prawdę, w tym prawdę o małżeństwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Korea

Kościół pojednania

W południowokoreańskiej miejscowości Paju na granicy z Koreą Północną powstał kościół katolicki. Świątynię, leżącą tuż przy strefie zdemilitaryzowanej między demokratycznym Południem a komunistyczną Północą, poświęcił 25 czerwca kard. Nicholas Cheong Jin-Suk.

Kościół ten ma być znakiem pokoju i pojednania między oboma państwami koreańskimi - podkreśliła Konferencja Biskupów Południowokoreańskich. Okazją do uroczystości jest 60. rocznica zawieszenia broni, kończącego 27 lipca 1953 r. wojnę koreańską.

Kościół w Paju, którego budowę rozpoczęto w 1997 r., stoi na działce oddanej do dyspozycji przez północnokoreańskich uchodźców. Mozaiki w jego wnętrzu są autorstwa artystów z Korei Północnej. W zewnętrznej formie podobny jest do kościoła w Jinsadong, zniszczonego w 1926 r. przez komunistów.

USA

Chrześcijańskie studio filmowe

Były republikański kandydat na fotel prezydenta USA Rick Santorum zbiera pieniądze potrzebne na działalność gigantycznego studia filmowego, zajmującego się produkcją filmów chrześcijańskich i prorodzinnych. Katolicki senator z Pensylwanii pokieruje EchoLight Studios z siedzibą w Teksasie. Studio zamierza także stworzyć współczesną wersję starotestamentowej opowieści o Józefie. W planach jest także film o młodym koszykarzu, który z powodu raka mózgu musiał przerwać sportową karierę i na nowo uczył się chodzić oraz mówić.

Reklama

Ludzie

Kard. Jean-Louis Tauran

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że dzisiaj dialog międzyreligijny stał się bardzo modny. - Wszystkie inicjatywy pokazują wyraźnie, że wciąż za słabo się znamy. Wciąż zatem musimy się poznawać i nauczyć się wzajemnego szacunku. Tymczasem dziś wszystko jest zamierzone na pozytywne wrażenie. Wydaje się, że robimy wielkie kroki naprzód, a tymczasem już po chwili rozmowy widać, że nasza znajomość materii jest bardzo powierzchowna, a także uwarunkowana czynnikami politycznymi, terroryzmem itp. I wielkim problemem, który napotykamy w tym dialogu międzyreligijnym, jest fakt, że wszystkie skromne osiągnięcia, do jakich udało się nam dojść przez te lata dialogu, za cenę wielkich poświęceń, nigdy nie znalazły odzwierciedlenia w prawie, administracji czy w życiu normalnych ludzi - powiedział kard. Tauran.

Cudzysłów

Aby zlikwidować dług publiczny, wystarczyłoby, żebyśmy sprawiedliwie płacili podatki. Kto ma więcej, w sensie zarobków i możliwości, ten płaci więcej.
Kard. Angelo Bagnasco

Krótko

Benedykt XVI nie weźmie udziału w tegorocznym spotkaniu uczniów Josepha Ratzingera, planowanym na dni od 29 sierpnia do 2 września br.

Amerykański Senat uchwalił ustawę o reformie prawa imigracyjnego, której częścią są zapisy prowadzące do zniesienia wiz dla Polaków. Ustawę, by mogła wejść w życie, musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów, a tam jej losy są bardzo niepewne.

Talibowie zaatakowali pałac prezydencki w Kabulu. W strzelaninie zginęło wszystkich ośmiu napastników oraz trzech strażników. Prezydentowi Afganistanu Hamidowi Karzajowi nic się nie stało.

Rosyjska baza lotnicza jeszcze w tym roku zacznie działać na Białorusi. Rosyjskie maszyny będą stacjonowały w Lidzie.

W Syrii podczas wojny domowej do tej pory zginęło ponad 100 tys. osób.

Sprawa Edwarda Snowdena, byłego współpracownika CIA, który ujawnił dane wywiadowcze, jest śledzona przez światowe media. Miał odlecieć z Moskwy na Kubę, ale nie było go na pokładzie samolotu. Azylu udzielił mu Ekwador.

Grupa Polaków mieszkająca w Niemczech szykuje pozew zbiorowy w związku z oczernianiem żołnierzy Armii Krajowej w serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Serial wyprodukowała niemiecka ZDF.

Polska znalazła się w czołówce krajów świata pod względem spożywania narkotyków w grupie 15-34 lata. Eksperci ONZ alarmują o skokowej ilości spożycia dopalaczy i narkotyków dizajnerskich na całym świecie.

W Bułgarii kilkanaście dni trwały antyrządowe protesty. Rząd z udziałem lewicy i partii mniejszości tureckiej ma słabe poparcie w parlamencie.

W Portugalii odbył się strajk generalny przeciw polityce oszczędności rządu Pedra Passosa Coelho.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-01 13:49

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Dar przyjaźni

2024-04-24 10:17
O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

Magdalena Lewandowska

O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

– Duchowość chrześcijańska jest duchowością przyjaźni – mówił podczas Inspiratora Małżeńskiego ks. Mirosław Maliński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć