Reklama

Niedziela 27/2013

Szczegółowy spis treści

2

Wspólna modlitwa o wzmocnienie wiary w Europie

(Red./BPJG)

Pod hasłem: „Odnowa duchowa z czystych źródeł” odbyła się w dniach 25-26 czerwca br. Trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, w której uczestniczyło prawie 800 osób.

„KTÓŻ JAK BÓG…"
3

Z Częstochowy do Rzeszowa

Ks. Ireneusz Skubiś

Diecezja rzeszowska cieszy się z tego wyboru nowego pasterza i na pewno będzie on otoczony miłością.

WSPOMINA PROF. ROCCO BUTTIGLIONE
4-5

Jan Paweł II, Franciszek a teologia wyzwolenia

Z prof. Rocco Buttiglione rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Jan Paweł II był postrzegany jako papież antykomunista, który nie tylko przyczynił się do upadku bloku komunistycznego, ale „zdławił” również lewicującą teologię wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej. Czy ta powierzchowna opinia jest prawdziwa?

NIEWIERNY TOMASZ
6

Patron w Roku Wiary

Ks. Jarosław Krzewicki

Niewierny Tomasz. Dziwny przydomek nosi ten zacny Apostoł. Być niewiernym to z reguły żadna zasługa, a przypisać komuś tę cechę to wątpliwy komplement. Choć więc przyzwyczailiśmy się do tego określenia, to zawiera ono w sobie coś dwuznacznego i trochę niepokojącego.

7

Paliusz - znak jedności

Notował ks. Marek Łuczak

Rzymskie uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła mają wyjątkowo kościelną wymowę. Wspominane są wtedy historyczne filary wierzących, a w Bazylice św. Piotra papież w tym dniu wręcza paliusze nowym metropolitom. W ten sposób katolicy czczą Apostołów i mają okazję uszanować ich następców.

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
11

Z kraju

RELACJE, PODSUMOWANIA
12-13

Czym żyje Kościół

O najważniejszych tematach, którymi biskupi zajmowali się podczas 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w dniach 21-22 czerwca 2013 r. w Wieliczce, z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

W KOŚCIELE
14

Nowe brzmienie IV przykazania kościelnego

O zasadności tej zmiany z bp. Markiem Mendykiem, przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP - rozmawia ks. Waldemar Wesołowski

15-16

Nominacje w Episkopacie

(Red.)

Podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 21-22 czerwca br. odbyło się w Wieliczce, biskupi podjęli ważne decyzje personalne.

Oddajmy hołd męczennikom Kresów

Aleksander Markowski

Wołyń we krwi

Joanna Wieliczka-Szarkowa wydała kolejną książkę - „Wołyń we krwi 1943”.

70. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA POLAKÓW NA WOŁYNIU
17

Deklaracja pojednania podpisana

Milena Kindziuk

Im dalej na wschód Ukrainy, tym mniejsza jest wśród Ukraińców świadomość, czym była zbrodnia wołyńska. Czekamy też na głos Kościoła prawosławnego na ten temat - mówi abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

WIELKA KSIĘGA PATRIOTÓW POLSKICH
18-19

Patriotyzm nie jest polskim dziwactwem

Z prof. Andrzejem Nowakiem, prof. Krzysztofem Ożogiem oraz prezesem wydawnictwa Biały Kruk Leszkiem Sosnowskim - redaktorami „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich” - rozmawia Jolanta Lenard.

SYLWETKA: EWA DAŁKOWSKA
20-21

Szczęściara

Mateusz Wyrwich

W tym roku obchodzi 40-lecie swojej pracy. Aktorka wybitna i uniwersalna. Znakomita zarówno w dramacie, jak i komedii. W teatrze, a także przed kamerą. Wykonawczyni kabaretowych skeczy oraz piosenek, ale też poruszających recitali.

22-23

Trotyl wyparował z wraku

Artur Stelmasiak

Podczas konferencji prasowej Naczelnej Prokuratury Wojskowej mnożyły się tylko pytania. Niestety, większość z nich pozostała bez odpowiedzi.

NA BIEŻĄCO
23

Zbieram na partię

Marian Salwik

Telewizjo Polska, wstyd!

Iwona Galińska

WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI" - SZLAKIEM MARYI
24

Odwiedzamy sanktuaria maryjne

Witold Dudziński

„Szlakiem Maryi” - to wakacyjny cykl „Niedzieli”. Najpierw krótko przybliżamy najważniejsze sanktuaria maryjne Polski, aby od przyszłego tygodnia skupić się na mniej znanych, mających znaczenie bardziej regionalne, ale tym bardziej wartych odwiedzenia, m.in. podczas wakacyjnych wojaży po Polsce.

26

Pomoc dla świadomych wiary

Ks. Jarosław Grabowski

„Piękno ukryte w prostocie”

Marzena Cyfert

WIARA I ŻYCIE
27

Grzeszne życie miast?

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Pokój Królestwa Bożego

Królestwo nadchodzi

Ks. Antoni Tatara

30

Kiko Argüello - świadek żywej wiary

Urszula Buglewicz

Kiko Argüello, założyciel Drogi Neokatechumenalnej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystość z udziałem biskupów i gości z Polski i z zagranicy odbyła się na dziedzińcu KUL 26 czerwca 2013 r.

NA BIEŻĄCO
31

Krzywdzący raport o SKOK-ach

Artur Stelmasiak

Raport Komisji Nadzoru Finansowego nt. kondycji finansowej SKOK-ów jest krzywdzący, wybiórczy i zawiera błędy merytoryczne. - Stał się instrukcją dla dziennikarzy oraz źródłem wielu nierzetelnych artykułów na temat SKOK-ów - podkreśla Andrzej Dunajski, rzecznik Krajowej SKOK.

ROZMAWIAMY O POLSCE
32-33

W majestacie prawa

O nowotworowej chorobie czterech władz państwa, różnych diagnozach i doraźnym leczeniu przez wybijanie zębów z Beatą Kempą rozmawia Wiesława Lewandowska.

PROSTO I JASNO
34

Ach, te sekty oraz inne partie

Czesław Ryszka

Prowadząc przez lata biuro poselskie, potem senatorskie, zajmowałem się dosłownie wszystkim. Także pomocą ludziom zwerbowanym do sekt.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Recepta na nadinterpretację

(pr)

Nieznany los porwanych

(pr)

Biskupi poparli protesty

(pr)

Wiosna Kościoła

(pr)

Adoracja Ikony Rublowa

(pr)

Adorowana jest tylko jeden raz w roku.

I OGÓLNOPOLSKI ZJAZD DUŻYCH RODZIN
36-37

„Rodzina jest dobra na wszystko”

Alicja Dołowska

21-23 czerwca br. w kolorowym, roześmianym i specjalnie udekorowanym w te dni Grodzisku Mazowieckim królowały dzieci. Kto sądził, że dużo dzieci w rodzinie oznacza tylko urobione po łokcie ręce i nieprzespane noce, mógł się przekonać, jak wiele wnoszą radości w życie rodziców i rodzeństwa.

NOWY DOM „CIVITAS CHRISTIANA"
38

Budują państwo Boże

Lidia Dudkiewicz

FELIETONY
39

„Wilno, kochane Wilno…”

Alina Czerniakowska

Gdy wybierałam się do Wilna, pochwaliłam się tym faktem znajomemu, którego przodkowie od wielu pokoleń tam mieszkali. Uśmiechnął się i zaczął od faktów najważniejszych.

Przelało się

Krzysztof Czabański

Przedstawiciele pracowników podczas spotkania Komisji Trójstronnej, na które niespodziewanie zawitał premier Tusk (jak trwoga, to do związkowców?), powiedzieli, że „ z tym panem” nie mają już o czym rozmawiać - i wyszli. Przelało się.

WIELCY POLACY
40-41

Pomysłowy drwal

Witold Iwańczak

Polak z pochodzenia - Filip Grabiński był nie tylko uznany za najlepszego drwala Ameryki, ale był też pomysłodawcą nowych metod zrywki wysokich drzew w trudno dostępnych amerykańskich lasach. Wynalazł urządzenia, które ułatwiały i przyspieszały pracę drwali w najtrudniejszych warunkach terenowych.

41

Niebieska klasa?

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela i Pan Jasny siedzieli sobie w kawiarence przy liceum, które tak naprawdę nie było ich liceum, ale przypominało im przeszłość durną i chmurną.

Młodzi Francuzi zaśpiewają w Polsce

(W. M.)

REPORTAŻ
42-43

Niepokonana

Katarzyna Woynarowska

Renata Ślosarczyk, nauczycielka muzyki i kompozytorka piosenek religijnych. Przez 9 lat grała na instrumentach klawiszowych i śpiewała w zespole „Betania”. Występowała na Jasnej Górze i w Filharmonii Krakowskiej, jeszcze przed pożarem. Z „Betanią” zjechała niemal całą Polskę. Swoją miłość do muzyki chciała ponieść dalej.

44

„Szczęśliwi Polacy w nieszczęśliwym państwie”

Alicja Dołowska

Ogłoszone przez prof. Janusza Czapińskiego wstępne wyniki „Diagnozy społecznej 2013”, przygotowanej pod jego kierunkiem, podważają zasady logiki i nie przekazują pełnej prawdy o rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

EWANGELIZACJA
45

Stadion dla Jezusa

Mateusz Serafin

Ponad 56 tys. osób zarejestrowało swój udział w rekolekcjach „Jezus na stadionie”, które odbędą się 6 lipca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Polacy pokazują, że narodowa arena może być gigantyczną świątynią, a centralnym wydarzeniem - Eucharystia.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Schab wieprzowy w sosie cytrynowym

Jolanta Marszałek

Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Od dwóch lat pracuje w Warszawie w autorskiej restauracji Karola Okrasy - znakomitego szefa kuchni, prowadzącego kulinarne programy w TV.

Kalendarium 7-13 VII 2013

Ewa Aszkiewicz

Komputery do liczenia

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Apostoł z wyboru

Olga Utrata

Wolność nie z tego świata

Agnieszka Chadzińska

Próba zrozumienia

Ks. Rafał Kowalski

Co powiedział mi św. Kevin z Glendalough?

Ks. Grzegorz Bartko

Święci wciąż mówią, chociaż od ich śmierci minęły nieraz setki lat. Wystarczy tylko wsłuchać się w zapierającą dech w piersiach biografię, przeczytać książkę napisaną przez świętego albo odwiedzić miejsce, w którym spędzał dzień po dniu, chwaląc Boga każdym swoim czynem…

Festiwal Życia

BW

59

Muzyczne DarY

„Niedziela” z kinem

Wakacyjne spotkania z dobrymi filmami – co tydzień nowy film na stronie internetowej.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Jubileusz Pasterza Diecezji

Katarzyna Dobrowolska

Kilkudziesięciu biskupów, prezbiterzy, siostry zakonne i wierni świeccy przybyli 15 czerwca do bazyliki katedralnej na uroczystości jubileuszu 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej pasterza kieleckiego bp. Kazimierza Ryczana.

Żyjemy dla parafii

Władysław Burzawa

Blisko trzydzieści pięć lat temu Siostry Służebniczki NMP Niepokalanego Poczęcia rozpoczęły swoją pracę w Książnicach Wielkich. Katechizują, posługują w parafii, są organistkami i zakrystiankami. Swoją postawą zmieniają oblicze parafii i ludzkie serca.

Krzcięcice w historii aktorskiej rodziny

Agnieszka Dziarmaga

Po lekturze książki " Humor w genach" Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich zrozumiały staje się pomysł krzcięcickiego proboszcza ks. Edmunda Noconia, aby na lipcowy odpust do Krzcięcic - do pięknego kościoła św. Prokopa zaprosić znanego aktora Jana Kobuszewskiego.

Niedziela lubelska

Prorok naszych czasów

Urszula Buglewicz

Kiko Argüello, charyzmatyczny twórca Drogi Neokatechumenalnej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Wierzę, dlatego pomagam

Urszula Buglewicz

III Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej zgromadził kilkuset małych misjonarzy pod hasłem „Wierzę, dlatego pomagam”. W podlubelskim Pliszczynie, w gościnnych progach domu księży sercanów najmłodsi misjonarze świata modlili się w intencji tych, którzy na wszystkich kontynentach przekazują Dobrą Nowinę.

Skarby cenniejsze od złota

Anna Gliwa

Parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Turce przeżywała podwójne święto. 17 czerwca podczas uroczystej Mszy św. abp Stanisław Budzik udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił nowy dom parafialny.

Niedziela łódzka

Wymowa paliusza

Ks. Waldemar Kulbat

W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej liturgii w Bazylice św. Piotra w Watykanie otrzymał z rąk Ojca Świętego Franciszka paliusz metropolity.

Sobór o rodzinie

Henryk Tomczyk

„Sobór Watykański II o rodzinie” - tak zatytułowaną konferencję wygłosił w niedzielę 23 czerwca w bazylice archikatedralnej ks. Adam Bajer, proboszcz łódzkiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Była to szósta konferencja poświęcona tematyce soborowej wygłoszona w Roku Wiary.

Wy jesteście nadzieją świata!

Jolanta Pawlak, Henryk Tomczyk

14 czerwca w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa odbyła się dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu „Pontyfikat Jana Pawła II”, objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Marka Chrzanowskiego.

Niedziela przemyska

Wierzyć jak Jan Chrzciciel

Ks. Stanisław Haręzga

Wszystko, co o Janie Chrzcicielu jest napisane w Nowym Testamencie, bezpośrednio odnosi się do Jezusa Chrystusa. Jan nie tylko zapowiada Jego przyjście, ale wskazuje na Jego Osobę jako Mesjasza i Syna Bożego.

53 lata minęły...

Oprac. ks. Władysław Mazepa

Każdego poranka Radio Maryja, wprowadzając swoich słuchaczy w szczegóły zaplanowanego programu, zapowiada przypadające na ów dzień święto czy wspomnienie patrona, a w międzyczasie - to szczególnie mi się podoba - poleca modlitwom „dzisiejszych solenizantów, jubilatów, tych, którzy przeżywają taką czy inną rocznicę”.

Cudowna woda...

Arkadiusz Bednarczyk

Kiedy ukąszonemu przez żmiję pewnemu chłopcu Matka Boża z Jodłówki przywróciła zdrowie, ku ogromnej radości zrozpaczonej matki, postanowiono wybudować drewnianą kaplicę i w niej umieścić cudowny obraz maryjny.

Niedziela rzeszowska

Pierwsza wizyta

Ks. Janusz Sądel

W dniu 18 czerwca br. pierwszą wizytę w Rzeszowie złożył jej nowy biskup diecezjalny, bp Jan Wątroba, mianowany biskupem diecezji rzeszowskiej przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 czerwca br.

Słowo Księdza Biskupa Kazimierza Górnego

Pod koniec ubiegłego roku złożyłem Ojcu Świętemu rezygnację z pełnienia posługi biskupa rzeszowskiego, w związku z wymogami prawa kanonicznego odnośnie wieku.

Święty Pustelnik

Arkadiusz Bednarczyk

Kiedy w 1472 r. kapituła generalna Ojców Bernardynów otrzymała od papieża Sykstusa IV nakaz wyznaczenia tzw. misjonarzy pokutnych, którzy chronić mieli zwykłych ludzi przed szerzącym się husytyzmem, we Lwowie wybór padł na Jana z Dukli. Jego pokora i skromność zachwycała wszystkich. Za cały majątek posiadał brewiarz zakonny i krucyfiks...

Niedziela sosnowiecka

Nie ma niedzieli bez „Niedzieli”

Ks. Tomasz Zmarzły

Z pewnością niejeden raz słyszeliśmy: „Od Boga nie ma wakacji”! Każdy czas jest darem Bożym, także wakacje. Jak dobrze wykorzystać ten dar? Czas odpoczynku od codziennych obowiązków, pracy i szkoły jest doskonałym momentem nie tylko do refleksji nad własnym życiem religijnym, ale także pogłębienia relacji z Bogiem.

Trzeba pomagać bliźnim

Piotr Lorenc

Z Józefem Skrzekiem – kompozytorem, multiinstrumentalistą, wokalistą, viatorem (jak sam siebie przedstawia), laureatem Złotego Fryderyka – rozmawia Piotr Lorenc

Nie igraj z życiem

Adam Tarnowski

Problem dopalaczy, narkotyków, nadmiernego spożywania alkoholu wśród młodzieży leży na sercu władzom Jaworzna. Dlatego postanowiono wdrożyć w mieście kampanię pn. „Narkotyki – nie igraj z życiem”.

Niedziela świdnicka

Bóg i moja „komórka”

Ks. Wojciech Baliński

Kiedy byłem jeszcze studentem, denerwowało mnie, jak ktoś jadąc autobusem, popisywał się telefonem komórkowym. Przyrzekłem sobie wtedy, że nigdy nie kupię tego urządzenia. No i kupiłem!

Wyjdź i opowiedz o Chrystusie

Marta Kilian

Za każdym razem jest podobnie. Parkingi przy kościołach są zatłoczone. Świątynia wypełniona po same brzegi. Eucharystia jedności z modlitwą o uzdrowienie przyciąga rzesze wiernych. Kolejka do konfesjonału jest długa.

Chleb Eucharystyczny

Bp Ignacy Dec

Jak chleb materialny podtrzymuje nasze życie fizyczne, biologiczne, tak ciało Chrystusa ukryte w przemienionym chlebie jest pokarmem dla naszego ducha, byśmy mogli wierzyć, kochać, czynić dobrze i po życiu ziemskim otrzymać życie wieczne.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Nowi kanonicy Kapituły Myśliborskiej

Ks. Robert Gołębiowski

Metropolita Szczecińsko-Kamieński w dwóch turach powołał 24 nowych kanoników, w tym jednego gremialnego oraz 23 honorowych, którzy 23 czerwca zostali uroczyście zainstalowani do Kapituły w Myśliborzu.

Bóg nie zapomina powoływać (1)

Julia A. Lewandowska

Z ks. dr. Markiem Dziewieckim – psychologiem i krajowym duszpasterzem powołań – rozmawia Julia A. Lewandowska

Wspierać rodzinę!

Przemysław Fenrych

Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim to wielkie wydarzenie. Przede wszystkim dlatego, że we wspaniałej współpracy spotkał się samorząd z organizacją pozarządową i wspólnie, z sercem i kompetencją zorganizowali wielką imprezę dla dużych rodzin.

Niedziela wrocławska

Paliusz dla Metropolity

Marta Wilczyńska

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, otrzymał paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka.

Henryk IV Probus

Ks. prof. Mieczysław Kogut

Sarkofag Henryka IV Probusa znajduje sie obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ks. inf. Adam Drwięga, proboszcz wrocławskiej parafii katedralnej prowadzi jednak starania, by powrócił na swoje pierwotne miejsce, czyli do kościoła pw. Świętego Krzyża

Wrocławski Jarmark Cudów

Krzysztof Kuźniar

Pierwszy Tydzień Ewangelizacyjny pod hasłem „Wrocławski Jarmark Cudów” już za nami. Był to niezwykły czas działania ruchów i wspólnot, które podejmowały się ewangelizacji i głosiły Jezusa Zmartwychwstałego w różnych miejscach Wrocławia.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Do Syna Swego nas prowadź

Ks. Sławomir Skowroński

15 czerwca br. przed Cudownym Obliczem Pani Roztocza - Matki Bożej Krasnobrodzkiej, Matki Kapłanów stanęli kapłani diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Pielgrzymce przewodniczył Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.

100-lecie lubaczowskiego liceum

Adam Łazar

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie 8 czerwca br. obchodziło uroczyście swoje 100-lecie. Funkcjonowanie szkoły nierozerwalnie związane jest z historią parafii pw. św. Stanisława BM.

Bogaci do piekła?

Ks. Grzegorz Szubtarski

„Jezus, spojrzawszy wokoło, rzekł do swoich uczniów: Jakże trudno będzie tym, którzy mają bogactwa, wejść do Królestwa Bożego”. Z pewnością wszyscy znamy te słowa. Czy Biblia potępia bogactwo?

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jest powrót po apostazji?

Kościół

Czy jest powrót po apostazji?

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...