Reklama

KUL

Kiko Argüello - świadek żywej wiary

Paweł Wysocki

Kiko Argüello, założyciel Drogi Neokatechumenalnej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystość z udziałem biskupów i gości z Polski i z zagranicy odbyła się na dziedzińcu KUL 26 czerwca 2013 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na wniosek Rady Wydziału Teologii nadał Kiko Argüello najwyższe akademickie wyróżnienie. Przyznał je za oryginalny wkład założyciela Drogi w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II poprzez prowadzenie oddalonych chrześcijan do biblijnych i liturgicznych źródeł wiary. „Kiko Argüello wraz z Carmen Hernández zainicjował niezwykle cenną dla współczesnego świata pochrzcielną formację duchową, zwaną powszechnie Drogą Neokatechumenalną, która jako forma wtajemniczenia chrześcijańskiego prowadzi na całym świecie działalność ewangelizacyjną, staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny” - czytamy w uzasadnieniu. Tym tytułem KUL wyraził wdzięczność Kiko za jego wkład w dzieło nowej ewangelizacji, misje ad gentes, nową estetykę sakralną (malarstwo, architektura, muzyka), a także w zbliżenie chrześcijaństwa i judaizmu.

Reklama

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, w czasie uroczystości podkreślił, że „uniwersytet nie dysponuje większym wyróżnieniem niż doktorat honoris causa”. - Tym gestem nasza Alma Mater pragnie wyrazić wdzięczność i szacunek wobec pana Kiko Argüello za jego wytrwałe działania podejmowane na rzecz odnowy Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II, za stworzone przez niego dzieło ewangelizacji prowadzące wielu do źródeł wiary” - mówił Ksiądz Rektor. Abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, podkreślał, że przez przyjęcie doktoratu Kiko dołączył do grona osób wielce zasłużonych dla Kościoła i społeczeństwa, a Droga - drzewo zasadzone przez niego na niwie Kościoła - wciąż przynosi dobre owoce. Z kolei ks. prof. Stanisław Zarzycki z Instytutu Teologii Duchowości KUL w zaprezentowanej laudacji ukazał, jak Droga, dzieło zrodzone z natchnienia Ducha Świętego, stała się konkretnym sposobem zaradzenia potrzebom Kościoła posoborowego, w którym wielu ochrzczonych nie tylko nie odkryło swej prawdziwej chrześcijańskiej tożsamości, ale oddaliło się od źródeł życia duchowego. Laudator nazwał nowego doktora „świadkiem żywej wiary i prorokiem naszych czasów, który głosi kerygmat o Zmartwychwstałym Chrystusie”. Te określenia wywołały gromkie owacje zgromadzonych, wśród których znaleźli się m.in.: recenzenci doktoratu - bp Zbigniew Kiernikowski i bp Grzegorz Ryś, brat laureata Felix Argüello z małżonką, Stefano Gennarini (odpowiedzialny za Drogę Neokatechumenalną w Polsce) oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiko Argüello, dziękując za wyróżnienie, jakie otrzymał w miejscu szczególnej obecności bł. Jana Pawła II, podkreślał, że doktorat należy się Panu Bogu, bo to On działa w świecie. - Ja jestem tylko małym narzędziem, a to wyróżnienie odbieram jako wyróżnienie dla Jezusa Chrystusa. Doktorat bardziej niż mnie należy się Carmen Hernández, bo wiele jej zawdzięczamy na Drodze - mówił. W wykładzie zatytułowanym „Obwieszczenie kerygmatu i nowa ewangelizacja” przekonywał, że „nie ma nic większego niż głosić Ewangelię, ogłaszać słowo, które niesie zbawienie: kerygmat”. - Nawróćcie się i wierzcie w Dobrą Nowinę. Nawrócić się oznacza uwierzyć, że to, co teraz mówimy, jest prawdą: że Bóg kocha cię teraz, że chce być z tobą jedno. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii, biada tobie, jeśli nie głosisz Ewangelii. Wszyscy powinniśmy głosić każdemu, że Bóg go kocha - podkreślał.

Uroczystość wręczenia doktoratu w Lublinie, miejscu szczególnie bliskim sercu założyciela Drogi (w tym mieście w 1975 r. powstała pierwsza w Polsce wspólnota neokatechumenalna), zakończyła wizytę Kiko w naszej ojczyźnie. Wcześniej, przed bramą dawnego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (23 czerwca) i na placu Zamkowym w Lublinie (25 czerwca) odbyła się celebracja katechetyczno-symfoniczna pt. „Cierpienie niewinnych”. Składająca się z pięciu części symfonia („Getsemani”, „Lament”, „Przebacz im”, „Miecz”, „Resurrexit”), skomponowana przez Kiko Argüello w 2011 r., została wykonana przez stuosobowy chór i stuosobową orkiestrę Drogi Neokatechumenalnej z Madrytu. Celebracja prezentowana już w wielu miejscach, od Stanów Zjednoczonych po Ziemię Świętą, wszędzie poruszała serca, skłaniając do modlitwy i refleksji nad wszystkimi niewinnie cierpiącymi w dziejach świata.

Wizycie Kiko Argüello towarzyszyła promocja książki pt. „Kerygmat. Z ubogimi w barakach”, wydanej przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Książka autorstwa inicjatora Drogi Neokatechumenalnej opowiada o jej początkach, a także wyjaśnia, czym jest kerygmat. Publikacja zawiera osobiste świadectwo Kiko, który opowiada o swojej rodzinie, studiach na Akademii Sztuk Pięknych, a przede wszystkim o drodze od niewiary do wiary w obecność Boga (książka dostępna na: www.gaudium.pl).

Podziel się:

Oceń:

2013-07-01 13:49

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje wielkopostne z kardynałem

2025-04-04 22:52
 Kard. Anders Arborelius w parafii Opieki św. Józefa

Marzena Cyfert

Kard. Anders Arborelius w parafii Opieki św. Józefa

W karmelitańskiej parafii Opieki św. Józefa we Wrocławiu-Ołbinie rekolekcje wielkopostne dla karmelitańskich duszpasterstw młodych i parafian głosi o. kard. Anders Arborelius, karmelita bosy ze Szwecji.

Więcej ...

Patron Dnia: Święty Wincenty Ferreriusz, największy kaznodzieja u schyłku średniowiecza

Święty Wincenty Ferreriusz

Domena publiczna/vaticannews.va/pl

Święty Wincenty Ferreriusz

Obdarzony był wieloma charyzmatami, m. in. darem uzdrawiania chorych i przepowiadania przyszłości. W historii zapisał się jednak jako niezrównany kaznodzieja: największy u schyłku Średniowiecza - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 5 kwietnia przypada wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza (1350 – 1419), prezbitera.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: V niedziela Wielkiego Postu

2025-04-05 10:00

Episkopat News

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?