Reklama

Kościół

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Kard. Ryś do muzyków kościelnych: Kiedy Bóg ma dość śpiewu?

2024-11-09 18:59
Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Krzysztof Śwkertok, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w sanktuarium częstochowskim odbywa się 15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Uroczystej liturgii Mszy świętej celebrowanej w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. „To człowieczeństwo jest domem Boga, który się domaga gorliwości, miłości, żarliwości. Bez tego troska o świątynię wybudowaną z kamienia jest po prostu hipokryzją” - mówił hierarcha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Ryś, nawiązując do liturgii słowa dzisiejszego święta - poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie - zachęcał, „byśmy słuchając dzisiejszych czytań, uwierzyli Pismu tak, jak ono się rozjaśnia w słowie Jezusa. Idzie o dwa fragmenty Pisma. Jeden z nich jest przytoczony przez Ewangelistę, fragment Psalmu 69 - gorliwość o dom twój pochłonie mnie. Jest też drugi fragment Pisma, do którego to wydarzenie odsyła, do którego my być może docieramy trudniej, ale ci, którzy byli w świątyni i widzieli działanie Jezusa, natychmiast wiedzieli o jaki tekst chodzi, dlatego zażądali od Jezusa dowodów, dlaczego robi to, co robi. To jest tekst, który zamyka Księgę proroka Zachariasza - w tych dwóch wersetach Zachariasz mówi, że przyjdzie ten dzień - Dzień Pana, kiedy już więcej nie będzie potrzeba przekupniów w Domu Bożym”.

- Jezus oczyszczając świątynię, wyrzucając z niej przekupniów, mówi: nie przyszedł Dzień Pana, jest czas ostateczny, koniec tego podziału. To Boże, a to nasze, albo jeszcze gorzej - diabelskie. Wszystko jest Boże! Najprostsze kubki w domach mają wartość świętych naczyń. Możesz z Bogiem przeżyć komunię, spożywając każdy posiłek. Ta rzeczywistość, w której tutaj jesteśmy, jest święta, a ta na zewnątrz jest jaka? - pytał duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nawiązując do słów z Dziejów Apostolskich, które przytoczono podczas procesu Jezusa, kardynał powiedział: „Jezus z Nazaretu mówił, że zniszczy tę świątynię. Tak odbierano zachowanie Jezusa, słowa Jezusa, że jest tym, który chce zburzyć świątynię Boga, a tym czasem On nie mówił o burzeniu świątyni jerozolimskiej, ale o innym Domu Boga, który wymaga większej gorliwości i większej miłości. Tym Domem Boga jest nasze ciało. A mówił im o świątyni swojego ciała. To ciało człowieka, to człowieczeństwo jest domem Boga, który się domaga gorliwości, miłości, żarliwości. Bez tego troska o świątynię wybudowaną z kamienia, myślę, że prorocy by powiedzieli - jest po prostu hipokryzją”.

Kończąc homilię, duchowny powiedział: „Kiedy Bóg ma dość śpiewu, nawet tak pięknego jaki tu słyszymy? Wtedy i tylko wtedy, gdy jest to czysta, piękna, zewnętrzna forma. Tak - kult jest zadbany, kult jest przepiękny, kult jest ozdobiony, tyle tylko, że ta najważniejsza świątynia, którą jest ciało człowieka… Papież Franciszek ostatnio powiedział, że bez serca nic nie ma sensu. Co jest w sercu? Możemy mieć cały splendor liturgii - jak tu teraz - ale Jezus pyta nas o to, jaka jest nasza gorliwość o ten dom, którym my jesteśmy dla Boga”.

Uczestnicy tegorocznej pielgrzymki, której współprowadzącymi byli muzycy z archidiecezji łódzkiej, wysłuchali konferencji zatytułowanej „Muzyk w Kościele. Liturgia, codzienność, misja”, którą wygłosił ks. dr Piotr Przybysz, dyrektor Szkoły Katechistów Archidiecezji Łódzkiej i wykładowca Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, oraz koncertu w wykonaniu Rafała Maciejewskiego i Scholi Gregoriańskiej działającej przy Studium Muzyki Kościelnej archidiecezji łódzkiej pod dyrekcją Bogny Bohdanowicz i Anny Kamerys.

Podziel się:

Oceń:

+5 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą

stevepb/pixabay.com

Podzielenie się opłatkiem oraz Wieczór wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych i ocalonych od zapomnienia kolęd patriotycznych: legionowych, harcerskich, partyzanckich, kresowych, kolęd Orląt Lwowskich i Powstańców Warszawskich, kolęd z niemieckich i sowieckich łagrów, z komunistycznych więzień, kolęd stanu wojennego.

Więcej ...

Warszawa: Od 90 do 100 tys. osób przeszło w Marszu Niepodległości

2024-11-11 20:33

PAP/Paweł Supernak

Według szacunków organizatorów i stołecznego ratusza tegoroczny Marsz Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy, liczył ok. 90-100 tys. osób. W marszu szli m.in. politycy PiS i Konfederacji.

Więcej ...

Szef KRRiT: dziennikarze blokowani podczas konferencji prasowych Donalda Tuska

2024-11-12 12:44

Adobe.Stock

Organizatorzy konferencji prasowych premiera Donalda Tuska uniemożliwiają niektórym dziennikarzom wykonywanie ich obowiązków poprzez blokowanie uczestniczenia w konferencjach oraz utrudnianie zadawania pytań - ocenił szef KRRiT Maciej Świrski w liście skierowanym do RPO Marcina Wiącka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Wiara

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik

Kościół

Św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?