Reklama

Jasna Góra

34. Forum Szkół Katolickich

2024-11-14 18:42
34. Forum Szkół Katolickich

BPJG

34. Forum Szkół Katolickich

Dwudniowe, 34. Forum Szkół Katolickich wraz z Konferencją Dyrektorów odbywa się na Jasnej Górze. Przebiega pod hasłem: „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”. Wśród tematów między innymi: odkrywanie nadziei na trudne czasy w kontekście Roku Jubileuszowego 2025 czy o sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję. Wśród zaproszonych będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Spotkanie zakończy się jutro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. w pierwszym dniu Forum przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich w Polsce. W homilii bp Mendyk podkreślił rolę miłości, wolności i nadziei w życiu każdego chrześcijanina. Są one drogą, która prowadzi do życia wiecznego. Przypomniał, że nadzieja jest darem dobroci i miłości Bożej. – Każdy powinien pamiętać, że nie jesteśmy światłem sami z siebie, ale jesteśmy światłem, które otrzymujemy od Chrystusa. To Jego Słowo jest dla nas światłem - powiedział bp Mendyk.

Reklama

Jednym z dzisiejszych prelegentów był dr Zbigniew Barciński ze Stowarzyszenia Pedagogów NATAN. Mówił na temat wizji idealnego absolwenta z perspektywy szkoły katolickiej i perspektywy obecnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. W rozmowie z @JasnaGóraNews zauważył, że celem tej pierwszej wizji jest „budowanie” tożsamości człowieka wewnętrznie silnego, zakorzenionego w kulturze polskiej, europejskiej i światowej. To wychowanie jest czuwaniem nad pełną aktualizacją człowieka, czuwaniem by stawał się on człowiekiem z dobrym i silnym charakterem. Zdaniem dr. Barcińskiego, to co obecnie proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, wizja idealnego absolwenta jest antyrozwojowa, jest „ślepa na takie kategorie jak samokształcenie, samowychowanie”. To wizja kształcenia, która „dąży do wykreowania sterowalnej marionetki, człowieka, dla którego „kultura jest opresją”, słabego, poddającego się działaniu zewnętrznych sił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Marek Mendyk mówił o „znakach czasu i Roku Jubileuszowym jako szansie na odkrywanie nadziei na trudne czasy.

Zaplanowano także spotkanie z ks. prof. Jerzym Szymikiem teologiem, wykładowca, eseista i poetą. Tematy jego wystąpień to: „What`s happening? Co się dzieje z naszym światem?” oraz „Co się z nami dziać powinno? Logika obumarłego świata”.

Jutro (15 XI) w drugim dniu Forum gościem będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Będzie on przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 9.00. Wygłosi też wykład: „Jeden jest Wasz nauczyciel: Chrystus. Myśli o edukacji katolickiej”.

O horyzontach nadziei mówić będzie biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie natomiast o „sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję” wykład wygłosi dr Zbigniew Barciński ze Stowarzyszenia Pedagogów NATAN.

S. Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich, odnosząc się do przesłania forum „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”, zwróciła uwagę na jego aktualność w świetle obecnych realiów w systemie nauczania.

Reklama

Przypomniała, że z ewangelicznej perspektywy, należy mieć oczy otwarte na to, co się dzieje, mając jednocześnie świadomość, że nie jesteśmy w tym sami. Z radością podkreśliła także wzrost liczby uczniów uczęszczających do szkół katolickich. Do 483 placówek różnego szczebla i rodzaju uczęszcza obecne 72 469 uczniów, to o 1088 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

Jak przyznaje Grzegorz Baran, dyrektor Szkoły Katolickiej Sodalicji Mariańskich w Warszawie, tendencja wzrostowa podyktowana jest troską rodziców o dobro ich dzieci. Podczas procesu rekrutacyjnego rodzice coraz częściej podnoszą argument ochrony bezpieczeństwa przed tym, co może czekać dzieci w szkołach publicznych. Wynika to z obaw o zmiany w szkołach publicznych, o ramy programowe nowych przedmiotów, które mają wejść do szkół.

Agnieszka Nejman, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, potwierdziła, że pracując z uczniami już od najmłodszych lat, pedagodzy dbają o rozwój młodego pokolenia. Jako przykład podała odbywające się w ostatnich dniach wieczernice i ogniska patriotyczne, dzięki którym dzieci uwrażliwiane są na symbole narodowe, poznają też dokonania Polaków, którzy za Polskę i wolność naszego kraju zapłacili najwyższą cenę. Dyrektor z dumą przyznała, że postawa uczniów jest dla niej budująca i wlewa w serce wiele nadziei.

Bogna Świdzińska, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze podkreśliła uniwersalność wartości chrześcijańskich; mogą one stanowić treść życia człowieka. Zauważyła też, że najlepiej świadczyć o nich swoją własną postawą życiową.

Szkoły Katolickie w Polsce jako cel mają troskę o zintegrowany rozwój fizyczny, moralny, społeczny, intelektualny i duchowy nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Pedagodzy mają kształtować młode pokolenie przede wszystkim swoim przykładem, dlatego po zakończeniu forum, dyrektorzy szkół wezmą też udział w rekolekcjach.

Maria Kopacka-Fornal

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: szkoły katolickie w „dramatycznej sytuacji” w czasie pandemii

Adobe.Stock.pl

- Katolickie instytucje edukacyjne stoją w obliczu „dramatycznej sytuacji” w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem, poinformowała w czwartek dykasteria watykańska.

Więcej ...

W Sekretariacie KEP zaprezentowano program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025

2024-11-13 16:47

BP KEP

Program duszpasterski skierowany jest do całego Kościoła w Polsce i w tym roku będziemy go przeżywać w jedności z Kościołem powszechnym obchodzącym Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 – wybrzmiało podczas konferencji prasowej z prezentacją programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, która odbyła się w Sekretariacie KEP 13 listopada br

Więcej ...

Ojca Pio nauka o pokorze

2024-11-14 20:58

"Głos Ojca Pio"

Ojciec Pio twierdził, że pokora stoi u podstaw właściwego rozwoju duchowego, którego celem jest uświęcenie. Uważał ją za fundament cnotliwego życia, a nawet za cnotę cnót. Wbrew powszechnej opinii uczył, że warto ćwiczyć się w upokorzeniu i je pokochać, ponieważ znacząco uszlachetnia ono duszę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...