Reklama

Z Częstochowy do Rzeszowa

Bp Jan Wątroba ordynariuszem rzeszowskim

Bożena Sztajner

Uroczyste objęcie diecezji przez nowego biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę odbyło się 20 lipca br. Ingres rozpoczął się procesją do rzeszowskiej katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W drzwiach kościoła bp. Wątrobę przywitał proboszcz parafii katedralnej, podając mu do ucałowania krzyż. Zgromadzonych w katedrze biskupów, kapłanów, siostry zakonne, przedstawicieli ruchów, delegacje parafialne i gości powitał biskup senior Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski. Następnie abp Celestino Migliore nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił diecezji bullę papieża Franciszka, mianującą bp. Jana Wątrobę nowym ordynariuszem rzeszowskim. Na znak przejęcia posługi pasterskiej w diecezji bp Wątroba otrzymał pastorał i zasiadł na katedrze biskupiej. Kolejną częścią ingresu było homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

„Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi” - zachęcał w homilii bp Wątroba. Nawiązując do słów Chrystusa, który mówił o sobie, że jest łagodny i pokorny sercem, tłumaczył: „Mamy tak jak On być ulegli Bogu, posłuszni Jego woli, łagodni i pokorni sercem”. Zwrócił uwagę, że bycie człowiekiem łagodnym i pokornego serca jest dla chrześcijanina wielkim programem. „Łagodność, dobroć, pokora, cichość - one okazują się zwycięskie, one są mocą” - przekonywał, zachęcając do odrzucania chęci odwetu i gniewu. Nowy biskup rzeszowski zapowiedział, że chce wszystkim diecezjanom, zwłaszcza tym, którzy „przeżywają różne kryzysy i uginają się po krzyżem bolesnych doświadczeń”, pomagać w naśladowaniu Jezusa łagodnego i pokornego. „Bardzo chcę razem z wami, choć sam słaby, ale przecież uzbrojony w Jezusową moc, nieść jarzmo: modlitwą, słowem, posługą, całym trudem codzienności” - mówił bp Wątroba.

W uroczystości uczestniczył m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, abp Henryk Hoser - biskup warszawsko-praski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rektorzy wyższych uczelni.

Reklama

Przed zakończeniem Mszy św. gratulacje i życzenia owocnej posługi złożyli bp. Wątrobie m.in. abp Józef Michalik i metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Natomiast o. Izydor Matuszewski - generał zakonu ojców paulinów oraz o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry wręczyli biskupowi kopię cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Bp Wątroba podziękował uczestnikom uroczystości; szczególnie serdecznie zwrócił się do zespołu „Niedzieli” i ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego.

Bp Jan Wątroba urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej z rąk bp. Stefana Bareły. Pracował jako wikariusz, opiekował się pielgrzymami polskimi w Centro Pastorale „Corda Cordi” w Rzymie. Na Uniwersytecie Laterańskim uzyskał stopień licencjata z zakresu teologii pastoralnej, a na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie - stopień doktora teologii. Przez kilka lat pełnił obowiązki sekretarza i kapelana biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. W roku 1994 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i funkcję tę pełnił do chwili mianowania go przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Częstochowie. Sakrę biskupią przyjął w archikatedrze częstochowskiej 20 maja 2000 r. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Oto idę, aby spełniać wolę Twoją” („Ecce venio”).

W Konferencji Episkopatu Polski bp Jan Wątroba jest członkiem Komisji Duchowieństwa, a na zebraniu plenarnym KEP w czerwcu 2013 r. został wybrany na przewodniczącego Rady ds. Rodziny.

Papież Franciszek mianował bp. Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim 14 czerwca 2013 r.

Diecezja rzeszowska została erygowana 25 marca 1992 r. Liczy ok. 597,4 tys. katolików, należących do 240 parafii. W diecezji pracuje ok. 700 księży diecezjalnych i ponad 100 zakonnych oraz 325 sióstr zakonnych.

2013-07-22 13:55

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Maria czy Maryja?

Adobe Stock

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik

Więcej ...

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...