Reklama

Niedziela 30/2013

Szczegółowy spis treści

2

Bp Jan Wątroba ordynariuszem rzeszowskim

(Red.)

Uroczyste objęcie diecezji przez nowego biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę odbyło się 20 lipca br. Ingres rozpoczął się procesją do rzeszowskiej katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W drzwiach kościoła bp. Wątrobę przywitał proboszcz parafii katedralnej, podając mu do ucałowania krzyż.

„KTÓŻ JAK BÓG…"
3

Nowa jakość w polskiej telewizji

Ks. Ireneusz Skubiś

Decyzja KRRiT o udzieleniu koncesji Telewizji Trwam dla nadawania naziemnego spotkała się z uczuciem ulgi ze strony Fundacji Lux Veritatis, która jest właścicielem tej telewizji, ale przede wszystkim z wielką radością przyjęło ją społeczeństwo polskie, bo ponad 2,5 mln podpisów zebranych i wysłanych do KRRiT coś znaczy.

PAPIEŻ FRANCISZEK W OCZACH SWEGO RODAKA
4-5

Papież z sercem św. Franciszka i umysłem św. Ignacego

Z abp. Marcelo Sánchez Sorondo rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Abp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, mówi o swojej znajomości z obecnym Papieżem.

5

Nowy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano”

(Red.)

28. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
6-7

Nawrócić miasto Odkupiciela

Jakub Jałowiczor

Na widok rozemocjonowanego modlitwą tłumu w Rio de Janerio można pomyśleć, że katolicyzm ma się tu świetnie. W rzeczywistości miasto goszczące Światowe Dni Młodzieży jest trudnym terenem ewangelizacyjnym.

Symbole ŚDM w Rio de Janeiro

(Red.)

WATYKAN - RIO DE JANEIRO
8

Watykan - Rio de Janeiro

NIEDZIELA MŁODYCH
9-12

O co chodzi w ŚDM?

Maria Magdalena Sztuka

Rio jaśnieje tęczą

Ks. Ireneusz Skubiś

„Chrystus was potrzebuje, aby do każdego zakątka ziemi dotarła Ewangelia zbawienia”. Tymi słowami zwracał się bł. Jan Paweł II do młodzieży świata, zgromadzonej na Jasnej Górze w 1991 r. podczas VI Światowych Dni Młodzieży.

Zaproszone przez Jezusa

Beata Włoga

Z Agnieszką i Anią udało mi się skontaktować telefonicznie, kiedy były już na lotnisku w Krakowie-Balicach w drodze do Rio de Janeiro. Zapytałam, czego oczekują po spotkaniu w Brazylii, który to w ich życiu Światowy Dzień Młodzieży i jak wpływają na ich codzienność takie globalne spotkania z następcą św. Piotra.

I ty możesz być w Rio!

Z Chrystusem na plaży

Jarosław Kania

Paryż szczyci się wieżą Eiffla, San Francisco zachwyca mostem Golden Gate, Piza kusi krzywą wieżą, a Sydney czaruje futurystyczną operą. Słynne budowle, wizje artystów i inżynierów, które u swych początków często budzą opór i kontrowersje, po latach stają się nie tylko symbolami miast, ale także magnesem przyciągającym turystów ze wszystkich stron świata.

Z KRAJU
13

Z kraju

Z JASNEJ GÓRY
14

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry

ZE ŚWIATA
15

Ze świata

LUDOBÓJSTWO
16-17

Wokół pamięci o zbrodni wołyńskiej

Abp Józef Michalik

Zdaję sobie sprawę, że mój głos nie jest głosem historyka, ale duszpasterza, który w tym wypadku jednak musi się odnieść do historii. Historia relacji między Polską i Ukrainą oraz wszystkimi naszymi sąsiadami jest bardzo ważna, mimo że niekiedy bywa raną niezagojoną i w wielu miejscach krwawi.

W MIEJSCU RZEZI NA WOŁYNIU
18-19

Wołanie o prawdę i pojednanie

Urszula Buglewicz

Czyż można zapomnieć ludobójstwo? - pytał abp Mieczysław Mokrzycki podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze w Łucku w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.

NOWY PRZEWODNICZĄCY WOCCU
20-21

Grzegorz Bierecki na czele światowej organizacji finansowej

Anna Cichobłazińska

Grzegorz Bierecki został przewodniczącym Światowej Rady Unii Kredytowych - World Council of Credit Unions (WOCCU). To wyróżnienie nie tylko dla osoby nowego przewodniczącego WOCCU, naszych SKOK-ów, ale i Polski.

Być wybranym przez wybranych to wielki honor

Grzegorz Bierecki

- To było 24 lata temu, kiedy na ścianie budynku w Kansas zobaczyłem napis: „Not for profit, not for charity, but for service” (Nie dla zysku, nie z filantropii, ale po to, żeby służyć). Od tego zdania zacząłem moją naukę credit unions.

RÓŻNE OBLICZA MISJI
22-23

Trzech misjonarzy z trzech różnych światów

Grzegorz Polak

Ponad 100 polskich misjonarek i misjonarzy z całego świata przyjechało na wakacje do Polski. Jak co roku, mieli okazję pokazać różne oblicza misji.

WAKACYJNY STYL
24-25

Odpocząć od mediów

Bp Adam Lepa

Wiadomo powszechnie, że wakacje są po to, aby od czegoś odpocząć - od ciężkiej pracy, od stresujących problemów czy od nauki w szkole.

26

Byliśmy we Lwowie, na ziemi naszych ojców

O. Jan M. Sochocki OFMcap

„Kardynał polskich serc”

W piątek 2 sierpnia br. o godz. 18.00 w Auli Jana Pawła II przy ul. św. Siostry Faustyny 3 w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się premiera książki o śp. Kardynale Stanisławie Nagym SCJ pt. „Kardynał Polskich Serc”.

WIARA I ŻYCIE
27

Biblia, czyli na ścieżkach Pana

Andrzej Datko

Z wyciągniętą dłonią

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Chrystus uczy modlitwy

Modlitwa - szczególny dar

Ks. Mariusz Frukacz

PIELGRZYMKA RODZINY RADIA MARYJA
30

Mocni wiarą

O. Stanisław Tomoń OSPPE

W dniach 13-14 lipca na Jasnej Górze modliła się Rodzina Radia Maryja. To jedna z największych w roku pielgrzymek jasnogórskich, gromadząca słuchaczy i sympatyków Radia Maryja i Telewizji Trwam.

FELIETONY
31

Na studia!

Zdzisław Skotnicki

Tusk w przededniu upadku

Krzysztof Czabański

Okazuje się, że Donald Tusk przestał lubić referendum. Nie dziwię mu się. Jego partia coraz więcej traci w sondażach.

ROZMAWIAMY O EUROPIE
32-33

Europejscy inżynierowie dusz

Z prof. Mirosławem Piotrowskim rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

O dylematach związanych z pracą w Parlamencie Europejskim z prof. Mirosławem Piotrowskim rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Unia jak Titanic

Anna Cichobłazińska

Kryzys gospodarczy w Unii Europejskiej coraz częściej prowadzi do pytania o sens projektu politycznego nazywanego Unią Europejską. Mimo głębokich różnic gospodarczych unijnych krajów, akty prawne dotyczą wszystkich bez różnicy, i to stało się przyczyną obecnego kryzysu.

MARSZAŁEK BORUSEWICZ O KOŚCIELE
34

Ewolucja w niedobrym kierunku - czyja?

Ks. Wojciech Góralski

Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza wywodów o Kościele mamy ciąg dalszy.

34

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Dzień z życia Franciszka

(pr)

Krzyż św. Andrzeja

(pr)

Marsz dla Życia przez Amerykę

(pr)

Wskrzeszenie?

(pr)

Zurych chce diecezji

(pr)

Post i modlitwa za nowym życiem

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Urealnić demokrację bezpośrednią

Z posłem Kazimierzem Ujazdowskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

O mechanizmach blokowania inicjatyw obywatelskich i roli aktywnej opinii publicznej w naprawianiu jakości polityki oraz władzy z posłem Kazimierzem Ujazdowskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

38

Mord założycielski i ubój rytualny

Elżbieta Morawiec

Ten dzień, znamiennie piątek, dzień męki Chrystusa, zapisze się jako dzień hańby połowy Sejmu polskiego (w liczbie 222 posłów). Zamiast jasnego stwierdzenia, że na Wołyniu i w Galicji Wschodniej doszło do ludobójstwa, posłużono się ohydną cyniczną peryfrazą „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”.

„Wołanie z Wołynia”

(akw)

Echo naszej publikacji

FELIETONY
39

Półprawda o ludobójstwie wołyńskim

Jan Maria Jackowski

Platforma Obywatelska przeforsowała w Senacie, a następnie w Sejmie uchwały, w których zrelatywizowano prawdę o ludobójstwie wołyńskim oraz odpowiedzialność za nie zbrodniczych organizacji ukraińskich.

Nowy projekt naukowy: „Księża dla Żydów”

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

40-41

Normalność dobroci

Mateusz Wyrwich

Od blisko czterdziestu lat dr Alina Czarnecka leczy bezpłatnie kleryków i wykładowców Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Jednak kurowaniem kapłanów zajęła się niemal tuż po studiach w 1951 r., lecząc najpierw warszawskich księży, zakonników i zakonnice.

O TYM SIĘ MÓWI
42-43

Arcybiskup na celowniku mediów

Wojciech Dudkiewicz

Oświadczenia, niedomówienia, insynuacje. W pierwszych dniach po odwołaniu z parafii ks. Wojciecha Lemańskiego trudno było za nim nadążyć. Proboszcz w końcu ustąpił, ale powiedzieć, że Kościołowi się nie przysłużył, to za mało.

WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
44-45

Po uzdrowienie do Trzebiatowa

Witold Dudziński

Wieża kościoła w Trzebiatowie od wieków góruje nad miastem i okolicą. Nic dziwnego, że w średniowieczu stanowiła latarnię morską dla rybaków i marynarzy zmierzających do portów w Kołobrzegu i Mrzeżynie.

ROZGŁOŚNIA RADIOWA
46-47

Radio dobrych wiadomości

Z ks. Krzysztofem Rzepką rozmawia Anna Przewoźnik

O katolickim Radiu „Fara” - Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej - opowiada dyrektor rozgłośni ks. Krzysztof Rzepka w rozmowie z Anną Przewoźnik.

LISTY DO „NIEDZIELI"
48

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Listy z „zielonej wyspy”

PRAWA KONSUMENTA
49

Pielgrzymka z drugim planem

Katarzyna Woynarowska

Już w 2010 r. Urząd Ochrony Praw Konsumenta ostrzegał przed tak organizowanymi pielgrzymkami. Podobnie ma się rzecz z innymi formami tzw. sprzedaży bezpośredniej.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
50

Częstochowska polewka z maślanki z ziemniakami

Jolanta Marszałek

Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. Od dwóch lat pracuje w Warszawie w autorskiej restauracji Karola Okrasy - znakomitego szefa kuchni, prowadzącego telewizyjne programy.

Kalendarium 28 VII - 3 VIII 2013

Ewa Aszkiewicz

Cwaniaczek na meczu

(R.)

59

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Ewangelizacja na Przegibku

Ks. Piotr Bączek

Choć hasłem drugiej soboty w ramach ewangelizacji beskidzkich szczytów było Chrystusowe błogosławieństwo dotyczące smucących się, to jednak na Przegibku w Beskidzie Żywieckim 13 lipca wcale smutno nie było...

Relikwie św. J. Bosko u górali

Mariusz Rzymek

Brawo dla ks. Jana Bosko - krzyknął do megafonu ks. Piotr Wala SDB, gdy 11 lipca samochód z relikwiami świętego wjechał do Szczyrku. Na jego przybycie oczekiwało kilkuset wiernych wraz z diecezjalnymi i zakonnymi duszpasterzami.

„Transgraniczne owce”

Mariusz Rzymek

Redyk, który idzie przez beskidzkie hale, urzeka tradycją i romantyką. Redyk, który pokonuje szlak wołoski - od Rumunii przez Ukrainę po Polskę, Słowację i Czechy - jest już wyzwaniem. W tym sezonie podjął się go Piotr Kohut, baca z Koniakowa, w ramach projektu Transhumance 2013.

Niedziela częstochowska

Polska musi stać przy Chrystusie

Ks. Mariusz Frukacz

"Polska dotąd będzie sobą, dopóki będzie chrześcijańska i katolicka. Musimy stać przy Chrystusie” - mówił w homilii 14 lipca br. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie.

Nie piję – ślubowałem Maryi

Ks. Ireneusz Skubiś

Z podziwem czytałem zawsze tekst Ślubów Jasnogórskich ułożony przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, uroczyście wygłoszony 26 sierpnia 1956 r. przy udziale ok. miliona wiernych. Gdy przed nami miesiąc abstynencji od alkoholu, myślimy o tym wersecie ślubów, który mówi o wypowiedzeniu walki pijaństwu.

Częstochowa pamięta o powstańcach

Sławomir Błaut

Zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest okazją do wspominania związków łączących Częstochowę z bohaterami narodowego zrywu z 1944 r. Wśród postaci tamtego czasu byli ludzie naszej „Niedzieli” - ks. Antoni Marchewka, ks. Wojciech Mondry i Zofia Kossak-Szczucka.

Niedziela podlaska

Sprawiedliwość i przebaczenie

Ks. Tomasz Pełszyk

Dążeniem człowieka jest ustanowienie świata sprawiedliwego, opartego na jasnych, dla wszystkich zrozumiałych zasadach. Proste z pozoru pragnienie okazuje się czystą utopią, idealizmem nie do urzeczywistnienia w praktyce. Dlaczego tak się dzieje?

Wakacje z Matką Bożą Ostrobramską

Marta Bogucka

Wakacje z Matką Bożą rozpoczęły się w niedzielę 30 czerwca o godz. 8.30 Mszą św. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, w którym już od bardzo dawna znajduje się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej.

Przeżywać wiarę jako zaufanie

Z ks. Januszem Bolewskim rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

Z ks. Januszem Bolewskim, kierownikiem 23. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

Niedziela kielecka

Rowerem do Matki Bożej

Agnieszka Dziarmaga

Na początku lipca we wszystkich kościołach diecezji został odczytany komunikat bp. Kazimierza Gurdy o planowanej rowerowej pielgrzymce. Pomysł na taką formę pielgrzymowania do Matki Bożej Częstochowskiej zaproponował ks. Tomasz Biskup.

Ludzie ulicy umierają samotnie

Katarzyna Dobrowolska

Wykluczeni, bezdomni bez adresu i tożsamości. Ich schronieniem jest dworcowa hala lub klatka w bloku. Umierają niepostrzeżenie, bez nadziei i zbyt młodo.

Głoszą pokój i dobro

Władysław Burzawa

Dwa lata temu franciszkanie w Chęcinach świętowali 20-lecie powrotu do swojego klasztoru. Odzyskali zniszczone zabudowania klasztorne i sprofanowany kościół, który komuniści zamienili na restaurację. Przez te lata wygląd zabytkowych murów, dzięki zabiegom prawowitych gospodarzy, zmienił się nie do poznania.

Niedziela małopolska

Obdarowani przez Ojca

Małgorzata Cichoń

To nie pierwsze moje Światowe Dni Młodzieży. Miałam wielkie szczęście doświadczyć radości i trudu uczestnictwa w takim wydarzeniu w Kolonii w 2006 r. czy w Madrycie w 2011 r. Takie spotkanie to nie wczasy i nie wycieczka turystyczna, lecz wielka przygoda...

O spowiedzi

Wypowiedzi zebrała Agnieszka Konik-Korn

1 sierpnia obchodzimy dzień modlitwy za spowiedników i teologów moralistów. Sakrament pokuty i pojednania to, obok Eucharystii, jeden z sakramentów, które najbardziej przemieniają człowieka.

Ma tysiąc twarzy

Maria Fortuna-Sudor

Spotkałam ich w Rabce, w stworzonym 3 lata temu przez dr. Roberta Nowackiego Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla dorosłych (w Śląskim Centrum Sanatoryjno-Rehabilitacyjnym), gdzie pod okiem specjalistów stawiają czoło chorobie.

Niedziela rzeszowska

Razem naśladujmy Jezusa łagodnego i pokornego

Ks. Janusz Sądel

Uroczystym ingresem do katedry rzeszowskiej w dniu 20 lipca 2013 r., poprzedzonym kanonicznym objęciem diecezji w dniu 19 lipca, bp Jan Wątroba rozpoczął posługę biskupa diecezji rzeszowskiej.

Diecezjalne dziękczynienie za posługę Pasterza

Ks. Wiesław Matyskiewicz

W niedzielę 14 lipca diecezja rzeszowska dziękowała we Mszy św. w katedrze rzeszowskiej za posługę biskupią Pasterza. Dziękowaliśmy, jak mówił w kazaniu bp Edward Białogłowski, za biskupa Kazimierza - pierwszego biskupa rzeszowskiego.

Niebiański gość w Wólce Niedźwiedzkiej

Ks. Stanisław Szwanenfeld

Dni 1 i 2 lipca dla wiernych parafii Wólka Niedźwiedzka były czasem mocy i łaski. A wszystko to za sprawą Ojców Michalitów, którzy towarzyszą Figurze św. Michała Archanioła z Gargano w ramach peregrynacji po Polsce.

Niedziela sosnowiecka

Porcjunkula

Ks. Tomasz Zmarzły

Do stóp Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przybywają 2 sierpnia na doroczny odpust Porcjunkuli wierni z całej diecezji sosnowieckiej i spoza jej granic.

Święto Plonów

Piotr Lorenc

W tym roku święto plonów będzie miało szczególny charakter, odbędzie się bowiem na Wzgórzu św. Doroty i w kościele św. Katarzyny w Będzinie. Uroczystej Eucharystii, będącej centralnym punktem dożynek, będzie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Mur będzie odbudowany

Piotr Lorenc

Najgorsze już minęło, ale zagrożenie ciągle istnieje. Mowa o murze oporowym, który rok temu, dokładnie 1 lipca, runął przy kościele św. Stanisława BM w Czeladzi. Obecnie trwają prace zabezpieczające teren i parafia stara się uzyskać fundusze na odbudowę muru.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Świebodzin młodych

Anna Bensz-Idziak

28. Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Rio de Janeiro. Młodzi od 23 do 28 lipca spotykają się u stóp brazylijskiego posągu Jezusa Zbawiciela. Do tych, którzy nie dotarli do Ameryki Południowej, skierowane zostało zaproszenie: „Przyjedźcie do Świebodzina!”.

Do dziś przetrwały pierwotne mury

Katarzyna Jaskólska

Tropiąc ślady wiary Ojców, zatrzymujemy się tym razem przy uroczym kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Drągowinie. To kolejna na naszych ziemiach pamiątka po Zakonie Augustianów.

Jest „dom na święta”

Anna Bensz-Idziak

Po pięciu latach starań, gromadzenia funduszy, starań o wsparcie sponsorów dobiega końca budowa domu dla państwa Wysockich ze Skwierzyny.

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Tajemnice chwalebne

Modlitwa

Tajemnice chwalebne

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna