Reklama

GPS na życie

O co chodzi w ŚDM?

Instytut ŚDM Rio 2013

Przez cały tydzień zgromadzeni w określonym miejscu globu młodzi ludzie z całego świata doświadczają wspólnoty Kościoła, słuchają Słowa Bożego, korzystają z sakramentów pokuty i Eucharystii oraz radośnie głoszą Pana Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Nie, to nie tłum wokół Syna Bożego przed dwoma tysiącami lat. Oto Światowe Dni Młodzieży, która - we wciąż wzrastającej liczbie kilkuset tysięcy, wraz z kilkunastoma tysiącami duszpasterzy - gromadzi się, by wyznawać wiarę w Chrystusa.

Kto wymyślił?

Pomysłodawcą i pierwszym ich organizatorem był bł. Jan Paweł II, który po raz pierwszy zaprosił młodych do Rzymu w 1984 r. z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Rok później, 31 marca 1985 r., z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży do Rzymu przybyli młodzi z całego świata, a Ojciec Święty ogłosił ustanowienie ŚDM. W tym roku z młodymi w Rio de Janeiro spotka się już trzeci z kolei papież. „Młodzi zwracają się do nas -- mówił Jan Paweł II - abyśmy prowadzili ich do Chrystusa. Duszpasterstwo młodzieży stanowi jeden z priorytetów Kościoła u progu trzeciego tysiąclecia”.

Kiedy?

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a jako międzynarodowe - co dwa lub trzy lata w różnych krajach świata. Wymagają dobrego przygotowania pod względem treści, nad którą pochylą się młodzi, gromadząc się na kilka dni w grupach językowych. Tematykę corocznych spotkań określa sam Ojciec Święty w Orędziu do młodych. W czasie ŚDM treści te są pogłębiane podczas trzydniowych spotkań zwanych triduum katechetycznym.

Jak długo?

Udział w organizowanych na większą skalę międzynarodowych ŚDM trwa ok. 2 tygodni. Poprzedza je długi okres przygotowań duchowych i organizacyjnych, rozpoczyna się od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe i trwa po formalnym zakończeniu - gdy nadal wypełniamy misję, wypływającą z treści danego spotkania. Obecnie ma ono dwie zasadnicze części: pierwsza to Dni w diecezjach, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania. To czas na integrację oraz poznanie kultury i topografii danego regionu. Nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów. Podczas najbliższego ŚDM w Brazylii Dni w diecezjach przybierają nazwę Tygodnia Misyjnego, pełnego inicjatyw ewangelizacyjnych, misyjnych i apostolskich.

Reklama

Centrum

Po zakończeniu Dni w diecezjach, wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce przeżywania wydarzeń centralnych. Przez tydzień odbywają się katechezy i festiwale, w sobotę jest czuwanie i spotkanie z Papieżem, a w niedzielę uroczystą Mszą św. kończy się dany ŚDM. Wydarzeniom centralnym towarzyszą specjalne strefy spotkań, zwane Strefą Pojednania oraz Expo-vocation.

Inne znaki

Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki, podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale cały czas krążą po świecie, gromadząc każdego dnia na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych.

Plan miłości

„Nie jesteśmy owocem przypadku czy nieracjonalności, ale u początków naszego istnienia znajduje się plan miłości Boga” - te słowa Benedykta XVI do młodych w pełni oddają sens historii Światowych Dni Młodzieży.

2013-07-22 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiesz, że Cię kocham

Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 56-57

Lednica 2000

Tegoroczna Lednica 2000 za nami. Przepełniona zapewnieniem Pana Boga o miłości do każdego człowieka będzie pracowała w jej uczestnikach jeszcze długo

Więcej ...

Godzina Łaski

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...