Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2013, str. 14

Piesze pielgrzymki

Przyszli na święto Matki Bożej Szkaplerznej

Pod hasłem: „Wiara naszą siłą” 14 lipca dotarła na Jasną Górę 144. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. W tegorocznych rekolekcjach w drodze uczestniczyło 517 osób. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Tomasz Estkowski. Pielgrzymi przeszli trasę do Częstochowy w ciągu 4 dni, drogę powrotną pokonują również pieszo. Mszę św. na Jasnej Górze odprawił dla pielgrzymów bp Ireneusz Pękalski z Łodzi.

Dwie duże grupy pielgrzymkowe dotarły na Jasną Górę 15 lipca, w wigilię święta Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - Matki Bożej Szkaplerznej.

W 79. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce pod hasłem: „Szczęśliwi, którzy uwierzyli” wędrowało 2072 pątników, którzy przemierzyli ok. 300 km w ciągu 10-11 dni. Kapelanem pielgrzymki był ks. Tomasz Kulka. Mszę św. dla pątników odprawił bp Zdzisław Fortuniak z Poznania. - Pielgrzymka z modlitwami i z niepowtarzalnym klimatem, łącznie z pomaganiem sobie, służeniem innym pielgrzymom była czasem życia chrześcijańskiego. Ponieważ nie jest się chrześcijaninem tylko na pewien czas, tylko w pewnych momentach, w pewnych okolicznościach, ale chrześcijanami jesteśmy w każdej chwili. Niech doświadczenie czasu pielgrzymowania owocuje w waszej codzienności - mówił bp Fortuniak.

33. Piesza Pielgrzymka Przemyska liczyła 1430 pątników. Pielgrzymom towarzyszyły słowa: „Z Maryją być solą ziemi”. Dyrektorem pielgrzymki był ks. Jacek Rawski, a kwatermistrzem ks. Robert Łuc. W zależności od miejsca wymarszu, pątnicy pokonali 350-380 km w ciągu 10-12 dni. Tradycyjnie pieszo wędrował biskup pomocniczy Adam Szal. - Zastanawialiśmy się, jak być „solą ziemi” we współczesnym świecie - powiedział bp Szal. - Poszczególne dni, poszczególne konferencje dotyczyły odpowiedzi na to pytanie, jak mają być „solą ziemi” małżonkowie, jak mają być „solą ziemi” młodzi ludzie, którzy studiują, którzy się uczą, jak mają być „solą ziemi” kapłani, siostry zakonne, powołani. Na Jasnej Górze pielgrzymów powitał metropolita przemyski abp Józef Michalik, który następnie przewodniczył Eucharystii dla pielgrzymów. - Zakończenie pielgrzymki, to jednocześnie egzamin, to jest zakończenie tej szkoły modlitwy, szkoły wiary i warto sobie postawić pytanie, czy zdaliśmy ten egzamin? Czy zbliżyliśmy się niejako w tym wędrowaniu do Pan Boga, do Matki Bożej? Czy zbliżyliśmy się do naszych bliźnich? Pielgrzymka jest też szkołą życia, szkołą dobrego wychowania. Czy zdaliśmy ten egzamin z dobrego wychowania? Z kontaktu z drugim człowiekiem, z cierpliwości? Czy zdaliśmy egzamin z wytrwałości, ze znoszenia trudów? Skoro tu jesteśmy, w jakiś sposób wszyscy pozytywnie zdaliśmy ten egzamin. Ale może warto postawić sobie zadanie, że to doświadczenie nie powinno pójść na marne - mówił abp Michalik.

Reklama

Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przybyły także mniejsze grupy piesze, m.in. z Rozprzy, Gorzkowic, Trzebuni, Kamieńska, Trzemeśni i Bełchatowa.

Msza św. odpustowa

Szkaplerz - dar Maryi

Msza św. odpustowa 16 lipca, w święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, z udziałem pieszych pielgrzymów, została odprawiona na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan 79. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. Homilię wygłosił o. Robert Jasiulewicz - rzecznik prasowy Jasnej Góry, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”. - Maryja w dniu dzisiejszym przychodzi do nas ze „świętą szatą”, na pamiątkę wydarzenia z XIII wieku, kiedy objawiła się św. Szymonowi Stockowi, dając szatę szkaplerza jako znak ochrony, opieki, Jej obecności, by mieć pewność, że ufność w Niej pokładana nigdy nie zawodzi. Uciekamy się więc do Niej, bo sami - pośród wielu przeciwności, zawieruchy dzisiejszego świata - czujemy się zdezorientowani, słabi, nieraz przytłoczeni, zepchnięci na margines. Ale ufamy i głęboko wierzymy, że to Ona jest naszą mocą - mówił o. Robert Jasiulewicz, zwracając uwagę na powszechność kultu Matki Bożej Szkaplerznej.

Reklama

„Lot dla życia”

Uczestnicy 1. Motoparalotniowej Pielgrzymki pod hasłem: „Lot dla życia” dotarli 13 lipca na Jasną Górę. Ze względu na złe warunki atmosferyczne lądowanie nie mogło odbyć się przy samej Jasnej Górze, na placu przed Szczytem, jak planowano. Pielgrzymi dotarli do celu samochodami. Kilkunastu paralotniarzy z Piły, a na ostatnim etapie także z Rybnika, w ciągu 5 dni pokonało ponad 380 km. Organizatorem pielgrzymki był Piotr Kucharski, pilot paralotniowy z Aeroklubu Ziemi Pilskiej. W organizację włączył się także Włodzimierz Skalik, sportowiec lotniczy, prezes Aeroklubu Polskiego. Opiekunem duchowym pielgrzymki był ks. Krzysztof Witwicki. Pielgrzymce towarzyszyła intencja obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Rekolekcje w siodle

W pielgrzymce, która wyruszyła z Zaręb Kościelnych na Mazowszu, wzięło udział 28 ułanów, w tym 16 konno. 14. Pielgrzymka Kawalerii Konnej dotarła na Jasną Górę 13 lipca. Pielgrzymi w ciągu 11 dni pokonali, jadąc w siodle, 400 km. Dowódcą pielgrzymki był ks. kan. st. wachmistrz Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby Kościelne. Szefem przemarszu - ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach, ojcem duchownym - ks. por. Marek Kondratowicz, a dowódcą szwadronu - ułan Jan Wyszomierski. Kawalerzyści zameldowali się na placu jasnogórskim w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej, ze sztandarem 10. Pułku Ułanów Litewskich. Pielgrzymów powitał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Mszę św. odprawił bp Tadeusz Bronakowski z diecezji łomżyńskiej.

www.jasnagora.com

2013-07-22 13:55

Wybrane dla Ciebie

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17
Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

Więcej ...

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Więcej ...

Z Niepokalaną – dla ciała i ducha

2022-12-01 19:55

Dorota i Wojciech Szota/maratonczyk.pl

Ofiarują Matce Bożej swój wysiłek i trud, aby polecać przez Jej wstawiennictwo sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje osobiste. Jeszcze tylko do jutra (2 grudnia) można zapisać się na VI Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej, który wystartuje już 3 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...