Reklama

Mocni wiarą

Niedziela Ogólnopolska 30/2013, str. 30

Bożena Sztajner

W dniach 13-14 lipca na Jasnej Górze modliła się Rodzina Radia Maryja. To jedna z największych w roku pielgrzymek jasnogórskich, gromadząca słuchaczy i sympatyków Radia Maryja i Telewizji Trwam. Pod hasłem „Mocni wiarą” wierni dziękowali za decyzję o kanonizacji Jana Pawła II, a także za miejsce dla Telewizji Trwam na platformie cyfrowej. Pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze pozdrowił z Castel Gandolfo papież Franciszek.

Centralnym punktem modlitewnego spotkania była niedzielna Msza św.,14 lipca, na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. - Cieszę się, że w Roku Wiary wykazaliście się odwagą opowiedzenia się za miejscem katolickich środków społecznego przekazu na forum publicznym, a zwłaszcza Telewizji Trwam na multipleksie - mówił. - Tym samym podkreślamy za następcami św. Piotra - poczynając od Pawła VI, przez Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnego Ojca Świętego Franciszka - że pierwszą posługą, jaką Kościół może spełniać wobec każdego człowieka i całej ludzkości w dzisiejszym świecie, jest dzieło nowej ewangelizacji, nowego przylgnięcia do Boga! To ona wzmacnia wiarę i tożsamość chrześcijańską, daje nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie związania się z Chrystusem. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Słusznie więc - jak przypomniał dokument Kongregacji Doktryny Wiary o powołaniu teologa w Kościele - Kościół byłby winien przed swoim Bogiem, gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które umysł ludzki coraz bardziej usprawnia i doskonali. Środki społecznego przekazu mogą i powinny być narzędziami w służbie prowadzonej przez Kościół reewangelizacji i nowej ewangelizacji współczesnego świata w myśl starej zasady: widzieć, oceniać i działać.

Reklama

Abp Depo przestrzegał przed błędnym myśleniem, że istnieje chrześcijaństwo bez Kościoła i przed „schizmą, która chce odebrać Kościołowi realny wpływ na życie wiernych”. - Błąd ten wielokrotnie powtarzany za prądami umysłowymi Zachodu brzmi: Chrystus tak, ale Kościół - nie. My w Polsce nie uczymy się takiej schizmy! - podkreślił. Zaapelował do uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, aby przyczyniali się do „tworzenia cywilizacji prawdy, która porządkuje wolność i przyczynia się do dojrzałości człowieka”.

Według abp. Depo, Rodzina Radia Maryja jest wspólnotą, która różni się od innych łaską wiary. - I tym się różnimy od ugrupowań czy zbiegowisk ludzi, którzy interpretują prawa natury czy wydarzenia, ale nie wiedzą, czy może wprost zapomnieli, skąd przychodzą, od kogo pochodzą, jaka jest ich godność i dokąd idą - stwierdził Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Mówił też, że bycie posłusznym woli Bożej jest możliwe, nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w polityce. Ubolewał, że „wolimy poddawać się różnym ugrupowaniom, które mówią, że choć pod względem moralnym istnieje dobro i zło, ale już w polityce jest inaczej”. - Są zasady moralne, których charakteru zobowiązującego nigdy nie wolno zawiesić - przypomniał.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podziękował wszystkim za wielką solidarność: - Razem można uczynić wiele, ale tylko razem, i nie dajmy się podzielić. I za to Bóg zapłać, że dalej nam ufacie - podkreślił o. Rydzyk. Do pielgrzymów przemówili również Jarosław Kaczyński (PiS) i Beata Kempa (Solidarna Polska)

Rodzina Radia Maryja gromadziła się w sanktuarium już 13 lipca. Wieczorem Mszę św. sprawował na Szczycie Jasnogórskim biskup świdnicki Ignacy Dec. W homilii przypominał, że nadal na całym świecie są chrześcijanie prześladowani i zabijani z powodu ich wiary, np. w krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce Północnej. Przywołał też postać bł. Marianny Biernackiej, która w czasie II wojny światowej oddała życie za synową, która była w stanie błogosławionym.

Reklama

Odnosząc się do rocznicy zbrodni wołyńskiej i uchwały Sejmu, który nie nazwał jej ludobójstwem, bp Dec powiedział, że „nasze słowa powinny odkrywać prawdę, a nie ją zasłaniać”. - Pojednania i przyjaźni nie da się zbudować na rozmiękczonej prawdzie - stwierdził.

Pielgrzymce tradycyjnie towarzyszyły patriotyczne koncerty. Wystąpiła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka, Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego „Sośnica”, zespół „Servi Domini Cantores”, Maciej Wróblewski oraz Orkiestra Koncertowa „Victoria” parafii Matki Bożej Zwycięskiej z Warszawy-Rembertowa.

* * *

Papież Franciszek pozdrowił Rodzinę Radia Maryja

W niedzielą 14 lipca br. papież Franciszek pozdrowił uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Przemawiając po modlitwie „Anioł Pański” w Castel Gandolfo, wyraził swą duchową łączność z nimi i powierzył ich Matce Bożej. Ojciec Święty powiedział: - Łączę się w duchu z biskupami i wiernymi uczestniczącymi w tradycyjnej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Powierzam was życzliwej opiece Matki Bożej i z serca wam błogosławię!

2013-07-22 13:55

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

Więcej ...

Oświadczenie w sprawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Więcej ...

Świąteczny Kiermasz w drodze do Lizbony

2022-12-09 14:29

SDA MOST

Już w tą niedzielę, 11 grudnia, Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie „MOST” organizuje świąteczny kiermasz książek i wypieków, podczas którego będzie można nabyć zarówno domowe ciasta, książki, jak i kartki świąteczno-noworoczne i tym samym wesprzeć wyjazd młodzieży na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...