Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Relikwie św. J. Bosko u górali

- Brawo dla ks. Jana Bosko - krzyknął do megafonu ks. Piotr Wala SDB, gdy 11 lipca samochód z relikwiami świętego wjechał do Szczyrku. Na jego przybycie oczekiwało kilkuset wiernych wraz z diecezjalnymi i zakonnymi duszpasterzami.

Zanim mieszkańcy Szczyrku wylegli na ulice, aby powitać relikwie św. Jana Bosko, najpierw spotkali się na modlitwie w kościele św. Jakuba Apostoła Starszego. W jego progach wzięli udział w Nieszporach, które zwieńczył Apel Jasnogórski i procesja różańcowa. Dopiero stamtąd udali się w stronę zatoczki autobusowej znajdującej się na obrzeżach Szczyrku, aby oczekiwać przybycia nadjeżdżających z Miejsca Piastowego relikwii.

Na beskidzkiej ziemi św. Jana Bosko powitał hejnał Szczyrku i gromkie oklaski. Szklany sarkofag z odwzorowaną postacią świętego został wysunięty z furgonu, okadzony i publicznie zaprezentowany. Przy doczesnych szczątkach ks. Bosko zgromadzili się duchowni, członkowie Bractwa św. Jakuba, mieszkańcy Szczyrku, w dużej mierze ubrani w stroje ludowe. Jako pierwszy powitał relikwiarz założyciela salezjanów ks. Andrzej Loranc, proboszcz miejscowej wspólnoty parafialnej.

- Witaj w parafii św. Jakuba Starszego Apostoła. Dziś nasze serca są przepełnione wielką radością. Po wielu miesiącach oczekiwania, gdy po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że przybędziesz do nas, oto wjeżdżasz uroczyście, aby być z nami przez ponad miesiąc. Ogarnij nas swoim wzrokiem ojca i nauczyciela. Ty, który ukochałeś Wspomożycielkę, jesteś dziś dla nas wzorem zawierzenia Jej matczynej opiece. Pragniemy poprowadzić cię do Jej sanktuarium na „Górze Błogosławieństw”. Drogi i kochany ojcze młodzieży, ojcze nas wszystkich, twemu wstawiennictwu zawierzamy całą parafię - mówił ks. Loranc. W słowie powitalnym szczyrkowski proboszcz zawierzył św. Janowi Bosko miejscowe rodziny borykające się z problemami bezrobocia, uzależnień, konfliktów oraz młodzież, duszpasterzy, chorych oraz lokalną władzę miejską i samorządową.

Po przemówieniu ks. Loranca głos zabrał przedstawiciel Salwatorianów z sanktuarium Na Górce ks. kustosz Stanisław Oskwarek SDB. - Ks. Janie Bosko, za swego ziemskiego życia nie odwiedziłeś wielu miejsc, które widziałeś w swoich snach i wizjach, a do których posłałeś swoich duchowych synów. Dziś przemierzasz drogi świata, by zobaczyć owoce dzieła, które powstało z pragnień ukrytych w twoim sercu. Sercu, które zostało ukształtowane w szkole Maryi Wspomożycielki - stwierdził kustosz.

Reklama

Po jego wystąpieniu przyszedł czas na reprezentantów miejscowej młodzieży, która powierzyła opiece świętego swoich rówieśników, zwłaszcza tych, dla których chęć zysku, alkohol, narkotyki i lenistwo stały się bożkiem. - Naucz nas drogi do świętości, tak jak nauczyłeś św. Dominika Savio. Ucz nas wiary, pobożności, wypraszaj Ducha Świętego, aby kierował naszymi umysłami i sercami - prosił młody przedstawiciel wspólnoty św. Jakuba.

Po zakończonym powitaniu i przy dźwiękach pieśni „Pan, kiedy stanął nad brzegiem”, relikwie ks. Jana Bosko w asyście mieszkańców Szczyrku wyruszyły w stronę sanktuarium maryjnego Na Górce. Po pokonaniu kilku kilometrów, uroczyście wniesiono je do wnętrza kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Równo o północy, w położonej 670 m n.p.m. świątyni, przełożony Krakowskiej Prowincji Salezjanów ks. Dariusz Bartocha SDB odprawił dziękczynną Mszę św. za szczęśliwe dotarcie do Szczyrku doczesnych szczątków założyciela zakonnej wspólnoty. W uroczystej koncelebrze udział wzięli ks. inf. Władysław Fidelus z Żywca, ks. kustosz senior Józef Wawrzyniak SDB, ks. Bronisław Szymański SDB z Wisły - najstarszy salezjanin (93 lata), ks. Andrzej Gołębiowski SDB - kustosz relikwii oraz ks. Sławomir Młodzik pochodzący z Bielska, a posługujący w Pyskowicach. Homilię wygłosił ks. Bartocha. Eucharystię zwieńczyła agapa.

Relikwie ks. Jana Bosko przebywać będą w sanktuarium maryjnym w Szczyrku do 13 sierpnia. Przez ten czas przy postaci włoskiego świętego sprawowana będą czuwania modlitewne i Msze św., a kazania, które w ich trakcie będzie można usłyszeć, nawiązywać będą do życia założyciela Salezjanów.

Reklama

Pobyt św. Jana Bosko w sanktuarium Na Górce jest częścią światowej peregrynacji jego relikwii. 25 kwietnia 2009 r. ich pielgrzymkę zainicjował jubileusz 150-lecie Zgromadzenia Salezjańskiego, a zakończy 200. rocznica urodzin świętego. Przypadnie ona w 2015 r. Przez ten czas szklany sarkofag odwiedzi 130 krajów na pięciu kontynentach.

Dla szczyrkowskiej wspólnoty obecność relikwii jest przyczynkiem do świętowania jubileuszu 119. rocznicy objawień Matki Bożej Wspomożycielki i Pani Beskidów oraz do uświetnienia 75-lecia obecności Salezjan w tym miejscu.

Relikwiarz, który do 13 sierpnia będzie można zobaczyć w sanktuarium Na Górce, zawiera prawą dłoń świętego (znajduje się w sarkofagu w specjalnej skrzynce); twarz rzeźby świętego umieszczonej w sarkofagu została wykonana na podstawie jego maski pośmiertnej.

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: być radosnym i otwartym jak św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

O tym, jaki powinien być współczesny salezjanin oraz o założycielu tego zgromadzenia pisze papież we wstępie do książki: „«Evangelii gaudium» z ks. Bosko”.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...