Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Plonów

Piotr Lorenc

W tym roku święto plonów będzie miało szczególny charakter, odbędzie się bowiem na Wzgórzu św. Doroty i w kościele św. Katarzyny w Będzinie. Uroczystej Eucharystii, będącej centralnym punktem dożynek, będzie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Początek o godz. 14.00.

Na uroczystości dożynkowe zapraszamy wszystkich, którym jest bliskie rolnictwo, uprawa ziemi, a więc nie tylko rolników, ale i ogrodników, działkowców, plantatorów. Po prostu tych, którzy pragną podziękować Bogu za tegoroczne plony - powiedział ks. kan. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników. Ks. Kołczyk podkreślił, że dożynki to wspaniały polski zwyczaj obchodzony już od XVI wieku. - Urządzali go dla żniwiarzy - służby folwarcznej i pracowników najemnych - właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. I choć w istocie jest to obyczaj świecki, zawsze jest w nim obecny element sakralny w postaci podziękowania Bogu podczas Liturgii - dodał ks. Kołczyk.

Dożynki na terenie powiatu będzińskiego są w pełni uzasadnione. Istnieją tu bowiem bogate tradycje rolnicze i ludowe. Ponadto jest nawet „urzędowe” wytłumaczenie, bowiem w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie ma swoją siedzibę Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. - Powiatowo-diecezjalny charakter tegorocznego święta, które odbędzie się w przepięknej scenerii Wzgórza św. Doroty, będzie z pewnością wyjątkowy dla rolników, hodowców oraz osób, które poprzez swoją działalność kulturalną i społeczną pielęgnują tradycje ludowe na terenie naszej diecezji. Jak każdego roku, tak i tym razem podczas święta plonów zwanego również żniwniokiem, nie zabraknie wielu atrakcji. Będą występy artystów, kiermasze, propozycje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie kabaret „Smile”. Podziwiać będziemy także różnorodne wieńce dożynkowe, a na koniec odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Święto plonów będzie też doskonałą okazją do obcowania z obecnym na terenie powiatu będzińskiego folklorem - wyjaśnia Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Nie ma dożynek bez wieńców, dlatego też diecezja sosnowiecka i starostwo powiatowe w Będzinie organizują konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Kartę zgłoszeniową do udziału w konkursie należy przesłać do 2 sierpnia br. pocztą elektroniczną na adres: wsil@powiat.bedzin.pl; faxem na nr. tel. 32 368-07-77 lub pocztą tradycyjną na adres: Wydział Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Będzinie, ul. Krasickiego 17, 42-500 Będzin, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs na wieniec dożynkowy”. Wieńce należy dostarczyć do godz. 13.45 w dniu 18 sierpnia br. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości tego samego dnia po obrzędzie dożynkowym na Wzgórzu św. Doroty.

- Celem konkursu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych obrzędu dożynkowego, prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu powiatu będzińskiego i diecezji sosnowieckiej, promocja walorów przyrodniczych oraz integracja społeczności lokalnej - wyjaśnia ks. Kołczyk. W konkursie mogą uczestniczyć wieńce przygotowane przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i parafie z terenu diecezji sosnowieckiej. Każdy wieniec powinien posiadać metryczkę z informacją, z jakiej pochodzi miejscowości, gminy, przez kogo został wykonany. Wieniec powinien być zbudowany z płodów ziemi i elementów podtrzymujących. Nie powinien swoim wyglądem budzić negatywnych skojarzeń, obrażać uczuć religijnych, gloryfikować przemocy, nienawiści itp. Wieńce oceniać będzie komisja w składzie: Dobrawa Skonieczna Gawlik - etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie (przewodnicząca komisji), ks. Tomasz Zmarzły - przedstawiciel diecezji sosnowieckiej i Halina Mentel - reprezentująca zarządu Powiatu Będzińskiego. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 18 sierpnia. Autorzy są zobowiązani odebrać wieńce z terenu parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu po zakończeniu uroczystości.

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za rolniczy trud

Mieszkańcy powiatu puławskiego dziękowali za plony podczas tradycyjnych dożynek. W ostatnią niedzielę sierpnia w Żyrzynie odbyły się powiatowe dożynki.

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Namalować katolicyzm od nowa. Tajemnica pierwsza: Zwiastowanie

2022-12-08 13:55

Teologia Polityczna

W drugiej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa” Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z rzymskiego Angelicum zapraszają grupę malarzy, teologów, biblistów, historyków sztuki, filozofów do pracy nad malarskim przedstawieniem Zwiastowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...