Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkie święto w Wołczkowie

Przemysław Lewandowski

W sobotę 13 lipca br. parafia w Wołczkowie przeżywała wielkie święto: rekonsekracji kościoła, konsekracji nowego kamiennego ołtarza, poświęcenia odnowionego obrazu i doroczny odpust.

Uroczystość ta zgromadziła w wołczkowskiej świątyni grono siedemnastu kapłanów na czele z abp. Andrzejem Dzięgą, proboszczem ks. kan. Markiem Cześninem, dziekanem WT US ks. prof. zw. dr. hab. prał. Henrykiem Wejmanem i dziekanem dekanatu Szczecin-Pogodno ks. prał. dr. Zbigniewem Wyką oraz bardzo liczne grono wiernych z przedstawicielami władz powiatowych i gminnych oraz konserwatorskich z wojewódzkim konserwatorem zabytków Ewą Stanecką na czele.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi wiernych oraz kapłanów z parafii (w tej wspólnocie parafialnej od chwili jej erygowania w 1951 r. posługiwało dziesięciu księży proboszczów), a szczególnie obecnemu proboszczowi ks. kan. Markowi Cześninowy świątynia w Wołczkowie nabrała nowego piękna.

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej został wzniesiony - jak w powitaniu zaznaczył ksiądz proboszcz - pod koniec XIII wieku w stylu romańskim, do budowy użyto kwadr granitowych. Jest to świątynia orientowana, salowa, na planie prostokąta. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, czemu zawdzięcza obecny wygląd, wieża zaś została wzniesiona w 1900 r. Niestety, zmieniło się jego wyposażenie, szczególne w czasach nowożytnych; średniowiecznego nie znamy. Piękny ołtarz pochodzi z XVII wieku; w pierwotnym wydaniu w centralnym miejscu był obraz „Modlitwy w Ogrójcu”, w predelli „Ostatnia Wieczerza”, a w zwieńczeniu „Pelikan”. Po wojnie w centralnym miejscu pojawił się wizerunek Matki Bożej. Na placu przykościelnym znajdował się cmentarz, czynny jeszcze po wojnie. Poświęcenie kościoła Matce Bożej Szkaplerznej miało miejsce 16 lipca 1946 r.

Przygotowanie do uroczystości odbywało się poprzez rekolekcje odpustowe, podczas których nauki wygłosili: ks. prob. kan. Marek Cześnin - „Madonna na przestrzeni wieków”, ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman - „Historia i rozwój kultu maryjnego na Pomorzu Zachodnim” i ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman - „Kult i pobożność maryjna”. Również spowiedź św. dała możliwość wielu do pojednania się z Bogiem. Tutaj należą się także wielkie słowa uznania dla ks. dr. Grzegorza Harasimiaka, który już od kilku lat pomaga w tej parafii, oraz ks. Ryszarda Serby, wikariusza, za bardzo profesjonalne przygotowanie całej uroczystości.

Reklama

Na te uroczystości otoczenie kościoła i jego wyposażenie bardzo się zmieniło i wypiękniało. Wokół kościoła została położona kostka granitowa z mozaikami. Nastąpiła renowacja murów zewnętrznych i wieży. Wewnątrz świątynia została pomalowana oraz otrzymała ogrzewanie podłogowe. Nade wszystko został wymurowany nowy ołtarz kamienny, a nowożytny po konserwacji otrzymał nowe oblicze poprzez nałożenie koron Matce Bożej Szkaplerznej i Jej Synowi Jezusowi Chrystusowi. Podczas renowacji świątyni zostały odkryte fragmenty murów z początku jej budowy oraz jeden zacheuszek - znak średniowiecznej konsekracji świątyni.

Całość prac była inwestowana głównie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - „Europa inwestująca w obszary wiejskie”: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013, ale także z darów wielu darczyńców.

Eucharystii, z piękną oprawą muzyczną: organistki Anny Kozioł, zespołu „Opus Laude”, oraz pochodzącego z Wołczkowa Tomasza Trzcińskiego wraz z małżonką Silke obecnie mieszkających w Meinz w Niemczech oraz posługą kleryków szczecińskiego seminarium, przewodniczył Arcybiskup Metropolita. Przed liturgią słowa Bożego została poświęcona nowa ambonka. W homilii abp Andrzej Dzięga, wskazując na symbolikę znaków tejże uroczystości: rekonsekracji kościoła, konsekracji ołtarza, poświęcenia obrazu i przeżywania odpustu, powiedział, że odnowa tego kościoła wpisuje się w obowiązek ducha polskiego. Dziękując księdzu proboszczowi i parafianom za to dzieło, życzył, aby następne pokolenia mówiły o nich, że było to pokolenie mądre, pracowite i zgodne. Zachęcał także, aby w tej świątyni wierni składali na nowym ołtarzu swoje ofiary życiowe i zanosili swoje prośby Bogu przez wstawiennictwo Tej, która tutaj króluje w swoim nowym koronowanym wizerunku, i aby uczyli się od Maryi silnej wiary.

Reklama

Po Komunii św. nastąpił obrzęd odsłonięcia obrazu po renowacji, na którym pojawiły się złote korony na skroniach Matki Bożej i Pana Jezusa jako dar wdzięczności wspólnoty parafialnej. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył przy tym, że są trzy stopnie koronacji: I stopień to koronacja z woli ludu Bożego, II stopień - to decyzja biskupa miejsca, a III stopień - to koronacja koronami papieskimi. Ze względu na trwający tutaj kult maryjny od czasów średniowiecza (na co może wskazywać XV-wieczna figura Maryi, aktualnie znajdująca się w kościele seminaryjnym w Szczecinie), a obecnie uwypuklony przez liczną społeczność członków szkaplerza św., zezwolił na to, aby odtąd świątynię tę nazywać sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Ks. dziekan prał. Z. Wyka odczytał dekrety Arcybiskupa Metropolity dotyczące rekonsekracji kościoła i zezwolenia na nałożenie koron na obraz Matki Bożej Szkaplerznej.

Po procesji eucharystycznej i końcowym błogosławieństwie wszyscy zebrali się na festynie parafialnym na placu przed świątynią.

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki Odpust Tuchowski ku czci Matki Bożej Tuchowskiej

30 czerwca w Tuchowie rozpocznie się coroczny Wielki Odpust Tuchowski ku czci Matki Bożej Tuchowskiej.

Więcej ...

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Więcej ...

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?