Wspominamy sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego
3 sierpnia - rocznica urodzin i święceń kapłańskich
Zwykle na początku sierpnia wspominamy postać wielkiego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 3 sierpnia bowiem przypada rocznica jego urodzin (1901), również 3 sierpnia (1924) został wyświęcony na kapłana, a więc w tym dniu co roku podwójnie świętował. Trwa proces beatyfikacyjny, rozpoczęty na etapie diecezjalnym 20 maja 1983 r. Akta zebrane w toku procesu 6 lutego 2001 r. zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W bieżącym roku na drodze do chwały ołtarzy sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpiło wyraźne przyspieszenie. Zamknięto bowiem diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu za jego przyczyną młodej kobiety ze Szczecina i dokumentacja została przekazana do Watykanu do dalszego zbadania. O. Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego, przygotowujący „Positio super virtutibus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, zwraca uwagę, że kult Prymasa Tysiąclecia w Polsce jest żywy. Zgromadzono już wiele świadectw dotyczących łask otrzymanych dzięki jego wstawiennictwu. W jednym z wywiadów o. Bartoszewski powiedział, że kard. Stefan Wyszyński „uwielbiał Matkę Bożą, spoglądał na rzeczywistość oczyma wiary oraz szerzył i umacniał ją swoim nauczaniem”.
Reklama
Kontynuując przesłanie wielkiego poprzednika, kard. Augusta Hlonda, na kilka dni przed swoją śmiercią kard. Wyszyński przekazał Polakom maryjny testament: „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza, i jeżeli jaki program, to Ona” (22 maja 1981 r.). Prymas Tysiąclecia odszedł do Boga 28 maja 1981 r., pozostawiając nam duchowe dziedzictwo, zawarte w jego zawołaniu: „Per Mariam - Soli Deo”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(L. D.)
Honorowi dawcy krwi
Wyróżnia ich bezinteresowność
Honorowi dawcy krwi i szpiku kostnego, osoby po przeszczepach, ich rodziny oraz wszyscy, którym bliskie są idee wzajemnej pomocy, wspierania się w trudnych, nieraz tragicznych sytuacjach życiowych (w sumie ok. 700 osób), spotkali się w sobotę 20 lipca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, w ramach VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki, nad którą honorowy patronat objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przybyli z różnych, nieraz odległych stron Polski pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., którą w intencji zebranych odprawił bp Grzegorz Ryś. Ponadto mogli zobaczyć program artystyczny, zjeść żołnierską grochówkę. Spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Reklama
Uczestnicy pielgrzymki mogli oddać krew w przygotowanych do tego celu punktach. Byli również zachęcani do wpisania się na listę potencjalnych dawców szpiku kostnego. Jak informuje ks. Jerzy Leśko, kapelan Honorowych Dawców Krwi Podbeskidzia, w trakcie sobotniej pielgrzymki 90 osób oddało krew (w sumie 40,5 l). Co więcej, zgłosiło się 10 kandydatów na listę dawców szpiku kostnego. - Dla katolika dar krwi jest bardzo mocno związany z wiarą w Jezusa Chrystusa, który poprzez ofiarę krwi wszystkich nas zbawił. W przypadku honorowych dawców każdy, kto dzieli się tym niezastąpionym darem, stwarza możliwość przedłużenia życia innych - powiedział ks. Jerzy Leśko, który podkreślił, że osoby uczestniczące w pielgrzymce wyróżniają się w społeczeństwie wielką bezinteresownością.
Tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w jubileusz 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK.
Maria Fortuna-Sudor
Młodzi u kapucynów w Wołczynie
„Włącz wiarę”
Ponad tysiąc osób z całej Polski, a także z Litwy uczestniczyło w Spotkaniu Młodych w Wołczynie, które zakończyło się 20 lipca. Spotkanie, zorganizowane przez braci mniejszych kapucynów, odbywało się po raz dwudziesty, tym razem pod hasłem: „Włącz wiarę”.
Uczestników spotkania odwiedził biskup kaliski Edward Janiak. Powiedział do nich, że człowiek młody jest człowiekiem szukającym Boga we wszystkich okolicznościach życiowych. - Pamiętajmy, że chrześcijanami się stajemy. Żyjemy w czasach, gdzie jest większe prześladowanie Kościoła niż u początku jego założenia. Ludzie za wiarę oddają życie. Za przyznanie się do krzyża Chrystusowego, za posiadanie tekstów Pisma Świętego ludzie giną. My cieszymy się wolnością i za tę wolność pragniemy Panu Bogu podziękować - stwierdził bp Janiak. Prosił młodych, aby umacniali wiarę i byli odważnymi świadkami Chrystusa.
Cudzysłów
Chrześcijaństwo jest religią radości. Jest to radość głęboka, płynąca z Chrystusa, której nikt nam nie odbierze.
Ze wszystkich stworzeń tylko człowiek ma prawo wołać do Boga: Ojcze! Góry milczą, słońce milczy, gwiazdy milczą, a ja zwracam oczy moje ku Tobie i z głębi serca synowskiego wołam: Ojcze!
Istnieje obowiązek miłości Ojczyzny. Jest to obowiązek moralny, a nawet religijny. Jest on tak powszechny, że przekracza wszelkie granice, dzielące Naród na warstwy społeczne czy też polityczne.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Rosjanie przekazali kolejne dokumenty z katastrofy smoleńskiej. Wśród nich znalazły się materiały dotyczące użycia telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie.
Krzysztof Kwiatkowski - były minister sprawiedliwości i poseł PO został 26 lipca powołany przez Sejm na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Opozycja krytykuje ten wybór i określa go mianem „najbardziej politycznej kandydatury na szefa NIK w historii III RP”.
Stopa bezrobocia w czerwcu 2013 r. wyniosła 13,2 proc. To nieco mniej niż w maju, ale o cały punkt procentowy więcej niż w czerwcu 2012 r.
PiS chce powołania komisji śledczej w sprawie zbadania stanu budżetu. Politycy największej opozycyjnej partii podejrzewają, że rząd nie mówi całej prawdy o sytuacji finansów publicznych.
Naczelny Sąd Administracyjny skierował do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie sporną kwestię uprawnień Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w zakresie kontroli danych osób, które chcą dokonać apostazji.
Przewagę PiS nad PO potwierdził najnowszy sondaż. W badaniach instytutu Homo Domini na PiS chce głosować 32 proc. respondentów, na PO - 26.
Iskrzy w koalicji. Politycy PSL kilkakrotnie w ostatnim czasie publicznie zastanawiali się nad celowością trwania koalicji PO-PSL.
Związkowcy protestują przeciw braku woli dialogu ze strony rządu, który upiera się przy swoich, korzystnych dla pracodawców pomysłach. Masowe protesty związkowców odbędą się od 11 do 14 września br.
W Radymnie odbyła się inscenizacja napadu UPA na polską wioskę. W rekonstrukcji historycznej „Wołyń 1943 - 2013” wzięło udział ok. 200 statystów.
Wniosek o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz podpisało 232 tys. warszawiaków. Po weryfikacji podpisów zostanie wydana decyzja o terminie ewentualnego referendum.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.