Reklama

Aspekty

Jest „dom na święta”

Archiwum Caritas

Po pięciu latach starań, gromadzenia funduszy, starań o wsparcie sponsorów dobiega końca budowa domu dla państwa Wysockich ze Skwierzyny. Inicjatywa podjęta przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z „Gościem Niedzielnym” dobiega końca dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób, które ofiarowały swój czas i pieniądze na wsparcie rodziny borykającej się z trudnościami.

Państwo Wysoccy ze Skwierzyny wychowują niepełnosprawne trojaczki Sabinę, Sławka i Sylwka. Mieszkając w bardzo trudnych warunkach, nie mogą zapewnić swoim dzieciom normalnego funkcjonowania. Historia rodziny przybliżona została Polakom przez drugi program TVP w 2007 r., w cyklu „SOS Dzieciom”, podejmującym trudne historie życiowe z udziałem dzieci.

- Rodzina ze Skwierzyny jest jedną z wielu rodzin, które borykają się z problemami finansowymi czy trudnymi warunkami socjalnymi. Niestety do niedogodności związanych z sytuacją mieszkaniową, dochodzą problemy o wiele poważniejsze. Trojaczki urodziły się niepełnosprawne, z poważnymi chorobami układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego. Każde z dzieci cierpi na sprzężone dolegliwości: najtrudniejsza jest sytuacja Sławka, który podłączony jest do respiratora - mówi Anna Maria Fedurek z Caritas diecezjalnej.

Akcja pod hasłem: „Dom na święta”, zakładająca budowę domu dla niepełnosprawnego rodzeństwa rozpoczęła się pięć lat temu. Realizowana jest przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z „Gościem Niedzielnym”, której patronuje Telewizja Polska.

Wsparcie udzielane rodzinie przez Caritas diecezjalną początkowo związane było z zapewnieniem pomocy doraźnej. Nadrzędnym celem stało się jednak wybudowanie domu.

- W 2008 r. podjęliśmy działania mające na celu pozyskanie terenu pod zabudowę nowego domu dla tej rodziny. Zwróciliśmy się do Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie z prośbą o nieodpłatne przekazanie nieruchomości, będącej własnością Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zlokalizowanej w gminie Zabór, w woj. lubuskim, z przeznaczeniem jej na budowę domu dla rodziny ze Skwierzyny - mówi Anna Łosińska, koordynator projektu z ramienia Caritas. - Starania zakończyły się sukcesem i otrzymaliśmy decyzję o przekazaniu na naszą rzecz darowizny w postaci nieruchomości, z przeznaczeniem na zabudowę domu dla trojaczków.

Reklama

Budowa domu w Droszkowie rozpoczęła się w 2010 r. Dzięki życzliwości wielu firm udało się nieodpłatnie uzyskać m.in. projekt budowy jednorodzinnego domu, dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych dzieci, prowadzenie nadzoru architektonicznego czy materiały budowlane. Dzięki ofiarności darczyńców możliwe było ogrodzenie działki, wykonanie prac ziemnych, wycinka drzew, itp. W ubiegłym roku, tuż przed rozpoczęciem kolejnej fazy prac budowlanych, nieznani sprawcy włamali się do domu i ukradli instalację elektryczną - wycięto wszystkie kable oraz uszkodzono puszki.

Budowa domu została zakończona. Nieruchomość w Droszkowie jest własnością Caritas diecezjalnej, która na podstawie aktu użyczenia dożywotnio przekazuje dom do użytkowania państwu Wysockim. Rodzina ma dbać o nieruchomość i opłacać związane z nią zobowiązania.

- Jesteśmy aktualnie na etapie odbiorów mediów - gaz, prąd, kanalizacja, wodociągi. Zbieramy potrzebne dokumenty, załatwiamy formalności w urzędach. Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów złożymy w starostwie wniosek o pozwolenie na eksploatowanie budynku. Po uzyskaniu wszelkich zezwoleń dom oficjalnie przekazany zostanie państwu Wysockim - wyjaśnia Anna Łosińska.

2013-08-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy Targ: parafia pomoże osobom poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, w której granicach leży blok, gdzie doszło do wybuchu gazu, pomoże poszkodowanym mieszkańcom. Dwa mieszkanie zostały doszczętnie zniszczone.

Więcej ...

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30
Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Więcej ...

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17
Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu