Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje na półmetku

Ks. Marek Walczak

Na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” pisaliśmy już o niektórych grupach z naszej diecezji wypoczywających podczas wyjazdów przygotowanych przez organizacje kościelne, m.in. o inicjatywie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) w Ochotnicy Górnej. Innym pomysłem KSM było zorganizowanie od 26 lipca do 2 sierpnia Miasteczka Modlitewnego przy sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. W tym numerze chcemy podsumować akcję letnią na jej półmetku.

Duszpasterstwo dzieci i młodzieży

Zarówno w Radomyślu nad Sanem, jak i w innych atrakcyjnych miejscach w Polsce, duszpasterstwo dzieci i młodzieży przygotowało turnusy wypoczynkowo-edukacyjne. Każdy dzień obfitował w nowe doświadczenia, ale zawsze najważniejszym punktem dnia była Msza św. Odbywały się też spotkania w grupach, podczas których dzieci i młodzież wraz z animatorami prowadzili dyskusje na tematy związane z wiarą i życiem młodzieży. Na turnusach nie brakowało również zwiedzania okolicy. A od pomysłowości opiekunów zależała ilość zajęć sportowych, muzycznych czy liturgicznych. Każdego wieczoru organizowane były różne konkursy czy zabawy integracyjne.

Reklama

Duszpasterstwo przeprowadziło turnusy w Serpelicach nad Bugiem w dniach 1-6 lipca dla 46 osób. Prowadzącymi byli: ks. Łukasz Maliński i ks. Rafał Choda. Do Torunia, w dniach 8-14 lipca, z całym autokarem pojechał ks. Marek Mazur, natomiast ks. Łukasz Wojciechowski i ks. Michał Majecki poprowadzili zajęcia na Mazurach w dniach 24-30 lipca. Nasz diecezjalny ośrodek w Radomyślu gościł 3 turnusy po 50 osób. I tak w dniach 4-9 lipca warsztaty plastyczne poprowadził ks. Krzysztof Cisowski. Od 11 do 16 lipca ks. Paweł Kata przewodził warsztatom muzycznym, natomiast turnus z zajęciami sportowymi w dniach 17-22 lipca kierowany był przez ks. Ryszarda Podlewskiego. W kilku turnusach pomagali księża neoprezbiterzy.

Caritas

Jak każdego roku Caritas Diecezji Sandomierskiej również dba o wypoczynek wakacyjny. Kierownictwu udało się zorganizować turnusy w Mszanie Dolnej. W tym roku wyjątkowo nie ma wyjazdów do Bojanowa z powodu trwającego tam remontu. Z letniego wypoczynku w górskim ośrodku skorzystają, oprócz dzieci z naszej diecezji, także dzieci polonijne z Zaporoża i Żółkwi na Ukrainie. Dyrektor Diecezjalnej Caritas ks. Bogdan Pitucha informuje: - Na letni wypoczynek wyjedzie z Caritas 160 ubogich dzieci z terenu diecezji oraz ponad sto dzieci z rodzin polonijnych na Ukrainie. Dzieci skorzystają z wypoczynku podczas czterech turnusów i mają na nich zapewniony bardzo atrakcyjny program pobytu. Organizowane są wycieczki w góry m.in. na Turbacz, Mogielnicę, Rusinową Polanę oraz do Zakopanego, sanktuarium w Ludźmierzu, Krakowa, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, czy Wieliczki. Niewątpliwą atrakcją jest spływ Dunajcem, czy też codzienne zabawy i konkursy. Z pewnością będzie to bardzo cenny czas dla tych dzieci. Będą mogły nie tylko wypocząć, ale poznać ciekawe miejsca w naszym kraju - dodał ks. B. Pitucha. Jedną z pierwszych grup, która mogła skorzystać z wypoczynku Caritas byli uczestnicy z Niska i okolic prowadzeni przez ks. Wiesława Marszałka.

Uherce Mineralne

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, w swoim ośrodku w Uhercach Mineralnych zorganizował turnusy dla rodzin. Prowadzącym pierwsze spotkanie Oazy Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin (ORAR) pierwszego stopnia w dniach 1-7 lipca był ks. Edward Zieliński. W turnusie wzięło udział ponad 70 osób. Po nich dla 65 osób drugi stopień przeprowadził ks. Paweł Kata w dniach 8-12 lipca. Natomiast 2 sierpnia zakończył się turnus pierwszego stopnia prowadzony przez ks. Grzegorza Rożka i ks. Adama Kopcia. Blisko 80 osób z terenu całej Polski 17 lipca rozpoczęło 15-dniowe rekolekcje. Jak informuje ks. Grzegorz Rożek, diecezjalny moderator Domowego Kościoła: - Właśnie w Uhercach trwa ostatnia tura rekolekcji, które rozpoczęły się 2 sierpnia i potrwają do 18 sierpnia. Jest to pierwszy stopień. W przeważającej ilości w organizowanych przez nas rekolekcjach brały udział rodziny z naszej diecezji, ale mamy również gości spoza. W te wakacje wyjątkowo duża grupa rodzin przeżyła rekolekcje.

„Brama Bieszczad” w Olchowej

Reklama

W bieszczadzkim Ośrodku oazowym odbył się turnus Oazy Nowej Drogi w dniach 29 czerwca - 15 lipca, prowadzony przez ks. Marka Bednarza wspieranego przez diakonię wychowawczą Ruchu Światło-Życie. W Olchowej wypoczywały również w dniach 15-24 lipca dzieci i młodzież z Nowej Dęby z parafii Matki Bożej Królowej Polski wraz z ks. Mieczysławem Wolaninem oraz między 24-30 lipca z parafii św. Barbary i św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu z ks. Stanisławem Barem i ks. Bronisławem Futymą.

Koordynacji całej działalności ośrodka podejął się ks. Adam Lechwar, który informuje: - W drugiej części wakacji w ośrodku przygotowane są jeszcze rekolekcje tematyczne dla małżeństw. Pierwszy turnus odbędzie się 12-18, a drugi 19- 25 sierpnia. Rozpoczęcie każdego z nich o godz. 18. Zgłoszenia można kierować do mnie na numer telefonu: 698-626-985 lub mailowo: lech-war@wp.pl. Dalej ks. Lechwar podkreśla: - Po gruntownym remoncie ośrodek zaczyna żyć. W wakacje mieliśmy pełne obłożenie, teraz natomiast zaczynają się organizować grupy powakacyjne. Ze swej strony zapraszam w Bieszczady grupy szkolne czy parafialne. Dajemy również możliwość odbycia rekolekcji w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Ruch Światło-Życie (Oaza)

O turnusach prowadzonych przez Ruch Światło-Życie w pierwszych terminach informowaliśmy na naszych łamach. Niedawno jednak zakończyła się też druga tura turnusów, trwająca od 15 do 31 lipca. Na terenie diecezji najmłodsi uczestnicy Oaz zgromadzili się w Niemienicach, a najstarsi w Sandomierzu. Natomiast Bieszczady zostały opanowane przez młodych z Oazy Nowej Drogi, zgrupowanych w Wisłoku w liczbie 48 uczestników i prowadzonych przez ks. Pawła Laska. Pierwszy stopień odbył się w Czarnej i jego przewodnikiem dla 45 osób był ks. Radosław Koterbski. Natomiast ks. Waldemar Olech i ks. Łukasz Szewczyk w Skorodnem przeprowadzili młodzież przez drugi stopień. W turnusie wzięło udział 28 osób i kadra wychowawcza.

Pielgrzymowanie … rowerem, pieszo i inne

Na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” informowaliśmy już, że w dniach 20-28 lipca odbyła się Pielgrzymka Rowerowa do Wilna. Osiemdziesięcioro cyklistów zmierzało, by pokłonić się Matce Bożej Ostrobramskiej nawiedzając po drodze liczne miejsca kultu oraz te związane z historią Polski. Także rowerem, tym razem na Jasną Górę, wyruszyli pątnicy z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Nowej Dęby. 6 lipca już po raz 20. wyruszyło 46 osób. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Jak informuje nas ks. Mieczysław Wolanin: - W czasie pielgrzymki rowerowej miejsca postoju, to nie tylko odpoczynek, ale czas przeznaczony na modlitwę. Staraliśmy się odmawiać Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ponadto zatrzymywaliśmy się w miejscach, które warto było zobaczyć ze względu na ich wartość zabytkową i religijną. Do takich należało sanktuarium w Sulisławicach, Staszów, Szydłów i Chmielnik. Po nocnym odpoczynku niedzielę rozpoczęliśmy od udziału w Eucharystii. Istotnym punktem drugiego dnia było nawiedzenie bazyliki zakonu Bożogrobców w Miechowie. Miejscem docelowym tego dnia były Szczekociny. Rano po Mszy św. zmierzamy do Lelowa. Dalszym kierunkiem jazdy jest Sanktuarium w Leśniowie. Stąd przez Janów docieramy na tzw. „Górkę Przeprośną”. Po wspólnej modlitwie przy pielgrzymim krzyżu dzielimy się pobłogosławionym chlebem. Stąd szlak prowadził już na Jasną Górę. Pod figurą Matki Bożej, na placu przed klasztorem, padliśmy krzyżem na bruku. Wieczorem uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a następnego dnia we Mszy św. Większość pątników wracała do domu także na rowerze. Jechali przez Gidle, Świętą Annę, Włoszczową i Łagów.

2 sierpnia wyruszyła już piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jako pierwsi ruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. Dziś dołączają do pątniczego szlaku uczestnicy z kolumn: stalowowolskiej, sandomierskiej i ostrowieckiej. Dojście wspólne do Jasnogórskiej Pani przewidywane jest na 12 sierpnia. Obszerna relacja z pątniczego szlaku będzie zamieszczana na łamach „Niedzieli Sandomierskiej”.

Oprócz zorganizowanych grup rowerowych i pieszych Duszpasterstwo Rodzin zorganizowało 7 lipca Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin na Święty Krzyż, natomiast Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała na Jasną Górę 14 lipca. Wiele parafii też stara się wykorzystać wakacje, aby zaproponować autokarowe pielgrzymki po sanktuariach Polski, ale również poza jej granice.

Wyjazdy parafialne

Inną formą organizacji czasu wakacji dla parafian są organizowane przez kapłanów turnusy w różnych miejscach. Na zainaugurowanie wakacji oraz w duchu wdzięczności za dobrze przeżyty rok szkolny ks. Krzysztof Woźniak, proboszcz parafii w Brzezinach Stojeszyńskich, wraz z rodzicami zorganizował kilkudniowy wyjazd do Zakopanego. Uczestniczyło w nim 50 dzieci. Celem wyprawy były nie tylko góry, ale również Rabka, Kraków, Łagiewniki oraz miejsca związane z bł. Janem Pawłem II.

Zorganizowano wakacje także dzieciom i młodzieży z Komorowa. Oprócz zajęć integracyjnych przy parafii, przygotowano dla nich wyjazdy do Łagiewnik oraz nad Solinę. Jak informuje nas ks. Andrzej Cag, proboszcz z Komorowa: - Zajęcia prowadzone były pod okiem animatorów i instruktorów. Uczestnicy rozwijali swoje zdolności muzyczne, plastyczne i taneczne. Nie zabrakło też rozgrywek sportowych oraz zabaw na basenie. 55 uczestników spędziło tydzień wakacji korzystając z życzliwości wielu osób, które zaoferowały swoją pomoc.

Duszpasterze staszowskiej parafii św. Bartłomieja dla swoich podopiecznych zorganizowali 3 kilkudniowe wyjazdy. Ks. Grzegorz Maruszak zabrał w dwóch turach do Łeby oraz do Kołobrzegu łącznie 100 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, natomiast ks. Grzegorz Wołoszyn na wyjazd w Tatry wywiózł młodzież licealną.

Dla swoich podopiecznych wakacyjny wypoczynek zorganizowali też księża z parafii św. Floriana w Koprzywnicy oraz Rudnika nad Sanem. Ks. Krystian Kusztyb i ks. Paweł Paterek na wyjeździe integracyjnym wraz z 60-osobową grupą młodzieży w dniach 1-10 lipca udali się do Iwonicza Zdroju. Natomiast ks. Marek Walczak z 20-osobową grupą sportową przebywał na zgrupowaniu w nadmorskiej miejscowości Wicie. Tam też szlifował formę sportowców z przyparafialnego uczniowskiego klubu sportowego „Arka”.

W połowie lipca dla dzieci z Włostowa zorganizowano kilkudniowy wyjazd modlitewno-rekreacyjny. Wzięło w nim udział ponad 40 osób. Uczestnicy zwiedzali Gietrzwałd oraz wioskę garncarską w Kamionce k. Nidzicy. Uczestnicy mogli zobaczyć na Polach Grunwaldzkich rekonstrukcję największej bitwy średniowiecznej Europy.

Nie sposób jest jednak dotrzeć do wszystkich organizatorów. Wielu kapłanów dla członków grup parafialnych zorganizowało również półkolonie, wycieczki czy rajdy. Nieraz były to zajęcia jednodniowe, a czasem aktywny wypoczynek był proponowany dzieciom i młodzieży, często przy współpracy szkół, czy domów kultury, przez dłuższy okres czasu. Jest jednak wiele takich miejsc, gdzie zorganizowanie jakichkolwiek zgrupowań jest poważnie utrudnione przez konieczność pracy młodzieży przy różnego rodzaju zbiorach, czy pracach polowych.

A co jeszcze?

Wakacje trwają, więc i akcja wakacyjna nie ustaje. Zobaczmy co jeszcze nas czeka? Na terenie seminaryjnych ogrodów trwa Biwak Harcerski. Duszpasterstwo harcerzy zaprasza również od 6 do 12 sierpnia na Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów „Wicek 2013” z okazji 100. rocznicy urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Oaza w drugiej części wakacji zaprasza grających lub śpiewających na Kurs Animatora Muzycznego (Kamuzo) do Sandomierza w dniach 22-31 sierpnia. Ostatniego dnia wakacji natomiast w Sandomierzu odbędzie się Diecezjalny Oazowy Dzień Wspólnoty, na którzy mogą przybyć Oazowicze i sympatycy Ruchu.

Legion Maryi w sierpniu organizuje dwie pielgrzymki: 15-19 sierpnia do Zakopanego, a 21-23 sierpnia do Lichenia, Niepokalanowa i Kalisza. Natomiast Akcja Katolicka, w dniach 23-25 sierpnia, dla swoich członków w Radomyślu zorganizowała rekolekcje oraz spotkanie z przedstawicielami Krajowej Akcji Katolickiej.

Do Radomyśla również zaprasza duszpasterstwo trzeźwości i szykuje się na 24 sierpnia, aby wyruszyć pieszo ku Matce Bożej Bolesnej. Grupy startują z Sandomierza i Gorzyc.

2013-08-01 16:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamość: ogólnopolski finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”

underdogstudios/pl.fotolia.com

Na zamojskim Rynku Wielkim odbył się ogólnopolski finał IX edycji akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, zorganizowanej przez Caritas Polska.

Więcej ...

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Więcej ...

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...