Reklama

Powrót do korzeni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo że XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się 9 listopada, to jednak jego uroczysta inauguracja odbyła się dopiero dwa dni później. Odprawionej z tej okazji w farze-konkatedrze uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Henryk Muszyński. Oprócz duchowieństwa katolickiego uczestniczyli w niej także goście innych wyznań: o. Jarosław Dmitruk - proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy oraz ks. Marek Loskot - proboszcz bydgoskiej parafii luterańskiej imienia Zbawiciela. Swą obecnością zaszczycili uroczystość także prezydent Bydgoszczy - Roman Jasiakiewicz oraz marszałek sejmiku samorządowego - Waldemar Achramowicz. Bardzo szczególnym gościem tej uroczystości był światowej sławy polski chór kameralny "Bornus Consort" pod kierownictwem Marcina Bornus-Szczycińskiego. Artyści ubogacili liturgię pięknymi śpiewami gregoriańskimi z Mszy na św. Marcina wg. średniowiecznej tradycji dominikańskiej.

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że pierwsze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej odbywały się w bardzo trudnych czasach, w nieprzychylnej atmosferze. Wówczas były one bardzo ważne i potrzebne ze względu na zagrożenia duchowe i moralne. Czy tak jest i dzisiaj? " Dzisiaj niebezpieczeństwa są równie realne a może i większe dlatego, że nie uświadomione. - wyjaśnił abp Muszyński - W dobie, kiedy dołączamy do zjednoczonej Europy, kiedy coraz pełniej we wszystkich dziedzinach wkracza globalizacja, musimy być coraz bardziej świadomi tego, co znaczy być chrześcijaninem. To znaczy wyznawać wiarę w Boga, który jest jednocześnie Ojcem i Synem i Duchem Świętym w świecie, który jest także religijnie pluralistyczny. I dlatego wracamy do naszych wspólnych korzeni. (...) Jest to wspólne dochodzenie do początków po to, abyśmy mogli w sposób wiarygodny w nowym tysiącleciu zaświadczyć o tym, że jesteśmy naprawdę chrześcijanami."

Po zakończeniu Eucharystii w pobliskiej Kawiarni Artystycznej " Węgliszek" odbyło się spotkanie z Marcinem Bornus-Szczycińskim na temat: Chorał gregoriański - czy tradycja jest potrzebna we współczesnej liturgii? Miał to być początkowo wykład. Gość jednak wolał, by wszystko oparło się na dyskusji. Marcin Bornus-Szczyciński mówił o swej pracy nad chorałami, poszukiwaniach orginalnych, dawnych brzmień... Ciekawa dyskusja nawiązała się wokół tematu wprowadzania wątków chorałów do współczesnej muzyki pop i rock i odwrotnie - przetwarzania modnych przebojów na śpiewy w stylu gregoriańskim. Licznie zgromadzeni słuchacze zadawali wiele innych jeszcze interesujących pytań. Nie wszystkim się to udało, choć spotkanie i tak przedłużono do blisko 2 godzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj