Reklama

Niedziela Łódzka

Święto patrona parafii

Henryk Tomczyk

W pierwszą niedzielę sierpnia, w kościele pw. św. Krzysztofa w Tuszynie-Lesie zgromadziła się duża rzesza wiernych, by przez udział w uroczystościach odpustowych uczcić patrona parafii św. Krzysztofa, opiekuna kierowców i podróżujących

Tegoroczną Mszę św. odpustową sprawował i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W święcie patrona parafii uczestniczyli kapłani z dekanatu tuszyńskiego i spoza jego granic: emerytowany proboszcz parafii pw. św. Krzysztofa ks. prał. Stanisław Wieteska, proboszcz parafii pw. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie ks. kan. Henryk Leśniewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi ks. kan. Marek Rzeźnicki, ojciec duchowny WSD ks. kan. Jerzy Świątek oraz duszpasterz młodzieży ks. dr Przemysław Góra. Uroczysty charakter liturgii podkreślała obecność przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami, asysty i zespołów parafialnych.

Na rozpoczęcie Mszy św. proboszcz ks. kan. Zdzisław Góra serdecznie powitał Księdza Arcybiskupa i wraz z nim przybyłych kapłanów, parafian i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Następnie słowo powitania wypowiedzieli przedstawiciele wspólnoty parafialnej, którzy poprosili Księdza Arcybiskupa o sprawowanie odpustowej Eucharystii i modlitwę w intencji wszystkich parafian.

Reklama

W homilii abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do słów z Ewangelii według św. Mateusza: „Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (6, 19-20).

Współczesny świat skutecznie przekonuje ludzi do tego, że trzeba jak najwięcej mieć. Dzisiaj miarą oceny drugiego człowieka staje się to, co on posiada. Jest to kłamstwo nieustannie docierające do nas przez różnego rodzaju programy i reklamy, przez wszystko, co nas zmusza, by kupować, mieć, bogacić się i w tym świetle widzieć swoją osobistą wartość. Św. Paweł w Liście do Kolosan pisał: „Bracia nie okłamujcie siebie nawzajem…” - ponieważ w was zaczęło się nowe życie. Przez chrzest zostaliście bowiem wyrwani z pogańskiego sposobu myślenia i postępowania. To zobowiązuje do życia w prawdzie, a prawda o człowieku polega na tym, że stara się przyjąć to wszystko, czego Jezus nauczał i co przekazał w Ewangelii. Prawda o człowieku to prawda o tym, który wie, że jest dobry Bóg, który przygotował dla nas mieszkania, a jest ich wiele dla tych wszystkich, którzy przyoblekli się w Chrystusa, w nowy sposób myślenia i postępowania, gdzie naczelnym impulsem działania jest miłość wierna, wytrwała, ofiarna, bezinteresowna. Miłość, którą trzeba okazywać Bogu całym sercem, ze wszystkich swoich sił, całą swoją duszą. Miłość, którą mamy obdarzać innych, kochając ich, jak siebie.

Św. Krzysztof, dźwigający Chrystusa i niosący Go światu, uczy nas dochodzenia do prawdy i kształtowania według niej swojego życia nawet wtedy, kiedy jest to bardzo trudne. On niesie Chrystusa w sposób jednoznaczny, do końca otwarty i przejrzysty. Swoim życiem, poświęceniem ukazuje, że trzeba szukać prawdy najwyższej i ostatecznej, a jest nią Chrystus, którego mamy obowiązek nieść i dawać o Nim świadectwo wobec współczesnego świata.

Reklama

Słowami hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” wyśpiewano wdzięczność Bogu za dar uroczystości odpustowej i wszelkie otrzymane łaski. Po Mszy św. abp Marek Jędraszewski przewodniczył procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup poświęcił także pojazdy mechaniczne, by szczęśliwie służyły ludziom: motocykle, rowery, samochody osobowe, wozy OSP oraz wózki, w których mamy wożą swoje pociechy.

2013-08-13 12:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” na Parafialnym Dniu Papieskim w Warszawie

Marian Dziewoński

Więcej ...

Tokio: zapaśnik Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal

2021-08-03 13:38

PAP/Leszek Szymański

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem Węgra Alexa Gergo Szoke.

Więcej ...

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów