Reklama

Niedziela 33/2013

Szczegółowy spis treści

2

Częstochowa i Jasna Góra czekają na papieża Franciszka

W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 r. w Krakowie, Polska oczekuje na Ojca Świętego.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Niepokalana zwycięży

Ks. Ireneusz Skubiś

Wielkie uroczystości, przygotowywane przez cały rok przez polski Episkopat oraz polskie parafie miały miejsce na Jasnej Górze 8 września 1946 r. - w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

MÓWI BP JAN OZGA - POLSKI MISJONARZ Z KAMERUNU
8-9

Dzielmy się doświadczeniem wiary

O miłości Ojczyzny, trosce o chrześcijańską bazę wiary w Afryce i katechezie hebanu z bp. Janem Ozgą rozmawia ks. Ireneusz Skubiś.

PIELGRZYMOWANIE
10-11

Idą do Matki

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Przyzwyczaili się [Polacy] ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce - Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie, ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna.

NASZE SPOTKANIA Z MATKĄ
12-14

Ten film stał się moją drogą

Z Marcinem Janosem Krawczykiem - reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Matka 24h” oraz o. Sebastianem Mateckim OSPPE-podprzeorem Jasnej Góry rozmawia Margita Kotas

KARD. STANISŁAW NAGY SCJ
15-17

Kardynał, który pozostał pokornym zakonnikiem

Agnieszka Konik-Korn

W wypełnionej po brzegi auli bł. Jana Pawła II przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 2 sierpnia br. odbyła się uroczysta promocja nowego albumu wydawnictwa Biały Kruk pt. „Kardynał polskich serc”.

Będzie nam go brakowało

Wypowiedzi zebrała Agnieszka Konik-Korn

Od śmierci kard. Stanisława Nagyego minęło kilka tygodni. Wielu z nas dopiero teraz uświadamia sobie wielkość tego skromnego i pokornego kapłana. Poprosiliśmy kilka osób, by podzieliły się swoimi wspomnieniami o Księdzu Kardynale.

Okazja dla czytelników „Niedzieli”

LEKCJA HISTORII
18-19

Oni są jak światła na mojej drodze

Anna Wyszyńska

Z Aliną Czerniakowską - reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych o Polakach, z których czynów jest dumna, tegoroczną laureatką Nagrody m. st. Warszawy - rozmawia Anna Wyszyńska

DLA DUSZY I DLA CIAŁA
20-21

Podwójne rekolekcje

Mateusz Wyrwich

Ośrodek w Brańszczyku. Przyjeżdżają tu ludzie o różnym stopniu schorzenia. Zarówno ci, którzy mają głęboką afazję, jak i ci, którzy są „tylko” na wózkach. Te kilkanaście dni wakacyjnych rekolekcji jest dla nich często jedynym kontaktem z innymi ludźmi. Przez cały rok, nie mając rodziny i znikąd pomocy, siedzą samotni w domach.

WYDARZENIA
22

Polonijne święto sportu

Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

„Klimatyczne” Święto Niepodległości

Marian Salwik

Jedno jest pewne. Po ogłoszeniu, że tegoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się 11 listopada w Warszawie, już wiadomo, że czeka nas „klimatyczne” Święto Niepodległości.

23

„Tornister pełen uśmiechów”

TWÓRCZOŚĆ MONIKI FRĄTCZAK-RODAK
24-25

Malowanie Duchem

Jola Sowińska-Gogacz

Są w ludzkim życiu na ziemi takie zadania, których sens i powodzenie wymagają równoczesności wielu czynników rozgrywanych na najwyższym poziomie. Przestrzenią, gdzie widać to najlepiej, jest sztuka.

AUTOBIOGRAFIA BP. ROMANIUKA
26

Niechby się wszystko powtórzyło

Milena Kindziuk

Kulisy wydarzeń kościelnych ostatniego półwiecza, nieznane dokumenty, kopie listów kard. Wojtyły oraz dwóch Prymasów: Wyszyńskiego i Glempa, a także mnóstwo ciekawostek, zdjęć czy rękopisów zawiera „Autobiografia” bp. Kazimierza Romaniuka.

WIARA I ŻYCIE
27

W kościele świętego cudu

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Wymagania służby Bożej

Ogień wiary

Ks. Jacek Molka

Kiedy dziś słuchamy Ewangelii według św. Łukasza, może nam się nasuwać pytanie: O co chodzi Panu Jezusowi, gdy mówi o tym, że przyszedł „ogień rzucić na ziemię”, że nie przynosi pokoju, lecz „rozłam”?

JASNOGÓRSKIE MUZYKALIA
30

„Missa in C”

Edyta Hartman

10. jubileuszowy tom w serii Musica Claromontana.

FELIETONY
31

Czym u nas pachnie

Zdzisław Skotnicki

Nadmorska malutka smażalnia ryb, jakich już niewiele zostało, gościła późnym popołudniem Panów Niedzielę i Jasnego. Przy schłodzonym piwie i smażonej rybce prowadzili niezobowiązującą rozmowę.

A co z Jasną Górą?

Krzysztof Czabański

Dżentelmeni nie dyskutują o faktach. Publicyści też powinni stosować się do tej zasady, ale - jak wiemy - jest z tym różnie. Oczywiście, fakty dadzą się rozmaicie interpretować - i po to właśnie jest publicystyka, żeby można było przedstawić osobisty, a i nieraz bardzo stronniczy punkt widzenia.

ROZMAWIAMY O POLSCE
32-33

Władza sędziów i prokuratorów

Wiesława Lewandowska

O obrzydzaniu prawa i sprawiedliwości w ramach „dekaczyzacji”, strachu obywateli i spokojnym śnie przestępców - z Januszem Wojciechowskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

PROSTO I JASNO
34

Pod skrzydłami nestora polonii

Czesław Ryszka

Odradzanie się ruchu narodowego nie jeste polską specyfiką, widoczny jest on obecnie w całej Europie jako sprzeciw wobec władztwa brukselskich eurokratów.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Podpalenie kościoła w centrum Europy

(pr)

Inne spojrzenie

(pr)

Tajemnicze aresztowanie

(pr)

Prezydent tworzy Kościół narodowy

(pr)

Nienawiść do chrześcijaństwa

(pr)

Dementi

(pr)

NA BIEŻĄCO
36

Palikotyzacja radomskiej policji

Ks. Marek Łuczak

Zdaniem komendanta miejskiej policji w Radomiu, sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka. Czy to samo możemy jednak powiedzieć o wolności religijnej?

Kierunek Jasna Góra 2013

Redakcja „Niedzieli” zaprasza do udziału w 8. edycji Konkursu Fotograficznego „Kierunek: Jasna Góra 2013”. Konkurs adresowany jest do pielgrzymów i świadków pielgrzymowania na Jasną Górę.

KARTY HISTORII
37

Dobry pasterz ludu swego

Ryszard Hubicki

Staraniem Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ukazała się książka „Nie można zdradzić Ewangelii” - zapis rozmów z abp. Ignacym Tokarczukiem, jakie w ciągu 2011 r. przeprowadził z tym zasłużonym pasterzem dr Mariusz Krzysztofiński.

DZISIEJSZA GERMANIZACJA
38-39

Dziecko ma być niemieckie i już!

Z Wojciechem Pomorskim - szefem Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech Dyskryminacja.de - rozmawia Katarzyna Woynarowska

40

Jest takie miejsce w Warszawie…

Alina Czerniakowska

List otwarty

GORĄCE TEMATY
41

Ks. Oko na celowniku „Wyborczej” i „Polityki”

Anna Cichobłazińska

W związku z napastliwymi publikacjami w „Polityce” i „Gazecie Wyborczej” ks. dr hab. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w rozmowie z redaktorem Katolickiej Agencji Informacyjnej Przemysławem Radzyńskim cytuje jeden z listów, jaki otrzymał w związku z tymi publikacjami.

WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
42-43

Sanktuarium Prymasa

Witold Dudziński

Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To najczęściej odwiedzane warmińskie sanktuaria maryjne. Ale tylko Stoczek w szczególny sposób zapisał się w naszej najnowszej historii. Przez rok więziono tu prymasa Stefana Wyszyńskiego.

PAŁĘGI - SZANSA I NADZIEJA DLA UZALEŻNIONYCH
44-45

Gdy chory jest cały człowiek

Katarzyna Dobrowolska

Walczę o trzeźwość - to najczęściej powtarzane słowa wśród młodych w Ośrodku Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach, kierowanym przez Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, którzy przechodzą tutaj terapię i uczą się życia w trzeźwości, bez narkotyków.

46

Lasagne z warzywami i kozim serem

Jolanta Marszałek

Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Kalendarium 18-24 VIII 2013

Ewa Aszkiewicz

Przy stole

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Trzeźwość jest dla mnie

Mariusz Włoga

Wyzwala - od czego?

Beata Włoga

Europo - dasz się lubić?

Edyta Tombarkiewicz

Apetyt rośnie w miarę jeżdżenia

Marta Paszko

Golgota Młodych - „stan wojny”

59

„Niedziela” z kinem

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

W Słotwinie gorąco... od wydarzeń

Dominika Konior

Odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej to w parafii w Słotwinie okazja do corocznego rodzinnego świętowania. Nie inaczej było w tym roku. 4 sierpnia na boisku sportowym LKS „Sokół” odbyła się 5. Parafiada Rodzinna.

Strzały padły wczesnym rankiem

70. rocznica rzezi wołyńskiej to finalna odsłona mordu, który zaczął się kilka lat wcześniej. Jego pierwsze symptomy ujawniły się już po wkroczeniu wojsk niemieckich na tereny zagarnięte 17 września 1939 r. przez Sowietów.

Podzielić się doświadczeniem Rio

Ks. Piotr Bączek

Na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro i spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem naszą diecezję reprezentowało kilkunastu młodych wraz z dwoma kapłanami.

Niedziela częstochowska

Łaska wiary

Ks. Ireneusz Skubiś

W każdą niedzielę, w święta czy uroczystości kościelne, w czasie Mszy św. wypowiadamy słowa: „Wierzę w jednego Boga”. To nasze wyznanie wiary - credo.

Uwierz w siebie, czyli olimpiada niepełnosprawnych

Katarzyna woynarowska

VI Letnia Olimpiada Sportowa odbyła się 6 sierpnia w Domu Opieki Społecznej dla Dorosłych w Częstochowie, prowadzonym przez Zgromadzenie Braci Albertynów przy ul. św. Jadwigi.

Aleje, megakoncerty i pielgrzymi

Katarzyna Woynarowska

Mieszkańcy centrum mogą liczyć na chwilę wytchnienia? Miejmy nadzieję.

Niedziela podlaska

„U Chrystusa na ordynansach”

Ks. Tomasz Pełszyk

Wobec szumnych haseł i głośnych akcji zmierzających do zbliżenia ludzi dziwić może radykalizacja stanowisk. Widać to nade wszystko w życiu politycznym, gdzie niemal codziennie rodzą się nowe partyjki.

Ze świętą Anną na czele

Patryk Romańczuk

Począwszy od 2010 r., gdy przybył do nas ks. Dariusz Misior, nasz kościół i nasza parafia jakby nabrały skrzydeł. A w centrum postawiono św. Annę - patronkę kościoła i parafii.

Planowałem wyjazd zupełnie gdzie indziej

Z ks. Karolem Lipczyńskim, pochodzącym z naszej diecezji, posługującym w Niemczech, rozmawia Marek Sobisz

Niedziela kielecka

Jubileusz w parafii Bobin

Ks. Czesław Parkita

W północnej Małopolsce, na urodzajnej ziemi proszowickiej, leży parafia pw. św. Anny w Bobinie. Wieś Bobin jest jedną z najstarszych w gminie Proszowice.

Spieszą się kochać ludzi

Władysław Burzawa

Był koniec sierpnia1986 r. Do organistówki znajdującej się kilkadziesiąt metrów od kościoła w Lelowie wprowadziły się nowe lokatorki - Siostry Albertynki.

Chcę to ocalić od zapomnienia

Katarzyna Dobrowolska

Niedawno odwiedziłam por. Jana Dubaja, żołnierza AK, wiceprezesa 1. Koła w Kielcach ŚZŻAK. Zastałam go jak zwykle przy pracy w swoim pokoju z portretem Marszałka, w którym tchnie legionowym duchem, w otoczeniu dokumentów, rozłożonych książek, opracowań, fotografii, korespondencji. Prawdziwie pracowita emerytura.

Niedziela małopolska

Żyć własnym życiem

Małgorzata Cichoń

A gdyby tak wyłączyć okienko telewizora? Przestać się przyglądać ludziom w wymyślonych serialach i pomyśleć, jak najlepiej wykorzystać dzień, który jest właśnie przede mną?

Wakacje w pełni... życia

Agnieszka Konik-Korn

Spoczywają w tym samym miejscu - w krakowskiej kolegiacie św. Anny. Ich groby znajdują się w bocznych kaplicach nieopodal prezbiterium. Obaj za życia znali się i spotykali, by dzielić się Słowem Bożym. Dziś są kandydatami na ołtarze.

Dla duchowego wzmocnienia

Fryderyk Warta

Prowadzony przez Ojców Kapucynów Ośrodek Rekolekcyjny św. Ojca Pio w Skomielnej Czarnej jest w okresie wakacji cenionym miejscem duchowej formacji rodzin i małżeństw.

Niedziela lubelska

Patron ludzi wiary

Urszula Buglewicz

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Babinie przeżywała uroczystości przeniesienia relikwii patrona do specjalnie przygotowanego miejsca kultu. Eucharystii z poświęceniem miejsca na relikwie przewodniczył abp Stanisław Budzik.

W sanktuarium św. Anny

Anna Gliwa

Lipcowe uroczystości w sanktuarium św. Anny w Lubartowie przebiegały pod znakiem jubileuszu 10-lecia koronacji łaskami słynącego wizerunku Świętej oraz 5. rocznicy podniesienia lubartowskiej fary do godności bazyliki mniejszej.

Misjonarka z Lublina

S. Urszula Kupczyk OSU

Pan chciał, żeby ktoś z malutkiej parafii w Lublinie głosił Dobrą Nowinę w dalekim Peru. Myślę, że to w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji, rodziło się moje powołanie - to słowa s. Wacławy Witek, urszulanki Unii Rzymskiej, która w tym roku przeżywa jubileusz 35-lecia pracy misyjnej.

Niedziela legnicka

U stóp Pani Jasnogórskiej

Ks. Piotr Nowosielski

Utrudzeni pątnicy kilkanaście dni zmierzali na Jasną Górę. Uczestnicy 21. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej 7 lipca zakończyli rekolekcje w drodze uroczystym wejściem na Szczyt Jasnogórski oraz do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Powodziowa katastrofa

Artur D. Grabowski

Noc z 29 na 30 lipca zaskoczyła mieszkańców całego regionu. Silna nawałnica, połączona z burzą oraz ulewnym deszczem doprowadziła do wystąpienia rzek w kilku miejscowościach powiatu lubańskiego i lwóweckiego.

Szlakiem Adama Mickiewicza

Alicja Grzesia-Babicz z Głogowa

W dniach 8-14 lipca odbyła się pielgrzymka autokarowa po ziemi białoruskiej i litewskiej.

Niedziela łódzka

Przyjdź Królestwo Twoje

Henryk Tomczyk

Dnia 3 sierpnia 1996 r. zmarł bp Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii diecezji łódzkiej, który pełnił posługę pasterską w latach 1968-86. W tym roku przypadła zatem 17. rocznica śmierci Biskupa Ordynariusza.

Święto patrona parafii

Henryk Tomczyk

W pierwszą niedzielę sierpnia, w kościele pw. św. Krzysztofa w Tuszynie-Lesie zgromadziła się duża rzesza wiernych, by przez udział w uroczystościach odpustowych uczcić patrona parafii św. Krzysztofa, opiekuna kierowców i podróżujących.

Prześladowania Kościoła w Hiszpanii

Ks. Waldemar Kulbat

Dzieje Kościoła w XX wieku obfitują w niezwykłe prześladowania i cierpienia. Największe z nich płynęły ze strony systemów totalitarnych, które usiłowały zniszczyć wiarę w Boga, uderzając w ludzi.

Niedziela przemyska

Z Przemyśla do Jarosławia dla chorego Michałka

Paweł Bugira

Z opactwa sióstr benedyktynek w Przemyślu do podległego mu przeoratu w Jarosławiu wyruszył 27 lipca I Maraton Benedyktyński.

„Wołyń 1943-2013 - nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

Izabela Michalska

W niedzielę 20 lipca br. w Radymnie odbyło się widowisko historyczne „Wołyń 1943-2013 - Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Uroczystość została zorganizowana z okazji obchodów 70-lecia tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45, a odbyła się na placu nad zalewem ZEK.

Kościółek św. Wojciecha w Krośnie

Arkadiusz Bednarczyk

Wakacje w pełni, podróżując po turystycznych szlakach napotykamy na przepiękne perełki drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu. Jedną z nich, naprawdę wartą odwiedzenia jest malowniczy kościółek pod wezwaniem św. Wojciecha w Krośnie-Zawodziu.

Niedziela rzeszowska

Ksiądz Biskup gościem Caritas

S. Joanna Smagacz - sekretarz CDR

Dobiegł końca trzeci już turnus kolonii letniej dla dzieci w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach. Wszyscy wychowawcy i opieka medyczna „tradycyjnie” podjęli posługę wobec dzieci jako wolontariusze.

Dożynki z Biblią

Rolnictwo przez wieki kojarzyło się z ciężką pracą rąk ludzkich. Ze względu na swój charakter obfituje w metafory. Także te teologiczne. - Wiedza z zakresu rolnictwa, a w szczególności uprawy roślin, zbóż pomaga w lepszym rozumieniu Pisma Świętego - mówi dr inż. Zofia Włodarczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w rozmowie z Dorotą Zańko.

Podróż z Biblią

Mariusz Stec

Niedziela sandomierska

U tronu Maryi

Ks. Adam Stachowicz

Zwieńczeniem 9 lub 11 dni pielgrzymowania jest wspólne wejście na Jasną Górę całej pielgrzymki ziemi sandomierskiej.

Pasterska wizyta u pątników

Na drodze pielgrzymki napotykamy dwa miejsca szczególne w diecezji kieleckiej: sanktuarium Matki Bożej w Piekoszowie i klasztor Ojców Cystersów w Jędrzejowie.

Pielgrzymkowi jubilaci

Z Sandomierza, z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz ze Stalowej Woli pielgrzymi wychodzą w tym roku po raz 30. Są pątnicy, którzy od początku istnienia pielgrzymki w takiej formie towarzyszyli jej każdego roku.

Niedziela sosnowiecka

Takich proboszczów nam trzeba!

Agnieszka Lorek

We wspomnienie proboszcza z Ars, św. Jana Vianneya, patrona wszystkich proboszczów, podczas Eucharystii 4 sierpnia proboszcz parafii św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy dziękował Bogu za dar kapłaństwa oraz za trwanie w nim przez 34 lata, w tym aż 25 lat w targoszyckiej wspólnocie.

Mała parafia z wielkimi planami

Piotr Lorenc

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęce, w co trudno uwierzyć patrząc na okazałą świątynię, należy do najmniejszych w diecezji.

Zapatrzyć się w Maryję

Agnieszka Lorek

Kobieta w swoim życiu ma szczególne powołanie. Jest nim macierzyństwo i rola w rodzinie. Bez kobiety nie może istnieć żadne społeczeństwo, naród, państwo. Kobieta rodząc dziecko rodzi je nie tylko dla siebie i dla rodziny, ale poniekąd dla narodu.

Niedziela świdnicka

Zaczerpnijcie – zanieście

Julia A. Lewandowska

W piątek 9 sierpnia br., po dziesięciu dniach wędrówki (grupa szósta z Wałbrzycha szła 11 dni), dotarła do Tronu Matki i Królowej jubileuszowa 10. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górą.

Do Domu Matki

Bp Ignacy Dec

Podczas wędrowania do Domu Jasnogórskiej Matki i Królowej prowadzimy dialog z Bogiem i między sobą. Bądźcie otwarci na rozmowę z Bogiem i z bliźnimi. Koniecznie muszą być ci dwaj partnerzy waszego dialogu: Bóg i człowiek.

Bóg źródłem radości człowieka

Marek Zygmunt

Tegoroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej - Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej miały szczególnie podniosły charakter. Mija bowiem trzydzieści lat od chwili koronacji koronami papieskimi figury Matki Bożej Śnieżnej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Spotkania

Bogdan Nowak

Człowiek nie jest samotną wyspą. W samej jego istocie tkwi pragnienie spotkania z drugim człowiekiem.

V Jarmark Jakubowy w Szczecinie

Zygmunt Piotr Cywiński

>Jarmark Jakubowy na trwale znalazł swoje miejsce w kalendarzu ważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych Szczecina i Pomorza Zachodniego. Towarzyszy on uroczystościom odpustowym ku czci apostoła, św. Jakuba Starszego, który jest patronem bazyliki archikatedralnej.

Bruksela

Przemysław Fenrych

"Towarzysze! Obywatele! Przed wojną, za sanacji, Polska stała na samym skraju przepaści! Teraz, w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, uczyniliśmy ogromny krok naprzód!”. Ta stara anegdota przypomniała mi się w Brukseli.

Niedziela toruńska

W Domu Matki

Beata Pieczykura

Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu

Marianna Mucha

„Krzycz na cześć Pana, rozraduj się w Nim, ogłaszaj wszystkim, że on Królem jest” - te słowa z jednej ze śpiewanych często na Diecezjalnych Dniach Młodzieży piosenki doskonale opisują 4 radosne dni, które młodzi z diecezji toruńskiej spędzili w Hartowcu w powiecie działdowskim.

Najwspanialszy sen

Ewa Sadowska

Refleksja na temat książki „Dziwny przypadek psa nocną porą”.

Niedziela warszawska

Z Panem Bogiem w plenerze

Wojciech Dudkiewicz

Te spotkania stają się powoli tradycją. Pod koniec wakacji warszawskie i podwarszawskie zgromadzenia zakonne zapraszają na kilkudniowe, plenerowe, rekolekcyjne spotkania młodzieży.

Patriotyzm i miłość bliźniego

Z generałem Johnem Rothem rozmawia Andrzej Tarwid.

Gniazdo Marcina Wolskiego

Wojciech Dudkiewicz

Okolica nie jest może specjalnie bajkowa, niemniej wielu do mazowieckich piasków, pól i brzózek ciągnie. Na odwiedzenie wschodnich rubieży Mazowsza zachęca pisarz i satyryk Marcin Wolski.

Niedziela wrocławska

Archidiecezja na wakacjach

Marta Wilczyńska

Wakacje z Bogiem - to wielokrotnie powtarzane hasło w archidiecezji wrocławskiej zdecydowanie przekute zostało w czyn. Dzieci i młodzież z parafii, wspólnot, duszpasterstw ponownie wyjechała w różne miejsca kraju, by spędzić czas nie tylko na dobrej zabawie i wypoczynku, ale i na modlitwie.

Cystersi na Dolnym Śląsku

Krzysztof Kunert

Lubiąż, Trzebnica, Krzeszów, Bardo, Henryków i Kamieniec Ząbkowicki - sześć klasztorów na Dolnym Śląsku, które stanowią niezwykłe świadectwo o wkładzie Zakonu Cystersów w cywilizacyjny rozwój naszego regionu

Wiosna przebudzenia wiary

O doświadczeniu młodości i różnorodności Kościoła podczas 28. Światowych Dni Młodzieży, o przywiązaniu do Ewangelii i o współczesnych świadkach Chrystusa opowiada bp Andrzej Siemieniewski w rozmowie z Barbarą Misiewicz

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Za każdy kamień Twój...

Dorota Łukomska

Na rozkaz ten czekali wszyscy mieszkańcy stolicy Polski od wielu dni. W umęczonej Warszawie ci, których sprowadzono do roli podludzi, tracili już cierpliwość. Mieli dosyć ustępowania Niemcom na ulicy, oglądania ich wystawnego życia, gdy sami cierpieli głód, bezlitosne kary za błahe przewinienia.

Radośnie zaśpiewali Panu

Anna Litwin

Festiwal Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wybrzmiał po raz pierwszy 17 lat temu w Łaszczówce.

„Czekając, pokazujemy, że potrafimy być wierni”

Ze snajperem wśród wodzirejów, ojcem trójki dzieci Sylwestrem Laskowskim, o czystości przedmałżeńskiej i jej owocach rozmawia Małgorzata Godzisz

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

„Być solą ziemi”

Edyta Hartman

W poniedziałek 12 sierpnia w gościnne progi Matki Bożej Jasnogórskiej dotarli pielgrzymi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W drogę pod hasłem: „Być solą ziemi” wyruszyli już po raz 31. w liczbie ok. 1200 pątników.

Tu patronują św. Józef i św. Rita

Katarzyna Jaskólska

class="lead">Ostatni przystanek naszej wakacyjnej wędrówki znajdował się prawie pod samą zachodnią ścianą diecezji. W zabytkowym kościółku przez wieki wierni modlili się do św. Józefa.

Katedra odzyska dawny blask

Katarzyna Jaskólska

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania