Reklama

Wybory na patriotycznym Podkarpaciu

Niedziela Ogólnopolska 35/2013, str. 40-41

Archiwum prywatne

CZESŁAW RYSZKA: - Zdzisławie, znam Ciebie jako człowieka o ugruntowanych, chrześcijańskich poglądach, o mocnym charakterze, dla którego takie wartości, jak uczciwość, pracowitość, solidarność i patriotyzm, znaczą wiele. Czym jest dla Ciebie ten kawałek świata nazywany Podkarpaciem? Czy to prawda, że na Podkarpaciu młodzi Polacy nie wstydzą się polskości? Jaki w swojej ocenie jesteś Ty i Twoi sąsiedzi?

ZDZISŁAW PUPA: -W moim regionie jesteś-my w większości przywiązani do swojej Małej Ojczyzny, a więc także do tego kawałka ziemi, do polskiej wsi, która jest patriotyczna, rodzinna, tradycyjnie głęboko wierząca. Z takiej ziemi wyszedłem, takie mam poglądy do dzisiaj, i tego bronię niezależnie od tego, gdzie się znajduję i co robię. Sprawowanie licznych urzędów i funkcji społecznych nie odciągnęło mnie od życia na wsi: razem z małżonką prowadzimy nieduże gospodarstwo rolne. To, co charakteryzuje nas, ludzi Podkarpacia, określiłbym jako dbałość o szacunek dla siebie i dla drugiego człowieka. Jeśli Podkarpacie jest uważane za bastion patriotyzmu, to głównie jest to zasługą rodziny, Kościoła i szkoły. A co do wstydzenia się polskości przez młodych, winię za to skrajnie antypolską politykę naszych sąsiadów i brak promowania postaw patriotycznych w mediach czy szkołach, a także bierność z naszej strony, a nierzadko i głupotę. Przypomnę film „Pokłosie”, w którym za własne pieniądze ukazujemy fałszywy obraz polskiej historii. Krótko mówiąc, w tym przypadku zachowaliśmy się jak pożyteczni idioci.

- Mówisz o braku polityki historycznej rządzących?

- Polska musi być aktywna na zewnątrz. Nie tylko nie wolno w interesie Niemiec, Rosji czy Ukrainy godzić się na oskarżanie nas o niedokonane zbrodnie, ale trzeba głosić prawdę i naukowo ją udowadniać. Jeśli tego nie będziemy czynić, to za kilkanaście lat okaże się, że Niemcy byli ofiarami, a my sprawcami II wojny światowej. To dlatego niedokształcona historycznie polska młodzież wstydzi się polskości.

Reklama

- Skoro mówimy o zaniedbaniach władzy, zapytam: co Ci się nie podoba, jakie decyzje obecnie rządzących są niezgodne z Twoimi racjami i poglądami?

- Wyliczanie błędów rządów PO-PSL zajęłoby nam dużo czasu, wystarczy spojrzeć na rosnącą biedę i bezrobocie. Także na zapaść demograficzną. Polska wymiera jako naród i obumiera jako państwo. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie polskiej wsi.

- No właśnie. Jesteś specjalistą od rolnictwa, byłeś w Senacie przewodniczącym Komisji Środowiska. Podziwiałem, z jakim znawstwem i łatwością prowadziłeś obrady. Wskażmy na błędy rządzących w polityce rolnej.

- Dla pełniejszego obrazu najpierw liczby: w latach 2005-2007, czyli za rządów PiS, na rolnictwo z budżetu wydawano prawie 3 proc. PKB, co obecnie dawałoby 45-47 mld zł rocznie. Teraz wydaje się tylko 1,7 proc. PKB, i to licząc wszystko, łącznie z KRUS-em. Wniosek: Polska wieś musi zostać dokapitalizowana, zwłaszcza że po wejściu do Unii Europejskiej polscy rolnicy zostali potraktowani po macoszemu: dopłaty celowo były niższe, aby już na starcie polski rolnik nie był konkurencyjny. W konsekwencji upadło wiele gospodarstw, rolnictwo przestało być opłacalne. Do dzisiaj rządzący nie potrafią wesprzeć małych i średnich gospodarstw; szanse mają tylko gospodarstwa duże albo te z wyspecjalizowaną produkcją.

- Co według Ciebie należałoby poprawić w polityce rolnej?

- Jedną z szans są uprawy ekologiczne, ale one wymagają większego nakładu pracy, a więc politycznego wsparcia. Gdy nasz rynek zalewają tanie produkty rolne z innych krajów, musimy prowadzić własną, odpowiedzialną politykę, czyli wesprzeć gospodarstwa ekologiczne, tradycyjne i przede wszystkim rodzinne, hamując tańszy import.
W ostatnich latach z eksportera produktów rolnych staliśmy się importerem. Po prostu w innych krajach są większe dopłaty, dlatego ich produkty są tańsze. Przykładem jest choćby cukier. Kiedyś produkowaliśmy w Polsce 2 mln ton cukru, przy spożyciu 1,6 mln ton. Nadwyżkę eksportowaliśmy. Dzisiaj słodzimy tyle samo, jednak produkujemy 1,4 mln ton, niedobór uzupełnia się importem, i to nie dlatego, że rolnicy nie produkują buraków, tylko dlatego, że takie stworzono bariery do uprawy. Podkarpacie pod względem produkcji mleka czy wieprzowiny było samowystarczalne, nadprodukcję wysyłaliśmy do innych regionów. Teraz trzeba sprowadzać 40 proc.tych produktów.

Reklama

- Wieś to nie tylko problem ziemi, to także wciąż utrudniony dostęp do opieki medycznej, szkół i infrastruktury…

- Tak, wieś to nie tylko produkcja rolna, ale liczne problemy mieszkańców z dostępem do szkół, które z braku pieniędzy likwiduje się, czy do szpitali i ośrodków zdrowia, które nierzadko znajdują się w odległych miejscowościach. Samorządy nie otrzymują pieniędzy na coraz większe obowiązki, nie mają funduszy na rozwój infrastruktury drogowej, komunikacyjnej. Z tego powodu polskiej wsi grozi spowolnienie rozwoju, zaś wiejskim dzieciom - gorszy start.

- Jesteśmy po okresie żniw. Rolnicy buntują się z powodu niskich, nieopłacalnych cen skupu. Jak to się dzieje, że na rynku ceny rosną, a u producentów, czyli rolników, spadają? Czy można mówić o zmowie importerów przeciw polskim rolnikom?

- Odpowiem tak: polskiemu rolnikowi brakuje poczucia stabilności. Unia Europejska posiada system, który pozwala rolnikowi na stały poziom dochodu, dopłat do przetwórstwa oraz zapewnia zbyt, czyli sprzedaż produktów po stabilnych cenach, gwarantujących dalsze funkcjonowanie. W Polsce nie ma tej stabilizacji, która dałaby rolnikowi gwarancję na osiągnięcie odpowiednich dochodów bez względu na pogodę. W ubiegłym roku rzepak skupowany był za 1,8 tys. zł za tonę, teraz jest to 1 tys. zł za tonę. To samo dotyczy zbóż, owoców i warzyw, spadek cen sięga 50 proc. z poprzedniego roku. Przy rosnących cenach produkcji rolnej, nawozów, środków ochrony roślin, paliw, rolnicy zamiast zarobić - tracą.

- Powyższe zarzuty i mankamenty należałoby odnieść do całej polskiej gospodarki, do braku odpowiedniej polityki gospodarczej.

- Oczywiście, przez lata prywatyzowaliśmy polskie przedsiębiorstwa, licząc na tzw. inwestorów zagranicznych. Okazało się, że wiele z tych przedsiębiorstw upadło, bo obcym właścicielom chodziło wyłącznie o polski rynek zbytu. Inne, które do tej pory funkcjonują, transferują swoje zyski za granicę: ok.100 mld zł wypracowanych w Polsce trafia do budżetu innych krajów. Gdyby ten kapitał pozostał w Polsce, moglibyśmy się dynamicznie rozwijać. Niemcy, Norwegowie, Francuzi czy Amerykanie dbają o swoich obywateli. Chronią swoje firmy, dopuszczają do przetargów tylko firmy płacące podatki w ich krajach. Polska nie chroni własnego rynku.

- Jesteś kandydatem do Senatu z Prawa i Sprawiedliwości. Z tej partii byłeś także senatorem. Jak oceniasz program PiS zaprezentowany na czerwcowym Kongresie tej partii?

- W programie PiS widzę pomysł i szansę na rozwój gospodarki i lepsze życie rodzin. Na kongresie zostały przedstawione propozycje programowe, m.in.: powrót do budżetowego finansowania służby zdrowia, likwidacja gimnazjów, ponowne połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, wspieranie terenów zniszczonych przez transformację, takich jak Śląsk czy Łódź. Ale plan PiS jest dalekosiężny - chodzi o wyprowadzenie Polski z kryzysu, o wielki program nowej Rzeczypospolitej.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński, będąc na Podkarpaciu, zwrócił się do wyborców o oddanie głosu na Ciebie. Powiedział coś bardzo ważnego: że poparcie dla Ciebie to ma być „predecyzja” wyborców, czyli że to ma być poparcie nie tylko osoby, ale także „dla pewnej koncepcji, pewnej bardzo prostej idei: żeby to wszystko, co się w naszym kraju wyprawia i wokół naszego kraju wyprawia, zmieniło się”. Co według Ciebie Prezes PiS miał na myśli?

- Jak sądzę, nawiązał tym do odwołania w maju br. poprzedniego marszałka Podkarpacia z PSL, któremu prokuratura w Lublinie postawiła siedem zarzutów korupcyjnych. Ponadto prezes PiS Jarosław Kaczyński dał do zrozumienia, że obecny rząd PO-PSL prowadzi Polskę do utraty suwerenności - wystarczy wspomnieć zatrważający wzrost zadłużenia zagranicznego. Mówiąc krótko, w tych wyborach moi krajanie dadzą odpowiedź, czy chcą, aby np. zwalczać bezrobocie, odbudowywać polski przemysł, repolonizować polskie banki, zabiegać o polską markę na świecie… To jest ta swego rodzaju „predecyzja” przed ostateczną decyzją w czekających nas wkrótce wyborach europejskich, samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich. Jeśli w wyborach do Senatu zwycięży kandydat PO-PSL, będzie to sygnał dla rządzących, że mogą dalej demolować morale polskiej młodzieży i traktować polską gospodarkę jako polityczny łup.

- Dziękując za rozmowę, życzę Ci wygranej. Dla Podkarpacia i Polski.

* * *

PS
Czytelnikom „Niedzieli” przypomnę, że wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 8 września br. w okręgu obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Stały się one konieczne, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl, ratując honor Podkarpacia, wywołany skandalem koalicji PO, PSL i SLD, został wybrany na marszałka województwa podkarpackiego.
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu jest doświadczony parlamentarzysta, w latach 1997-2001 poseł AWS, a następnie w latach 2007-2011 senator PiS - Zdzisław Stanisław Pupa. Dodam, że liczba kandydatów po prawej stronie świadczy o jakimś irracjonalnym myśleniu i działaniu, jakbyśmy uważali, że obecna władza jest najlepsza.
Czesław Ryszka

2013-08-26 14:22

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

Więcej ...

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06
Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w...

Kościół

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej