Reklama

Niedziela 35/2013

Szczegółowy spis treści

2

Zawierzenie Matce Bożej przygotowań do spotkania młodzieży świata w Polsce w 2016 roku

(BPJG)

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. będą spotkaniem z już świętym Janem Pawłem II, który zainicjował w Kościele Światowe Dni Młodzieży - powiedział kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który 22 sierpnia br. gościł na Jasnej Górze.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

W Częstochowie tron swój wzniosła

Ks. Ireneusz Skubiś

W 2016 r. odbędą się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem. Mamy nadzieję, że papież Franciszek przyjedzie nie tylko do Krakowa.

DZIEDZICTWO ŚP. KARD. ANDRZEJA MARII DESKURA
4-5

Watykańska filmoteka, skarbiec kinematografii

Z Claudią Di Giovanni - odpowiedzialną za Filmotekę Watykańską, działającą przy Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
9

Z kraju

DOKĄD ZMIERZA EGIPT?
10-11

Egipt - świecki reżim zastąpiono reżimem islamskim

O dramatycznych wydarzeniach w Egipcie z prof. Valentiną Colombo rozmawia Włodzimierz Rędzioch

ROK SŁUGI BOŻEGO KARD. AUGUSTA HLONDA
12-13

Zawierzmy Jej Niepokalanemu Sercu

List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na czas pracy duszpasterskiej i katechetycznej w nowym roku szkolnym 2013/2014.

1 WRZEŚNIA - 74. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
14-15

Polska walczyła, nawet osamotniona

Lech Kaczyński

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2009 r. w uroczystościach na Westerplatte uczestniczyli, obok polskich władz, m.in. Władimir Putin i Angela Merkel. Obchody rozpoczęły się dokładnie o godz. 4.45, gdy na Westerplatte zabrzmiały salwy honorowe.

POWOJENNE LOSY POWSTAŃCÓW
16

Jak warszawski powstaniec oddał życie za dwie Niemki

Ks. Jan Krawiec

W kwietniu 1940 r. mój ojciec - Michał Krawiec, zamieszkały w Żabnicy nr 29, pow. żywiecki - został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec.

dulag121.pl

Elżbieta Nowak

Niedawno natrafiłam w Internecie na wpis kogoś, kto dopominał się o pomnik dla ludności cywilnej Warszawy, która tak wiele wycierpiała, szczególnie w okresie Powstania Warszawskiego.

17

„Stanął za ołtarzem jak na barykadzie”

Lidia Dudkiewicz

Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego po raz pierwszy jest obchodzona bez jego ostatniego kapelana - o. Medarda Stanisława Parysza, kapucyna. Dożył prawie 100 lat.

ROK SZKOLNY 2013/2014
18-19

Witaj, szkoło, na niewesoło

Witold Dudziński

Zaczyna się nowy rok szkolny, ale stare problemy pozostają. I to dość równo rozłożone między nauczycieli, rodziców i uczniów. Nie ma czego zazdrościć żadnej z tych grup. Szczególnie uczniom, choć oni są niewinni.

STUDIA Z MARIOLOGII W NIEPOKALANOWIE
20-21

Spełniają się marzenia św. Ojca Maksymiliana Kolbego

Z o. prof. Grzegorzem Bartosikiem OFMConv- dyrektorem Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie, prodziekanem Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Mariologicznego - rozmawia Lidia Dudkiewicz

WIELCY POLACY
22-23

Nawet gdy skończył 100 lat, prowadził wykłady dla studentów

Z fotografem Januszem Rosikoniem - synem Antoniego Rosikonia, najstarszego profesora w Polsce, zmarłego 17 sierpnia 2013 r. - rozmawia Grzegorz Górny

PIELGRZYMKA KOBIET DO PIEKAR ŚLĄSKICH
24-25

Kobiety są solą ziemi…

Katarzyna Woynarowska

18 sierpnia br. w dorocznej pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich przybyło ich ok. 100 tys., niemal wyłącznie Ślązaczek, głównie nauczycielek i pielęgniarek. Piechotą, samochodami albo na rowerach. Babcie z wnuczkami, córki z matkami. Zachwycony kard. Joachim Meisner z Kolonii rzekł: - Byłem już wszędzie na świecie, ale najpiękniejsze kobiety są na Śląsku!

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
26

Prymas w Stoczku, czyli Polskie Betlejem

Fragment powieści (1).

WIARA I ŻYCIE
27

Geniusz prostego słowa

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony

Prawdziwa zapłata

Ks. Jacek Molka

ROK WIARY
30

Dojrzałość w wierze

Ks. Jarosław Grabowski

Wiara to przemiana

Wierzyć - boleć…

Ks. Tadeusz Wójcik

FELIETONY
31

Dziadek na skypie

Zdzisław Skotnicki

To nie państwo, to podróbka

Krzysztof Czabański

ROZMAWIAMY O POLSCE
32-33

Polski kalejdoskop

O kaczkach, zającach, wilkach i szczawiu, czyli o politycznej rywalizacji i interesie społeczeństwa, z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska

PROSTO I JASNO
34

Przed rokiem 2017

Czesław Ryszka

Ktoś, kto czyta tylko tytuły, pomyśli, że piszę o czekającym nas jakimś wydarzeniu sportowym lub politycznym. Tymczasem chcąc oderwać się od polityki - parlamentarzyści mają przerwę wakacyjną - chciałem zwrócić uwagę na nie mniej ważne wydarzenia, które się dzieją albo też nas czekają. 13 października 2013 r. papież Franciszek dokona aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Biblia w każdym hotelu

(pr)

Ich nie widać w mediach

(pr)

Potrzeba nowej perspektywy

(pr)

Brakuje trochę podpisów

(pr)

Euro bez Chrystusa

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

„Trzymać i nie popuszczać”

O tym, że musimy się rozstać z sentymentalną wizją demokracji i kto to jest patriota sprytny z socjologiem, prof. Andrzejem Zybertowiczem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozmawia Alicja Dołowska

38-39

Batalia o Polskę

Ks. Ireneusz Skubiś

FAKTY I OPINIE
39

Wątpliwa obrona głupoty

Marian Salwik

Rząd skazał 100 tysięcy Polaków na wegetację

(Red.)

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA OJCZYZNĘ
40-41

Wybory na patriotycznym Podkarpaciu

Rozmowa ze Zdzisławem Stanisławem Pupą, kandydatem do Senatu RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, mieszkańcem podkarpackiej wsi, działaczem Solidarności Rolników Indywidualnych, byłym prezesem Izby Rolniczej, samorządowcem w Sejmiku Podkarpackim, obecnie sekretarzem Urzędu Miejskiego w Dębicy. Dodam: moim przyjacielem z ławy poselskiej i senatorskiej

SERCE ZZA KRAT
42-43

Czekają, aż przyjdę

Mateusz Wyrwich

Pracują za darmo po osiem godzin dziennie. Niejednokrotnie ciężko. Bywa, że po raz pierwszy w swoim życiu. Ale to, co robią, uczy ich pokory, a życie nabiera porządku i mądrości. Bo - jak często podkreślają - ich dotychczasowe bytowanie pozbawione było sensu.

NA BIEŻĄCO
45

Wakacyjne myśli

Alina Czerniakowska

Dobiegają końca wakacje, mija kolejne lato. Wracamy z urlopów, wyjazdów dalekich i bliskich.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Kolorowa surówka

Siostra Olga, nazaretanka, poleca znakomitą małokaloryczną surówkę, którą można podawać do drugiego dania, ale też z pieczywem, np. na kolację.

Kalendarium 1-7 IX 2013

Ewa Aszkiewicz

Dziadek w teatrze

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Młodzi walczący czyli o Ojczyźnie bez patosu

Olga Utrata

Jak nie zgasić iskry

Karolina Mysłek

Niech ksiądz mu powie! (Łk 12, 13-20)

Ks. Tomasz Chłopicki

Czego nie uczą nas w szkole

Jerzy Kołodziej

59-60

XVII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Muzyczne DarY

Obchody Roku Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Wojna i pamięć

Sławomir Błaut

Każdego roku 1 września przypominamy o tym, że najkrwawsza z wojen zaczęła się w 1939 r. w Polsce i że Polacy ponieśli w niej największe ofiary. 1 września 2013 r., z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej i w Dniu Weterana, w archidiecezji częstochowskiej odbędą się tradycyjnie okolicznościowe obchody i nabożeństwa.

Tyle jest biedy, tyle żalu...

Ks. Ireneusz Skubiś

zisiaj, po latach, pytamy: Czy o taką Polskę wówczas walczyliśmy? O bezrobocie? Czy o to, żeby kraj został niemal całkowicie pozbawiony własnej gospodarki? Czy o taki stan zadłużenia, które zalewa nasz kraj niczym powódź i o jakim nie można dziś myśleć bez lęku?

Idea katechezy w szkole

Artur Dąbrowski

Dziełu katechizacji Kościół zawsze poświęcał wiele wysiłków, jako jednemu ze swych najważniejszych zadań, gdyż Zmartwychwstały Chrystus, przed powrotem do Ojca, dał Apostołom ostatnie polecenie, aby czynili uczniów ze wszystkich narodów i nauczali je zachowywać wszystko, cokolwiek im przykazał.

Niedziela podlaska

Niewygodne pierwsze miejsce...

Ks. Tomasz Pełszyk

Pierwszym naszym zadaniem jest wyzbycie się szatańskiej pychy, która nie umie służyć, nie potrafi ustąpić, upiera się przy swoim zdaniu. Drugim jest nabywanie pokory przez naśladowanie pokornego Jezusa.

50 lat kapłaństwa ks. Stanisława Kozłowskiego w Siemiatyczach

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził ks. Stanisław Kozłowski.

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła w Sarnakach

Dorota Kalinowska

11 sierpnia w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach podczas uroczystości odpustowych ku czci Przemienienia Pańskiego został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowego kościoła

Niedziela małopolska

Jesteśmy zobowiązani

Agnieszka Konik-Korn

Nie da się być Polakiem bez świadomości ceny, za jaką żyjemy w wolnym kraju. Dziś, kiedy dobro kojarzy się powszechnie z przyjemnością, a tolerancja z tym, by wszystkim było miło, jakże dalekie wydają się cierpienia tylu ludzi, którzy oddali nie swoje dobre samopoczucie, ale życie, za słowa „Jeszcze Polska nie zginęła!”.

By docenić jedność

Maria Fortuna-Sudor

To pierwsza taka wyprawa. Jej uczestnicy przejdą szlakiem, który 330 lat temu przemierzył polski król - Jan III Sobieski, prowadząc wojsko do walki z tureckim najeźdźcą.

Ołówek w ręku Pana Boga

Agata Szczurek

W pokoju Uli paliła się mała lampka. Na stoliku stał dobrze oświetlony duży globus. Dziś wyjątkowo cała gromadka - w tym młodsze rodzeństwo dziewczynki oraz dwie starsze kuzynki - jeszcze nie układała się do snu.

Niedziela lubelska

Kębelska Pani

Urszula Buglewicz

Już od ponad 30 lat w pierwszą niedzielę września tysiące osób gromadzi się w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej na uroczystościach związanych z rocznicą koronacji cudownej figury Matki Bożej.

Europa u stóp chełmskiej bazyliki

Z dr. Stanisławem Gołubem rozmawia Grzegorz Jacek Pelica

Parafia Mariacka w Chełmie wyraziła zgodę na przeprowadzenie badań wewnątrz, na zewnątrz i w kryptach bazyliki Najświętszej Maryi Panny w celu złożenia tzw. projektu norweskiego, który obejmuje rewitalizację i konserwację odkrytych elementów architektury.

Wczasorekolekcje - szkoła życia

Marta Korol

Wojtek, Gienia, Marek, Kinga, Bożenka, Alicja i wiele innych niepełnosprawnych osób spotkało się podczas wakacji na wczasorekolekcjach w Dąbrowicy.

Niedziela legnicka

Nowa Kapituła w diecezji

Monika Łukaszów

Sanktuarium krzeszowskie, które często zwane jest duchową stolicą Dolnego Śląska, coraz bardziej staje się znane nie tylko w naszym regionie, ale również na terenie całego kraju i poza jego granicami.

Otwarcie muzeum w Krzeszowie

Ks. Piotr Nowosielski

Obchodom tegorocznego diecezjalnego odpustu w Krzeszowie towarzyszył szereg wydarzeń. Wśród nich znalazło się otwarcie muzeum krzeszowskiego, w którym zaprezentowano eksponaty związane z pocysterskim opactwem.

Uroczystości odpustowe w bolesławieckiej bazylice

K.S.

Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w bolesławieckiej bazylice rozpoczęły się od wigilii tej uroczystości, w czasie której wspominano moment zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Niedziela łódzka

Modlitwa za Ojczyznę

Henryk Tomczyk

W czwartek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 93. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w bazylice archikatedralnej została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny.

Świadek wiary i miłości

Henryk Tomczyk

Abp senior Władysław Ziółek przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Maksymiliana, które miały miejsce 14 sierpnia, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Maksymiliana, kapłana i męczennika, od października 2004 r. patrona Pabianic.

Łodzianie w Rio

Piotr Drzewiecki

Blisko dwa tysiące młodych z Polski przybyło do Brazylii, by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Wśród nich była grupa młodych z archidiecezji łódzkiej z duszpasterzem ks. Przemysławem Górą.

Niedziela przemyska

Stając na Kalwarii razem z Maryją pod krzyżem Pana

Paweł Bugira

W Kalwarii Pacławskiej, nazywanej Jasną Górą Podkarpacia oraz Jerozolimą Wschodu, Wielki Odpust ku czci Matki Bożej jak co roku zgromadził tysiące wiernych z całej archidiecezji przemyskiej oraz z Ukrainy i odległych miast Polski. Najwięcej pielgrzymów przybywa 13 i 14 sierpnia, kiedy odprawiane są Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej oraz Pana Jezusa

Serce na dłoni

Ks. Jan Bawoł

W dniu 28 czerwca wielka rzesza ludzi: mieszkańców z Kalnikowa i z okolicznych parafii dekanatu Przemyśl III, oraz ponad stu kapłanów, pożegnało ks. prał. Kazimierza Florka.

Święta Rozalia z Palermo - patronka Wrocanki

Małgorzata Baran

Niedaleko Miejsca Piastowego, w niewielkiej, ale malowniczej Wrocance, znajduje się lasek zwany powszechnie Dębiną. W cieniu dębów i brzóz tego zagajnika można zagłębić się w modlitwie, wypraszając łaski od św. Rozalii.

Niedziela rzeszowska

Sanktuarium w Tarnowcu - przystań podkarpackich rolników

Dorota Zańko

Mija rok, od kiedy Matka Boża Zawierzenia z sanktuarium w Tarnowcu otrzymała tytuł Pani Rolniczego Trudu. W przypadającą 8 września uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybędą tu podkarpaccy rolnicy.

Jak dobrze jest grać naszemu Bogu (Ps 147,1)

Ks. Andrzej Widak

Uroczystość odpustowa w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim połączona była z poświęceniem odnowionych organów i nowych obrazów.

Przyjaciel ubogich dzieci

Arkadiusz Bednarczyk

Wędrując uliczkami XVI-wiecznego Zatybrza, rzymskiej dzielnicy, od niedawna doktor teologii Józef Kalasancjusz, obserwuje dziesiątki ubogich dzieci. Wkrótce powstaje sieć szkół cieszących się do dzisiaj uznaniem i renomą.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Marsz Pokutny Krucjaty Różańcowej w Zamościu

Anna Litwin

Nasza wielka narodowa modlitwa w intencji Polski, w ramach Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, trwa. Ta szczególna modlitewna inicjatywa zrodziła się w naszej diecezji, w parafii Trzęsiny, skąd szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj.

Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego...

Ks. Grzegorz Bartko

12 sierpnia br., w ramach Wielkiej Nowenny przed Jubileuszem 350 lat objawień św. Antoniego, do sanktuarium w Radecznicy przybyła rzesza pielgrzymów, słuchaczy Radia Maryja.

Święto Wojska Polskiego w Oleszycach

Adam Łazar

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia br., trwały w całym kraju obchody święta Wojska Polskiego. W Oleszycach rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez dziekana i proboszcza ks. kan. Józefa Dudka i ks. kan. Leona Maciąga.

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...