Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jak dobrze jest grać naszemu Bogu (Ps 147,1)

Wojciech Dulski

Uroczystość odpustowa w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim połączona była z poświęceniem odnowionych organów i nowych obrazów

W dniu 5 sierpnia w kościele parafialnym w Głogowie Małopolskim odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Śnieżnej, podczas której nastąpiło poświęcenie odnowionych i wyremontowanych organów oraz poświęcenie sześciu nowych obrazów. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Wątroba, nowy ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Na początku uroczystości Ksiądz Biskup został przywitany przez przedstawicieli wspólnoty parafialnej i ks. proboszcza Adama Samela.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odbyła się prezentacja organów, która została przeprowadzona przez ks. Andrzeja Widaka. Mszy św. przewodniczył Biskup Ordynariusz, który wygłosił homilię. Przypomniał historię związaną z przeżywanym wspomnieniem Matki Bożej Śnieżnej. Wyraził uznanie i wdzięczność za trud i troskę o piękno świątyni, czego wyrazem są nowe obrazy oraz odnowione i rozbudowane organy. Zwrócił uwagę, że to wszystko jest wyrazem miłości do Pana Boga i do Matki Najświętszej. Na kanwie odczytanej Ewangelii o kobiecie wypowiadającej błogosławieństwo pod adres Matki Jezusa Ksiądz Biskup przypomniał, że miłość do Matki Najświętszej wyraża się w słuchaniu Bożego Słowa i posłuszeństwie Jezusowi.

Reklama

Podczas Mszy św. śpiewał chór parafialny pod dyrekcją s. Huberty Buzor, która jest organistką w głogowskiej świątyni. Podczas Mszy św. zostały wykonane dwa krótkie utwory organowe: Aria 102 z „Arii Starosądeckich” (na przygotowanie darów) oraz chorał J. S. Bacha „O Mensch, beweindein Sündegroß” BWV 622 (na Komunię św.).

Krótki koncert organowy po Mszy św. wykonał dr Tomasz Zając. W programie zostały wykonane utwory Dietricha Buxtehudego: Toccata In d BuxWV 155, Jana Sebastiana Bacha: Preludium chorałowe „Schmückedich, o liebe Seele” BWV 654 oraz Gordona Younga „Preludium w klasycznym stylu”.

Odnowione i rozbudowane organy

Organy zostały wybudowane w latach 1983-85 przez Mariana Tetlaka z Rzeszowa. Remont generalny oraz rozbudowa o nowe cztery głosy została przeprowadzona w 2013 r. przez Pawła Ziaję z Chmielnika. Organy usytuowane są na murowanym chórze muzycznym, naprzeciw głównego ołtarza. Szafa organowa nowa, dębowa, przylegająca do tylnej ściany chóru, prospekt organowy stylizowany na neobarok. Projekt szafy i prospektu został wykonany przez mgr. inż. Romana Orlewskiego.

Reklama

Organy mają 20 głosów, dwa manuały i pedał. Kontuar jest wolnostojący, organista grając, siedzi zwrócony twarzą do ołtarza głównego. Zakres klawiatur: manuał C-a3 (58 klawiszy), pedał C1-f (30 klawiszy). Traktura gry i registrów jest pneumatyczna. Miech pływakowy o wymiarach 120x150 cm umieszczony jest wewnątrz szafy organowej. Dmuchawa elektryczna niemieckiej firmy Laukhuff.

Dyspozycja jest złożona z głosów należących do trzech rodzin głosowych: pryncypałów, fletów, smyczkowych. manuał I (7 głosów): pryncypał 8’, salicet 8’, burdon 8’, oktawa 4’, rurflet 4’, super oktawa 2’, mixtura 4x. manuał II (9 głosów): holflet 8’, gedakt 8’, aeolina 8’, prestant 4’, flet 4’, viola 4’, nasard 22/3’, picolo 2’, tercja 13/5’. pedał (4 głosy): subbas 16’, fletbas 8’, oktawbas 8’, chorałbas 4’. W organach zastosowano połączenia: I/P, II/P, II/I, super II/I. Urządzenia dodatkowe: automat pedału, jedna wolna kombinacja, tremolo (do całości organów). Registry zbiorowe: piano, forte, tutti. Z ciekawostek można dodać, że w organach znajduje się 1210 piszczałek.

Nowe dobudowane głosy to: rurflet 4’, super oktawa 2’ (manuał I), prestant 4’, tercja 13/5’ (manuał II). Został zmodyfikowany głos mixtura 3x: dostawiono dodatkowy rząd piszczałek oraz wprowadzono dodatkowe dwie repetycje. Wprowadzone zmiany poprawiły walory brzmieniowe instrumentu odpowiednio do warunków akustycznych świątyni.

Organy w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej wpisują się w katalog 146 organów piszczałkowych naszej diecezji. Pozostaje pogratulować parafii i jej proboszczowi ks. Adamowi Samelowi za trud włożony w remont i rozbudowę organów, a także ubogacenie świątyni nowymi obrazami.

2013-08-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkrywanie pierwotnego piękna

Odnowiona empora organowa w Jeleniej Górze-Sobieszowie lśni pełnym blaskiem

Feliks Rosik

Odnowiona empora organowa w Jeleniej Górze-Sobieszowie lśni pełnym blaskiem

W Jeleniej Górze-Sobieszowie zakończono renowację i konserwację zabytku stanowiącego dumę miejscowej parafii.

Więcej ...

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Więcej ...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii