Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawskie podręczniki do religii

Artur Stelmasiak

W rozpoczynającym się roku szkolnym uczniowie będą korzystać z nowych książek do nauki religii. Wydanie serii podręczników, to wspólny projekt archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej

Należące do warszawskich diecezji Wydawnictwo Katechetyczne ma w swojej ofercie siedem nowych podręczników. Ich treść jest zgodna ze zmienioną podstawą programową. W najbliższych dwóch latach opracowanych zostanie jeszcze pięć nowych książek. - W tym roku uzupełniliśmy naszą ofertę o cztery podręczniki dla II i IV klasy szkoły podstawowej, dla II gimnazjum i II klasy szkoły ponadgimnazjalnej - mówi ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz współautor podręcznika do liceum.

Domownik dla rodziców

Powstanie nowej serii wydawniczej było koniecznością. W 2010 r. opracowano bowiem nową podstawę programową. - Co roku będziemy poszerzać naszą ofertę, bo musimy nadążać za dziećmi, które zaczęły edukację według nowego programu - wyjaśnia Marek Pasek-Paszkowski, prezes Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.

Reklama

Nowy podręcznik dla klasy II SP pt. „A oto Ja jestem z wami” dedykowany jest dla dzieci, które przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w klasie III. Wydłuży się więc okres przygotowania do Komunii.

Zarówno pierwszoklasiści, jak i drugoklasiści otrzymują razem z podręcznikami tzw. Domownik. Ta mała książeczka przeznaczona jest dla dzieci i ich rodziców. Domownik zachęca do wspólnej modlitwy, zabawy. Ale również do tego, aby dorośli pomogli dziecku np. w jego pierwszym rachunku sumienia.

- Domownik to nasz autorski pomysł. Nie widziałem takiego rozwiązania w podręcznikach innych wydawnictw - podkreśla Pasek-Paszkowski.

Nowoczesna forma

Reklama

Od powrotu katechezy do szkół minęły już 23 lata. W tym czasie Kościół wykonał bardzo wiele pracy, aby opracować odpowiednie pomoce pedagogiczne. - Dziś możemy powiedzieć, że nasze podręczniki nie ustępują edytorsko i merytorycznie innym książkom, które można znaleźć w uczniowskim tornistrze - uważa ks. Piotr Pierzchała.

Książki do religii zostały zaprojektowane tak, aby przyciągały uwagę dzieci i dorastającej młodzieży. W podręcznikach dla młodszych przeważają ilustracje, rebusy, krzyżówki i kolorowanki. Uczeń klasy IV dostaje do ręki książkę z fotografiami oraz interesującą religijną narracją. Publikacje katechetyczne dla młodzieży mają wiele odniesień do poezji i literatury, ale także szukają odpowiedzi na nurtujące młodych pytania. W podręcznikach do gimnazjum uczeń może dowiedzieć się, czym naprawdę była inkwizycja. Natomiast jeden z pierwszych rozdziałów podręcznika dla licealisty zachęca intrygującym tytułem: „Objawianie prywatne - rzeczywistość czy halucynacje?”.

Na rynku jest wiele wydawnictw. - Treść wiedzy religijnej jest niezmienna. Podręczniki różnią się jedynie formą przekazu - mówi ks. dr Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży AW. Często zdarza się, że podręczniki dostosowane są do religijności regionu. W każdej diecezji są np. inne sanktuaria, inaczej rozwinięty jest kult konkretnego świętego. Nic więc dziwnego, że w warszawskich podręcznikach wiele miejsca poświęcono np.: sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Świętu Dziękczynienia.

Portalkatechetyczny.pl

Współpraca diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej nad wydawniczą serią to ważny krok w procesie ujednolicania katechezy po obu stronach Wisły. Działania te szczególnie korzystne są dla tych dzieci, które np. uczęszczają do szkoły na terenie archidiecezji a sakramenty przyjmują w praskiej parafii.

Równolegle z wprowadzaniem serii warszawskich podręczników powstał portal internetowy dla katechetów. Znaleźć można tam filmy, pomoce metodyczne oraz inne multimedia. - Nasza wirtualna aktywność nie jest zbyt długa. Jednak już mamy zarejestrowanych ok. 1000 użytkowników - mówi ks. Marcin Szczerbiński z redakcji portalu katechetycznego.

Portal zaplanowano jako „wirtualną teczkę” pomocy katechetycznych, w której umieszczane są materiały dopasowane do każdej lekcji z nowej serii podręczników. - Chcemy stworzyć forum wymiany myśli i pomocy pedagogicznych - mówi ks. Piotr Pierzchała. - Ten pomysł został bardzo dobrze odebrany w środowisku katechetów z Warszawy i okolic oraz z innych rejonów Polski.

Nowe podręczniki można nabyć w Księgarni Na Miodowej (ul. Miodowa 17/19) lub na Pradze w „Arce” (ul. Grochowska 194/196)

2013-08-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przywracanie pamięci

www.rosikonpress.com

Więcej ...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

Więcej ...

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03
Pociąg retro czeka na pasażerów

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

W podróż historycznym taborem kolejowym można się wybrać już w najbliższy weekend!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Wiadomości

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę