Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Droga przez ciasne drzwi

Monika Jaworski

Każdy 25. dzień miesiąca w parafii św. Jakuba w Simoradzu jest tzw. dniem otwartych drzwi. W tym dniu bowiem pielgrzymi mogą w sposób szczególny uczcić św. Jakuba oraz już od godz. 8 odwiedzać świątynię. 25 sierpnia br. przypadł 54. dzień otwartych drzwi. Wtedy na wieczornym Czuwaniu Jakubowym gościł biskup Piotr Greger, który przewodniczył Eucharystii.

- Święty Jakub jest patronem pielgrzymów. My zdążamy do nieba, dlatego nasze drogi są takie trudne. Dlatego więc przychodzimy tutaj, by zawierzać te różne intencje. Często nie rozumiemy tego, co się dzieje w tym momencie, co jest trudne, ale po czasie otwierają się nam oczy. Niech to czuwanie będzie dla nas umocnieniem - powiedział nowy administrator parafii pw. św. Jakuba, ks. Krzysztof Moskal, rozpoczynając czuwanie o godz. 17. Podczas godzinnego nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem wierni odmówili Różaniec i Litanię do św. Jakuba. Odczytano również polecane intencje.

O godz. 18 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Piotr Greger w koncelebrze z ks. Krzysztofem Moskalem i ks. prał. Józefem Śliżem. Wraz z nimi modlił się ks. Sławomir Zawada. Rozpoczynając Mszę św. Ksiądz Biskup odczytał dekret ustanawiający ks. Krzysztofa Moskala administratorem tej parafii. Poprzedni proboszcz, ks. Stanisław Pindel, odtąd będzie proboszczem parafii w Jaworzynce.

Reklama

Biskup Piotr Greger w homilii odnosił się do czytanej Ewangelii, zastanawiając się, jak zestawić ciasną bramę z miłosierdziem Bożym. - Można wskazywać na wiele wymagań zawartych w Ewangelii czy na Boże Przykazania, które sprawiają, że droga do Bożego Królestwa jest jednocześnie przejściem przez ciasne drzwi. Ale trzeba to dobrze rozumieć: to nie wymagania same z siebie zacieśniają naszą drogę do nieba, do szczęścia, do pełniej nadziei, miłości, zjednoczenia z Bogiem. Bóg nie chce ograniczyć swojej miłości. To w nas są przeszkody, to nasza źle zrozumiana wolność, nasza niedoskonałość w wierze, nasz brak gotowości na ofiarę, poświęcenie w duchu miłości - to wszystko sprawia, że droga do zbawienia prowadzi przez ciasną bramę - podkreślał Ksiądz Biskup. Zauważył też, że na drodze do Królestwa Niebieskiego nie jesteśmy sami, że jest z nami Chrystus i Kościół, a w tym Kościele są znaki zbawczej obecności Jezusa, a zwłaszcza sakrament pokuty i pojednania, i Eucharystii, które są dla człowieka wiary istotnym źródłem nadziei. - To w sakramencie pojednania doświadczamy odpuszczenia grzechów, by dalej bez obciążeń podążać drogami zbawienia. To właśnie ten sakrament, gdzie spotyka się człowiek z przebaczającym miłosiernym Bogiem, otwiera nam zamknięte drzwi wiodące do zbawienia. Dopóki chcemy się nawrócić, kroczyć drogami wiary, miłości, drzwi Bożego miłosierdzia są dla nas zawsze otwarte, chociaż czasem bywają bardzo ciasne - zauważył biskup Piotr Greger.

Uroczystości zakończyła procesja z figurą świętego Jakuba dookoła kościoła i indywidualna modlitwa wiernych przy figurze ustawionej na ołtarzu.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niegardów na jakubowym szlaku

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Niegardowie

TD

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Niegardowie

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w dekanacie słomnickim leży na Małopolskiej Drodze św. Jakuba.

Więcej ...

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Więcej ...

Ks. Andrzej Gidziński – Wolontariusz z wielkim sercem

2022-12-06 14:50

Mateusz Sobczak

Konkurs Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bolesławieckiego rozstrzygnięty

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...