Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jedyny taki koalicjant

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2013, str. 5

MR

MARIUSZ RZYMEK: - Ile kilometrów po polskich drogach przejechał Brat ze św. Michałem Archaniołem?

BR. ANDRZEJ ZIMNY: - Od kwietnia do września tego roku zrobiłem już siedem tysięcy kilometrów. W tym czasie przejechałem Polskę wzdłuż i wszerz. Od Szczecina, przez Warszawę, po Bielsko-Białą.

- Jaki jest główny cel peregrynacji figury?

- To rozszerzenie kultu św. Michała Archanioła i ukazanie go jako pogromcy szatana. Jak widać gołym okiem w dzisiejszych czasach jest duże nasilenie zła, a co za tym idzie, istnieje duże zapotrzebowanie na potężnego sprzymierzeńca. I właśnie postać św. Michała Archanioła ma nam pomagać w tej walce i w zwyciężaniu czyhających na nas pokus.

- Peregrynacji figury św. Michała Archanioła oprócz modlitwy towarzyszą konferencje. O czym w ich trakcie mówicie?

- Uświadamiamy ludziom czym jest gender i Nowa Era. Wyjaśniamy znaczenie obecnych w masowej kulturze znaków niechrześcijańskich, takich jak m.in. pierścień atlantów itp. Ludzie muszą wiedzieć co one z sobą niosą i jakie zagrożenia z nich wynikają.

Reklama

- Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że świeccy członkowie Bractwa św. Michała Archanioła to uczestnicy egzorcyzmów, w trackie których swą modlitwą i asystą wspierają prowadzącego je kapłana. Czy myśli Brat, że ta peregrynacja wpłynie na rozwój tych wspólnot i na ich aktywność?

- Mam taką nadzieję. Z tego co widzę, to coraz więcej osób świeckich zasila szeregi takich bractw, szczególnie czcicieli św. Michała Archanioła i Rycerzy św. Michała Archanioła. Ci ostatni poprzez swoją codzienną modlitwę i post, pomagają kapłanom w walce ze złem.

- Czy widoczne są już jakieś pierwsze owoce tej peregrynacji?

- Hasłem peregrynacji są słowa „Czas mocy i łaski”, i widać, że nie są one bez pokrycia. Dobitnie świadczą o tym konfesjonały i wierni, którzy na czas jakiś pozostawiają swe obowiązki, aby spotkać się ze św. Michałem Archaniołem w widzialnym znaku figury.

- Jedną z materialnych pamiątek tej peregrynacji może być szkaplerz św. Michała Archanioła. Co trzeba zrobić, aby nie stał się on zwykłym elementem dekoracyjnym, ale żywym znakiem mocy Bożej?

- Wymogów jest niewiele. Codzienne noszenie szkaplerzna musie się jedynie wiązać z codzienną modlitwą do św. Michała Archanioła. Jej autorem jest papież Leon XIII i jest to tzw. egzorcyzm prosty. Może go odmawiać każdy człowiek. Szkaplerz nie jest żadnym amuletem. Ci, co go noszą, po prostu obierają sobie św. Michała Archanioła za patrona w walce z pokusami. Szkaplerz jest więc widzialnym znakiem zwrócenia się do niego o pomoc. Cieszy to, że od początku peregrynacji, a więc od 12 kwietnia, szkaplerz ten przyjęło blisko 50 tysięcy ludzi. Widać po tym, że opieka św. Michała Archanioła wciąż jest bardzo potrzebna.

- Zgromadzenie Michalitów oprócz krzewienia kultu św. Michała Archanioła czym się jeszcze zajmuje?

- Przede wszystkim pracą z dziećmi i młodzieżą. Prowadzimy domy dziecka, szkoły, oratoria.

- Gdzie znajduje się polskie centrum kultu św. Michała Archanioła?

- Na Podkarpaciu w Miejscu Piastowym znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Zostało ono ustanowione w 2007 r. przez arcybiskupa Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego. Tam też znajduje się dom macierzysty naszego zgromadzenia. Natomiast dom generalny mieści się w Markach pod Warszawą.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł we Wrocławiu

Archiwum Ojców Karmelitów

Więcej ...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

Więcej ...

Licheń. Dziś święto patronalne księży marianów

2022-12-08 16:43

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Księża marianie posługujący w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzą dziś swoje święto tytularne. Przypadająca dziś uroczystość Matki Bożej Niepokalanie Poczętej jest dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku – Maryja Niepokalanie Poczęta jest bowiem patronką mariańskiego zgromadzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...