Reklama

Jak rozpoznać?

Co jest w życiu ważne

Niedziela Ogólnopolska 37/2013, str. 56-57

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MONIKA MAŚNIK: - Twoim sposobem na życie jest muzyka, szczególnie muzyka liturgiczna. W jaki sposób człowiek może odkryć, co jest jego powołaniem?

HUBERT KOWALSKI: - Jeżeli ktoś żyje w Duchu Bożym, odkrywa, kim jest Jezus, wówczas automatycznie poznaje prawdę: o Bogu, o świecie, o samym sobie. Dostrzega, że w jego życiu zaczynają dziać się rzeczy, których sam by nie wymyślił. Im bardziej zbliżamy się do Chrystusa, tym bardziej zaczynamy odkrywać, że Bóg niesamowicie kreuje wydarzeniami. My coś wybieramy, a On to nakierowuje, prowadzi.

- Kiedy nie muzykujesz, poświęcasz czas na...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dla mnie kluczowe jest, żeby poświęcać czas wolny dla rodziny - to jest dla mnie największa pasja i największe hobby. Moja żona i moje dzieci to jest rzeczywistość, która wypełnia mój czas.

- Co obok rodziny uważasz w życiu za ważne?

- Ważne jest, żeby odkryć, że moje człowieczeństwo jest zanurzone w wielkiej tajemnicy istnienia, obecności, działania Boga. Odkrycie tego powoduje, że życie nabiera zupełnie innego tempa, nowych barw. Nagle zaczynam odkrywać, że mam oczy i widzę coś, czego wcześniej nie widziałem, zaczynam słyszeć rzeczy, których nie słyszałem, wypełnia mnie Duch Boży, który mnie prowadzi - myślę, że to jest sprawa kluczowa. Konsekwencją tego doświadczenia jest miłość.

Reklama

- Co mógłbyś więcej powiedzieć o miłości?

- To, że potrafimy kochać, że stać nas na poświęcenie, ofiarę - to są dary, które swoje źródło mają w Bogu. Odkrycie i doświadczenie Boga, życie Nim i z Nim musi być życiem miłości.

- Jakiego świętego chciałbyś spotkać?

- Najchętniej spotkałbym się z wieloma (śmiech). Każdy z nich ma w sobie coś niesamowitego i to jest wielkie bogactwo, z którego możemy czerpać. Mam wielką cześć dla moich osobistych patronów: św. Huberta, św. Stanisława, św. Wojciecha. W jakiś sposób czuję obecność tych świętych. Wszyscy trzej byli biskupami, dwóch zostało męczennikami, dwóch patronami Polski - cechowała ich wielka odwaga, byli jak żołnierze, jak wojownicy.

- Czy masz ulubiony cytat z Pisma Świętego?

- Jest ich wiele. Staram się nie myśleć o Słowie Bożym jak o przestrzeni pojedynczych myśli, tylko wiem, że to jest żywe Słowo, które przemawia do mnie w konkretnych momentach. Jest wiele fragmentów, które naznaczyły moje życie, jak ten o Dawidzie, którego przywołuje Saul dręczony przez złego ducha - kiedy Dawid zaczynał grać, zły duch opuszczał Saula.

- Jak funkcjonować w dzisiejszym świecie jako katolik, chrześcijanin?

- Zawsze ludziom, którzy przyjmowali wiarę, nie było łatwo. Prościej jest pójść za czymś przyjemnym, mniej wymagającym - ale to jest złudne, nie prowadzi do szczęścia. Można osiągać sukcesy, mieć pieniądze, władzę, ale dalej być nieszczęśliwym. Człowiek, który żyje z Chrystusem i chce być jednoznaczny, trafia prędzej czy później na jakiś opór, tak jak Jezus, którego skazano jak złoczyńcę. Z ludzi wierzących czasem się szydzi, uważa ich za nawiedzonych - ale to, że inni tak na nas patrzą, wcale nie przesłania mi mojego źródła. Dla mnie fundamentalna jest moja relacja z Bogiem. Gorzej, jeżeli moi najbliżsi, mimo mojego poczucia, że jestem w relacji z Bogiem, mają pewne wątpliwości - wtedy trzeba się trochę zastanowić. Po to są nam dani najbliżsi - wspólnota, małżeństwo - żebyśmy się nie zagubili, bo czasami możemy pobłądzić w kwestiach duchowych. Życie człowieka wierzącego nie jest proste, ale jest piękne. Pan Bóg daje nam łaskę, możemy o Nim opowiadać w rozmaity sposób - wcale nie spektakularny, ale zwyczajny przez naszą codzienność, żyjąc uczciwie. Wielu ludzi opowiada, że nie wywiera na nich wrażenia, gdy zrobimy niewiarygodne wydarzenie artystyczne, ale największe wrażenie robi to, że oprócz tego, iż staramy się być dobrymi, wartościowymi artystami, potrafimy jeszcze być dobrymi ludźmi.

* * *

Hubert Kowalski
współpracuje z wybitnymi muzykami, m.in. Marcinem i Lidią Pospieszalskimi, Joachimem Mencelem, Piotrem Baronem, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Cudzichem. Od 1993 r. współtworzy zespół „Deus Meus”.
Jako kompozytor ma w dorobku Oratorium na Boże Narodzenie na chór, orkiestrę, solistów i sekcję rytmiczną, Pasję wg św. Jana na chór, orkiestrę, solistów i instrumenty perkusyjne, musical „Zazdrosna Miłość” (jako współtwórca), Misterium Przebaczenia na chór, orkiestrę symfoniczną, solistów i sekcję jazzową, wiele piosenek podejmujących problemy współczesnego świata. Komponuje współczesne pieśni liturgiczne, przygotowuje nowe wokalno-instrumentalne opracowania pieśni stanowiących Tradycję Kościoła katolickiego (jego opracowania zostały wykorzystane podczas spotkania Benedykta XVI z młodzieżą w Krakowie w 2006 r.). Prowadzi zajęcia warsztatowe, mające na celu podniesienie jakości muzyki religijnej wykonywanej podczas liturgii w kościołach.
(Red.)

Podziel się:

Oceń:

2013-09-09 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stres i moja odpowiedź

m.mphoto/Fotolia.com

Więcej ...

Irlandia: bilans 6 lat legalnej aborcji, to jakby w stu szkołach zabrakło dzieci

2025-07-07 13:16

Adobe Stock

Ulicami Dublina przeszedł ogólnoiralndzki Marsz dla Życia. „Życie zwycięży”, „Przestańcie abortować naszą przyszłość” – to niektóre z haseł, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Rzecznik Marszu zauważyła, że wbrew zapewnieniom władz, które przed 6 laty zalegalizowały zabijanie nienarodzonych, aborcje nie są czymś sporadycznym, ich liczba stale rośnie, a rząd nie robi niczego, by pomóc kobietom, które czują się zmuszone do usunięcia ciąży.

Więcej ...

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego kapelanów katyńskich

2025-07-07 17:10
Bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wiesław Lechowicz

Jak informuje Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Biskup Polowy Wojska Polskiego, bp dr Wiesław Lechowicz wydał dekret powołujący ks. prałata płk. Straży Granicznej dr. Zbigniewa Kępę na postulatora fazy wstępnej sprawy beatyfikacyjnej kapelanów katyńskich. Postępowaniem wstępnym zostało objętych 29 kapelanów armii II RP, to jest 26 księży rzymskokatolickich i 1 ksiądz greckokatolicki - mianowanych duszpasterzy z lat 1919 -1939 oraz 2 kleryków rzymskokatolickich - sanitariuszy września 1939 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...