Reklama

Niedziela 17/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Świat areną bitwy o życie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

I stało się... Mary Wagner ponownie została skazana! Sąd uznał kanadyjską obrończynię życia, przebywającą od grudnia ubiegłego roku w areszcie w Milton, za winną stawianych jej zarzutów. Wyrok zostanie ogłoszony 5 maja br. i wtedy dowiemy się, na jak długo tym razem zostanie zamknięta za kratami.

drogowskazy
3

Czułość Boga znakiem Jego Miłosierdzia

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Gdy Franciszek otwiera Rok Miłosierdzia, wydaje się, że chce nam przez to zwrócić uwagę na tę kwestię – postrzegania Bożego Miłosierdzia jako elementu wyjątkowej bliskości Boga względem człowieka.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

Podczas audiencji generalnej 15 kwietnia br. papież Franciszek spotkał się z mężem oraz jednym z pięciorga dzieci Asi Bibi – pakistańskiej katoliczki skazanej na śmierć za rzekomą obrazę Mahometa. Przybyli oni do Rzymu, by zabiegać o międzynarodowe wsparcie dla niej. Papież zapewnił ich o swych modlitwach.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Członkowie motocyklowego klubu z Rosji nie dostaną zgody na imprezę w stolicy Niemiec – donosi dziennik „Die Welt”. „Nocne Wilki” planują liczący 6 tys. km rajd przez Europę Środkowo-Wschodnią zakończony w Niemczech. W ten sposób chcą uczcić rocznicę zwycięstwa Związku Sowieckiego w II wojnie światowej. Motocyklowa grupa, opisywana często jako gang, liczy 5 tys. członków i sympatyzuje z prezydentem Władimirem Putinem.

z ostatniej chwili
7

Wyścig przed ostatnią prostą

Wojciech Dudkiewicz

Coraz ciekawsza robi się kampania przed wyborami prezydenckimi. Bronisław Komorowski szybko traci, a Andrzej Duda, jego główny kontrkandydat, powoli zyskuje.

Pohukiwania Komorowskiego

(not. wd)

Nie zgadzam się z opinią, że kampania jest nudna. Po pierwsze – dowiadujemy się bardzo ciekawych rzeczy o Bronisławie Komorowskim, o jego predyspozycjach do sprawowania urzędu prezydenta. Byłem zszokowany jego pohukiwaniami na wiecu w Lublinie.

Dość zniesławień

(wd)

A Amerykanie swoje

(wd)

Motocykliści na Jasnej Górze

(red.)

Po raz 12. na Jasnej Górze odbył się Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

O pokój na Ukrainie modlił się na Jasnej Górze abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. 13 kwietnia br. o godz. 15.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył Mszy św.

z Polski
9

Są własnością Kościoła

Maria Fortuna-Sudor

Ponad 3 tys. osób z całej Polski przybyło do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w ramach XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Caritas, odbywającej się pod hasłem „Codziennie z miłością”. Najmłodsi reprezentowali szkolne koła Caritas, najstarsi – grupy charytatywne działające przy tysiącach polskich parafii.

Rujnowanie polityki rodzinnej

Antoni Szymański

Podpisanie przez Prezydenta RP konwencji Rady Europy CAHVIO to z jednej strony uderzenie w ład społeczny, w którym istotne miejsce zajmuje rodzina, a z drugiej – dekonstrukcja własnego obrazu jako osoby wspierającej politykę rodzinną.

Z Polski

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis o bankowym tytule egzekucyjnym, który pozwalał bankom, z pominięciem sądu, dokonywać windykacji swoich należności. Trybunał, kwestionując ten przepis, zachował wejście wyroku w życie do 1 sierpnia 2016 r.

10

Lubię zapach książki

Z ks. Romanem Szpakowskim SDB rozmawia Artur Stelmasiak

W tym roku świętowaliśmy 20-lecie targów oraz 1. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Z tej okazji zaprosiliśmy wydawnictwo Stolicy Apostolskiej oraz Papieski Chór Kaplicy Sykstyńskiej. Chcieliśmy, aby tegoroczne święto książki katolickiej miało szczególną oprawę.

XXI Targi Wydawców Katolickich
11

Katolicy na Zamku Królewskim

Artur Stelmasiak

Czytaj dużo, a będziesz kierował samym sobą i innymi. Nie czytaj wcale, a inni tobą pokierują – te słowa św. Teresy z Ávila nadal są aktualne. Przypomniał je abp Celestino Migliore podczas XXI Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.

Feniksy 2015 rozdane

(mk)

Nagrodę główną przyznano kard. Gianfranco Ravasiemu, kard. Gerhardowi Müllerowi oraz o. Bazylemu Degórskiemu. Feniks Specjalny przypadł „Encyklopedii katolickiej”.

temat numeru: 1. rocznica kanonizacji
12-18

Czy św. Jan Paweł II zostanie Doktorem Kościoła?

Paweł Zuchniewicz

Czujesz się mniejszy, kiedy twój ojciec umiera, ponieważ on był silny i brał cię na ręce, nosił cię i uczył – kiedy odszedł, pokój wydawał się bez niego za wielki. Tak samo było na Placu św. Piotra, gdzie czuwali pielgrzymi. Ich twarze oświetlały świece, a oni szeptali: „Nie zostawiaj nas...”

Mówią świadkowie życia Papieża Polaka

red.

Ukazała się książka pt. „Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków”, na kartach której znajdziemy rozmowy ks. Ireneusza Skubisia z bezpośrednimi świadkami świętości Jana Pawła II. Niektórzy z nich odeszli już do Domu Ojca i wraz z umiłowanym Papieżem cieszą się obecnością Boga, inni są jeszcze między nami. Z perspektywy czytelnika najbardziej interesujące jest to, co wynieśli ze swego spotkania ze Świętym.

W pierwszą rocznicę kanonizacji dwóch Papieży

Ks. Ireneusz Skubiś

Z wielkim serdecznym zamyśleniem wspominam świętych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Zresztą imię Jan jest imieniem obu, przez wybór swojego imienia Jan Paweł II wyraźnie nawiązywał do Jana XXIII. Polski Papież był kontynuatorem myśli Jana XXIII i zainicjowanego przez niego Soboru Watykańskiego II.

Tamara Jakżyna zamordowana
19

Nie żyje autorka filmów o Janie Pawle II

Radosław Janica

Potwierdziły się doniesienia o zamordowaniu zaginionej w Moskwie w połowie marca br. dokumentalistki polskiego pochodzenia, 70-letniej Tamary Elżbiety Jakżyny

Tydzień Modlitw o Powołania
20-21

Seminarium pod Jasną Górą

Ks. Andrzej Przybylski

Kiedy w sierpniu 1991 r. ponadmilionowa rzesza uczestników VI Światowego Dnia Młodzieży opuszczała już jasnogórskie błonia, w planach św. Jana Pawła II był jeszcze jeden ważny punkt – miał poświęcić nowy gmach seminarium duchownego w Częstochowie.

Tydzień Modlitw o Powołania • Niższe Seminarium Duchowne w Watykanie
22-23

Najmłodsi mieszkańcy Watykanu

Z ks. Enrico Radice – rektorem watykańskiego Niższego Seminarium Duchownego św. Piusa X – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Wcześnie rano w Bazylice św. Piotra w Watykanie można spotkać chłopców ubranych w fioletowe sutanny i białe komże, którzy przygotowują ołtarze, towarzyszą kapłanom wychodzącym z zakrystii, prowadzą wiernych na Msze św. przy licznych ołtarzach świątyni. To oni służą w czasie uroczystości liturgicznych, również tych z udziałem Papieża. Są to alumni działającego w Watykanie od prawie 60 lat Niższego Seminarium Duchownego św. Piusa X.

Tydzień Modlitw o Powołania • Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie
24-25

Ziarno powołania zasiane w chłopięcych sercach

Ks. Szymon Stępniak

„Chcę być księdzem, czy można tak u Was?” – to pytanie Wojtka, ucznia III klasy gimnazjum ze Szczecina, nadesłane na facebookowy profil Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

1 maja – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika
26-27

W szkole u św. Józefa

Ks. Jarosław Krzewicki

Powierzanie się opiece i wstawiennictwu świętych niczego nie ujmuje ufności, którą pokładamy w Bogu i jego Jednorodzonym Synu Jezusie Chrystusie, jedynym pośredniku. Święci są z nami jak starsi bracia, którym zlecona została troska o młodsze rodzeństwo.

jubileusz w diecezji sandomierskiej
28

800 lat małej parafii

Ks. Adam Stachowicz

To już 800 lat istnienia jednej z najstarszych placówek duszpasterskich w diecezji sandomierskiej. Ks. Witold Szczur, proboszcz parafii Gawłuszowice, zapraszając na uroczystości, podkreśla: – Wpisujemy się w wielowiekowe dziedzictwo wiary ludu tej ziemi.

Kongres CCEE
29

Misja uniwersytetu

Anna Cichobłazińska

W Łodzi i w ośrodku konferencyjno-rekolekcyjnym archidiecezji łódzkiej w Porszewicach w dniach 16-19 kwietnia br. odbyły się obrady kongresu działającej przy Radzie Konferencji Biskupów Europy (CCEE) Komisji ds. Katechezy, Szkoły i Uniwersytetu. Obradowano na temat: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”.

kapłańskie świadectwo
30

Zostałem wybrany

W Roku Życia Konsekrowanego radością posługi kapłańskiej dzieli się o. Bogumił Schab, paulin z Jasnej Góry, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, obchodzący 40-lecie kapłaństwa

wiara i życie
31

Pasterz odstępców

Ks. Mariusz Rosik

Chrześcijanie II stulecia mieli nie lada dylemat. Zastanawiali się, czy istnieje szansa zbawienia dla tych, którzy wyrzekli się wiary. Dylemat nie ominął niejakiego Hermasa, brata papieża Piusa I, który w połowie II stulecia przez 15 lat przewodził Kościołowi (140-155).

Wspaniali polscy prekursorzy

Grzegorz Polak

O. Bashobora na Jasnej Górze

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Ja jestem dobrym pasterzem

Bóg jest miłością

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Istota chrześcijaństwa polega na dobrej nowinie, że Bóg jest miłością sam w sobie i miłością do nas. „Popatrzcie – zaprasza św. Jan – jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy (…) dziećmi Bożymi”.

poradnik duszpasterski
34

Porzucany skarb

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Jestem przekonany, że dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. przez rok przygotowań szczerze zaprzyjaźniły się z Panem Jezusem. Tyle że później, już po uroczystościach, zwykle ten skarb gubią i nie jest to ich wina – to wina tych, którzy za nie odpowiadają.

felieton
35

Rewelacyjna młodzież!

Grzegorz Polak

Robert Janson, znakomity kompozytor i lider grupy „Varius manx”, powiedział 2 lata temu, że Polacy popełniliby niewybaczalny grzech, gdyby z okazji kanonizacji Jana Pawła II nie stworzyli żadnego wybitnego dzieła artystycznego.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Rzeczywistość, nie political fiction

Z płk. Andrzejem Kowalskim rozmawia Wiesława Lewandowska

Z płk. Andrzejem Kowalskim o obcych scenariuszach dla Polski, bezradności polskich służb i uwikłaniu polityków – rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Prawo i Sprawiedliwość u patrona Polski

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Nabożeństwem Drogi Krzyżowej na Bobolówce 2 maja br. rozpocznie się ogólnopolska pielgrzymka członków Prawa i Sprawiedliwości do miejsca narodzin św. Andrzeja Boboli (1591 – 1657) – do Strachociny k. Sanoka, aby uczcić patrona Polski.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Nagły wzrost liczby wyświęconych kapłanów

(pr)

Kryteria wyboru

(pr)

Spekulacje włoskiego watykanisty

(pr)

Nowe obowiązki

(pr)

Wątpliwa kandydatura

(pr)

Napisać na nowo Biblię

(pr)

Chrześcijanie będą mniejszością

(pr)

29 kwietnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
40-41

Nigdy więcej!

Ks. Sławomir Kęszka

Cud od Boga przez św. Józefa Kaliskiego.

41

Auschwitz, Dachau, Ravensbrück

Ks. Marek Łuczak

Zanim Europa rozpocznie świętowanie majowej rocznicy zakończenia wojny, na jej mapie będzie można dostrzec miejsca, w których wspominać będziemy nie tyle dawnych żołnierzy, ile więźniów. Niedawno obchodziliśmy rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, a z końcem kwietnia będziemy świętować oswobodzenie obozów w Dachau i Ravensbrück

Polska Biało-Czerwona
42

Dzień Flagi

Przemysław Fenrych

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kampania w sprawach zasadniczych

Marian Salwik

Jakiś czas temu życzliwy sufler zasugerował Andrzejowi Dudzie, że w toczącej się kampanii wyborczej przed majowymi wyborami prezydenckimi nie powinien tak otwarcie deklarować, iż w sprawie in vitro zgadza się z polskimi biskupami

44

Zaprowadzić porządek

Alina Czerniakowska

Gdy obecnie rozmawia się z pracownikami etatowymi różnych instytucji w Polsce, szczególnie tych zależnych od rządu, układów PO-PSL, można zauważyć, że panuje coraz większy strach, nasila się prymitywna zaciekłość i nienawiść.

„Narodek” przez małe „n”

Zdzisław Skotnicki

W Święta Wielkanocne odwiedził Niedzielów ich ukochany wnusio. Radości było co niemiara. Rodzinny stół otworzył przed gościem i domownikami swoje smaczne podwoje. Kulinarne rozkosze wprawiły biesiadników w doskonały nastrój.

felietony
45

Niebo Szwajcarii

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Szwajcarom w przestrzeni publicznej przeszkadza Bóg, którego pragną zwyczajem kantonalnym przegłosować, usunąć z porannej jutrzenki i szwajcarskiego nieba.

Czy są granice podłości?

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Władza zdesperowana perspektywą przegrania wyborów nie cofnie się przed żadną podłością.

rodzina • w trosce o ucznia
46-47

Rodzina + szkoła = dobre wychowanie

Katarzyna Woynarowska

Dyrektorzy szkół katolickich spotkali się na Jasnej Górze na cyklicznej, corocznej ogólnopolskiej konferencji z udziałem pedagogów szkolnych

rodzina • poradnik
48

Miejsce ukrycia

Michał Piekara

Pustynia. W codzienności pełnej zabiegania, nieodebranych telefonów, niezałatwionych spraw, nieuporządkowanych relacji tak bardzo potrzebujemy odnaleźć swoją pustynię i powracać do niej. Jeśli jej nie masz w swoim życiu – umierasz. Bo pustynia, wbrew temu, co dotąd myślałeś, jest miejscem ożywienia.

Niedziela Młodych
50-53

Puzzle z owocem (1)

Redakcja

Dary, charyzmaty, owoce. O dwóch pierwszych mówi się i pisze często. Modlimy się choćby o dar nauczania, proroctwa, uzdrawiania czy mówienia językami. A owoce? Chyba trochę zapomniane. Są i już

Cierpliwość

Teresa

Pokój

Patrycja

Miłość

Marek

Chińskie seminarium

Maria Magdalena Sztuka

Problemem numer jeden dla katolicyzmu w Chinach jest rozdarcie między Kościołem oficjalnym a podziemnym. Katolików Kościoła oficjalnego jest mniej więcej tylu, ilu katolików Kościoła podziemnego.

Debiuty 2015 im. Moniki Brzozy

(red.)

Paulini mówią o powołaniu w Roku Życia Konsekrowanego

km

„Każdy z nas ma swoją niepowtarzalną historię. Życie każdego z nas jest intrygującą przygodą”.

54

10 cyfr wpisanych w PIT. O potędze szczodrości dla ratowania godności Polaka

Lidia Kochanowicz-Mańk

Wielkie pieniądze przeznacza się w Polsce na upowszechnianie i promowanie nowych norm kulturowych, które odzierają człowieka z jego godności i osłabiają go poprzez niszczenie jego korzeni i źródła siły – rodziny biologicznej i wspólnoty duchowej.

kultura
55

Kapituła Węży contra Zanussi

O. Michał Legan OSPPE

Czy to nie ironia losu, a może raczej chichot absurdu, że film opisujący zmaganie chrześcijanina ze złośliwością i małością osoby naznaczonej nihilizmem i bezbożnością, ten właśnie film stał się obiektem ataków środowiska jawnie zirytowanego jego przesłaniem?

25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"
56

Sacrum: od chorału i motetu do jazzu

Margita Kotas

Za kilka dni swą nową odsłonę zaprezentuje Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, świętujący w tym roku 25-lecie. Rozpocznie się w Warszawie 30 kwietnia „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, a zakończy w Gdańsku 8 maja koncertem Polskiego Chóru Kameralnego z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej

różne
57

Kalendarium 26 IV – 2 V 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

58

Śledzie proboszcza

Opracowała: Jolanta Marszałek

Śledzie są bardzo popularnym daniem. Wiele jest pysznych sposobów na ich przygotowanie. Polecamy przepis p. Marii Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Droga do świętości

Ks. Ireneusz Skubiś

Tydzień Modlitw o Powołania w Kościele polskim (26 kwietnia – 3 maja br.) stawia przed nami bardzo ważne zadanie: jest wielką prośbą do Boga o ludzi potrzebnych do pełnienia znaczącej i odpowiedzialnej misji przybliżania nam Pana Boga, o Jego świadków.

Niezapomniany Ksiądz Profesor

Ks. Mariusz Frukacz

Tydzień Modlitw o Powołania w Kościele polskim (26 kwietnia – 3 maja br.) stawia przed nami bardzo ważne zadanie: jest wielką prośbą do Boga o ludzi potrzebnych do pełnienia znaczącej i odpowiedzialnej misji przybliżania nam Pana Boga, o Jego świadków.

Mokra – parafia jedności i pokoju

Ks. Jacek Molka

Chociaż oficjalne początki parafii sięgają roku 1981, zabytkowy kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza istnieje już ponad 300 lat. Mokra to także miejsce jednej z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 r., z której pamiątki można zobaczyć w tutejszej Izbie Pamięci.

Niedziela łódzka

Golgota łódzkich kapłanów

Ks. Mieczysław Różański

Niedziela 29 kwietnia 1945 r. była dniem ogromnej radości dla więźniów politycznych obozu koncentracyjnego w Dachau. O godz. 17.15 został on zdobyty przez amerykańskich żołnierzy 7 armii gen. Pattona.

Pojazdami opowiadam historię

Anna Skopińska

Z Jackiem Kopczyńskim, łódzkim pasjonatem, miłośnikiem historii i pojazdów, którego imponująca kolekcja znajduje się w Boczkach koło Szadku, odznaczonym przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi, rozmawia Anna Skopińska.

Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie

Dagmara Zalewska

Przez cztery dni minionego tygodnia w Łodzi i Porszewicach obradowała Komisja „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”, która jest częścią Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

Niedziela przemyska

Nasz Pan jest Dobrym Pasterzem

Jan Marczak

Nasz Pan jest dobrym Pasterzem,/zagubionych szuka stroskany./Wracających z radością wita i w ramiona bierze,/bo nasz Pan jest dobrym Pasterzem”. Tą, jakże wymowną lokalną pieśnią miejscowy zespół „Kalina” z Przychojca rozpoczyna śpiew na corocznym odpuście Dobrego Pasterza, który patronuje kościołowi i wiosce Przychojec.

Ofiary Katynia i Smoleńska nie mogą być zmarnowane

Aneta Kamieniecka, Małgorzata Młynarska

Ponad 250 ofiar NKWD oraz 96 osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem upamiętnia pomnik na dziedzińcu kościoła pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Tam 10 kwietnia br., w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy miasta uczcili pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.

Dąb jedności uczniów Chrystusa

AS

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody kilkudziesięcioosobowa grupa osób przybyła na kolejną plenerową Drogę Krzyżową w Międzybrodziu.

Laury dla Zespołu „Soul”

Ks. Tomasz Grzywna

Działający przy parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku Zespół Wokalny „Soul” pod dyr. Moniki Brewczak zdobył II miejsce na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2015, który odbył się 21 marca br. w Żorach.

Niedziela rzeszowska

Być kapłanem – kochać, pasterzować, naśladować

Ks. Paweł Synoś

Czwarta niedziela wielkanocna w Kościele katolickim jest przeżywana jako Niedziela Dobrego Pasterza. Jest to dzień, w którym patrzymy na Jezusa Chrystusa, który daje za nas życie i po drogach świata bezpiecznie prowadzi nas do swojego Ojca.

Seminarium – wyjątkowa szkoła uczniów Jezusa

Redakcja WSD

Wspólnota seminaryjna – czym tak naprawdę jest? Pamiętam mój mały strach przed podjęciem decyzji wstąpienia do Seminarium oraz pierwsze niepewne kroki, które stawiałem w tym budynku.

Legendarny „Hubal”

Natalia Janowiec

Mjr Henryk Dobrzański, ps. „Hubal”, najwierniejszy z wiernych synów Ojczyzny, bohater narodowy, prawdziwy patriota, znakomity sportowiec i olimpijczyk. Zginął 30 kwietnia 1940 r. w czasie niemieckiej zasadzki pod Anielinem.

Niedziela sosnowiecka

Majowa akcja „Paczuszka dla Maluszka”

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W maju, miesiącu poświęconym Maryi, rusza w Będzinie zbiórka pod hasłem: „Paczuszka dla Maluszka”.

Koncert charytatywny na rzecz katedry

Piotr Lorenc

To już trzeci koncert na rzecz odbudowy sosnowieckiej katedry zorganizowany przez ks. dr. hab. Pawła Sobierajskiego, diecezjalnego duszpasterza środowisk twórczych, ale dopiero pierwszy w murach katedry.

O in vitro i naprotechnologii w Sosnowcu

Agnieszka Raczyńska-Lorek

O in vitro, naprotechnologii i poszanowaniu każdego życia opowiadała podczas wykładu 14 kwietnia na Wydziale Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu dr n. med. Elżbieta Kortyczko, specjalista pediatra, neonatolog w Klinice Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Niedziela świdnicka

Niedziela Dobrego Pasterza

Przemysław Awdankiewicz

IV Niedziela Wielkanocna jest obchodzona w Kościele jako Niedziela Dobrego Pasterza – dzień szczególnej modlitwy o powołania. Podczas Eucharystii czytany jest fragment Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus nazywa siebie dobrym pasterzem (J 10,1-10).

Modlono się w rocznicę śmierci Papieża Rodziny

Marek Zygmunt

Już po raz jedenasty na wałbrzyskim stadionie, znajdującym się w dzielnicy Biały Kamień, wierni z całej diecezji świdnickiej, a szczególnie ziemi wałbrzyskiej modlili się za wstawiennictwem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Poszukiwanie recepty na udane życie

Bp Ignacy Dec

W życiu ludzkim są takie pytania, które się nigdy nie starzeją. W każdym pokoleniu są na nowo podejmowane i rozważane.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Salezjanie w 200-lecie urodzin Założyciela

Bogdan Nowak

Na moje powołanie kapłańskie niewątpliwie mieli wpływ sami rodzice swoją praktyczną pobożnością – mówi ks. Gwidon Ekert, proboszcz ponad 3-tysięcznej parafii pw. św. Michała Archanioła w Szczecinie.

W szkole Dobrego Pasterza

Al. Jakub Suszyński

W centralnym miejscu seminaryjnego wirydarza w 1993 r. ustawiono figurę Chrystusa, Dobrego Pasterza. W ikonografii chrześcijańskiej jest to jedno z najstarszych przedstawień Jezusa. Chrystus jest młodym pasterzem z owieczką na ramionach.

Marek Kamiński na Pomorskiej Drodze św. Jakuba

Dominik Cywiński

W połowie marca środki masowego przekazu przyniosły informację, że pielgrzymią drogę prowadzącą do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela rozpoczął Marek Kamiński.

Niedziela toruńska

Wyruszyli w rejs!

Beata Pieczykura

Niedziela Dobrego Pasterza, 4. niedziela wielkanocna, to dzień szczególnej modlitwy o powołania i za tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Jezusa: „Pójdź za Mną!”. Razem z Chrystusem wypłynęli, aby łowić „serca na morzach dusz ludzkich Twej prawdy siecią i słowem życia”.

U Patronki Miłosierdzia

Wojciech Wichnowski

Od XIII wieku trwa kult bł. Juty z Bielczyn. Do grobu patronki dzieł miłosierdzia w katedrze Trójcy Świętej w Chełmży wielokrotnie pielgrzymowali królowie Polski. Obecnie pielgrzymki podążają do sanktuarium bł. Juty w Bielczynach, które zostało wybudowane w miejscu dawnej pustelni.

Wychowywać do miłosierdzia

Anna Pławińska

O formacji młodych z Marią Aldoną Rzepińską, nauczycielką, która prowadzi wolontariat w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu, rozmawia Anna Pławińska.

Niedziela warszawska

Filmy nieobecne

Wojciech Dudkiewicz

Rozmowa z Pawłem Woldanem, reżyserem, szefem jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów 2015

Dziedziniec bez dialogu

Wojciech Dudkiewicz

Dwie debaty składające się na drugą edycję „Dziedzińca Dialogu” – debaty wierzących i niewierzących – trudno podsumować jednoznacznie. Z pewnością warto rozmawiać, debatować, nie wolno dialogu zastępować monologami.

Halo, mówi Papież

Wojciech Dudkiewicz

Żarty żartami, ale dowcip może stać się rzeczywistością. Warszawscy pasjoniści, którzy twierdzili w prima aprilis, że dzwonił do nich i zapowiadał się z wizytą Papież, oficjalnie zapraszają Franciszka do siebie.

Cuda ludzi zmieniają

Artur Stelmasiak

Rozmowa z Krzysztofem Tadejem, reżyserem filmu dokumentalnego „Życie po cudzie”.

Niedziela wrocławska

Mit pokolenia JP2?

Krzysztof Kunert

Od hucznie obchodzonej kanonizacji Jana Pawła II mija rok. Uczciliśmy wielkiego Polaka, wielkiego świętego, oddaliśmy hołd komuś, kto – jako świadek Chrystusa i w Jego imieniu – realnie przyczynił się do zmiany świata.

Jasna karta w wielkim dramacie

Lilianna Sicińska

Apelujemy, do tych, którzy jeszcze pamiętają, by podzielili się cennymi wspomnieniami. To fundamentalna wiedza, którą winniśmy uzupełnić dla pełnego obrazu historii tamtego okresu. Rodakom, których pot i krew wsiąkały w ziemię niewoli, towarzyszyli kapłani.

Ślady Świętego Jana Pawła II

Lilianna Sicińska

Niedawno Wanda Półtawska przyznała, że Polacy nie zrozumieli i niewiele zachowują z myśli Jana Pawła II. Jednak w codzienności Polaków ślady Jana Pawła II są obecne.

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...