Reklama

Niedziela Legnicka

Mamy już 20 lat

Niedziela legnicka 37/2013, str. 4

Ks. Piotr Nowosielski

Pierwsza niedziela września br. jest dla naszej diecezjalnej edycji „Niedzieli” 20. rocznicą jej istnienia. Zaczęła bowiem ukazywać się w diecezji legnickiej od 1993 r. Warto przypomnieć, że tym samym, znalazła się w gronie jednej z pierwszych edycji diecezjalnych Redakcji. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między Redakcją „Niedzieli” a pierwszym biskupem diecezji legnickiej Tadeuszem Rybakiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Pierwszy numer „Niedzieli Legnickiej” zawierał wywiad, który z ówczesnym Biskupem legnickim przeprowadził redaktor naczelny ks. prał. Ireneusz Skubiś. W treści rozmowy odnajdujemy motywy, które stały u podstaw decyzji Księdza Biskupa o związaniu się diecezji legnickiej z tym tygodnikiem katolickim. Bp Tadeusz Rybak mówił wtedy: „Moim osobistym pragnieniem jest współpraca diecezji z «Niedzielą» i przez to pismo poszerzanie oddziaływania Kościoła. Diecezja bowiem nie posiada własnego czasopisma, a byłoby ono tu bardzo potrzebne. W rozmowach z kapłanami oraz świeckimi przekonałem się, że «Niedziela» jest pismem, które odpowiadałoby oczekiwaniom i potrzebom tutejszego środowiska. W sposób aktualny traktuje bowiem naukę Kościoła, odważnie podejmuje współczesne problemy życia społecznego i religijnego, przynosi aktualne informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie, informacje, które ukazują kierunki działania Kościoła, jego wielką służbę człowiekowi, społeczeństwu i oczywiście, naszemu narodowi. Dlatego też ta tematyka będzie na pewno ubogacała życie religijne Kościoła legnickiego i będzie pomagała we właściwej ocenie zjawisk i procesów, jakie dokonują się w naszym społeczeństwie. Będzie także wpływała na dynamizm Kościoła w całej diecezji i w poszczególnych parafiach”. Te zdania wypowiedziane przez Biskupa legnickiego, stały i wciąż stoją u podstaw pracy redakcyjnej edycji diecezjalnej „Niedzieli”.

Pierwszym redaktorem edycji legnickiej został obecny ks. prał. Robert Kristman, a w Redakcji centralnej w Częstochowie prace edycyjne prowadziła red. Katarzyna Woynarowska. Od 1994 r. prace redakcji w Legnicy prowadzi ks. red. Piotr Nowosielski, a w Częstochowie najpierw red. Lilianna Szmorąg-Sicińska, następnie red. Jolanta Marszałek, a obecnie red. Anna Buda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pojawienie się tygodnika wiązało się z potrzebą zorganizowania kolportażu pisma, który do dziś stał się sprawnym narzędziem swoistej diecezjalnej poczty kurierskiej. Taki sposób dystrybucji „Niedzieli” stał się możliwy dzięki ks. prał. Marianowi Kopce, który zainicjował prace kolportażu. Dziś kolporterzy docierają do każdej parafii w diecezji nie tylko z edycjami diecezjalnymi naszych tygodników katolickich, ale także z pocztą kurialną. Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę pracę na rzecz diecezji.

Reklama

„Niedziela” dociera do zróżnicowanych zawodowo, kulturalnie i społecznościowo mieszkańców diecezji, przynosząc reportaże, relacje z wydarzeń diecezjalnych i parafialnych, informując o planowanych działaniach duszpasterskich, a także artykuły formacyjne z zakresu historii Kościoła, etyki, liturgii, i inne. Początki edycji były skromne - dwie, dwukolorowe strony, bo tak wtedy pozwalała na to stosowana technika drukarska. Dziś edycja dociera już do nas na ośmiu, pełnokolorowych stronach. Od kwietnia 1998 r. jest także obecna w kioskach Ruchu, docierając do mieszkańców Dolnego Śląska.

Okres 20 lat istnienia edycji zaowocował różnymi przedsięwzięciami. Jednym z początkowych było zorganizowanie cyklu spotkań z osobami pragnącymi podjąć współpracę z „Niedzielą”, a następnie z pomocą Redakcji w Częstochowie warsztatów dziennikarskich (1997/98), dzięki którym pozyskaliśmy grupę stałych współpracowników. Duża część z nich pozostała naszymi stałymi autorami do dziś.

Na początku istnienia „Niedziela Legnicka” docierała do parafii w ilości statystycznej - 1 egzemplarz na 100 parafian, co dawało średnią nakładu - 10,5 tys. egzemplarzy. Nie brakowało też parafii, w których „Niedziela” docierała do większego grona odbiorców. Za ten trud propagowania czytelnictwa prasy katolickiej, Redakcja w Częstochowie co roku w sposób symboliczny składa podziękowanie księżom proboszczom, a za ich pośrednictwem wiernym w parafiach, przyznając pamiątkowy medal „Mater Verbi”. Na przestrzeni ostatnich lat, pamiątkowe medale trafiły do ponad 20 parafii naszej diecezji, a także osób indywidualnych, będących stałymi współpracownikami edycji.

Reklama

Po 2004 r., kiedy została utworzona diecezja świdnicka i zmniejszyła się liczba mieszkańców na terenie diecezji, średni nakład zmniejszył się do poziomu 7,5 tys. egzemplarzy. W 2005 r. po objęciu diecezji przez obecnego biskupa legnickiego Stefana Cichego, od grudnia, w diecezji pojawił się „Gość Niedzielny”. Od tej pory te dwa katolickie tygodniki, uzupełniające się nawzajem (takie było uzasadnienie nagrody „Totus medialny”, przyznanej obu redakcjom w 2004 r. w przeddzień Dnia Papieskiego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka - przyp. wł.) docierają do mieszkańców diecezji legnickiej. W związku z obecnością drugiego tygodnika katolickiego w diecezji, obecnie, tj. w roku 2013 „Niedziela” dociera do nas w średnim nakładzie 4,5 tys. egzemplarzy.

Trzeba tutaj dodać, że w ocenie Komisji ds. Mediów obradującej w ramach I Synodu Diecezjalnego w latach 2007-12 w diecezji, stan czytelnictwa prasy katolickiej uległ zmianie. Okazało się bowiem, że połączone nakłady obu edycji diecezjalnych tygodników katolickich, docierają do zaledwie 1% mieszkańców diecezji. Co prawda, jest to też wynikiem ogólnego kryzysu czytelnictwa w Polsce, bo jak podano, np. w 2012 r. ponad 60% Polaków nie przeczytało ani jednej książki (por. Biblioteka Narodowa - www.bn.org.pl), a aktywnymi czytelnikami jest jedynie ok. 11% społeczeństwa. Ale wydaje się, że jest to także pewien rodzaj zniechęcenia, a z drugiej strony chęci korzystania z wymagających mniejszego wysiłku intelektualnego mediów w postaci telewizji czy internetu. Zmniejszająca się obecność prasy katolickiej w domach mieszkańców diecezji oznacza zwiększający się wpływ oddziaływania mediów świeckich, laickich, co powinno budzić niepokój, wyrażony w stanowisku wspomnianej Komisji ds. Mediów.

Reklama

Na przestrzeni ostatnich 20 lat „Niedziela Legnicka” jest obecna podczas wydarzeń diecezjalnych - stała się sponsorem nagród w konkursach, olimpiadach, festiwalach piosenki, wspomaga okresowe akcje charytatywne, pielgrzymki, była i pozostaje nadal organizatorem sympozjów i innych wydarzeń służących propagowaniu mediów katolickich. Oczywiście, nie brakuje też różnych kłopotów, lecz o nich zazwyczaj głośno się nie mówi. Zawierzamy to dzieło Bożej Opatrzności i świętym patronom diecezji.

Rok jubileuszu jest okazją do złożenia słowa podziękowań. Kieruję je przede wszystkim pod adresem naszych Pasterzy diecezji. Najpierw na ręce pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, który był inicjatorem zaproszenia „Niedzieli” do diecezji. Jego kolejnym współpracownikom, wraz z którymi wytrwale propagowali motto: „Niedziela w każdej katolickiej rodzinie”, co było niejednokrotnie zachętą dla wiernych w diecezji do sięgnięcia po to pismo. Podziękowania kieruję także pod adresem obecnego biskupa diecezjalnego Stefana Cichego, który obejmując zarząd diecezją w 2005 r., przejął ją z całym jej dotychczasowym dorobkiem i aktywnie wspiera prace mediów diecezjalnych. Również obecny biskup pomocniczy Marek Mendyk jest aktywnie obecny na łamach „Niedzieli”, za co również serdecznie dziękuję. Pragnę podziękować też wszystkim dawnym i obecnym autorom zdjęć, artykułów i informacji oraz wszystkim księżom i Czytelnikom, dzięki którym „Niedziela Legnicka” jest kupowana, czytana i obecna w życiu chrześcijańskim wiernych naszej diecezji. Dziękuję poprzednim i obecnym współpracownikom redakcji za ich aktywną współpracę - ks. red. Waldemarowi Wesołowskiemu i red. Monice Łukaszów, z którymi przygotowujemy każdy kolejny numer edycji, a także bierzemy udział w wydarzeniach diecezjalnych.

Dziękując za życzliwość i wspieranie dzieła, któremu na imię „Niedziela Legnicka”, życzę wszystkim czytelnikom owocnej lektury kolejnych jej numerów, zapraszając jednocześnie do dalszej współpracy.

Redakcja edycji legnickiej „Niedzieli”
ul. Jana Pawła II nr 1
59-220 Legnica
tel. 76/72-44-152
e-mail: media@diecezja.legnica.pl

Podziel się:

Oceń:

2013-09-11 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

38 lat temu władze państwowe wydały zgodę na wznowienie „Niedzieli”

Trzydzieści osiem lat temu, 5 marca 1981 r. została wydana przez władze państwowe decyzja o wznowieniu działalności „Niedzieli”.

Więcej ...

Nowe ustalenia o Bożym Narodzeniu

2024-12-24 13:25
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

O tym, że Jezus urodził się w Betlejem – wiemy dobrze z kart Ewangelii, natomiast o tym, gdzie powstało samo święto Bożego Narodzenia – badacze dyskutowali przez całe stulecia, wysuwając różne hipotez: że zrodziło się ono w Afryce, Rzymie czy Hiszpanii. Dopiero teraz, po XXI wiekach od przyjścia Jezusa na świat, ksiądz profesor Józef Naumowicz, wybitny badacz pierwszych wieków chrześcijaństwa, ustalił, że święto Narodzenia Jezusa powstało w Betlejem oraz że po raz pierwszy obchodzono je, gdy w 328 roku konsekrowano w tym miasteczku bazylikę zbudowaną nad grotą, którą tradycyjnie wskazywano jako miejsce narodzenia Jezusa – jak czytamy w przełomowej książce ks. Naumowicza pt. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” (obecnie powstała nowa, rozszerzona wersja w języku angielskim).

Więcej ...

Abp Depo: jeśli nie uznajemy prawdy, że Bóg dał nam swojego Syna, to po co świętujemy?

2024-12-25 01:34

Maciej Orman/Niedziela

– Jeżeli ktoś nie uznaje w duchu wiary, że Syn Boga stał się człowiekiem, to jaki sens ma świętowanie Bożego Narodzenia? – zapytał abp Wacław Depo podczas Pasterki w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa przy wigilijnym stole

Rok liturgiczny

Modlitwa przy wigilijnym stole

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?