Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Matka Kościół

O Kościele jako naszej Matce w wierze mówił 11 września papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty zaznaczył, że każdy z nas ma udział w macierzyństwie Kościoła, i może przyczynić się do tego, by światło Chrystusa dotarło aż do najdalszych krańców ziemi. Zaapelował, aby nie oddzielać wiary w Boga od przynależności do Kościoła.

Zaznaczył, iż jedynym z obrazów Kościoła, którym posłużył się II Sobór Watykański, jest właśnie obraz Matki. Wskazuje on, iż rodzimy się do wiary we wspólnocie, która uczy nas mówić „wierzę”. - Nie stajemy się sami chrześcijanami, o własnych siłach, lecz wiara jest darem Boga, który jest nam dany w Kościele i poprzez Kościół. A Kościół daje nam życie wiary w chrzcie św. - podkreślił. Dodał, że obraz ten pozwala nam zrozumieć, iż nasza przynależność do Kościoła nie jest faktem zewnętrznym i formalnym, lecz wewnętrznym i życiodajnym. - Nie przynależymy do Kościoła, tak jak do jakiegoś stowarzyszenia, partii czy jakiejkolwiek innej organizacji. Więź ta ma charakter życiodajny, taki jaki mamy z naszą mamą - stwierdził Ojciec Święty.

Polska-Watykan

Nowina-Konopka złożył listy uwierzytelniające

Papież przyjął na audiencji nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Piotr Nowina-Konopka spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i złożył listy uwierzytelniające. Po ceremonii w Pałacu Apostolskim udał się wraz z towarzyszącymi mu osobami do Bazyliki Watykańskiej, gdzie modlił się przed grobami św. Piotra oraz bł. Jana Pawła II.

Nowy ambasador podzielił się wrażeniami ze spotkania z papieżem Franciszkiem: - Muszę powiedzieć, że szedłem przez te wszystkie sale z mocno ściśniętym gardłem, zwłaszcza że kluczowym punktem jest rozmowa z Ojcem Świętym, a nigdy go wcześniej nie spotkałem. Mam za sobą doświadczenie wielokrotnych rozmów z Janem Pawłem II, Polakiem, do którego wszyscy mieliśmy szalenie bliski stosunek. Przyznam, iż troszkę się obawiałem, że trzeba będzie coś przełamywać w relacjach w rozmowie ambasadora Rzeczypospolitej z obecnym Papieżem. Gruntownie się pomyliłem. To była rozmowa, która toczyła się tak, jakbyśmy się już wielokrotnie spotkali. Jego sposób bycia ośmiela do tego, żeby mówić o ważnych sprawach otwartym tekstem. I Ojciec Święty też mówi otwartym tekstem. To była rozmowa, która mi dała ogromną odwagę do pełnienia mojej służby. Jestem nią bardzo przejęty. Myślę, że trudno mi ukryć to, iż do mikrofonu Radia Watykańskiego mówię z jeszcze trochę ściśniętym gardłem; proszę mi to wybaczyć, ale coś takiego zdarza się raz w życiu - powiedział Nowina-Konopka.

Reklama

Modlitwa „Anioł Pański”

Trzeba nadal modlić się o pokój

Ojciec Święty 8 września br. podczas modlitwy „Anioł Pański” podziękował katolikom, chrześcijanom należącym do innych Kościołów, wyznawcom innych religii oraz ludziom dobrej woli za włączenie się w dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Zaapelował o dalsze modlitwy, pojednanie zwaśnionych grup i narodów a także położenie kresu nielegalnemu handlowi bronią.

W nawiązaniu do niedzielnej Ewangelii, Papież tłumaczył, że, aby być uczniem Jezusa, nie można „niczego przedkładać ponad miłość do Niego, nieść swój krzyż i naśladować Go”. - Naśladowanie Jezusa nie oznacza uczestniczenia w orszaku triumfalnym! - mówił Ojciec Święty. - Oznacza dzielenie się Jego miłością miłosierną z innymi, wejście w Jego wielkie dzieło miłosierdzia wobec każdego człowieka i wszystkich ludzi - wyjaśniał. - Uczeń Jezusa rezygnuje z wszystkich dóbr ponieważ znalazł w Nim największe Dobro, w którym każde inne dobro otrzymuje swoją pełną wartość i znaczenie: więzi rodzinne, inne relacje, praca, dobra kulturalne i gospodarcze - mówił papież Franciszek.

Reforma Kurii Rzymskiej

Spotkanie na szczycie

Wysłuchanie spostrzeżeń i rad swoich współpracowników było głównym celem spotkania Ojca Świętego z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej, przewodniczącym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kard. Giuseppe Bertello oraz kardynałem wikariuszem dla diecezji rzymskiej Agostino Vallinim. Obecny był także kard. Tarcisio Bertone. Spotkanie miało miejsce 10 września w Sali Bolońskiej Pałacu Apostolskiego. Wpisuje się ono w kontekst wdrażania sugestii przedstawionych podczas kongregacji kardynałów przed konklawe, a także refleksji Ojca Świętego dotyczących rządzenia Kościołem.

* * *

Pokój jest dobrem przekraczającym wszelkie bariery, ponieważ jest dobrem całej ludzkości.

Drodzy młodzi, módlcie się razem ze mną o pokój na świecie.

Wpisy papieża Franciszka na Twitterze

2013-09-16 13:45

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu