Reklama

Niedziela 38/2013

Szczegółowy spis treści

2

Tam na przemoc nie odpowiedziano przemocą

(Red.)

O przebaczenie, pojednanie i dialog w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie, o żarliwą modlitwę w intencji pokoju, a także o przemianę serc, aby wszyscy stali się ludźmi pojednania i pokoju, zaapelował papież Franciszek 7 września br. podczas czuwania modlitewnego na Placu św. Piotra w Rzymie.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Tylko konsekwentna walka o Chrystusa

Ks. Ireneusz Skubiś

Stańmy wszyscy, kapłani i wierni Czytelnicy „Niedzieli”, do konsekwentnej walki o Chrystusa w naszym kraju, w każdej polskiej rodzinie. Może nam w tym pomóc „Niedziela”, pod przewodem Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski i Pierwszej Redaktorki naszego tygodnika.

OD NASZEGO KORESPONDENTA Z SAN GIOVANNI ROTONDO
4-5

Relikwie św. Ojca Pio wystawione na stałe do publicznej czci wiernych

Rozmowa z o. Francesco Dileo OFMCap, rektorem klasztoru Ojców Kapucynów w San Giovanni Rotondo

Dokładnie 45 lat temu, 23 września 1968 r., umierał w klasztorze w San Giovanni Rotondo jeden z najsłynniejszych na świecie stygmatyków i spowiedników - Ojciec Pio, dziś święty.

ŚW. OJCIEC PIO
6

Nosił na ciele znaki męki

Ks. Łukasz Jaksik

Im więcej czasu mija od śmierci świętego, tym bardziej słabnie jego popularność wśród wyznawców. W przypadku niektórych świętych wygląda to jednak nieco inaczej.

530 LAT SYKSTYNY
7

Odkrywanie Kaplicy Sykstyńskiej

Joanna Szczerbińska

Kaplica Sykstyńska, Sykstyna, cappella pontificia - papieska kaplica w Watykanie. Miejsce niezwykle ważne w dziejach Kościoła i światowej kultury.

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Z Jasnej Góry

Z KRAJU
11

Z kraju

60. ROCZNICA UWIĘZIENIA PRYMASA POLSKI
12-15

Zamach na wolność prymasa

O. Gabriel Bartoszewski OFMCap

Kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Decyzji tej nie mogę się poddać i dobrowolnie tego domu nie opuszczę”. Jakie były inne okoliczności aresztowania prymasa Wyszyńskiego? Okazuje się, że aparat partyjno-państwowy nie próżnował.

15

Nowa książka o. Gabriela Bartoszewskiego OFMCap

(akw)

Nazwa pierwszego miejsca uwięzienia prymasa Wyszyńskiego - Rywałd - jest znana, ale jego historia już znacznie mniej. Wiedzę tę przekazuje o. Gabriel Bartoszewski OFMCap w książce „U Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie”.

WIZERUNEK MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
16-17

Rzeźbiarka z niezwykłym życiorysem

W Częstochowie na II bramie jasnogórskiej noszącej nazwę Matki Bożej Zwycięskiej znajduje się polichromowana wypukłorzeźba wzorowana na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

ZNAK DZIĘKCZYNIENIA NARODU
18

Papież poświęci Świątynię Opatrzności?

Artur Stelmasiak

Jeżeli uda się utrzymać tempo budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, to pierwsza Msza św. w jej wnętrzu mogłaby zostać odprawiona w 2016 r.

PRZEŚLADOWANIA
20-21

Modlitewny alarm w obronie chrześcijan

Ks. Marek Łuczak

Jedną z ofiar rebeliantów jest młody chrześcijanin, który został zamordowany przed obiektywem włączonej kamery. Później wrogowie al-Asada rozpowszechniali film w Internecie, oskarżając o zabójstwo stronę rządową.

NIEZWYKŁY FILM O POWSTANIU WARSZAWSKIM
22

„Sierpniowe niebo”

Grzegorz Polak

Gdyby nie entourage współczesnej stolicy, wtorek 10 września 2013 r. w okolicach Teatru Narodowego wyglądałby jak dzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

LISTY DO PASTERZA
23

Tracimy perły literatury polskiej

Abp Józef Michalik

Księże Arcybiskupie, moje pytanie, oprócz osobistej ciekawości, jest pytaniem czytelników naszej „Niedzieli”. Od kilku lat trwa proces eliminowania z gimnazjum, a także z liceum pereł literatury polskiej. Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega te działania ministerstwa?

Z EWANGELIĄ W ŻYCIE
24-25

Ewangelizacja z ciężarówki

Z Piotrem Jaskiernią, kierowcą 18-kołowca w Stanach Zjednoczonych, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

Piotr Jaskiernia, kierowca ciężarówki w Stanach Zjednoczonych, wyjechał do Ameryki ponad 30 lat temu. Wraz z żoną nie mogli doczekać się dziecka. Po dziesięciu latach poczęła się Wiktoria, która urodziła się w 24. tygodniu ciąży. Jej życie było zagrożone. Wtedy zaczęła się modlitwa, zwrócenie się do Boga.

26

Europejskie „tak” za życiem!

Ks. Antoni Tatara

Ponad milion obywateli Unii Europejskiej podpisało się pod inicjatywą „Jeden z Nas”. Jest to największa akcja pro-life na Starym Kontynencie oraz wspólne działanie organizacji broniących życia od chwili jego naturalnego poczęcia.

WIARA I ŻYCIE
27

Kupię bilet do nieba

Ks. Mariusz Rosik

Uczcili pamięć dh. Kamila Kulczyckiego

(red.)

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Nie można służyć Bogu i mamonie

Mądry wybór

Ks. Mariusz Frukacz

FELIETONY
31

„Uderz w pasterza, a owce rozbiegną się”

Jan Maria Jackowski

Nasilające się ostatnio wykorzystywanie przez lewicowo-liberalne media kapłanów wypowiadających posłuszeństwo swoim przełożonym sieje zamęt wśród ludzi wierzących i jest fragmentem szerszej strategii dechrystianizacyjnej.

Podkarpacka lekcja

Krzysztof Czabański

Zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu w wyborach uzupełniających do Senatu RP jest kolejnym elementem, zmuszającym do refleksji nad dalszą drogą polityczną prawicy.

32-33

Emerytalne przepychanki?

Alicja Dołowska

Gdy premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym, zagotowało się nie tylko w środowisku ekonomistów i polityków. Temperaturę wrzenia odnotowano również na warszawskiej giełdzie, gdzie spadki były największe od dwóch lat.

FAKTY I OPINIE
34

Los bohaterów

Alina Czerniakowska

Polski wrzesień 1939 r. Żywa jest tradycja wspomnień tamtych dni walki o Polskę. Cytujemy z pamięci wiersze o żołnierzach, którzy „czwórkami do nieba szli”, bili się do końca, do ostatniego naboju, bo dla tamtego pokolenia Polska była największą wartością.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Starotestamentalne proroctwa

(pr)

Kłopoty z powodu e-maila

(pr)

Kryzys rodziny

(pr)

Pomyłka czy trend?

(pr)

Chrystianofobia

(pr)

Pomoc? Dla kogo?

(pr)

PREMIER VIKTOR ORBÁN
36-37

Wojna Unii z Węgrami

Wojciech Kęder

Węgrom Orbána „zachodnie demokracje” wypowiedziały wojnę, i to nie oglądając się ani na normy prawa międzynarodowego, ani też na zasady, według których funkcjonuje ponoć Unia Europejska.

ROZMAWIAMY O POLSCE
38-39

Wielki optymizm ministra

O „winie” europejskich pieniędzy za fatalny stan polskich finansów i o sposobach wychodzenia z kłopotów ze Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska

ŚWIADKOWIE HISTORII I WIARY
40-41

Tu jest początek człowieka

Agnieszka Konik-Korn

Władysław Gałka (1914-81), przed wojną nauczyciel, podporucznik WP, uczestnik kampanii wrześniowej, kapitan AK, działacz Stronnictwa Narodowego, członek komendy Okręgu Krakowskiego NOW/AK, po wojnie NZW (1943-47), zastępca delegata powojennej krakowskiej delegatury MSW rządu Arciszewskiego.

42

Marek Plura albo kulturkampf à la po

Elżbieta Morawiec

Kim był Joseph Eichendorff? To późnoromantyczny, drugorzędny pruski poeta, urodzony w Raciborzu, zmarły w Nysie. Dlaczego o nim wspominam?

LISTY DO „NIEDZIELI"
42

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Żona dla rolnika

NA BIEŻĄCO
43

Bijmy się we własne piersi

Zdzisław Skotnicki

MUZYKA
45

Festiwal polskiej pianistyki w Słupsku

Jerzy Walczak

Festiwale Pianistyki Polskiej na trwałe wpisały się w kulturalny krajobraz Słupska. Od 46 już lat miasto to stało się miejscem najpełniejszej prezentacji polskiej muzyki fortepianowej, w każdym jej przejawie.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Konfitura z zielonych pomidorów

Jolanta Marszałek

Słoiczek tej wykwintnej konfitury przyniósł do naszej redakcji ks. Andrzej Kornacki, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Blachowni, z pytaniem, z czego została zrobiona. Nikt nie zgadł, że podstawowym składnikiem są zielone pomidory. Przepis na tę konfiturę przywiózł przed laty z Francji ojciec ks. Andrzeja.

Kalendarium 22-28 IX 2013

Ewa Aszkiewicz

Bajka dla dorosłych

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Katarzyna Jaskólska

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku.

Czy to jest moja Europa?

Beata Kociołek

Zbyt zmęczony, by kłamać (J 3,1-21)

Ks. Tomasz Chłopicki

Jest noc, pora, w której dobrze się rozmawia. Człowiek jest już zbyt zmęczony, żeby kłamać… Nikodem przychodzi do Jezusa celowo tak późno.

Boska muzyka w stolicy

Wojciech Biś

59-60

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Muzyczne DarY

XVII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Program pielgrzymki Tygodnika Katolickiego "Niedziela" na Jasną Górę.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Niedziela Boża i nasza!

Ks. Piotr Bączek

Polskie słowo „niedziela” to złożenie dwóch słów: „nie” oraz „działać”. Wpisany w tradycję i kulturę obyczaj niedzielnego wypoczynku wyrył się mocno w naszym języku i do niedawna był bezdyskusyjną normą funkcjonowania katolickiego społeczeństwa w Polsce.

Ja władzy nie czapkuję

Z Anitą Gargas rozmawia Mariusz Rzymek

Rozmowa z dziennikarka śledczą, znaną z programu "Misja specjalna" i z filmów o katastrofie smoleńskiej.

Łaska z samego nieba

Monika Jaworska

Święty Michał przybył do Polski 12 kwietnia. Ta figura została poświęcona w grocie w Gargano. Jest to wierna kopia tej figury, który znajduje się w grocie Boską ręką poświęcona. I od 12 kwietnia wędruje po różnych zakątkach naszej ojczyzny.

Niedziela częstochowska

Utworzone jako pomoc Kościołowi

Ks. Ireneusz Skubiś

Korzystanie z prasy katolickiej to temat, który mnie, jako redaktorowi naczelnemu „Niedzieli”, zaprząta codzienne myśli.

Święto plonów w Chorzenicach

(akw)

W sobotę 31 sierpnia w Chorzenicach obchodzono święto plonów „Chorzenalia 2013”. Za plony dziękowały wspólnie społeczności lokalne.

Rekonstrukcja bitwy w Opatowie

Beata Pieczykura

Na Górze Opatowskiej 7 września zostało zaprezentowane widowisko historyczno-rekonstrukcyjne „A więc wojna”, opowiadające o pierwszych godzinach II wojny światowej.

Niedziela podlaska

Złożyły siebie w darze Chrystusowi

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W sobotę 31 sierpnia w Siemiatyczach dwie siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciatka Jezus złożyły śluby wieczyste.

Dożynki diecezjalne w Sarnakach

Agata Wasilewska

Mszę św. dożynkową w Sarnakach celebrował abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, wespół z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem.

Spotkania ze służbą zdrowia i chorymi

Jan Krakowski

Na zaproszenie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza do Drohiczyna przybył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski. Podczas swej wizyty 6 września wieczorem spotkał się on ze służbą zdrowia z diecezji drohiczyńskiej.

Niedziela kielecka

Katecheci proszą o modlitwę

Z ks. dr. Karolem Zeganem rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Ilu katechetów rozpoczęło prace w diecezji? Aktualnym problemem jest utrata pracy przez nauczycieli, w jakim stopniu dotyczy to katechetów?

Służebniczki służą w Kazimierzy Wielkiej

Agnieszka Dziarmaga

Kazimierza Wielka to obok Jędrzejowa i Solca-Zdroju kolejne miejsce posługi Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w diecezji kieleckiej.

Czy o taką Polskę walczył ks. Jerzy Popiełuszko?

Agnieszka Dziarmaga

W tym roku gościem specjalnym obchodów 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych był związany z ruchem solidarnościowym biskup senior Edward Frankowski - gość z diecezji sandomierskiej.

Niedziela małopolska

Przeciw złu

Maria Fortuna-Sudor

„Futbol wolny od przemocy i ksenofobii”, „Otwierajmy akademie. Nie zamykajmy stadionów” - transparenty z takimi hasłami nieśli uczniowie krakowskich szkół sportowych uczestniczący w Marszu Milczenia w poniedziałek 9 września w Krakowie

Tato, jesteś niezbędny!

Małgorzata Cichoń

Blisko 300 mężczyzn wzięło udział w V Międzynarodowym Forum Tato.Net „Miłość i odpowiedzialność 24/7” oraz w „Obozie Gedeona”, specjalnym spotkaniu dla ojców w Roku Wiary.

Zadanie: OJCIEC

Z Karolem Wyszyńskim rozmawia Małgorzata Cichoń

Trumienka na prezent?

Agnieszka Konik-Korn

Przy okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego byłam w kilku sklepach z artykułami dla dzieci. Poszukiwaliśmy najzwyklejszego w świecie piórnika. Jak się okazało, potrzeba zdobycia tego powszechnie używanego przedmiotu spowodowała nie lada przeprawę przez gąszcz ofert skierowanych do najmłodszych.

Niedziela lubelska

„I bądźcie wdzięczni” (Kol 3, 15)

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny

Gdy ujrzałem 1000. numer „Niedzieli Lubelskiej”, zapragnąłem skierować do Drogich Czytelników serdeczne wspomnienie. Przede wszystkim nawiążę do osoby arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka, który 30 sierpnia 1994 r. podjął ważną dla archidiecezji decyzję wydawania „Niedzieli Lubelskiej”.

Z Matką Bożą zwyciężymy

Urszula Buglewicz

35. rocznica koronacji figury Matki Bożej Kębelskiej zgromadziła w Wąwolnicy tysiące pielgrzymów. W niedzielę 1 września jubileuszowej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Polskie drogi nowej ewangelizacji

Anna Gliwa

Duszpasterskie Wykłady Akademickie organizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski odbyły się już po raz 72. Tym razem kapłani i katecheci archidiecezji lubelskiej podjęli refleksję nad drogami nowej ewangelizacji.

Niedziela legnicka

Uroczystości jubileuszowe biskupów legnickich

Ks. Waldemar Wesołowski

Okazją do dziękczynienia za lata posługi kapłańskiej stały się 60. rocznica święceń prezbiteratu pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka oraz 50. rocznica obecnego biskupa legnickiego Stefana Cichego.

Nowy rok katechetyczny zawierzony Maryi

Paweł Zadrożny

Tegoroczny dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2013/2014 po raz pierwszy został zorganizowany w ostatnią sobotę wakacji 31 sierpnia.

Ewangelizować przez wychowanie

Ks. Waldemar Wesołowski

Pierwszy na Dolnym Śląsku Zespół Szkół Ojców Pijarów (szkoła podstawowa i gimnazjum) zainaugurował swoją działalność w Bolesławcu.

Niedziela łódzka

Pielgrzymka do sanktuarium

Henryk Tomczyk

Czy właściwie wykorzystujecie czas Roku Wiary? Czy decyzje, które podejmujecie, są oparte o Chrystusową Ewangelię? Czy swoją wiarą potraficie dzielić się z innymi? - te pytania zadał bp Ireneusz Pękalski wiernym zgromadzonym 7 września w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi.

Wystawa ikon

Henryk Tomczyk

Do końca września w Galerii Europejskiego Centrum Kultury „Logos” w Łodzi można oglądać ikony Danyło Mowczana, absolwenta Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Jego prace znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych na Ukrainie, Białorusi, a także w Polsce, Niemczech i Kanadzie.

Łodzianie na Jasnej Górze

Piotr Drzewiecki

Ponad 2100 pielgrzymów z Łodzi dotarło 24 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Przez cztery dni pokonali pieszo ponad 120 km.

Niedziela przemyska

Uroczystość poświęcenia nowego kościoła w Lecce

Ks. Stanisław Kowal

Arcybiskup Józef Michalik przybył do naszej wspólnoty parafialnej 8 września, aby dokonać poświęcenia nowego kościoła. Przez obrzęd poświęcenia świątynia została przekazana na własność Bogu i przeznaczona na wyłączny użytek oddawania Mu chwały przez Jego lud wybrany.

Pielgrzymka „Ruchu dla Lepszego Świata”

Kl. Jacek Bram

Przeszło miesiąc temu Malbork był świadkiem niezwykłego wydarzenia wiary. Miasto gościło około czterystu pielgrzymów z parafii realizujących program „Ruchu dla Lepszego Świata”.

100 lat kościoła w Witoszyńcach

Wanda Moskwa

4 września pieśń wdzięczności i chwały Panu Bogu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy wyśpiewali uczestnicy uroczystości jubileuszowej w Witoszyńcach, należących do parafii Grochowce w dekanacie Kalwaria Pacławska.

Od celnika do apostoła

Arkadiusz Bednarczyk

Do ciemnej izby, w której przy stole siedzą celnicy i rachują podatki wchodzi Jezus z Apostołem Piotrem. Zaskoczenie maluje się na twarzy Mateusza...

Niedziela rzeszowska

Święto nowej nadziei

Ks. Paweł Białek

Przygotowania do Wielkiego Odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowcu tradycyjnie zintegrowały wielu parafian, ale też środowiska organizacji wiejskich z różnych miejscowości naszego regionu.

VI Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości

Waldemar Sikora

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia, odbył się kolejny, już szósty, Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości.

W niedzielę nie kupuję

Z Haliną Szydełko rozmawia Iwona Kosztyła

„Uświadomienie sobie istoty świętowania niedzieli, pozwala zrozumieć jak i dlaczego mamy świętować. O tym musimy mówić i przypominać” - mówi Halina Szydełko.

Niedziela sandomierska

Sulisławskie uroczystości

Ks. Adam Stachowicz

Parafia w Sulisławicach została erygowana przed 1328 r. Obecny kościół parafialny pw. Narodzenia Matki Bożej wzniesiono w latach 1871-88.

Chyląc czoło przed rolniczym trudem

Rafał Staszewski

Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bogoryjskiej rozpoczęły się 8 września świętokrzyskie dożynki wojewódzkie. Uczestniczyły w nich tysiące rolników z całego regionu.

Nowy formacyjny rok pracy

Ks. Adam Stachowicz

Kościół otworzył przed katolikami świeckimi szeroko swoje podwoje. Powstały liczne ruchy, stowarzyszenia, grupy czy organizacje osób świeckich, którzy w duchu wiary chcą odkrywać na nowo Słowo Boga.

Niedziela sosnowiecka

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie

Ks. Tomasz Zmarzły

W piątek 6 września w parafialnym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie w diecezji szczecińsko-kamieńskiej, skąd pochodzi biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, odbyły się uroczystości pogrzebowe jego Ojca, śp. Stanisława Kaszaka.

Małopolskie święto plonów w Rodakach

Piotr Lorenc

Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył 8 września Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach, rozpoczynającej dożynki województwa małopolskiego, których gospodarzem była w tym roku gmina Klucze.

To był święty człowiek

Piotr Lorenc

Z ojcem Edwardem Stradomskim – opatem Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie, który wprowadził do diecezji sosnowieckiej relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela świdnicka

Przestrzeń dla prawdy i wartości

Julia A. Lewandowska

Z bp. Ignacym Decem, ordynariuszem diecezji świdnickiej, o roli mediów katolickich w misji ewangelizacyjnej Kościoła, rozmawia Julia A. Lewandowska

43. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Marek Zygmunt

Kapłani diecezjalni i zakonni oraz katecheci z diecezji świdnickiej licznie uczestniczyli w 43. Wrocławskich Dniach Duszpasterskich, których tematyka jest zawsze związana z hasłem przewodnim zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego.

Bł. ks. Gerhard Hirschfelder człowiekiem słowa i czynu

Bp Ignacy Dec

Patrzymy na ks. Gerharda Hirschfeldera, który 19 lutego 1907 r,. w dwa dni po urodzeniu, w świątyni w sakramencie chrztu św. stał się dzieckiem Bożym. Wspominamy jego beatyfikację, która miała miejsce w niedzielę 19 września 2010 r. w katedrze w Münster.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Ekologia ducha

Ks. Robert Gołębiowski

Ekologia stała się głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

Festiwal za nami - była muzyka, poezja i śpiew

Maja Piórska

W ostatni piątek sierpnia (30.08.2013 r.) w świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla wybrzmiały ostatnie akordy XV Świnoujskich Wieczorów Organowych, które rozpoczęły się 14 czerwca.

Marysia – sama radość

Przemysław Fenrych

Marysia chętnie wyraża uczucia - zawsze są one prawdziwe. Jak chce dziadka przytulić, to przytuli tak, że dziadkowi serce się rozpływa, ale jak nie chce to stanowczo pogoni i już. Żadnego całowania na pokaz i na rozkaz - Marysia jest szczera do bólu i zupełnie nie zwraca uwagi na to, co na tę jej szczerość powie otoczenie.

Niedziela toruńska

KSM w diecezji toruńskiej

Ks. Marek Januszewski, Barbara Muszarska

Podstawowym miejscem apostołowania dla członka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest parafia. Młodzież chętnie angażuje się w pomoc w parafii m.in. przez współredagowanie gazetek parafialnych, prowadzenie czuwań i spotkań modlitewnych, czynne angażowanie się w Liturgię i nabożeństwa przy parafii, pomoc w przygotowaniu rekolekcji i festynów, a także w wiele innych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży.

Kształtując młodość

Z ks. Zbigniewem Kucharskim, asystentem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, członkiem Rady ds. Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Helena Maniakowska

Rodzinny album

Renata

15 września uroczyście zakończono peregrynację po diecezji toruńskiej cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Zamieszczamy kolejne świadectwo, które ukazuje, jak bogate są owoce duchowego spotkania z Matką z Jasnej Góry.

Niedziela warszawska

Podwójne święto patrona Warszawy

(mk)

W tym roku święto patrona Warszawy - św. Władysława z Gielniowa - zbiega się z 60. rocznicą aresztowania Prymasa Wyszyńskiego. Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona 29 września w kościele akademickim św. Anny.

Nawrócona wiedźma

(at)

To, co Pan Bóg zrobił w moim życiu jest tak niesamowite, że nie mogę tego zostawić tylko dla siebie. Dzisiaj mam pokój w sercu, a byłam okropna - mówiła Patrycja Hurlak na promocji książki „Nawrócona wiedźma”.

Aresztowany 60 lat temu

Milena Kindziuk

„Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże - nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej” - mówił Prymas Wyszyński

Twarzą w twarz o dialogu

Artur Stelmasiak

Życie jest cudem

Emilia Lipka

Na ulicach Warszawy odbyły się ostatnio happeningi osób chorych na mukowiscydozę. Uczestnicy opowiadali o swoim życiu, chcąc zwiększyć świadomość społeczeństwa na ten temat.

Niedziela wrocławska

Pasterska wizyta w dziecięcej klinice

MZ

Wrocławskie ślady na Jasnej Górze

Ks. prof. Józef Pater

Odwiedzając klasztor jasnogórski, uważnie przyglądając się detalom, można zaobserwować, że w tym miejscu obecne są ślady obecności mieszkańców różnych zakątków Polski i świata.

Katecheza - świadectwo wiary

O komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, wydanym przed rozpoczęciem roku szkolnego, z biskupem Markiem Mendykiem, przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP, rozmawia Żanna Korba

Niedziela zamojsko-lubaczowska

„Niech Ci w Horyszowie zawsze słońce świeci”

Ks. Zygmunt Jagiełło

Uroczyste liturgiczne wprowadzenie ks. mgr. Rudolfa Karasia na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Horyszowie odbyło się 4 września br. w obecności licznie zgromadzonych kapłanów oraz wiernych.

Wizytacja kanoniczna w parafii Zwierzyniec

Joanna Sitarz

Biskup Marian Rojek 31 sierpnia br. wizytował parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu. Pasterz diecezji odprawił nabożeństwo w kościele filialnym w Obroczy.

Propagator polskiej muzyki w świecie

Adam Łazar

Z Markiem Kudlickim, kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Koncertów Organowych, rozmawia Adam Łazar.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zasłużeni dla diecezji

Ks. Adrian Put

9 września w katedrze zgromadzili się duszpasterze, przedstawiciele parafii oraz grupa osób szczególnie aktywnie angażujących się w służbę na rzecz Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego.

W tej szkole wszystko gra

Ks. Adrian Put

Organiści dają nam możliwość piękniejszego obcowania z Bogiem na liturgii i modlitwie. Ich talenty i poświęcenie sprawiają, że myśl nasza szybciej leci do Pana. Ale… skąd się biorą organiści?

W kryzysie i kiedy jest dobrze, czyli wrzesień dla rodziny

Katarzyna Jaskólska

Wrzesień w naszej diecezji pełen jest inicjatyw skierowanych do rodzin - i tych przeżywających trudności, i tych, w których wszystko gra. Przedstawiamy kilka z nich.

Reklama

Najpopularniejsze

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Kościół

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Historia objawień i kultu w Lourdes

Kościół

Historia objawień i kultu w Lourdes

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących