Reklama

Z kraju

Rok sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

Sympozjum hlondowskie w „Niedzieli”

W auli „Niedzieli” 8 września br. zostało zorganizowane sympozjum poświęcone postaci kard. Augusta Hlonda. Uczestniczyli w nim głównie mieszkańcy Częstochowy, którzy wcześniej przed Szczytem Jasnogórskim podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo dokonali ponowienia aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Spotkanie w „Niedzieli” zaszczycili swą obecnością: kard. Francesco Coccopalmerio - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic, abp Wacław Depo, a także przedstawiciele zakonów, m.in.: o. Leon Knabit - benedyktyn z Tyńca, paulini z Jasnej Góry z definitorami Zakonu Paulinów o. Zachariaszem Jabłońskim i o. Piotrem Polkiem. Redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś zauważył, że ponowienie aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi, które dokonało się na Jasnej Górze 8 września 2013 r., jest stacją poprzedzającą uroczyste poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Franciszka, zapowiedziane na 13 października 2013 r.

Podczas sympozjum ks. prof. Stanisław Wilk SDB w pasjonujący sposób przedstawił kapłańską i prymasowską drogę kard. Augusta Hlonda. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr w swojej wypowiedzi zauważył, że słowa prymasa Hlonda: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy” stały się programem prymasa Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II. Podczas sympozjum odbyła się projekcja dokumentalnego filmu, zrealizowanego przez Studio Telewizyjne „Niedzieli”, z udziałem o. Jerzego Tomzińskiego - paulina z Jasnej Góry, świadka historycznego wydarzenia z 8 września 1946 r., gdy kard. August Hlond dokonał aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Podczas sympozjum odbyła się też promocja książki Czesława Ryszki pt. „Prymas ze Śląska. Sługa Boży Kardynał August Hlond (1881 - 1948)”. Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Leopolda Stawarza z zespołem „Fatamorgana” z Zawiercia.

Reklama

(akw)

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński

Stan procesu beatyfikacyjnego

Proces został rozpoczęty 20 maja 1989 r. w Warszawie przez kard. Józefa Glempa, prymasa Polski. Po 12 latach trwania na terenie diecezji warszawskiej został zakończony 6 maja 2001 r. Od 2003 r. w Rzymie trwają prace nad dokumentacją historyczną życia, działalności i heroiczności cnót sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Postulatorem procesu w Rzymie jest o. prof. Zbigniew Suchecki OFMConv, wicepostulatorem w Warszawie o. Gabriel Bartoszewski OFMCap.

Dużym osiągnięciem jest przeprowadzenie w okresie 27 marca 2012 - 28 maja 2013 procesu o domniemanym cudownym uzdrowieniu w 1989 r. młodej osoby w wieku 19 lat z choroby raka tarczycy z przerzutami. Istnieje trwałość uzdrowienia - osoba ta, mająca obecnie już ponad 40 lat, jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Akta zostały przewiezione do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego, cud jest rozpatrywany przez kongregację po ogłoszeniu dekretu o heroiczności cnót. Na dalszy bieg procesu można patrzeć z nadzieją przyszłej beatyfikacji.

O. Gabriel Bartoszewski OFMCap

Cudzysłów

Jak bardzo postać Maryi promienieje światu właśnie dziś, gdy tylu mądrych i roztropnych ludzi żenuje się mówić o ubożuchnym Dziewczęciu, które Bóg wypatrzył sobie w Nazarecie i uczynił Matką Syna swego.

Człowiek nie musi być niezwykle mądry, byleby był dobry i dobroć swoją udokumentował uczynkami.

Nawet bardzo rozumny język musi być językiem serca. Nawet potężna wola musi być wolą serca.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Zdzisław Pupa - kandydat PiS bezapelacyjnie zwyciężył w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu. Zdobył 61 proc. głosów.

Jarosław Gowin odszedł z PO. Wraz z Pawłem Kowalem i Przemysławem Wiplerem będzie teraz zakładał nowe ugrupowanie. Koalicja ma już tylko jeden głos przewagi w parlamencie.

W Warszawie od 11 do 14 września trwał protest związków zawodowych. Kulminacyjnym momentem był sobotni marsz gwiaździsty. Związkowcy protestowali przeciw sytuacji gospodarczej i polityce rządu.

Polaków jest coraz mniej. Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, w pierwszym półroczu tego roku urodziło się 20 tys. mniej obywateli, niż zmarło. Tak źle nie było od 1945 r. - podkreśla gazeta. Polska zajmuje 212. miejsce w świecie pod względem dzietności. Klasyfikowane są 224 kraje.

Sensacja. W sondażu przeprowadzonym dla TVN, w którym zapytano, kto w obecnym czasie byłby najlepszym premierem - prawie co piąty badany wskazał na Jarosława Kaczyńskiego. W dalszej kolejności znaleźli się Donald Tusk i Jerzy Buzek, po 13 proc. wskazań.

Polska przekroczyła już drugi próg ostrożnościowy, tj. 55 proc. długu w stosunku do PKB. Dług państwa wynosi już 888 mld zł.

Zdewastowano maryjne sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Na znajdujące się tam obiekty zostały naniesione sprayem różnego rodzaju znaki.

Caritas Polska otrzymała w tym roku od podatników 2 mln 605 tys. 510 zł. To o blisko milion zł więcej niż w roku ubiegłym. Środki są przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego do wypożyczalni Caritas w całej Polsce.

Sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego opowiedziały się za odrzuceniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym stopień z religii nie mógłby być umieszczany na świadectwie szkolnym ani wliczany do średniej ocen. Projekt przygotowali posłowie SLD.

2013-09-16 13:45

Wybrane dla Ciebie

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57
Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

Więcej ...

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

Więcej ...

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...