Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
Zwracam się z następującą refleksją. W latach 1957-96 działała Komisja Maryjna Episkopatu Polski, powołana przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Czy w obecnej sytuacji nie należałoby podjąć akcji reaktywacji tej Komisji? Matka Boża Królowa i Hetmanka Polski zawsze była w sercach naszych przodków i może należałoby bardziej aktywnie prosić o Jej orędownictwo, również przy wsparciu autorytetem Episkopatu...
Ich przykład, w czasach, gdy wojna i przemoc zdawały się dominować, wzywa nas do oporu wobec niesprawiedliwości, do budowania świata, w którym żyjemy nie jako wrogowie, lecz jako bracia i siostry – wskazał bp Ambrogio Spreafico, który przewodniczył uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionych Męczennic z Nowogródka do bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie.
4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy
Teresa Sotowska (KAI) / Warszawa
Karol Porwich/Niedziela
Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.