Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto plonów w Chorzenicach

W sobotę 31 sierpnia w Chorzenicach obchodzono święto plonów „Chorzenalia 2013”. Za plony dziękowały wspólnie społeczności lokalne z tego terenu, a piękne wieńce dożynkowe dostarczyły m.in. miejscowości: Adamów, Huby, Skrzydlów, Rzerzęczyce, Nieznanice, Witkowice i Chorzenice. Wieńce wykonano, zgodnie z tradycją, przede wszystkim z kłosów i kwiatów, ozdabiając je symbolami religijnymi i patriotycznymi.

Polową Mszę św. odprawił ks. Tomasz Dyjan - proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Witkowicach, który również wygłosił kazanie. - Chcemy dziś podziękować Bogu za plony, za wszystko, co nam dał, za to, że dzięki jego hojności mamy chleb, mamy pokarm - mówił kaznodzieja. Przywołał również słowa Jana Kochanowskiego, patrona szkoły w Witkowicach, który pytał: „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?”. - Odpowiedzią na to pytanie jest nasza modlitwa, najlepiej jak najprostsza, ale taka, która płynie z serca - kontynuował ks. Dyjan. - Modląc się, łączymy się z Panem Bogiem, tak jak każdy liść połączony jest z drzewem, dzięki temu możemy czerpać z ożywczej mocy łask Bożych, tak jak liść czerpie pokarm z pnia i korzeni. Ks. Tomasz mówił również o potrzebie szacunku i dostrzeżenia piękna pracy tych, który trudzą się na roli. Przypomniał postać reymontowskiego bohatera - Boryny, który wychodził w pole i dotykając zboża mówił: „Rośnij, rośnij”. - W naszej Ojczyźnie nie brakuje ziemi, nie brakuje chleba, a jednak młodzi ludzie tak licznie opuszczają Polskę i wyruszają w świat w poszukiwaniu pracy - kontynuował kaznodzieja. - Módlmy się, aby młodzi nie musieli z kraju uciekać, a ci, którzy wyjechali powrócili, bogatsi zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Módlmy się o miłość do Ojczyzny, do polskiej ziemi, o której wolność walczyli nasi pradziadowie, także tutaj, w tym miejscu - podkreślił ks. Dyjan.

Po Mszy św. rozpoczął się program artystyczny zainaugurowany przez uczniów Zespołu Szkół w Witkowicach, którzy pod kierunkiem Małgorzaty Gonery przygotowali montaż poetycki „W kruszynie chleba”. Następnie wystąpił zespół ludowy „Klepisko”. Na estradzie zaprezentowali się także zwycięzcy programu Must Be The Music - Jakub Zaborski i Piotr Szumlas oraz Elena Rutkowska i zespół „Cygańskie Czary”. Głównymi organizatorami trzeciego już święta społeczności lokalnych były: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Chorzenicach.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XIV Dożynki Województwa Śląskiego

Joanna Sobczyk-Pająk

Więcej ...

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu