Reklama

Niedziela Kielecka

Dożynki diecezjalne w Sarnakach

Ks. Artur Płachno

„Ziemia plony już wydała, Bóg dał nam swe błogosławieństwo” - tymi słowami ks. prał. dr Andrzej Jakubowicz, proboszcz parafii w Sarnakach, rozpoczął powitanie gości obecnych na uroczystości dożynek diecezjalnych 7 września. Mszę św. odprawianą na zewnątrz świątyni celebrował abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, wespół z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem

Do niego zwrócili się starostowie dożynek Krystyna i Jan Jaszczukowie z Klimczyc: „Zwyczajem naszych ojców rolnicy z całej diecezji drohiczyńskiej gromadzą się na Eucharystii, aby podziękować Gospodarzowi Wszechświata za plony matki ziemi. Jesteśmy zaszczyceni obecnością abp. Zygmunta - przedstawiciela Ojca Świętego Franciszka i bp. Antoniego - naszego pasterza. Prosimy o pobłogosławienie wieńców dożynkowych jako znaku naszej pracy i naszego poświęcenia, aby były na chwałę Boża i z pożytkiem dla ludzi”. Ksiądz Arcybiskup poświęcił wieńce wyeksponowane wokół kościoła.

Oby nie zabrakło chleba

Homilię wygłosił abp Zimowski. Wiele uwagi poświęcił w niej rolnikom, dziękował za ich pracę i służbę, podkreślał trud, poświęcenie i troskę o to, by na polskich stołach nie zabrakło chleba. „Polski rolnik nie tylko żywi, ale broni chrześcijańskich wartości, stanowi element stałości i trwania” - mówił, przywołując słowa Wincentego Witosa: „Któż siłę państwa ma stanowić? Dla mnie odpowiedź narzucała się sama: świadomi, niezależni, zadowoleni chłopi polscy” i słowa bł. Jana Pawła II: „Niechże rolnictwo polskie wyjdzie z wielokrotnego zagrożenia i przestanie być skazane tylko na walkę o przetrwanie. Niech doznaje wszechstronnej pomocy ze strony państwa”. Uświadamiał znaczenie chleba, mówiąc o potrzebie niesienia pomocy głodnym („w naszym kraju ok. 20% osób żyje na granicy ubóstwa, a ok. 30% dzieci w szkołach jest niedożywionych (…). Każdy z nas może podzielić się z biedniejszym od siebie”) i o szacunku wobec chleba: „Nasze matki, gdy rozpoczynały krojenie nowego bochenka, czyniły nożem znak krzyża, dziękując za każdy bochen chleba”. Na koniec zwrócił się w ciepłych słowach do jubilata bp. Antoniego: „Chcemy Ci podziękować (…) dobry siewco Bożego słowa, gorliwy szafarzu Bożych tajemnic: Bóg Ci zapłać!”.

Na zakończenie Mszy św. starostowie dożynek poprosili o błogosławieństwo ziarna siewnego w wigilię święta Matki Bożej Siewnej oraz chleba, którym wszyscy zebrani dzielili się tuż po końcowym błogosławieństwie pasterskim. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły chór parafialny z Sarnak pod dyrekcją Janusza Kołtuniaka oraz orkiestra dęta OSP z Łomaz.

Reklama

Korowód dożynkowy

Potem uformowano orszak dożynkowy. Na czele szedł krzyż, tuż za nim podążały orkiestra dęta, potem długi barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, następnie bryczki konne z gośćmi, za nimi platformy przedstawiające sceny rodzajowe z życia w dawnej wsi oraz stare motocykle i nowoczesny sprzęt rolniczy. Nastąpił przemarsz sprzed kościoła na plac gminny za nadleśnictwem Sarnaki, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Jeden piękniejszy od drugiego

Tu ogłoszone zostały wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. I chociaż według słów bp. Dydycza wybór nie był łatwy, bo „wieńce jeden piękniejszy od drugiego”, doceniono przede wszystkim pomysłowość i wkład pracy. Nagrodę za I miejsce uzyskała parafia Gnojno i wieś Borsuki, która wieniec wykonała. Na drugim miejscu znalazła się parafia Platerów, a na trzecim parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Wyróżnione zostały wieńce z Ostrożan, Sarnak i Węgrowa z parafii poklasztornej.

Przemówienia gości zakończyły oficjalną część uroczystości, na którą licznie przybyli rolnicy i pozostali parafianie sarnaccy, wielu księży i delegacji wieńcowych z całej diecezji drohiczyńskiej, wiceminister rolnictwa, parlamentarzyści, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe, reprezentacje instytucji i zakładów pracy, przedstawiciele Podlaskiego Bractwa Kurkowego oraz jeźdźcy z Konnej Straży Ochrony Tradycji i Kultury. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek oraz wiele atrakcji. W programie artystycznym wystąpiły zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca, zespół sygnalistów myśliwskich, a długo w noc trwała zabawa przy muzyce.

Na uznanie zasługuje zaangażowanie sarnackich parafian w przygotowanie dożynek. Drogi dojazdowe do Sarnak były udekorowane chorągiewkami. Na granicy parafii - w Rzewuszkach i Kózkach mieszkańcy poczęstunkiem witali gości, w wielu miejscach pojawiły się okolicznościowe dekoracje, a instalacje tematyczne na platformach budziły uzasadniony podziw.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dożynki diecezjalne

Delegacje z parafii składały dary ofiarne

Dariusz Kamiński/Fotoparafiarzeszow

Delegacje z parafii składały dary ofiarne

Żeby karmić się chlebem eucharystycznym, potrzebny jest chleb powszedni – owoc ziemi pracy rąk ludzkich – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...