Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkania ze służbą zdrowia i chorymi

Jan Krakowski

Na zaproszenie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza do Drohiczyna przybył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski. Podczas swej wizyty 6 września wieczorem spotkał się on ze służbą zdrowia z diecezji drohiczyńskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Na spotkaniu obecni byli: wykładowcy medycyny, lekarze, dyrektorzy szpitali, pielęgniarki, a także siostry zakonne posługujące chorym, personel szpitalny i kapelani. Na temat powstania i działalności Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych mówił pochodzący z Węgrowa ks. prał. dr Dariusz Giers - kapłan diecezji drohiczyńskiej, pracujący w niej od wielu lat.

Abp Zimowski wygłosił natomiast referat zatytułowany: „Troska o człowieka chorego i cierpiącego w nauczaniu bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka”. Na podstawie encyklik, adhoratacji i nauczania papieskiego ukazał Jana Pawła II jako nieustraszonego obrońcę życia ludzkiego, który pokazywał w swym nauczaniu wartość życia ludzkiego, był chorym wśród chorych, cierpiącym wśród cierpiących, a także wielkim w życiu, w śmierci i po śmierci. Benedykt XVI natomiast w swym nauczaniu ukazywał służbę zdrowia jako wyzwanie dla współczesnego świata, co można odnaleźć w jego trzech encyklikach: „Deus caritas est”, „Spe salvi” i „Caritas in veritate”. Natomiast papież Franciszek podkreśla rolę wiary, która stanowi światło i pociechę w cierpieniu, nadaje mu sens. Naucza, że cierpienie jest też szkołą wiary, życia i człowieczeństwa oraz że należy odkryć i żyć dynamiką wiary, nadziei i miłości.

Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Bożena Grotowicz i kapelan ks. kan. Jarosław Kuźmicki w imieniu wszystkich podziękowali Księdzu Arcybiskupowi. W ramach dyskusji zabrali głos także inni, w tym prof. Lech Chyczewski z Białegostoku, który wyraził wdzięczność za wszelkie wspieranie ze strony instytucji kościelnych etycznego podchodzenia do zagadnień medycznych, w tym badań naukowych.

Reklama

Bp Antoni Dydycz otrzymał od abp. Zimowskiego medal „Dobrego Samarytanina” za duchowe wspieranie służby zdrowia i chorych, zaś współorganizator spotkania, rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski okolicznościową watykańską monetę.

W następnych dniach gość z Watykanu spotkał się też z siostrami albertynkami, personelem oraz podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej oraz lekarzami i personelem medycznym szpitali w Bielsku Podlaskim i Węgrowie. Podczas tych spotkań miały miejsce modlitwa w intencji chorych i pokoju na świecie, a w szczególności w Syrii, a także odwiedziny chorych w ich pokojach i na oddziałach oraz spotkania z dyrekcją, lekarzami i pielęgniarkami.

W spotkaniach tych uczestniczyli także: bp Antoni Dydycz, miejscowi duszpasterze, władze samorządowe oraz sekretarz Księdza Arcybiskupa ks. kan. dr Piotr Supierz i ks. prał. dr Dariusz Giers.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XI Dzień Osób Niepełnosprawnych

Przemysław Awdankiewicz

Więcej ...

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Więcej ...

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

W najbliższą niedzielę do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przybędą przedsiębiorcy i pracodawcy z duszpasterstwa TALENT!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...