Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymka „Ruchu dla Lepszego Świata”

Archiwum parafii

Przeszło miesiąc temu Malbork był świadkiem niezwykłego wydarzenia wiary. Miasto gościło około czterystu pielgrzymów z parafii realizujących program „Ruchu dla Lepszego Świata”. „Movimento per il Mondo Migliore”, bo tak brzmi oryginalna nazwa Ruchu, powstał z inicjatywy włoskiego jezuity o. Riccardo Lombardiego, który po II wojnie światowej głosił potrzebę odnowy świata przez odnowę Kościoła. W trakcie trwania sesji II Soboru Watykańskiego o. Lombardi spotkał się z ok. 1200 biskupami z całego świata, proponując tworzenie lokalnych grup zaangażowanych w promowanie soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Ważnym momentem było rozpoczęcie w 1971 r. projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii (obecnie nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji) jako konkretnego instrumentu wprowadzania soborowych przemian w realiach wspólnoty parafialnej.

W Polsce do „Nowego Obrazu Parafii” należy niespełna 20 parafii. W naszej archidiecezji są cztery parafie realizujące program Ruchu: Przemyśl-Kazanów, Krosno - Świętych Piotra i Jana, Krosno-Polanka i Szówsko. Każda z tych parafii, realizując formację proponowaną chociażby na konwiwencjach i sesjach odbywanych przez cały rok w różnych miejscach w Polsce, ma za zadanie tworzenie grup sąsiedzkich na terenie parafii i animowanie życia parafialnego, np. poprzez wydawanie listu do parafian przedstawiającego aktualne wydarzenia religijne przygotowywane w parafii przez Ruch. Raz do roku wszystkie parafie spotykają się na ogólnopolskiej pielgrzymce, dzieląc się swym doświadczeniem.

Tegoroczna XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii realizujących Program Odnowy i Ewangelizacji przebiegała pod hasłem „Wiara rodziny w odnawiającej się parafii” i miała miejsce w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku w dniach 16-18 sierpnia. Na spotkaniu zgromadzili się przedstawiciele 16 wspólnot parafialnych z całej Polski wraz ze swoimi duszpasterzami, tworząc 400-osobową wspólnotę. Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia, po której nastąpiła prezentacja parafii. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot opowiadali o realizacji programu oraz podejmowanych inicjatywach duszpasterskich kierowanych do rodzin. W sobotni poranek pielgrzymi podzieleni na grupy uczestniczyli w spotkaniu pt. „Wiara w rodzinie jako źródło i model odnowy parafialnej”. W ramach tego spotkania uczestnicy dzielili się doświadczeniem przekazu wiary w swoich rodzinach. Po wycieczce do Zamku Krzyżackiego w Malborku, pielgrzymi udali się do swoich gospodarzy - rodzin parafii św. Urszuli w Malborku, u których gościli przez cały czas trwania pielgrzymki odbywając niejednokrotnie bardzo ciekawe rozmowy. Po Eucharystii ks. Stanisław Zając z Łęcznej, dyrektor Polskiej Grupy Promotorów, wygłosił konferencję zatytułowaną „Indywidualizm a duchowość komunii w Kościele”. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była niedzielna Eucharystia sprawowana przez biskupa elbląskiego Jana Styrnę. W uroczystej procesji z darami przedstawiciele parafii zanieśli znak swej wspólnoty, Książkę Roku, zawierającą program na rok duszpasterski 2013/2014 oraz dar symbolizujący każdą z parafii. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło ogłoszenie miejsca przyszłorocznej pielgrzymki (Krosno-Polanka) i przekazanie symboli pielgrzymkowych - Pisma Świętego i krzyża.

Reklama

Była to już szósta pielgrzymka NOP-u, w której mogłem uczestniczyć. W tym roku przeżyłem ją szczególnie ze względu na jej hasło, które dotyczyło rodziny. Temat ten jest mi bliski, ponieważ od kilku lat uczestniczę w rekolekcjach oazowych Domowego Kościoła. Dzięki temu doświadczeniu mogę poznawać problemy i trudności, z jakimi spotykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Wiemy też, że świat nie przychodzi rodzinom z pomocą, a wręcz przeciwnie - walczy z nimi. Dlatego dziś Kościół szczególnie stara się wspierać rodziny. Rodzina nie powinna pozostawać sama ze swoimi problemami, dlatego tak ważne i pomocne są spotkania w ramach czy to grup sąsiedzkich czy Domowego Kościoła.

Dziękuję proboszczowi parafii Przemyśl-Kazanów pw. Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego, ks. prał. Aleksandrowi Burdzemu, który zorganizował wyjazd na tę pielgrzymkę i z wielkim oddaniem prowadził modlitwy i konferencje w autokarze, a wcześniej przygotował do niej przez odpowiednie katechezy. Od wielu lat jest bardzo oddany „Ruchowi dla Lepszego Świata” i kieruje jego działalnością w naszej parafii razem z bardzo zaangażowaną promotorką Fryderyką Andruszczyszyn, którą wspierają inne osoby z parafii, regularnie jeżdżące na konwiwencje. W tym roku z naszej parafii w pielgrzymce wzięły udział 22 osoby.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka ludzi pracy

Ks. Ryszard Staszak poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Anna Majowicz

Ks. Ryszard Staszak poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Kilkaset osób pielgrzymowało 1 maja na Ślężę, by wziąć udział w corocznej Majówce pod hasłem ,,I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...