Reklama

Niedziela Świdnicka

43. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Marek Zygmunt

Kapłani diecezjalni i zakonni oraz katecheci z diecezji świdnickiej licznie uczestniczyli w 43. Wrocławskich Dniach Duszpasterskich, których tematyka jest zawsze związana z hasłem przewodnim zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. W tym roku wykłady, konwersatoria i konferencje wieczorne poświęcone były zagadnieniu „Syn Boży - centrum naszej wiary”. Sympozjum przygotował Papieski Wydział Teologiczny.

Dni zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela m.in. przez biskupów świdnickich: Ignacego Deca i Adama Bałabucha, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej ks. prał. dr. Tadeusza Chlipałę oraz dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr. Krzysztofa Orę pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Okolicznościową homilię wygłosił sufragan świdnicki bp Adam Bałabuch.

Ksiądz Biskup zwrócił w niej uwagę m.in. na fakt, że są wśród nas ludzie, którzy nie tylko nie wierzą w Chrystusa, ale i wręcz podejmują walkę z Panem Bogiem, z Kościołem. Podkreślił, że chrześcijanin nigdy nie może myśleć, iż wiara jest sprawą prywatną. Jest ona decyzją na to, aby być z Panem Bogiem, aby Nim żyć. Jego zdaniem to bycie z Nim wprowadza do zrozumienia powodów, dla których się wierzy. Jesteśmy obdarowani wiarą po to, aby nie zamykać jej w sobie, ale się nią dzielić z innymi ludźmi.

Reklama

Witając w auli PWT wszystkich przybyłych gości i uczestników, rektor tej uczelni ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko w szczególny sposób uczynił to pod adresem nie tylko nowego metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, ale i wieloletniego poprzedniego rektora PWT bp. prof. dr hab. Ignacego Deca, Pasterza Kościoła Świdnickiego. On też wygłosił w pierwszym dniu 43. Wrocławskich Dni Duszpasterskich wykład pt.” Nauczyciel człowieczeństwa - humanizm Wcielenia”. Wskazał w nim m.in., że każda religia posiada jakiś szczególny rys, który ją odróżnia od innych. Jego zdaniem religię chrześcijańską wśród innych religii świata wyróżnia centralna prawda, ze Bóg stał się człowiekiem, że zamieszkał z ludźmi na ziemi w postaci człowieka, pozostając w pełni Bogiem, stając się równocześnie pełnym, prawdziwym człowiekiem.

Ordynariusz świdnicki uważa, że w pierwszym roku nowego programu duszpasterskiego poświęconego Jezusowi Chrystusowi, który rozpoczniemy w I Niedzielę Adwentu, trzeba nam będzie na nowo wczytywać się w Ewangelię nie tylko podczas liturgii, w różnych kręgach biblijnych, ale także w życiu prywatnym, również przed Jezusem Eucharystycznym. Potrzebna jest większa kontemplacja Jezusa w Słowie Bożym i w Eucharystii

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla zbawienia dusz

Ks. Andrzej Nackowski na Festiwalu Życia w Kokotku

Archiwum organizatorów

Ks. Andrzej Nackowski na Festiwalu Życia w Kokotku

Z nowym dyrektorem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Andrzejem Nackowskim, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Więcej ...

Niepokalana – nasz ideał

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...